بهترین نرم‌‌افزارهای ماینینگ بیت کوین

ماینینگ بیت کوین
بعضی افراد بیت کوین را ماجرایی زودگذر می‌‌دانند و توجهی به آن ندارند، اما بیت کوین در چشم بسیاری دیگر، آینده تجارت را شکل خواهد داد. یک تحقیق در سال 2020 نشان داد در حال حاضر تقریبا 36 درصد کسب‌‌وکارهای کوچک و متوسط، رمزارز را قبول می‌‌کنند، همان‌‌طور که بسیاری از کسب‌‌وکارها و سازمان‌‌های بزرگتر مانند مایکروسافت، AT&T و ویکی پدیا نیز، بیت کوین را می‌‌پذیرند.در این مقاله بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌ یا استخراج بیت کوین را با توجه به شهرت، ویژگی‌‌ها، سهولت کاربرد و موارد دیگر، بررسی می‌‌کنیم. این فهرست ما از چهار نرم‌‌افزار عالی برای ماینینگ بیت کوین است.
فهرست مطالب

بعضی افراد بیت کوین را ماجرایی زودگذر می‌‌دانند و توجهی به آن ندارند، اما بیت کوین در چشم بسیاری دیگر، آینده تجارت را شکل خواهد داد. یک تحقیق در سال 2020 نشان داد در حال حاضر تقریبا 36 درصد کسب‌‌وکارهای کوچک و متوسط، رمزارز را قبول می‌‌کنند، همان‌‌طور که بسیاری از کسب‌‌وکارها و سازمان‌‌های بزرگتر مانند مایکروسافت، AT&T و ویکی پدیا نیز، بیت کوین را می‌‌پذیرند. هرچند بیت کوین را می‌‌توان با پول نقد واقعی نیز خریداری کرد، اما بیشتر اوقات این رمزارز با ترکیبی از سخت‌‌افزار و نرم‌‌افزارهای خاص، استخراج یا ماین می‌‌شود. در این مقاله بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌ یا استخراج بیت کوین را با توجه به شهرت، ویژگی‌‌ها، سهولت کاربرد و موارد دیگر، بررسی می‌‌کنیم. این فهرست ما از چهار نرم‌‌افزار عالی برای ماینینگ بیت کوین است.

بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌

سی جی ماینر (CGMiner)

سی جی ماینر که یکی از قدیمی‌‌ترین نرم‌‌افزارهای ماینینگ بیت کوین است، به نظر ما در مجموع به دلیل ساختمان اوپن سورس یا منبع باز، توانایی آن در اجرا شدن در هر کامپیوتر، و سازگاری آن با سخت‌‌افزارهای مختلف ماینینگ، بهترین نرم‌‌افزار این کار نیز هست.

سی جی ماینر

مزایا

 • منبع باز یا اوپن سورس
 • قابلیت اجرا در مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با ASIC, GPU, FPGA

معایب

 • برای کاربران پیشرفته، بهتر است.
 • واسطه خط فرمان مبهم دارد.
 • نصب آن در کامپیوترهای ویندوز 10 دشوار است.

سی جی ماینر در سال 2011 توسط کان کالیواس، برنامه‌‌نویس و متخصص بیهوشی استرالیایی برای استخراج رمزارزهایی مانند بیت کوین و لایت کوین طراحی شد. این نرم‌‌افزار یکی از بهترین نرم‌‌افزارهای استخراج بیت کوین کنونی است زیرا منبع باز است، واسطه ساده‌‌ای با کنترل‌‌های مستقیم دارد و سازگاری با پلتفرم‌‌های متقابل و سخت‌‌افزارهای متقابل را نیز دارد.

سی جی ماینر از واسطه خط فرمان استفاده می‌‌کند که کاربران می‌‌توانند به وسیله آن، ریگ‌‌های خود را از راه دور استخراج کرده و سرعت فن و سایر تنظیمات را با فرمان‌‌های ساده کیبورد، کنترل کنند. همچنین این نرم‌‌افزار آشکارسازی پیشرفته بلوک‌‌های جدید را ارائه می‌‌دهد و افزایش قدرت هش بدون ایجاد تاخیر با استفاده از آن بسیار آسان است.

