ماینرها حتما بخوانید: فرصت ها و خطرات هاوینگ سوم LTC

فرصت ها و خطرات هاوینگ سوم LTC
لایت کوین سومین هاوینگ خود را در بلاک 2,520,000 در 2 آگوست 2023 انجام داد و پاداش بلاک را از 12.5 LTC به 6.25 LTC کاهش داد. با این وجود، افزایش قیمت مورد انتظار استخراج کنندگان و سرمایه گذاران LTC محقق نشد. در عوض، روند فعلی قیمت شبیه حرکت بازار به دنبال آخرین هاوینگ LTC در سال 2019 بود. با گذشت چهار سال، قیمت LTC همچنان در حدود 90 دلار از تاریخ 2 اوت باقی مانده است. بسیاری از کاربران کریپتو از کاهش محبوبیت LTC ناامید هستند. اما آیا تمام داستان همین است؟ آیا لایت کوین هنوز سر وعده‌های خود مانده است؟ما از ViaBTC، بزرگترین استخر استخراج LTC دعوت کردیم تا به برخی از نگرانی های مبرم سرمایه گذاران و ماینرها رسیدگی کند.
فهرست مطالب

1. آخرین هاوینگ LTC از نظر آمارهای بازار با هاوینگ 2019 چه تفاوتی دارد؟

دومین هاوینگ LTC در آگوست 2019 اتفاق افتاد. در طول آن سال، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال حتی به 355 میلیارد دلار رسید. همانطور که موسسات سنتی طی چند سال آتی به فضای کریپتو و رمزارزها هجوم آوردند، نقدینگی عظیمی به بازار تزریق شد و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کرد. شاهد دیگر این ماجرا نیز افزایش ارزش بازار ارزهای دیجیتال است که در سال 2021 به 3 تریلیون دلار نیز رسید. امروزه کاربران کریپتو را می توان در سرتاسر جهان یافت.

گفته می شود، با رشد بازار در شرایط کلان ایده‌آل، عدم اطمینان افزایش می یابد. تفاوت‌‌های زیادی بین هاوینگ فعلی و دومین هاوینگ LTC در سال 2019 وجود دارد که عمده‌ی این تفاوت‌ها در قیمت‌‌های بازار، آدرس‌های فعال و حجم معاملات روزانه منعکس می‌شود.

در حالی که دو رویداد هاوینگ از نظر روند قیمت به یکدیگر شباهت دارند، میزان و زمان نوسانات متفاوت است. با توجه به CoinMarket Cap، در سال هاوینگ دوم، قیمت LTC از اوج قبل از هاوینگ 141.9 دلار (22 ژوئن 2019) به 93.38 دلار در روز هاوینگ(5 اوت 2019) کاهش یافت که 34.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد. 150 روز بعد، این رقم به 41.33 دلار سقوط کرد که معادل 70.9 درصد کاهش است.

در مقایسه، هاوینگ امسال، LTC از 70 دلار در اوایل سال جاری به اوج 113.23 دلار در 3 جولای قبل از کاهش قیمت خود، صعود کرد. در روز هاوینگ(2 اوت)، قیمت LTC با 34.2 درصد کاهش نسبت به اوج، 93.82 دلار اعلام شد. تا 23 آگوست، قیمت به 66.1 دلار رسید که 40.6 درصد نسبت به اوج کاهش داشته است. ما هنوز باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا قیمت LTC به کف رسیده است یا خیر.

علاوه بر این، ترند جدید LRC-20 تعداد زیادی از کاربران را به اکوسیستم لایت کوین جذب کرد که انتظارات را برای هاوینگ سوم افزایش داد. در مقایسه با هاوینگ قبلی، هاوینگ سوم بهبود قابل توجهی را از نظر آدرس های فعال و حجم معاملات در حوالی روز هاوینگ ثبت کرد. آمارهای آنچین حاکی از آن است که در طول پنج روز نزدیک به هاوینگ سال 2019، شبکه LTC دارای 81092 آدرس فعال روزانه با حجم معاملات روزانه 31433 بوده است. از سوی دیگر، در پنج روز نزدیک به هاوینگ سوم، آدرس‌‌های فعال به طور متوسط 217574 (افزایش 168.3 درصد) بوده و میانگین حجم معاملات روزانه به 133259 تراکنش (323.8 درصد افزایش) رسیده است.

