معرفی صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (Pancake Swap)

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ
فهرست مطالب

اخیراً، صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ به عنوان ویژگی جذابی از اسمارت چین بایننس، به شدت بین سرمایه گذاران دیفای محبوبیت پیدا کرده است. استفاده از آن به حدی رسیده است که می‌تواند با گزینه‌های صرافی غیرمتمرکز سنتی (DEX) همچون یونی سواپ و سوشی سواپ رقابت کند. آیا شهرت پنکیک سواپ به حق است؟ این شهرت چگونه کسب شده است؟

پن کیک سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است که روی اسمارت چین (زنجیره هوشمند) بایننس قرار دارد. این سیستم، یکی از رقبای اصلی اتریوم است.

نکته‌ای که به اندازه کافی جالب است این موضوع است که بلاک‌چین اسمارت چین بایننس، توسط بایننس ساخته شده است. بایننس یک صرافی متمرکز مبادله رمزارزهاست، که در سطح جهان بزرگترین است. بایننس با معرفی پنکیک سواپ، عملاً دنبال رقابت با دو صرافی شناخته شده در رمزارز، یعنی اتریوم و یونی سواپ است.

جذابیت این سیستم از برخی زوایا بیشتر است، علت این است که هر چقدر حجم معاملات بیشتر شود، پنکیک سواپ برتری خود بر بایننس را بهتر به رخ می‌کشد. این در حالی است که فارغ از روایت‌های مطرح شده از زاویه رمزارز، امروزه پنکیک سواپ یکی از بزرگترین پروتکل‌های دیفای امروزی به شمار می‌رود. اگر در این زمینه تازه کار هستید، قطعاً به توضیحاتی راجع به این سیستم نیاز دارید.

در این مقاله به معرفی صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ می‌پردازیم و طرز کار این صرافی غیرمتمرکز و پروتکل نقدینگی مربوط به آن را بررسی می‌کنیم. نکته‌ی پایانی اینکه تفاوت‌های زیادی در مقایسه‌ی یونی سواپ با پنکیک سواپ به چشم می‌آیند. بنابراین درک ویژگی‌های پنکیک سواپ، یک بحث کاملاً ارزشمند است.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ چیزی بیش از یک پروتکل دیگر دیفای مبتنی بر ارز ورودی و غذا است. پنکیک سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است، که روی اسمارت چین بایننس ساخته شده است. این صرافی به عنوان جایگزینی سریع و ارزان نسبت به اتریوم مطرح است.

پنکیک سواپ تا حدود زیادی مشابه پروتکل محبوب AMM دیفای یونی سواپ است که روی اتریوم عمل می‌نماید. این صرافی به کاربران این امکان را می‌دهد تا با وارد شدن به استخر نقدینگی تولید شده توسط کاربر، بین دارایی‌های رمزارزی مختلف تغییر حالت بدهند.

پنکیک سواپ، به منظور ایجاد استخرهای نقدینگی فوق الذکر، انبوهی از فرصت‌های فارمینگ دیفای را در اختیار تأمین کنندگان نقدینگی قرار می‌دهد. انگیزه‌ی دستیابی به نقدینگی، تا این لحظه به خوبی عمل نموده است. بیش از 1 میلیارد دلار ارزش کُلی قفل شده (TVL)، پس از بازگشایی درب‌های آن، به پنکیک سواپ مهاجرت نموده‌اند.

البته بر خلاف یونی سواپ، پنکیک سواپ به آن افرادی که از توکن بومی‌اش به اسم کیک BEP20 (CAKE) استفاده می‌کنند، پاداش می‌دهد. هنگامی که کیک را استیک می‌کنید، سایروپ را با نسبت 1:1 دریافت می‌کنید. نگهداری از سایروپ، این حق را به شما می‌دهد که در برابر 25 % کیک توزیع شده به صورت تناسبی بین مالکان، ادعای مالکیت داشته باشید.

