معرفی کیف پول معروف متامسک (MetaMask)

کیف پول متامسک
فهرست مطالب

متامسک (MetaMask) افزونه‌ای برای مرورگرهای مختلف است که برای آسانتر کردن دسترسی به دَپ های بر پایه‌ی اتریوم طراحی شده است. این افزونه، یک کیف‌ پول دیجیتال نیز به شمار می‌آید که می‌توان از آن برای نگه‌داری توکن‌های ERC-20 استفاده کرد و با آن می‌توان از سرویس‌های ساخته‌ شده بر روی این شبکه بهره برد.

به طور خلاصه:

 • متامسک افزونه‌‌ای برای مرورگرها است که به عنوان کیف پول دیجیتال اتریوم عمل می‌کند.
 • کاربران می‌توانند از آن برای نگه‌داری اتر (Ether) یا توکن‌های ERC-20 دیگر استفاده کنند.
 • این کیف پول امکان استفاده از سرویس‌های غیرمتمرکز یا دَپ‌های ساخته شده بر روی شبکه‌ی اتریوم را نیز می‌دهد.

 

دَپ محبوب CryptoKitties با 1.3 میلیون تراکنش در ماه دسامبر 2017 محبوب‌ترین برنامه بر روی بلاک‌چین اتریوم بود. اما هم اکنون تعداد کاربران آن رو به کاهش است و این برنامه تنها به چند صد کاربر فعال رسیده است.

برای بسیاری از کاربران، استفاده از دپ‌ها کار آسانی نیست. متامسک به این امید ساخته شده است که این وضعیت را تغییر دهد و درهای بیشتری را برای ورود کاربران معمولی به دنیای فوق‌العاده‌ی دپ‌ها باز کند.

 

متامسک چیست؟

متامسک، که مانند Decrypt است و بودجه‌ی آن توسط کمپانی ConsenSys تأمین می‌شود، افزونه‌ای برای مرورگر‌های مختلف است که به عنوان یک کیف پول دیجیتال اتریوم عمل می‌کند و به راحتی مانند افزونه‌های معمولی نصب می‌شود. پس از نصب، این افزونه به کاربران این امکان را می‌دهد که توکن اتریوم یا توکن‌های ERC-20 دیگر را در کیف پول خود نگه‌دارند و به آدرس‌های اتریومی دیگر بفرستند.

با وصل شدن به دَپ‌های بر پایه‌ی اتریوم، کاربران می‌توانند از توکن‌های خود در بازی‌ها، قمار، و صرافی‌های غیرمترکز استفاده کنند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که وارد دنیای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شوند و از برنامه‌هایی مانند Compound و PoolTogether استفاده کنند.

 

چگونه استفاده از متامسک را شروع کنیم؟

با اینکه این برنامه از بیرون ممکن است پیچیده به نظر برسد، متامسک یکی از ساده‌ترین کیف پول‌های اتریوم است و برای شروع استفاده از آن تنها به چند دقیقه نیاز دارید.

برای استفاده از متامسک به یکی از مرورگرهای کروم (Chrome) یا فایرفاکس (Firefox) نیاز دارید. مرورگرهای بر پایه‌ی کرومیوم دیگر (مانند مرورگر Brave) نیز مناسب هستند.

ابتدا باید افزونه‌ی اصلی متامسک را برای مرورگر خود دانلود کنید. پس نسخه‌ی کروم و یا نسخه‌ی فایرفاکس را با توجه به مرورگر خود دانلود کنید. برای این راهنما، ما از فایرفاکس استفاده می‌کنیم.

پس از نصب افزونه، باید صفحه‌ای مانند تصویر زیر ببینید. بر روی «Get Started» کلیک کنید تا کیف پول اتریوم خود را با استفاده از متامسک بسازید.

welcome to Metamask

در مرحله‌ی بعد، بر روی «Create a Wallet» کلیک کنید.

 

Metamask Setup

سپس از شما پرسیده می‌شود که آیا تمایل به همکاری در بهتر کردن متامسک دارید یا خیر. اگر تمایلی ندارید بر روی «No Thanks» کلیک کنید.

