معرفی انواع کیف پول‌های دیجیتال برای رمزارزها

کیف پول رمزارز
فهرست مطالب

انتخاب کیف پول مناسب رمزارز اهمیت بسیار زیادی دارد. در کیف پول فیزیکی، دکمه اشتباهی را فشار نخواهید داد و حداقل باید تا حدی از گزینه‌های موجود در کیف پول رمزارز مطلع باشید تا کیف پول کریپتویی که نقایص اساسی داشته باشد را انتخاب نکنید. 

بهتر است ابتدا، کیف پول رمزارز را تعریف کنیم. کیف پول رمزارز، مانند کمد دیجیتالی برای نگهداری رمزارز است، هرچند کاربردهای فراوان بسیاری نیز دارد. رمزارز غیرفیزیکی به یک کیف پول دیجیتالی و کلیدهای خصوصی نیاز دارد که نشان می‌دهد مالک کیف پول (و رمزارز داخل آن) چه کسی است.

برای ساخت یک کیف پول عملیاتی کریپتو، لازم است: 

 • یک ارائه‌دهنده کیف پول را انتخاب کنیم
 • اطلاعات شخصی خاصی را وارد کنیم
 • منبع سپرده و سرمایه از جمله یک حساب بانکی را به آن لینک کنیم

هنگامی که این مراحل طی شد، کاربر می‌تواند رمرارز را خرید و فروش کند، کالاها و خدمات را با استفاده از کریپتو خریداری کند و با محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند مبادلات غیرمتمرکز و خدمات وام‌دهی کار کند. اما انتخاب کیف پول رمزارز سخت‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. 

دو گروه بزرگ از کیف پول‌های رمزارز وجود دارد: کیف پول‌های داغ و کیف پول‌های سرد. کیف پول‌های داغ به کیف پول‌هایی اشاره دارد که (تقریبا همیشه) به اینترنت متصل هستند. کیف پول‌های سرد مستقیما به اینترنت متصل نیستند اما ممکن است برای تکمیل معاملات، نیاز باشد به اینترنت وصل شوند. بیایید انواع خاص کیف پول کریپتو را با جزییات بیشتری بررسی کنیم. 

کیف پول رمزارز

کیف پول رمزارز نوع 1: کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی به کاربران امکان می‌دهد موارد زیر را پرینت بگیرند: 

 • کلیدهای خصوصی یا امضای رمزگذاری شده که سبب می‌شود کیف پول، مختص آن فرد باشد. 
 • آدرس عمومی تصادفی، که در «کوینبیس»، شبیه به آدرس ایمیل است و به سایر کاربران اجازه می‌دهد بدانند رمزارز را به کجا می‌فرستند.

ممکن است کیف پول کاغذی شامل یک کد QR قابل اسکن نیز باشد تا معاملات در آن آسان‌تر انجام شود که شامل پرداخت‌ها و داد و ستدهای رمزارز نیز هست. 

بعضی از مزایای کیف پول رمزارز کاغذی از این قرار است: 

 • کاربر می‌تواند مالکیت فیزیکی کلیدهای عمومی و خصوصی خود را داشته باشد
 • کیف پول کاغذی به راحتی قابل هک شدن نیست
 • کیف پول کاغذی به اینترنت وصل نیست و بنابراین مانند کیف پول‌های گرم، آسیبی از مشکلات مربوط به مصرف انرژی یا اینترنت نمی‌بینند. 

کیف پول کاغذی می‌تواند به اندازه کاربر آن، ایمن باشد. هرچند ممکن است هک‌های دیجیتالی در کیف پول‌های کاغذی اتفاق نیفتد، اما لازم است مالک کیف پول کاغذی، از نگهداری ایمن کیف پول کاغذی خود اطمینان یابد، زیرا اگر آن را از دست بدهد، نتایج فاجعه‌باری برایش به همراه خواهد آورد. 

کیف پول رمزارز

کیف پول رمزارز نوع 2: کیف پول دسکتاپ 

کیف پول‌های دسکتاپ معمولا از نظر امنیتی (مثلا مسائل مربوط به هک شدن و امنیت) سطح پایین‌تری نسبت به کیف پول کاغذی دارند، اما در سطح بالاتری نسبت به کیف پول رمزارز آنلاین قرار دارند. 

تفاوت اساسی بین کیف پول رمزارز آنلاین و کیف پول دسکتاپ، مربوط به دانلود کردن کیف پول است. این کار سبب می‌شود کلیدهای خصوصی کاربر، به جای ذخیره شدن روی سرور آنلاین، در هارد کامپیوتر او ذخیره شود. در بعضی موارد، این اطلاعات می‌تواند در سرور آنلاین و همچنین در دسکتاپ ذخیره شود. 

اگر کیف پول روی دسکتاپ شخص ذخیره شده باشد، در صورتی که میزبان کیف پول آنلاین هک شود و یا میزبان کیف پول آنلاین خراب شود، می‌توان به راحتی از کیف پول دسکتاپ استفاده کرد.