پنکیک سواپ در برابر یونی سواپ، در برابر سوشی سواپ

در جهان رمزارزی کنونی، سه صرافی غیرمتمرکز، اداره‌ی اکثر امور را بر عهده دارند :

 • یونی سواپ :
  اولین پروتکل نقدینگی دیفای است که روی اتریوم ساخته شده است. این صرافی به مثابه استاندارد معاصر برای مبادله‌ی آسان رمزارزها تلقی می‌شود. در این صرافی از توکن های ERC-20 و نیز در اکثر موارد زوج‌های ETH استفاده شده است.
 • سوشی سواپ :
  یک فورک از یونی سواپ است که توسط کاربران عادی مدیریت می‌شود. این سیستم به صورت یک هاب دیفای تکامل یافته است. سواپ های توکن، فارمینگ و قرض دادن/ قرض گرفتن رمزارز روی آن فراهم شده‌اند.
 • پنکیک سواپ :
  یک کپی از یونی سواپ است که روی BSC ساخته شده است. هدف آن نیز برقراری معاملات سریع، و ارزان با استفاده از توکن های BEP-20، و پُل BSC-ETH است.

علیرغم اینکه هر سه مورد قابلیت‌های صرافی غیرمتمرکز، حاکمیت عمومی، کسب سود، و فرصت تأمین نقدینگی (LP) را به ارمغان می‌آورند، اما این فقط سوشی و پنکیک سواپ هستند که به مالکان توکنی که آن‌ها را استیک می‌کنند، پاداش می‌دهند.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

توکن اشتراک سود

دارندگان سوشی که توکن های خود را استیک می‌کنند، Xsushi را دریافت می‌کنند. این یک توکن اشتراک سود است که کارمزدهای معامله را از پروتکل دریافت می‌کند. به طریق مشابه، دارندگان کیک که توکن خود را ذخیره می‌کنند، سایروپ دریافت می‌کنند. پاداشی بر اساس کیک، به دارندگان توکن اهدا می‌شود.

تفاوت اصلی بین سه پروتکل دیفای این است که توکن UNI، صرفاً برای اهداف حاکمیتی به کار می‌رود. این اختلاف توضیح می‌دهد که چرا مهاجرت شدید نقدینگی از یونی سواپ، به سوشی و پنکیک سواپ رخ داده است. LP ها فرصت بیشتری برای تولید ثروت ایجاد نموده‌اند.

فارمینگ توکن‌های تأمین نقدینگی

فارمینگ توکن های LP روی پنکیک سواپ، همانند کشت سود در سوشی سواپ، نسبتاً ساده است. مجموعه‌ای از دارایی‌ها که از قبل در اختیار دارید، یا مایل به تأمین آن‌ها هستید را تهیه کنید، کیف پول متاماسک را راه اندازی کنید، سپرده گذاری کنید و عمل فارمینگ را انجام بدهید.

زیبایی فارمینگ در پنکیک سواپ، در مقایسه با سوشی سواپ، به ارزان‌تر بودن ذخیره دارایی‌ها روی پنکیک سواپ برمی گردد.

استفاده از زنجیره هوشمند بایننس، به مراتب ارزان‌تر از اتریوم است. البته یک علت بالقوه این است که ویژگی متمرکز در آن، به مراتب قوی‌تر است.

معاملات سریعتر و ارزان‌تر

نکته بعدی اینکه، استفاده از پنکیک سواپ، هم ارزان‌تر و هم سریعتر از استفاده از یونی سواپ و سوشی سواپ است. علت این است که پنکیک سواپ، بر اساس اسمارت چین بایننس ساخته شده است. این سیستم یک بلاکچین بهینه است که توسط بایننس، با هدف رقابت با اتریوم معرفی شده است.

قدرت گسترش مقیاس اسمارت چین بایننس (BSC)، تا حدودی از کمتر بودن ماهیت غیرمتمرکزش در مقایسه با اتریوم ناشی می‌شود. البته اثر منفی بر کاربران اعمال نمی‌شود و آن‌ها به خوبی از کارمزدهای تراکنشی بسیار پایین منفعت می‌برند.  معامله روی پنکیک سواپ، قطعاً برای کیف پول‌های کوچکتر بهتر است. آن‌ها نمی‌توانند خودشان را نهنگ‌های رمزارزی بنامند و فاقد سرمایه لازم برای کاهش هزینه‌های سوخت هستند.

