مقایسه بیت کوین و سهام: چرا بیت کوین مثل سهام نیست!

مقایسه بیت کوین و سهام
در مقایسه بیت کوین و سهام، با وجود تفاوت‌ها بین این دو گزینه سرمایه‌گذاری، تعدادی از شرکت‌ها، به صورت عمومی معامله می‌کنند و کل سهام آنها وابسته به عملکرد بیت کوین است.
فهرست مطالب

هرچند بسیاری از شرکت‌ها در حال خرید بیت کوین هستند، اما بیت کوین یک سهام شرکتی نیست. در مقایسه بیت کوین و سهام تفاوت‌هایی را مشاهده می‌کنیم. واضح به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ بله اما سوءبرداشت‌های زیادی میان شرکت‌کنندگان جدید در بازار کریپتو وجود دارد که تصور می‌کنند بیت کوین، یک سهام شرکتی است. هرچند گاهی اوقات روند قیمتی آن با بازارهای سنتی همبستگی دارد، اما در حقیقت بیت کوین به گروه کاملا مجزایی از دارایی‌ها تعلق دارد.

بیت کوین یک رمزارز است – نوعی از دارایی دیجیتالی که امنیت آن با رمزنگاری تضمین می‌شود و می‌تواند برای انجام پرداخت‌های الکترونیکی در اینترنت یا برای «ذخیره ارزش» مانند طلا یا نقره، به کار رود.

رمزارزها را مانند ایمیل‌ها در دنیای کنونی در نظر بگیرید. ایمیل در حالت فیزیکی وجود ندارد اما ظرف چند دقیقه ارسال می‌شود و نیازی به واسطه‌های مختلف برای انجام امور مربوط به آن ندارد.

برخلاف ارزهای فیات مانند دلار امریکا یا یورو که همه معاملات وایر یا کارت را در یک دفتر کل مرکزی ذخیره می‌کنند که توسط یک مرجع مشخص نگهداری می‌شود، بیت کوین و سایر رمزارزها از فناوری‌ای به نام بلاکچین استفاده می‌کنند. این یک دفتر کل توزیعی جهانی است که می‌تواند توسط هر شخصی روی این سیاره نگهداری و کپی شود و درباره ثبات و شفافیت کلی آن، اطمینان وجود داشته باشد.

مقایسه بیت کوین و سهام و تفاوت‌های کلیدی بین آن‌ها

سهام

 • در بازارهای بورس سنتی مانند ناسداگ، بورس لندن، بورس هلند و غیره معامله می‌شود.
 • فقط در روزهای دوشنبه تا جمعه معامله می‌شود. زمان‌های گشایش و بسته شدن بازار در هر یک از بازارهای بورس، متفاوت است.
 • مقررات خاصی برای محصولات مالی آن تعیین شده است.
 • خریداران، گواهینامه سهم را دریافت می‌کنند تا اثبات قانونی مالکیت آن سهام توسط آنها باشد.
 • شرکت‌ها می‌توانند پس از معرفی رسمی سهم، سهم‌‌های جدید را تولید کنند، هرچند یک حد مشخص برای تولید سهم وجود دارد.
 • معاملات سهمی که از طرف ارباب رجوع انجام می‌شود، کارمزد مشخصی برای کارگزار دارد. در امریکا، اطلاعات مربوط به کارمزد کارگزاران افشا نمی‌شود، مگر اینکه سرمایه‌گذار، بیش از 5 درصد سهم یک شرکت را خریده باشد.

بازار سهام

بیت کوین

 • در بورس کریپتو متمرکز و غیرمتمرکز معامله می‌شود.
 • بازارهای کریپتو بسته نمی‌شوند بنابراین در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توان بیت کوین را داد و ستد کرد.
 • مقررات مشخصی برای ابزار سرمایه‌گذاری با بیت کوین تعیین نشده است؛ اما بیشتر حوزه‌های قضایی بین‌المللی، بیت کوین را به عنوان یک دارایی به رسمیت شناخته‌اند.
 • خریداران می‌توانند بیت کوین خود را شخصا نگهداری کنند یا آن را به یک محل ذخیره امن نزد شخص ثالث بسپارند تا از آن نگهداری شود.
 • فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. پس از استخراج این تعداد بیت کوین، هیچ سکه جدیدی ساخته نخواهد شد.
 • بلاکچین بیت کوین به صورت عمومی همه معاملات آن را ثبت می‌کند و هر کسی در هر زمانی می‌تواند این اطلاعات را مشاهده یا دانلود کند.