 

help us improve metamask

در مرحله‌ی بعد، برای خود رمز عبوری ایجاد کنید. رمز عبور باید حداقل 8 کاراکتر داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم که از رمز عبوری جدید که در هیچ جای دیگر استفاده نکرده‌اید استفاده کنید. همچنین بهتر است که رمز عبورتان دارای حروف بزرگ، کوچک، اعداد، و نشانه‌های مختلف باشد.

شرایط استفاده (Terms of Service) را بخوانید و آن‌ها را قبول کنید. سپس بر روی «Create» کلیک کنید.

 

creat password metamask

در این قدم، متامسک به شما عبارت 12 کلمه‌ای اضطراری حساب شما را نشان می‌دهد. این عبارت را یادداشت کنید و در جایی امن نگه دارید. اگر دسترسی به حساب خود را از دست دهید می‌توانید از این عبارت برای ورود اضطراری به حساب خود استفاده کنید. توجه کنید که هر شخصی که این عبارت 12 کلمه‌ای را بداند می‌تواند به حساب و دارایی‌های شما دسترسی داشته باشد پس حتماً آن را در مکانی امن و خصوصی نگه دارید.

پس از یادداشت کردن عبارت، بر روی «Next» کلیک کنید.

 

secret backup

 

در صفحه‌ی بعد، عبارت امنیتی خود را که یادداشت کرده‌اید وارد کنید. ترتیب کلمات باید مانند ترتیب کلمات در عبارت امنیتی باشد. سپس بر روی «Confirm» کلیک کنید.

 

confirm your secret backup

کارتان تقریباً به پایان رسیده است. تنها کافیست که بر روی «All Done» در صفحه‌ی نهایی کلیک کنید تا حساب متامسک خود را ایجاد کنید و به طور خودکار وارد آن شوید. اگر زمانی از حساب خارج شدید، می‌توانید دوباره بر روی آیکون متامسک در مرورگر خود کلیک کنید و دوباره وارد شوید. این آیکون معمولاً در سمت راست نوار آدرس قرار دارد.

Account metamask

می‌توانید دارایی‌های خود را در قسمت «Assets» مشاهده کنید. قسمت «Activity» تراکنش‌های شما را نشان می‌دهد.

برای فرستادن دارایی تنها کافیست که بر روی «Send» کلیک کنید، آدرس گیرنده و مقدار دارایی را وارد کنید. سپس یکی از گزینه‌های مربوط به دستمزد تراکنش (قسمت Transaction Fee) را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی «Advanced Options» مقدار دستمزد تراکنش را خودتان وارد کنید. می‌توانید از سرویس‌هایی مانند ETH Gas Station برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد  مقدار دستمزد مناسب استفاده کنید.

پس از کلیک بر روی «Next» می‌توانید اطلاعات تراکنش را مرور و آن‌ را تأیید یا لغو کنید.

send ETH

 

برای استفاده از متامسک در دپ‌ها یا قراردادهای هوشمند، باید گزینه‌ای مانند «Connect to Wallet» را در پلتفرمی که قصد استفاده از آن را دارید پیدا کنید. پس از آن از شما پرسیده می‌شود که آیا اجازه‌ی وصل شدن دپ به کیف پول خود را می‌دهید یا خیر.

مثلاً تصویر زیر وصل شدن به کیف پول در یونی‌سواپ (Uniswap) را نشان می‌دهد. دپ‌های وصل شده تنها به آدرس کیف پول شما دسترسی دارند و امکان استفاده یا دسترسی به دارایی‌های شما را ندارند.

پس از اتصال، می‌توانید از امکانات دپ مورد نظر استفاده کنید.

connect metamask

بسیاری از دپ‌ها به طور خودکار به متامسک متصل می‌شوند که این مورد فرآیند استفاده از آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. اگر هنگام استفاده از دپ نیاز به پرداخت باشد،‌ پنجره‌ای باز می‌شود و از شما می‌خواهد که تراکنش را در حساب متامسک خود تأیید کنید.