کاربران اتریوم، آشنایی خوبی با نحوه دسترسی به پنکیک سواپ دارند. شما قادرید به وسیله متاماسک، به صرافی متصل بشوید. دقیاً همین پروسه در یونی سواپ و سوشی سواپ طی می‌شود.

تجربه صرافی بازی محور

یونی سواپ، فارغ از لوگوی تک شاخ سرگرم کننده‌اش، یک صرافی غیرمتمرکز جدی است. همین قاعده برای سوشی سواپ و حمایتش از فرهنگ غذا و آب گرم ژاپنی برقرار است.

از سوی دیگر، پنکیک سواپ با معرفی بخت آزمایی پنکیک سواپ، سرگرمی را به سطح دیگری ارتقا داده است. همه روزه، کاربران تعدادی توکن کیک را در بخت آزمایی سپرده گذاری می‌کنند. سپس منتظر مانده تا شماره‌ی برنده‌ها اعلام شود.

هر چقدر سپرده گذاری بیشتر باشد، مجموعه به کار رفته در بخت آزمایی بزرگتر است و شانس برنده شدن (استیک) بیشتر می‌شود. برای افزایش شانس برنده شدن، کیک‌های بیشتری را سرمایه گذاری می‌کنید. سازوکار بخت آزمایی، کاملاً ساده اما فوق العاده کارآمد است. لذا مشخص می‌شود که چرا کاربران تا این اندازه از آن استقبال نموده‌اند.

نحوه‌ی استفاده از پلتفرم دیفای پنکیک سواپ چگونه است؟

اجازه ندهید اسم عجیب پلتفرم پنکیک سواپ، منجر به سردرگمی شما شود. این سیستم خود را به اسم AMM می‌شناسد، که به معنی بازارساز خودکار است. این شیوه نامگذاری، حالت دیگری است که برای اشاره به صرافی به کار می‌رود.

بطور خلاصه، AMMهایی همچون پنکیک سواپ یا یونی سواپ، یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز هستند که برای ایجاد نقدینگی پایه‌ای مورد نیاز برای امور صرافی به کار می‌روند. کاربرانی شبیه خودتان، این نقدینگی را فراهم می‌کنند. بدین ترتیب سایر کاربران قادر هستند به طور بی‌وقفه با مراجعه به صرافی غیرمتمرکز، توکن‌ها را سواپ کنند.

بدین ترتیب AMM پنکیک سواپ، جایگزین سیستم حساب‌های سفارشی متمرکزی شده که در صرافی‌های کوین بیس و بایننس به کار می‌رود. این ویژگی به نفع کاربرانی است که خواهان استفاده از پنکیک سواپ، برای مبادله‌ی رمزارزها هستند، یا به ازای پاداش‌های نقدی، آن‌ها را به صرافی بازمی‌گردانند.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

برای استفاده از صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ کافی است به آدرس http://pancakeswap.finance بروید و از داخل منو، روی گزینه معامله کلیک کنید.

در مرحله‌ی بعدی، دو گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرند : تبدیل یا نقدینگی.

با کلیک روی تبدیل (Exchange)، ابزار قرار گرفته در مرکز صفحه نمایش را به گزینه سواپ انتقال بدهید.

اکنون فرصت انتخاب ورودی‌های تبدیل برای شما فراهم است. از منوهای رها کردنی در هر خط، رمزارزهای تحت سواپ را انتخاب کنید. هنگام انجام معامله روی پنکیک سواپ، تبدیل رمزارز نسبت به استخر نقدینگی AMM تولید شده توسط کاربران و نه حساب‌های سفارشی سنتی صورت می‌گیرد.

بدین ترتیب انجام سواپ، به یک عمل ساده، سریع و انعطاف پذیر، در مقایسه با انجام همین عمل روی صرافی متمرکز تبدیل می‌شود. در حقیقت هر شخصی می‌تواند زوج تبدیل ارزی را ایجاد کند و نقدینگی آن را تأمین کند. لذا بازار جدیدی را برای صرافی غیرمتمرکز افتتاح کند.