هرچند سی جی ماینر برای لینوکس نوشته شده، اما با پلتفرم‌‌های مختلف سازگار است و می‌‌تواند با کامپیوترهای ویندوز و مک نیز کار کند. همچنین منبع باز است و در C نوشته شده است که سبب می-شود همه بتوانند به آسانی کد نرم‌‌افزار را تایید کنند. سی جی ماینر علاوه بر اینکه با پلتفرم‌‌های مختلف سازگار است، به جز ASIC، با انواع سخت‌‌افزارهای دیگر ماینینگ مانند FPGA, GPU, CPU نیز کار می‌‌کند.

شاید عدم استفاده از واسطه گرافیکی کاربر در سی جای ماینر برای افراد تازه‌‌کار ترسناک به نظر برسد، اما برای کاربران پیشرفته‌‌تر، گزینه بهتری است. البته نصب این نرم‌‌افزار در کامپیوترهایی که روی ویندوز 10 اجرا می‌‌شوند دشوار است. نرم‌‌افزار آنتی ویروس مانند ویندوز دیفندر نیز ممکن است کاربر را با مشکل مواجه کند. دانلود و استفاده از سی جی ماینر مجانی است و در GitHub در دسترس است.

بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌ برای ارتقا

بی اف جی ماینر

بی‌‌اف‌‌جی ماینر (BFGMiner) که برای ماینینگ FPGA و ASIC طراحی شده، به کاربران پیشرفته امکان می‌‌دهد بسیاری از وجوه فرایند ماینینگ خود را با زمان سنج پویا، نظارت، و واسطه استخراج ریگ از راه دور، به بهترین شکل تنظیم کنند، که سبب می‌‌شود یکی از بهترین گزینه‌‌های نرم‌‌افزاری برای سفارشی سازی و ارتقای کارکردها باشد.

BFGMiner

مزایا

 • استخراج همزمان چندین رمزارز
 • اجرا در مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با ASIC و FPGA

معایب

 • برای کاربران پیشرفته‌‌تر، بهتر است.

بی‌‌اف‌‌جی ماینر که در سال 2012 توسط لوک داشجر طراح منتشر شد، تبدیل به یکی از محبوب‌‌ترین نرم‌‌افزارهای ماینینگ کنونی شده است. این نرم‌‌افزار به کاربران امکان می‌‌دهد درجه حرارت سخت‌‌افزار را کنترل کنند، رشته‌‌های بیکار را شناسایی و آغاز کنند، و ریگ‌‌ها را از راه دور مدیریت کنند، که سبب می-شود در گروه بهترین نرم‌‌افزارها برای سفارشی سازی قرار گیرد.

از آنجا که بی‌‌اف‌‌جی ماینر ابتدا برای افزودن پشتیبانی FPGA به ماینر مشهور GPU در زمان طراحی آن ساخته شد، فقط با FPGA  و ASIC سازگار است. این نرم‌‌افزار نیز مانند سی جی ماینر به زبان C نوشته شده و در لینوکس، مک و ویندوز اجرا می‌‌شود و حتی می‌‌توان آن را در Raspberry Pi نیز نصب کرد.

یکی از محبوب‌‌ترین ویژگی‌‌های بی‌‌اف‌‌جی ماینر، پشتیبانی آن از استخراج همزمان چندین رمزارز است. این نرم‌‌افزار با هشینگ همزمان در الگوریتم‌‌های ماینینگ مانند اسکریپت و SHA256d، به کاربران امکان می‌‌دهد با استخراج همزمان رمزارزهای مختلف، ریسک خود را کاهش داده و در چندین سبد مختلف توزیع کنند.

بی‌‌اف‌‌جی ماینر نیز مانند سی جی ماینر از واسطه خط فرمانی با کلیدهای تعریف شده سفارشی استفاده می‌‌کند. هرچند استفاده از آن برای کاربران پیشرفته آسان است، اما نبود GUI در آن سبب شده استفاده از آن برای افراد مبتدی غیرممکن شود. دانلود و استفاده از بی‌‌اف‌‌جی ماینر مجانی است.

بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌ از نظر سهولت کاربرد

مولتی ماینر

مولتی ماینر که با استفاده از موتور استخراج بی‌‌اف‌‌جی ماینر طراحی شد، ویژگی‌‌های GUI تمیز، آشکارسازی سخت‌‌افزاری خودکار و استخراج و سازگارپذیری با چندین پلتفرم را در بر دارد که سبب می شود انتخابی عالی از نظر سهولت کاربرد باشد.

مزایا

 • واسطه گرافیکی کاربر
 • ویژگی‌‌های استخراج خودکار
 • بهینه سازی برای کامپیوترهای ویندوز

معایب

 • گزینه‌‌های سفارشی‌‌سازی کمتر برای کاربران پیشرفته
 • نرم‌‌افزار اضافی موردنیاز برای لینوکس و مک او اس

مولتی ماینر در سال 2013 توسط نات وولز، طراح بی‌‌اف‌‌جی ماینر طراحی شد. هرچند این نرم‌‌افزار بر اساس موتور بی‌‌اف‌‌جی ماینر ساخته شد اما ویژگی‌‌های GUI با کاربرد آسان و ماینینگ شروع سریع را دارد که سبب شده انتخابی عالی از نظر سهولت کاربرد باشد.

هرچند بیشتر نرم‌‌افزارهای ماینینگ به مقداری مهارت کدنویسی نیاز دارند، اما افراد تازه‌‌کار می‌‌توانند بدون داشتن این مهارت فنی نیز با مولتی ماینر شروع به کار کنند. این نرم‌‌‌‌افزار در فرایند نصب، گام به گام با کاربر همراه می‌‌شود و سپس جزییات سخت‌‌افزار از جمله میانگین قدرت هش و استخر متصل را نیز اسکن می‌‌کند.

مولتی ماینر حتی یک گام فراتر رفته و به کاربران نشان می‌‌دهد دقیقا چطور به استخر متصل شوند، از جمله اینکه اطلاعات مربوط به استخر را در کجا وارد کنند. نرم‌‌افزار دسترسی از راه دور به ماینینگ ریگ را نیز به کاربران ارائه می‌‌دهد تا بتوانند استراتژی استخراج را انتخاب کنند و به صورت خودکار، سودآورترین رمزارزها یا رمزارزهایی که استخراج آنها کمترین مشکلات را دارد، با نمایش سود تخمینی، استخراج می‌‌کند.

مولتی ماینر برای ویندوز ساخته شد بنابراین کاربران برای استفاده از آن در مک و لینوکس، به نرم‌‌افزار اضافه نیاز دارند. خوشبختانه دستورعمل‌‌های ساده‌‌ای برای این کار وجود دارد. همچنین تعویض ریگ‌‌های ماینینگ در این نرم‌‌افزار آسان است از جمله GPU, ASIC, FPGA. هرچند این نرم‌‌افزار برای افراد مبتدی جذاب است، اما کاربران پیشرفته نیز می‌‌توانند به ویژگی‌‌های پیشرفته مولتی ماینر دسترسی یابند، از جمله دسترسی مستقیم به تنظیمات API و مباحث موتور. دانلود و استفاده از این نرم‌‌افزار نیز مجانی است.

بهترین نرم‌افزار ماینینگ‌ برای مدیریت متمرکز

اوسم ماینر

اوسم میانر (Awesome Miner) یک نرم‌‌افزار قدرتمند ماینینگ است که به کاربران امکان می‌‌دهد ریگ‌‌های مختلف ماینینگ و استخرهای مختلف ماینر را از یک داشبورد، مدیریت کنند. درنتیجه، در صدر فهرست ما از بهترین نرم‌‌افزارهای مدیریت متمرکز قرار دارد.

Awesome Miner

مزایا

 • پشتیبانی از بیش از 50 موتور استخراج
 • ارتقای کارها و اهداف
 • دسترسی از هر کامپیوتر، تبلت یا گوشی همراه

معایب

 • عدم امکان استفاده در نرم‌‌افزار مک او اس
 • عدم امکان استفاده برای کاربران مبتدی

اوسم ماینر در سال 2014 توسط شرکت نرم‌‌افزار سوئدی اینتلبریز به عنوان یک اپلیکیشن مدیریت ماینینگ رمزارز برای ویندوز، طراحی شد. این نرم‌‌افزار با داشبوردی که به کاربر امکان می‌‌دهد چندین موتور ماینینگ و استخر را در یک عملیات مدیریت کند، از استخراج در مقیاس کلان پشتیبانی می‌‌کند که سبب شده بهترین نرم‌‌افزار برای مدیریت متمرکز باشد.

