افسانه‌های ماینینگ شماره ۳: بعد از 1 میلیون بیت‌کوین، استخراج تمام می‌شود!

استخراج بیت‌کوین
فهرست مطالب

در وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو تعیین شده که فقط می‌توان 21 میلیون بیت‌کوین ایجاد کرد که تاکنون بیش از 18 میلیون از آن استخراج شده است. استخراج‌کنندگان در ازای تلاش خود، مقداری بیت‌کوین پاداش می‌گیرند که پاداش استخراج هر چهار سال یک بار به عنوان اقدامی برای کاهش سرعت ایجاد بیت‌کوین جدید به نصف کاهش می‌یابد. با نرخ کنونی استخراج، همه بیت‌کوین‌ها در حدود سال 2140 استخراج خواهند شد. هنگامی که تمام بیت‌کوین‌ها نزدیک به سال 2140 استخراج شوند، دیگر بیت‌کوین جدیدی وارد چرخه نخواهد شد. اما با استخراچ تمام بیت‌کوین‌ها، چه اتفاقی برای این ارز دیجیتال و ماینرهایش خواهد افتاد؟

پاداش بلاک بیت‌کوین

سالانه تنها به مقدار ثابتی می‌توان بیت‌کوین استخراج کرد تا اینکه تمام ۲۱ میلیون واحد آن ماین شود. پس از گذشت این زمان، تغییر زیادی در فعالیت‌های شبکه بیت‌کوین ایجاد نمی‌شود، اما یک تفاوت بزرگ برای ماینرهای پادشاه رمزارزها وجود خواهد داشت. همان طور که می‌دانید با ایجاد هر بلاک، ماینر پاداش دریافت خواهد کرد. هنگام راه‌اندازی بیت کوین، این پاداش برابر با ۵۰ بیت‌کوین بود. اما به منظور کنترل تورم و عرضه این رمزارز، مقدار پاداش هر بلاک به صورت منظم کاهش پیدا کرد. نرخ پاداش بلاک بیت‌کوین هر چهار سال یکبار و  پس از ایجاد ۲۱۰ هزار بلاک، کاهش پیدا می‌کند. آخرین هاوینگ شبکه بیت‌کوین در می سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش داد.

این پاداش بلاک تنها تا زمانی که ۲۱ میلیون بیت‌کوین استخراج شود یعنی سال 2140، برقرار خواهد بود و پس از آن، رمزارز جدیدی به این شبکه وارد نمی‌شود. در حال حاضر بیش از 18.8 میلیون بیت‌کوین یا به عبارتی 89.52 درصد از کل منابع بیت‌کوین استخراج شده‌اند، اما برای اتمام آن تقریبا به ۱۲۰ سال دیگر زمان نیاز داریم.

پس از استخراج  تمام ۲۱ میلیون بیت کوین، ماینرها همچنان قادر به شرکت در جریان کشف بلاک خواهند بود؛ اما دیگر پاداشی در قالب بلاک بیت‌کوین دریافت نخواهند کرد؛ البته به این معنا نیست که اصلا پاداشی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. اما چطور؟

جالب است بدانید که ماینرهای بیت‌کوین علاوه بر پاداش بلاک، تمام هزینه صرف‌شده برای تراکنش‌های مربوط به بلاک تازه کشف‌شده را نیز دریافت می‌کنند. در حال حاضر هزینه تراکنش‌ها بخش کمی از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد اما تا سال ۲۱۴۰ که دیگر بیت‌کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت؛ این مقدار به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

سایمون کیم، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری متمرکز بر بلاکچین Hashed، از دست دادن پاداش بلاک را عاملی برای بی‌انگیزه شدن ماینرها نمی‌داند:

تغییر در اکوسیستم بیت‌کوین و جایگاه آن به‌عنوان ارز اصلی دنیای دیجیتال، حتی در نبود پاداش بلاک همچنان می‌تواند تغییرات شگفت‌انگیزی در پذیرش ماینرها ایجاد کند.

 

از طرف دیگر، امکان تغییر و بهبود مکانیسم پاداش بیت‌کوین، تا قبل از استخراج بلاک نهایی نیز وجود دارد. لوکا بوشکین، مدیر ارشد بازاریابی در پلتفرم معاملات رمزنگاری نیوزکریپتو در این باره می‌گوید:

این تغییر درنهایت می‌تواند منجر به ایجاد پروتکلی سازگارتر با محیط زیست مانند گواه بر سهام شود یا جایگزینی برای گواه بر کار ارائه بدهد.

استخراج بیت‌کوین

درآمد ماینرهای بیت‌کوین از کارمزد تراکنش‌ها

بدیهی است که در حال حاضر این کارمزدها در مقایسه با 6.5 واحد بیت‌کوین که به استخراج کننده می‌رسد مقدار کمی به نظر می‌رسد اما با کاهش پاداش استخراج، کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرده و بخش اعظمی از درآمد ماینرها را تشکیل خواهد داد. به این ترتیب، کارمزد تراکنش‌ها باید آنقدر باارزش باشد تا استخراج‌کنندگان به ادامه کار ترغیب شوند. به همین دلیل است که می‌توان گفت حتی پس از پایان استخراج بیت‌کوین، ماینرها با کارمزد تراکنش‌ها، درآمد خود را خواهند داشت.

افزایش قیمت بیت‌کوین

البته برای اینکه کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین برای ماینرها همچنان جذاب باشد و آن‌ها به ادامه استخراج تشویق شوند، قیمت بیت‌کوین نیز باید به مقدار زیادی افزایش پیدا کند. پس برای اینکه افراد حاضر باشند هزینه بیشتری برای کارمزد بپردازند و استخراج‌کنندگان به بیت‌کوین بیشتری برسند، قیمت بیت‌کوین نیز باید افزایش یابد. خوشبختانه ویژگی‌هایی در بیت‌کوین وجود دارد که باعث می‌شود رشد قیمت بیت‌کوین در طول زمان ادامه یابد.

پادشاه رمز ارزها دارای خصوصیات منحصربه‌فردی است که هیچ شکل دیگری از پول نقد دیجیتال در گذشته آن‌ها را نداشته. در نتیجه می‌توان به آینده بیت‌کوین و رشد قیمت آن امیدوار بود. ویژگی‌هایی از قبیل سیستم غیرمتمرکز، همتابه‌همتا و بدون‌مرز که غیرقابل تغییر است و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. تمام این ویژگی‌ها طرفداران بیت‌کوین را به آینده قیمتی این رمزارز امیدوار می‌کند.

استخراج بیت‌کوین

جردن استویف، رئیس رمزنگاری اسکرل (Skrill) درباره آینده تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین می‌گوید:

[در آینده] تنها معاملات با مقادیر قابل توجه که هزینه‌های زیادی برای تراکنش پرداخت می‌کنند، روی زنجیره باقی خواهند ماند و درآمد حاصل از آن نصیب ماینرها خواهد شد.

سخن آخر

با افزایش قیمت بیت‌کوین، هزینه تراکنش‌ها نیز افزایش خواهد یافت. چراکه با رشد قیمت، بیت‌کوین ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. همچنین مردم تمایل بیشتری به پرداخت کارمزد بالاتر خواهند داشت تا از این طریق تراکنش‌هایشان با سرعت بیشتری تایید شود. در نتیجه ماینرها خواهند توانست از طریق کارمزد تراکنش‌ها به درآمد برسند.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button