بعد از انتخاب دارایی‌های تحت تبدیل، روی دکمه سواپ کلیک نمایید. معامله روی کیف پول را تأیید کنید و کار به اتمام خواهد رسید.

نکته قابل توجه اینکه روی صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ، فقط امکان معامله‌ی توکن های BEP-20 را دارید. علت این است که پنکیک سواپ بر اساس زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده است، نه بر اساس اتریوم.

البته حتی در صورتی که صرفاً توکن های BEP-20 را در اختیار داشته باشید، باز هم خوش شانس هستید. تنها کاری که باید انجام دهید استفاده از پُل بایننس، برای آماده سازی دارایی‌ها برای استفاده روی پنکیک سواپ است.

پُل بایننس

اگر قصد دارید توکن های ERC-20 را روی پنکیک سواپ معامله کنید، باید آن‌ها را داخل پُل بایننس قرار بدهید، تا به دارایی‌های BEP-20 تبدیل شوند که استاندارد توکن زنجیره هوشمند بایننس نام دارد.

برای این کار، وارد پُل بایننس بشوید، سپس کیف پول خود را متصل کنید. با فرض اینکه در حال متصل شدن از یک کیف پول متاماسک روی شبکه اصلی اتریوم هستید، از شما درخواست شده تا معامله در سمت اتریوم را تأیید کنید. بعد از وارد کردن در حال پُل زدن به زنجیره هوشمند بایننس می‌شوید و هزینه‌ای ایجاد می‌شود که بر اساس ETH قابل پرداخت است.

هر چند این پروسه به خاطر هزینه بالای سوخت اتریوم گران تمام می‌شود، اما پس از آماده سازی دارایی‌های رمزارزی و انتقال به BSC، به خاطر کمتر بودن هزینه‌ی پنکیک سواپ، صرفه‌جویی چشمگیری در کارمزدهای معاملاتی خواهید داشت.

پُل بایننس، فقط برای دارایی‌های بین زنجیره‌ای مورد معامله کاربرد ندارد. شما می‌توانید با استفاده از همین قابلیت، دارایی‌های اتریومی دلخواه را انتقال دهید. بدین ترتیب نقدینگی و کشت سود روی پنکیک سواپ بوجود می‌آیند.

بعد از تکمیل فعالیت‌ها روی پنکیک سواپ ، و هنگامی که درصدد بازگرداندن دارایی‌های BEP-20 به ERC-20 هستید، دقیقاً همان مراحل استفاده از پُل بایننس را به صورت معکوس طی نمایید.

نحوه‌ی تأمین نقدینگی روی پنکیک سواپ

همانند یونی سواپ و سوشی سواپ، شما می‌توانید در نقش تأمین کننده نقدینگی در پنکیک سواپ عمل کنید و پاداش‌هایی را دریافت کنید. انجام این کار ساده است و نقدینگی AMM برای کاربران صرافی را حفظ می‌کند.

روی نقدینگی کلیک کنید، سپس اضافه کردن نقدینگی را فعال کنید. مطمئن شوید کیف پول از حالت قفل شده خارج شده است. در این لحظه از شما راجع به توکن هایی که برایشان نقدینگی ارائه نموده‌اید سؤال می‌شود. به خاطر داشته باشید که تأمین نقدینگی در پنکیک سواپ، بصورت زوجی انجام می‌شود. این یعنی شما بایستی دو توکن را فراهم نمایید.

نقدینگی شما به دو بخش منتقل می‌شود :

 • استخرهای موجود
 • استخری که خودتان ایجاد نموده‌اید.

ایجاد استخر جدید، معمولاً از طریق پروژه‌های جدیدی است که خواهان معرفی توکن رمزارزی مخصوص خودشان هستند. اگر این وضعیت با خواسته‌ی شما سازگاری ندارد، انتقال نقدینگی به استخرهای موجود، گزینه‌ی بهتری به شمار می‌رود.