بازار رمز ارز

سهام شرکت که وابسته به بیت کوین هستند

در مقایسه بیت کوین و سهام، با وجود تفاوت‌ها بین این دو گزینه سرمایه‌گذاری، تعدادی از شرکت‌ها، به صورت عمومی معامله می‌کنند و کل سهام آنها وابسته به عملکرد بیت کوین است. زیرا شرکت‌ها یا به صورت مستقیم به فعالیت‌های مربوط به بیت کوین از جمله استخراج و نگهداری مقدار قابل‌توجهی بیت کوین مشغول هستند یا بازار هدف آنها، کاربران کریپتو هستند.

این شرکت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ‌سیلورگیت
 • ‌میکرو استراتژی
 • ‌اسکوئر
 • ‌ریوت بلاکچین
 • ‌نویدیا
 • ‌آرگو بلاکچین
 • ‌سرمایه‌گذاری سرمایه MGT
 • ‌بیت فارمز
 • ‌دیجینکس
 • ‌هات 8 ماینینگ
 • ‌ویاگر دیجیتال
 • ‌کانان کریتیو

درواقع وقتی قیمت بیت‌کوین عملکرد خوبی داشته باشد، سهام این شرکت‌ها نیز عملکرد خوبی خواهند داشت و برعکس. اخیرا جی‌پی‌ مورگان یک محصول مالی جدید به نام «سبد آشکارسازی رمزارز» را راه‌اندازی کرد – یک ابزار بدهی متصل به شرکت‌های مهم متمرکز بر کریپتو که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد به صورت غیرمستقیم به بازار بیت کوین و آلت کوین دسترسی یابند.

سهم‌هایی که نزدیک‌ترین معامله با بیت کوین را دارند

مطابق داده‌های مورنینگستار (Morningstar)، سال 2020 رکورددار بیشترین رمزارز جهان از نظر همبستگی عملکرد رمزارزها با دارایی‌های سنتی بود.

همبستگی، رابطه بین دو یا چند گزینه را با یکدیگر اندازه‌گیری می‌کند. در اینجا این کلمه برای اندازه‌گیری رابطه بین جابجایی‌های قیمت در دو بازار به کار می‌رود. چندین روش برای محاسبه همبستگی وجود دارد، هرچند ضریب همبستگی لحظه تولید پیرسون (PPMCC) برای اندازه‌گیری شباهت‌های بین دارایی‌های مالی مختلف، ترجیح داده می‌شود. PPMCC بین 1.0 و 1.0- اندازه‌گیری می‌شود. هر قدر این عدد به 1.0- نزدیک‌تر باشد، همبستگی این دو دارایی کمتر است؛ هرقدر این عدد به 1.0 نزدیکتر باشد، همبستگی دو دارایی به یکدیگر بیشتر است.

اگر مایلید بدانید PPMCC چطور محاسبه می‌شود، معادله آن به این ترتیب است:

ρxy ​= Cov(x,y) / σx​σy​

که در آن Cov(x,y)  = ضریب همبستگی لحظه محصول پیرسون، σx = کوواریانس متغیرهای x و σy = انحراف معیار X؛  = انحراف معیار Y.

نمودار زیر، افزایش مشخص همبستگی بین بیت کوین و تعدادی از بازارهای مالی سنتی از جمله S&P 500، طلا، نفت و اوراق امریکا را نشان می‌دهد.

در مقایسه بیت کوین و سهام، بیشترین همبستگی بین آن‌ها، مربوط به S&P500 است – شاخص 500 مورد از بزرگترین شرکت‌های امریکا به ارزش 0.22. این میزان از همبستگی بیشتر به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری نهادهایی که به بازار کریپتو وارد شده‌اند و بازیگران بزرگی است که بیت کوین را به پورتفلیو متنوع خود افزوده‌اند. هنگامی که هر یک از این بازارها صعود یا سقوط می‌کنند، تاثیر بسزایی بر گسترش این صعود یا سقوط بر سایر بازارها دارد.

نمودار مورنینگستار

نمودار مورنینگستار که همبستگی بیت کوین با سهام و کالاها را نشان می‌دهد.

در کل، بیشترین میزان همبستگی بین بیت کوین و طلا است که دو مورد از دارایی‌های مشهور «پناهگاه امن» هستند که در دوره‌های عدم ثبات اقتصادی، پابه‌پای هم پیش رفته‌اند. بیت کوین اغلب به دلیل کمیاب بودن و عرضه محدود، به عنوان «طلای دیجیتال» خوانده می‌شود. اما فراریت بالا و نوسان‌های شدید قیمت آن سبب شده است بسیار ریسک‌آمیزتر و غیرقابل‌پیش‌بینی باشد. اما بازگشت سرمایه سال به سال بیت کوین در مقایسه با طلا، بسیار بیشتر بوده است.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button