 

مزایای استفاده از متامسک

 • محبوبیت: متامسک توسط افراد و دپ‌های بسیاری استفاده می‌شود بنابراین با نصب تنها یک افزونه می‌توانید به طیف وسیعی از دپ‌های مختلف دسترسی پیدا کنید.
 • سادگی: به جای مدیریت کلید‌های خصوصی، کاربران تنها باید لیستی از کلمات را به خاطر بسپارند و تراکنش‌ها به جای‌ آن‌ها امضا می‌شوند.
 • میزان فضای مورد نیاز کم: کاربران نیازی به دانلود تمام بلاک‌چین اتریوم ندارند چرا که متامسک درخواست‌های خود را به نودهای خارج از کامپیوتر کاربر می‌فرستد.
 • یکپارچگی: بسیاری از دپ‌ها از اول برای کار با متامسک طراحی شده‌اند به همین دلیل تبادل اتر (Ether) با متامسک بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است.

 

اشکالات استفاده از متامسک

 • استفاده از شخص ثالث: متامسک کلید‌های خصوصی را در مرورگر کاربر ذخیره می‌کند. این کار امنیت کمتری نسبت به استفاده از کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی دارد.
 • نودهای خارجی: متامسک از نودهای خارجی استفاده می‌کند که گاهی به دلیل از کار افتادگی این نودها، متامسک نیز از کار می‌افتد.

 

نرم‌افزارهای مشابه متامسک

 • Parity: کیف پول دیگری که مانند متامسک بر روی مرورگر نصب می‌شود و امکان دسترسی به دپ‌ها و تراکنش‌های اتریومی را می‌دهد.
 • Mist Browser: مرورگری که برای دسترسی به دپ‌ها ساخته شده است. این مرورگر با Mist Wallet می‌آید که کیف پولی بر پایه‌ی اتریوم است.
 • MyEtherWallet: کیف پول آنلاین محبوبی که بر پایه‌ی توکن‌های اتریوم ساخته شده است. با این کیف پول می‌توانید تراکنش‌های اتریومی انجام دهید اما متأسفانه این برنامه امکان دسترسی به دپ‌ها را ندارد.

 

آیا می‌دانستید؟

متامسک از کیف پول‌های سخت‌افزاری Trezor و Ledger پشتیبانی می‌کند. پس کاربران می‌توانند هم دارایی‌های خود را در یک کیف پول سخت‌افزاری نگه‌دارند و هم از سرویس‌های متامسک استفاده کنند.

 

آینده‌ی متامسک

متامسک از زمان راه‌اندازی‌اش، دروازه‌ای برای استفاده‌ی آسان از دپ‌های مختلف بوده است. با به روی کار آمدن دپ‌ها و سرویس‌های مختلف جدید، تعداد کاربران متامسک نیز درحال افزایش است. در فوریه سال 2020، افزونه‌ی کروم این برنامه به یک میلیون کاربر رسید.

متامسک

اطلاع رسانی جهت MetaMask Mobile! این برنامه را دانلود کنید و وب ۳ را هر جا که می‌روید با خود داشته باشید. از سرویس‌ها و امکانات برنامه‌های غیرمترکز مختلف بهره ببرید، بازی کنید، دارایی‌های دیجیتال خود را مبادله کنید، و…

 

در سپتامبر 2020، متامسک برنامه‌ی موبایلی خود یعنی «MetaMask Mobile» را برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آیفون راه‌اندازی کرد.

این برنامه به کاربران این امکان را می‌دهد که حساب کاربری جدیدی بسازند یا با حسابی که در حال حاضر دارند وارد برنامه شوند. نسخه‌ی موبایل متامسک تمام امکانات نسخه‌ی مرورگر را دارد. کاربران می‌توانند کیف پولی دیجیتال داشته باشند، دارایی‌های دیجیتال خود را مدیریت کنند، و از دپ‌های مختلف مانند Uniswap و OpenSea بهره ببرند.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button