پس از انتخاب زوجی که نقدینگی را به آن منتقل می‌نمایید، کار را ادامه بدهید و با تأیید معامله، سپرده گذاری را انجام دهید. بعد از سپرده گذاری، FLIP، یک توکن تولید نقدینگی را دریافت می‌کنید. این توکن بیانگر استیک شما در استخر است.

مزیت نگهداری از توکن FLIP این است که هر زمانی که تبدیلی صورت می‌گیرد ، و طی آن به نقدینگی استخر شما مراجعه می‌شود، شما بخشی از پاداش را دریافت می‌کنید. برای ثبت ادعا نسبت به چنین پاداشی، بسادگی توکن های FLIP خود را بازخرید می‌کنید. بدین ترتیب دارایی مربوطه که اکنون ارزشش افزایش یافته است، از حالت قفل شده خارج می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

کشت سود روی پنکیک سواپ

کشت سود و تولید نقدینگی، دو عمل جداگانه هستند، که بر روی پنکیک سواپ در دسترس هستند. آن‌ها را با همدیگر قاطی نگیرید.

تولید نقدینگی یعنی بالا رفتن مقدار دارایی‌های اولیه شما، هنگامی که استخری که دارایی‌ها در آن قرار دارند، برای انجام معاملات مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. کشت سود یعنی سپرده گذاری یک مجموعه از توکن‌ها، برای برداشت تولید یک توکن دیگر.

برای کشت سود در پنکیک سواپ، منوی farms را انتخاب کنید. مطمئن شوید نشانگر وضعیت روی مزارع زنده قرار گرفته باشد. بنابراین رویدادهای فعلی را مشاهده می‌کنید. لیست طولانی از گزینه‌ها در داخل صفحه قرار می‌گیرند. مزارع زیاد حاوی زوج‌های پایه BUSD و BNB در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند.

مزارعی که نظرتان را به طور کامل جلب نموده‌اند را انتخاب کنید. سپس روی جزئیات کلیک کنید تا ببینید هر مزرعه چه مقدار کیک را دریافت می‌کند. در حال حاضر فارمینگ APY در پنکیک سواپ در چندین زوج در حد بالایی قرار دارد، مزارعی همچون DUSK-BNP، APY بالاتر از 200% را برداشت می‌کنند.

بعد از کلیک روی جزئیات، پنکیک سواپ از شما می‌خواهد قفل کیف پول را غیرفعال کنید، تا بتوان رمزارزهای داخل آن را شناسایی کرد و عمل سپرده گذاری در مزرعه انجام شود. پس از سپرده گذاری، صفحه با کیک بدست آمده بروزرسانی می‌شود.

استفاده از استخرهای سایروپ پنکیک سواپ

بسیار خوب، شما نحوه‌ی تولید نقدینگی روی پنکیک سواپ را یاد گرفتید. همچنین با سازوکار کشت سود آشنا شدید. اما استخر دیگری هم وجود دارد، که کاملاً با سایر استخرها فرق دارد.

استخرهای سایروپ پنکیک سواپ، روشی برای استیک کردن توکن های کیک، به ازای توکن جدید پروژه‌ی زنجیره هوشمند بایننس هستند. طرز کارش این گونه است که توکن کیک خود را داخل استخر سایروپ قرار می‌دهید، تا به جای آن توکن مخصوص پروژه (BEP-20) را دریافت کنید.

شما یک توکن جدید و درخشان را دریافت می‌کنید، که احتمال افزایش ارزش آن وجود دارد. وضعیت نقدینگی پروژه اصلاح می‌شود و عرضه‌ی فوری روی صرافی پنکیک سواپ انجام می‌شود.

برای ورود به استخر سایروپ، روی استخرها (pools) کلیک کنید. استخر سازگار با خودتان را شناسایی کنید و تحقیق لازم را انجام دهید. سپس کیک را سپرده گذاری کنید و توکن های جدید را دریافت نمایید.

انجام بخت آزمایی در پنکیک سواپ

گاهی اوقات خوش شانس بودن نسبت به معامله‌ی رمزارزی، به شدت شبیه بُردن یک بخت آزمایی است. بخت آزمایی (لاتری) پنکیک سواپ، دقیقاً فرصت انجام این کار با توکن های کیک را فراهم می‌سازد.

