ارز دیجیتال آوه (Aave) چیست؟

ارز دیجیتال آوه
فهرست مطالب

ارز دیجیتال آوه یکی از ارزها و سرویس‌های نوظهور پروژه دیفای است. با این تفاوت که آوه یک سیستم وام‌دهی غیرمتمرکز است. این ارز دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به فرد دیگری دارایی‌های دیجیتال قرض بگیرند، قرض بدهند، و از آن سود کسب کنند.

ارز دیجیتال آوه بر روی بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. از این رو سیستمی از قراردادهای هوشمند است و این امکان را فراهم می‌کند که این دارایی‌ها توسط شبکه‌ای توزیع‌شده مدیریت شوند. این بدین معنی است که کاربران آوه نیازی به اعتماد به شخص یا شرکت خاصی ندارند. آن‌ها تنها باید به این اعتماد داشته باشند که کد Aave به درستی اجرا می‌شود.

به طور کلی، نرم‌افزار آوه امکان ایجاد استخرهای وام‌دهی را برای کاربران فراهم می‌کند و کاربران می‌توانند به سیستم قرض گرفتن یا قرض دادن 17 ارز دیجیتال متفاوت مانند ETH، BAT، و MANA را دسترسی داشته باشند. مانند سیستم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز دیگری که بر روی اتریوم فعالیت می‌کنند، کاربران باید قبل از وام گرفتن وثیقه بگذارند. همچنین آن‌ها تنها به اندازه‌ی مقدار وثیقه‌ی خود می‌توانند وام بگیرند.

وام‌گیرندگان دارایی مورد نظر را به صورت توکنی خاص با عنوان aToken دریافت می‌کنند. ارزش این توکن برابر ارزش یک دارایی دیگر است. پس از آن این توکن توسط وام‌دهندگان استفاده می‌شود تا سود دریافت کنند. به عنوان مثال، یک وام‌گیرنده می‌تواند وثیقه‌ی خود را با DAI پرداخت کند و ETH قرض بگیرد. به این ترتیب این امکان برای وام‌گیرنده فراهم می‌شود که در معرض ارزهای دیگر قرار بگیرد و آن‌ها را امتحان کند، بدون اینکه در‌واقع مالک آن‌ها باشد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده ارز دیجیتال آوه ویژگی‌های دیگری مانند وام‌‌های دور دارد و از خواص خاص بلاک‌چین نیز بهره می‌برد.

ارز دیجیتال آوه چگونه کار می‌کند؟

آوه سیستمی از استخر‌های وام‌دهی است. به این ترتیب کاربران دارایی‌هایی که تمایل به قرض دادن آن‌ها را دارند به آوه می‌سپارند. این دارایی‌ها در یک استخر جمع می‌شوند و وام‌گیرندان هنگام درخواست وام از این استخر‌ برداشت می‌کنند. این توکن‌ها می‌توانند با درخواست وام‌دهنده مبادله یا جابه‌جا شوند.

برای آسانتر کردن این فرآیند، آوه دو نوع توکن صادر می‌کند:

  • توکن‌های aToken که برای وام‌دهندگان صادر می‌شوند و به ان‌ها امکان دریافت سود بر روی سپرده‌ی خود را می‌دهند.
  • توکن‌های AAVE که توکن‌ خود آوه است.

ارز AAVE مزیت‌های متعددی برای دارندگان آن دارد. به عنوان مثال، وام‌گیرندگان آوه برای قرض گرفتن‌ وام‌های تخصیص داده شده در توکن دستمزدی پرداخت نمی‌کنند. همچنین وام‌گیرندگانی که از AAVE به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند هنگام پرداخت دستمزدها شامل تخفیف می‌شوند.

با پرداخت مقداری AAVE،‌ دارندگان این توکن می‌توانند پیش‌نمایشی از وام‌های موجود را قبل از باز شدن آن‌ها برای همه‌ی افراد مشاهده کنند.

وام‌های آنی (Flash Loans)

آوه اجازه‌ی پردازش و استفاده‌ی آنی از وام‌هایی می‌دهد که وام‌های آنی نام دارند. این نوع وام‌ها نیاز به وثیقه‌ی قبلی ندارند و تقریباً به صورت آنی انجام می‌شوند. وام‌های آنی از یکی از ویژگی‌های بلاک‌چین بهره می‌گیرد و آن این است:

در بلاک‌چین، تراکنش‌ها تنها زمانی نهایی می‌شوند که بلوک جدیدی توسط شبکه پذیرفته شود.

اضافه‌کردن هر بلوک زمان می‌برد. بر روی شبکه‌ی بیت‌کوین، این زمان حدود 10 دقیقه است. در اتریوم، این زمان حدود 13 ثانیه است. بنابراین یک وام آنی آوه در حدود 13 ثانیه انجام می‌شود. وام‌های آنی اینگونه کار می‌کنند:

  • وام‌گیرنده می‌تواند از آوه درخواست دارایی کند اما آن‌ها باید مقدار وام گرفته شده را به همراه 0.09٪ دستمزد در همان بلوک پرداخت کنند.
  • اگر وام‌گیرنده این کار را نکند، تراکنش لغو می‌شود و هیچ مقدار به وام‌گیرنده قرض داده نمی‌شود. بنابراین نه آوه و نه وام‌گیرنده در هیچ ریسکی نیستند.