اوسم ماینر ویژگی‌‌های قدرتمندی در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد تا سودآوری آنها را به حداکثر رسانده و زمان بیکاری دستگاهشان را به حداقل برساند. این نرم‌‌افزار می‌‌تواند همزمان با چندین نوع سخت‌‌افزار ماینینگ کار کند (از جمله ASIC, FPGA)، از بیش از 50 موتور ماینینگ پشتیبانی کند (cgminer, bfgminer, xmrig, srbminer و غیره) و با الگوریتم‌‌های محبوب ماینینگ نیز سازگار است (SHA-256, Scrypt, X11, Ethereum, Zcash).

کاربران با استفاده از اوسم ماینر می‌‌توانند به راحتی استخرهای مختلف ماینر را با یک کلیک اضافه کرده، تغییر داده و مدیریت کنند، بنابراین می‌‌توانند در زمان کمتری، استخراج را شروع کنند. همه این کارها در داشبورد جامع اوسم ماینر مدیریت می‌‌شود که ویژگی‌‌های سخت‌‌افزار مانند سرعت فن، درجه حرارت و غیره را نیز نمایش می‌‌دهد. ویژگی‌‌های نرم‌‌افزار در داخل آن از جمله ماینرهای موتور C#script سبب شده ارتقای کارها در آن به سادگی انجام شود.

هرچند اوسم ماینر برای ویندوز و لینوکس طراحی شده، اما نسخه وب این نرم‌‌افزار می‌‌تواند در هر کامپیوتر یا موتور جستجویی به کار رود. دانلود و استفاده از اوسم ماینر مجانی است.

پیشنهاد پایانی

هرچند هر سال نرم‌‌افزارهای جدیدی برای استخراج بیت کوین ساخته می‌‌شوند، اما تعداد کمی از آنها به دلیل شهرت، ویژگی‌‌ها و سهولت کاربرد، توجه ما را جلب می‌‌کنند.

در صدر فهرست ما، سی جی ماینر قرار دارد که آن را به عنوان بهترین نرم‌‌افزار این کار انتخاب کردیم، زیرا پلتفرم منبع باز آن می‌‌تواند در هر کامپیوتری و عملا برای هر ریگ مایننیگ به کار رود.

کاربران پیشرفته، بی‌‌اف‌‌جی ماینر را ترجیح می‌‌دهند که بهترین گزینه ما برای ارتقای ویژگی‌‌هاست، زیرا می‌‌تواند رشته‌‌های بیکار را شناسایی و شروع کند و رمزارزهای مختلف را استخراج کند، و در عین حال، افراد مبتدی نیز از واسطه گرافیکی کاربر مولتی ماینر (GUI) و ویژگی‌‌های آشکارسازی و استخراج خودکار آن لذت می‌‌برند که سبب میشود بهترین گزینه موردنظر ما از نظر سهولت کاربرد باشد.

در نهایت، اوسم ماینر را به عنوان بهترین نرم‌‌افزار برای مدیریت متمرکز پیشنهاد می‌‌دهیم زیرا با الگوریتم-های مشهور ماینینگ سازگار است و به کاربران امکان می‌‌دهد ریگ‌‌های مختلف و استخرهای مختلف ماینر را از یک داشبورد جامع، مدیریت کنند.

مقایسه ارائه دهندگان نرم‌‌افزارهای ماینینگ

نرم افزار دسته بندی علت انتخاب

CGMiner              بهترین در مجموع   نرم‌‌افزار منبع باز با سازگاری با سخت‌‌افزار و پلتفرم‌‌های مختلف

BFGMiner           بهترین مورد برای ارتقا           پشتیبانی از زمان سنج پویا و رمزارزهای مختلف

MultiMiner         بهترین مورد از نظر سهولت کاربرد       GUI، آشکارسازی خودکار سخت‌‌افزار، و ویژگی‌‌های ماینینگ

Awesome Miner              بهترین مورد برای مدیریت متمرکز        مدیریت ریگ‌‌های مختلف و استخرهایی با یک داشبورد

 

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button