کیف پول رمزارز نوع 3: کیف پول آنلاین 

کیف پول‌های رمزارز آنلاین (یا وب)، قابل‌دسترس‌ترین کیف پول‌ها و مکانی برای نگهداری مقدار کمی ارز و توکن هستند. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران غیرجدی در عرصه رمزارز، بیشتر به دلایل زیر به سوی کیف پول‌های آنلاین جذب می‌شوند: 

 • یک سرویس شخص ثالث می‌تواند همه امور سنگین لیفتینگ را انجام دهد (تهیه کیف پول، کلیدها، و نگهداری سرور)
 • کیف پول آنلاین می‌تواند وسیله‌ای با کاربرد آسان باشد
 • کیف پول آنلاین می‌تواند از هر وسیله‌ای که به اینترنت وصل باشد، در دسترس قرار گیرد
 • کیف پول آنلاین، تمام خدمات داد و ستد و کیف پول کریپتو را در یک پلتفرم ارائه می‌کند

کیف پول‌های آنلاین می‌توانند گزینه راحتی برای استفاده باشند. اما سوابق گذشته نشان داده است این کیف پو‌ها، بیشترین امنیت ممکن را فراهم نمی‌کنند. اتصال همیشگی به اینترنت سبب می‌شود کیف پول آنلاین، قربانی هک شدن شود و کیف پول شما نیز به خطر خواهد افتاد. همچنین ممکن است میزبان‌های خدمات کیف پول آنلاین، به اندازه کافی قابل اعتماد نباشند. 

کیف پول رمزارز نوع 4: کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری شبیه به کیف پول‌های کاغذی فیزیکی هستند که در دست شما جای می‌گیرند اما ویژگی‌های بیشتر و مزایای مهم‌تری دارند. کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولا ویژگی‌های مشترکی دارند، از جمله: 

 • صفحه نمایش
 • سایز مناسب
 • دکمه‌ها و ابزارهای دیگری برای عملیات کیف پول
 • ظرفیت نگهداری مقادیر زیاد و انواع مختلفی از رمزارز
 • امکان اتصال به اینترنت

کیف پول‌های سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی کاربران را نگهداری می‌کنند. برخلاف کیف پول‌های کاغذی، کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند امنیت بیشتری فراهم کنند و در صورت قرار گرفتن کیف پول در دست افراد ناشناس، مانع از دستیابی به کلیدهای خصوصی کاربر شوند. 

کیف پول رمزارز

یکی از برتری‌های جزیی کیف پول سخت‌افزاری، آفلاین بودن آن است. در اینجا نیز مانند کیف پول کاغذی، این ویژگی سبب می‌شود آسیب‌پذیری این کیف پول در برابر هک شدن، عملکرد اشتباه شخص ثالث و سایر تهدیدهایی که در کیف پول‌های متکی بر اینترنت وجود دارد، کمتر شود. با این حال مالکان کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند هر زمان که بخواهند، ابزار خود را به اینترنت متصل کرده و معاملات خود را انجام دهند. 

کیف پول‌های سخت‌افزاری که ماهیتی ترکیبی دارند، معمولا برای معامله‌گران کریپتو که احتیاط امنیتی را رعایت می‌کنند، جذاب هستند.

کیف پول رمزارز نوع 5: کیف پول موبایل

تلفن‌های همراه بیش از هر زمان پیچیده شده‌اند و در همه جا حضور دارند و بسیاری از خریداران، فروشندگان، و دارندگان رمزارز، کیف پول‌های موبایل را ترجیح می‌دهند. بسیاری از کیف پول‌های آنلاین، نسخه موبایل نیز دارند، هرچند بعضی از کیف پول‌ها فقط برای کاربرد موبایل طراحی شده‌اند. 

ممکن است کیف پول‌های موبایل نیز ملاحظات امنیتی شبیه به کیف پول‌های داغ (متصل به اینترنت) را داشته باشند. سرمایه موجود در کیف پول موبایل شما، فقط به اندازه ایمنی ارائه شده از سوی ارائه‌دهنده، امنیت دارد. به همین دلیل، لازم است خریدار مراقب هر شخصی که از کیف پول کریپتو موبایل او استفاده می‌کند، باشد. 

اما کیف پول‌های موبایل، مزایای مشخصی دارند، از جمله: 

 • سهولت بسیار زیاد استفاده از آن‌ها
 • قابلیت جابجایی
 • همه قابلیت‌ها در یک پلتفرم که امکان بانکداری و داد و ستد را فراهم می‌کند
 • سازگاری با سیستم عامل اندروید و IOS
 • توانایی پرداخت از کیف پول موبایل از طریق اسکن کد QR

در جهانی که بیش از پیش به موبایل وابسته شده است، کیف پول‌های رمزارز موبایل نیز مزایای خاص خود را دارند. می‌توانید هنگام انتخاب کیف پول مناسب برای خودتان، مزایا و مضرات انواع مختلف کیف پول‌های رمزارز را بسنجید.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button