روی lottery کلیک کنید و سپس با استفاده از توکن های کیک، بلیت بخت آزمایی بخرید. هرچقدر کیک بیشتری مصرف کنید، شانس برنده شدنتان بیشتر است. زیرا بلیت‌های بیشتری در اختیار دارید. اگر دو یا تعداد بیشتری از رقم‌های برنده با بلیتتان تطبیق داشته باشد، درصدی از کیک جایزه کامل را دریافت می‌کنید.

بخت آزمایی‌ها چند بار در روز انجام می‌شوند. به طور دقیق، هر 6 ساعت یک بار، بخت آزمایی صورت می‌گیرد. بدین ترتیب تعداد بخت آزمایی‌ها بالا است و شانس برنده شدن جایزه بزرگ، همواره وجود دارد.

عرضه اولیه فارم (IFO)

پنکیک سواپ در حال توسعه‌ی یک مدل ICO جدید است که به اسم IFO (عرضه اولیه فارم) شناخته می‌شود.

IFO به تولیدکنندگان نقدینگی کیک- BNB این فرصت را می‌دهد تا توکن های پروژه‌ای جدید را خریداری بکنند. اگر دارای تولیدکننده نقدینگی کیک- BNB هستید، پیوستن به IFO آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید، سپرده گذاری توکن های LP روی صفحه‌ی IFO است.

اگر خواهان مشارکت در IFO هستید، اما هنوز توکن های کیک- BNB را تهیه ننموده‌اید، قبل از هرکاری باید نسبت به تهیه آن‌ها اقدام کنید. توکن های BNB و کیک، با ارزشی برابر با مقدار سرمایه گذاری شده را بخرید. کل سرمایه را تعیین و 50% کیک و 50% BNB خریداری کنید. سپس با سپرده گذاری این توکن‌ها در استخر نقدینگی کیک- BNB ، توکن های LP خود را دریافت کنید.

اکنون به صفحه‌ی IFO  برگردید و توکن های LP خود را پس انداز کنید. با اتمام IFO، در عوض آن توکن‌های پروژه را دریافت می‌کنید.

آیا پنکیک سواپ بهتر از یونی سواپ است؟

احتمالاً این سؤال برای شما مطرح است که آیا پنکیک سواپ، بهتر از صرافی‌های رقیب همچون یونی سواپ یا سوشی سواپ است یا خیر؟

پاسخ کوتاه خیر است. البته چنین پاسخی واضح نیست. نقدیندگی زیادی روی پنکیک سواپ وجود دارد، بنابراین یک صرافی غیرمتمرکز بسیار کارآمد تلقی می‌شود.

البته با توجه به اینکه پنکیک سواپ روی زنجیره هوشمند بایننس قرار گرفته است و این زنجیره فاقد قابلیت غیرمتمرکز کامل است، شک داریم که بتوان آن را یک صرافی غیرمتمرکز حقیقی دانست. از سوی دیگر، عدم غیرمتمرکز بودن بطور کامل، مزایای خاص خودش را دارد.

یکی از این مزایا، ارزان‌تر بودن و سرعت بیشتر استفاده از پنکیک سواپ، در مقایسه با یونی سواپ است. از سوی دیگر، نقدینگی‌شان تقریباً برابر است. تنها مشکل این است که اگر خواهان معامله‌ی توکن های ERC-20 باشید، باید از پُل بایننس با ورودی و خروجی متصل به اتریوم استفاده کنید. این عمل با توجه به هزینه‌های سوخت، برای برخی افراد به شدت گران قیمت خواهد بود.

بنابراین، بهترین تجربه‌ی کاربری برای پنکیک سواپ، توسط افرادی بدست آمده که توکن‌های BEP-20 را در اختیار دارند و تمایل دارند فعالیت‌هایشان را روی زنجیره هوشمند بایننس ادامه بدهند. با توجه به سرعت فعلی توسعه‌ی BSC ، دستیابی به این هدف نیز چندان دشوار نمی‌باشد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button