وام‌گیرندگان می‌توانند از وام‌های آنی استفاده کنند تا فرصت‌های مبادله‌ی خوب را از دست ندهند یا سود خود در سیستم‌های دیگری که بر روی اتریوم ساخته شده‌اند را به حداکثر برسانند. امکان مبادله‌ی ارزهای مختلف به شکلی خودکار برای بدست آوردن سود معامله وجود دارد.

نکته : از وام‌های آنی در گذشته برای حمله به سیستم‌‌های وام‌دهی اتریوم استفاده شده‌ است و گاهی با موفقیت صدها و هزاران دلار دارایی دزدیده شده است.

ارز دیجیتال آوه

سازنده ارز آوه چه کسی است؟

آوه یک شرکت انتفاعی است که در سال 2017 توسط Stani Kulechov در سوئیس تاسیس شد. Stani در دانشگاه Helsinki در رشته‌ی حقوق درس خوانده است و آوه را زمانی که هنوز یک دانشجو بود ایجاد کرد.

این کمپانی که قبلاً نام ETHLend  داشت، مقدار 16.2 میلیون در عرضه‌ی اولیه سکه (ICO) خود به دست آورد و یک بیلیون از ارز خود، یعنی AAVE، را فروخت. AAVE قبلاً با نام LEND شناخته می‌شد. اکنون نیز تعداد 300 بیلیون AAVE برای خود تیم آوه باقی مانده است.

می‌توان گفت ETHLend با آوه فرق بسیاری داشت. فرق آن‌ها این بود که به جای جمع‌ کردن بودجه، ETHLend تلاش می‌کرد که به روشی نظیر به نظیر وام‌دهندگان را به وام‌گیرندگان وصل کند. در سال 2018، ETHLend به Aave (که در فنلاندی به معنی روح است) تغییر نام داد و ETHLend یکی از زیرمجموعه‌های آوه شد.

از دیگر محصولات و سرویس‌های اعلام شده در آن زمان می‌توان به یک میز معامله برای معاملات بزرگ، یک استودیو‌ی بازی‌سازی مخصوص ساخت بازی‌های بلاک‌چینی و سیستمی برای پردازش پرداخت‌ها اشاره کرد.

چرا توکن AAVE با ارزش است؟

AAVE نقش مهمی در مدیریت نرم‌افزار آوه دارد و به کاربران این امکان را می‌دهد که در رای‌گیری‌های مربوط به تغییرات قوانین آوه، شرکت کنند. تیم آوه در حال کار بر روی اظهاراتی هستند که نقش AAVE در مدیریت سیستم را به طور کامل توضیح می‌دهند. این اظهارات در میانه‌های سال 2020 منتشر می‌شوند. به عنوان مثال، یک دارنده‌ی AAVE ممکن است بتواند برای تعیین مقدار سود برای وام‌ها رأی بدهد.

به علاوه‌ی دلیل ذکر شده، یکی دیگر از دلایل ارزش AAVE کم بودن عرضه‌ی آن است. اینکه آوه از درآمد ایجاد شده توسط دستمزدها برای خرید AAVE و خروج آن از چرخه‌ی ارز استفاده می‌کند.

در حال حاضر، 80٪ از دستمزد‌های گرفته شده در سیستم آوه برای سوزاندن AAVE استفاده می‌شود. باقی آن برای پرداخت سود وام‌دهندگان استفاده می‌شود. انتظار می‌رود که این سوزاندن مکرر توکن AAVE میزان عرضه‌ی آن را کاهش دهد و منجر به افزایش قیمت آن شود. البته این اتفاق زمانی می‌افتد که میزان تقاضای آن ثابت باقی بماند.

چرا ارز دیجیتال AAVE انتخاب مناسبی است؟

AAVE می‌تواند برای معامله‌گران یا سرمایه‌گذارانی که باور دارند وام‌دهی غیرمتمرکز به محبوبیت بیشتری خواهد رسید، گزینه‌ی مناسبی باشد. در جولای سال 2020، سیستم آوه یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز بر روی شبکه‌ی اتریوم بود و تاکنون ارزش سپرده‌های آن به طور کل به 158 میلیون دلار رسیده است. پلتفرم‌های رقیب آوه دو پلتفرم Compound و Maker هستند که ارزش سپرده‌ی هر دوی آن‌ها بیش از 600 میلیون دلار است.

همچنین اگر می‌خواهید که در مدیریت و تعیین قوانین آوه سهیم باشید، باید از AAVE استفاده کنید. رای‌دهی برای تعیین نحوه‌ی توزیع دستمزدی که در فرآیند وام‌دهی دریافت می‌شود تنها برای دارندگان توکن AAVE امکان‌پذیر است.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button