بسیاری از سرمایه گذاران اسیر تجربیات گذشته هستند. آنها شرایط فعلی بازار را تنها با تکیه بر الگوهای موجود تجزیه و تحلیل می کنند. در واقع، همراه با گسترش مداوم بازار و افزایش عدم اطمینان، این تجربیات ممکن است دیگر صادق نباشند. به این ترتیب، علاوه بر آمارهای اولیه بازار، باید طیف گسترده ای از عوامل از جمله شاخص های فنی، تمایل سرمایه گذاران و آخرین تحولات را برای تصمیم گیری آگاهانه بررسی کنیم.

2. استخرهای ماینینگ در مورد هاوینگ چه احساسی دارند؟

اکثر ماینرها نسبت به هاوینگ سوم LTC بدبین بوده اند. در ماه منتهی به هاوینگ، هشریت LTC به بالاترین حد خود یعنی 1.03 PH/s رسید و قیمت LTC برابر 107 دلار اعلام شد. اما اکنون که هاوینگ به پایان رسیده است، ماینرها با دو چالش روبرو هستند. از یک طرف، پاداش بلوک از 6.25 LTC به 3.125 LTC کاهش یافته و سود استخراج LTC را کاهش داده. از سوی دیگر، ادامه کاهش قیمت LTC هزینه های استخراج را به طور قابل توجهی افزایش داده است. در حال حاضر، بدون احتساب پاداش DOGE حاصل از استخراج ادغام شده، همه دستگاه‌های ماینینگ ASIC به زیر قیمت تعطیلی خود سقوط  یافته‌اند.

طبق آمارهای آنچین، از زمان هاوینگ، هشریت LTC نوسانات عمده ای را تجربه کرده است و اکنون در حدود 700 TH/s تا 800 TH/s در حال تثبیت است. در مقایسه با پیک 1.03 PH/s یک ماه پیش، واضح است که برخی از ماینرها تصمیم به توقف عملیات استخراج پس از هاوینگ گرفته اند. این یک ضربه‌ی  بزرگتر به شبکه LTC است: همراه با کاهش هشریت و خروج ماینرهای خرد، هشریت بین چند بازیگر اصلی متمرکزتر شده است که امنیت شبکه را به چالش می کشد.

در این مقطع حساس، حفظ یک شبکه استخراج کارآمد و پایدار، بهبود تجربه کاربی ر و حفظ ماینرهای موجود برای استخرهای ماینینگ حیاتی است. علاوه بر این، استخرها با استفاده از هش ریت ماینرها به شبکه LTC کمک می کنند تا امنیت خود را بهبود بخشد. برای ماینرها، کاهش قیمت آنقدر که به نظر می رسد ویرانگر نیست. با کاهش سختی ماینینگ، استخراج LTC همچنان می تواند سودآور باشد به شرط اینکه ماینرها بتوانند به برق نسبتا ارزان قیمت دسترسی داشته باشند.

3. با توجه به قیمت فعلی LTC و هزینه‌ی استخراج، اثرات مشخص هاوینگ بر ماینرها چیست؟

برای شروع باید بگوییم، در اولین نتیجه‌ی مستقیم هاوینگ LTC، پاداش بلاک نصف شده است. برای اینکه ماینرها بتوانند درآمدهای قبل از هاوینگ را کسب کنند، قیمت LTC باید دو برابر شود. قیمت فعلی LTC، هرچند، پس از هاوینگ کاهش یافته است، و این موضوع به آسیب ناشی از هاوینگ اضافه می کند. بیایید همه‌ی موارد را در نظر بگیریم: Antminer L7، رقابتی ترین و بهترین تجهیزات ماینینگ LTC در بازار، قبل از هاوینگ سود خالص روزانه حدود 16 دلار داشت. با این حال، این رقم اکنون به زیر 10 دلار کاهش یافته است. این به معنای ضرر روزانه 6 دلار برای هر Antminer L7 است. برای ماینرهایی که صدها یا حتی هزاران دستگاه استخراج را مدیریت می‌کنند، این موضوع می‌تواند به معنای خسارات عظیمی باشد.

فراتر از هزینه‌های سخت‌افزاری، برق به همراه دسترسی به اینترنت و هزینه‌های O&M بزرگترین هزینه‌ها در استخراج رمزارزها هستند. از آنجایی که پاداش LTC به نصف کاهش یافته است، قیمت برق اکنون سهم بیشتری از کل هزینه را به خود اختصاص می دهد و باعث می شود استخراج LTC سود کمتری داشته باشد. در همین حال، ماینرها ممکن است مجبور باشند هزینه ها و خطرات بیشتری را نیز متحمل شوند.

علاوه بر موارد فوق، بازده نیز همچنین کاهش یافته که به این معنی است که تجهیزات ماینینگ کمتر رقابتی ممکن است قدیمی شده باشند. در عین حال، ماینرهایی که به ارزش بلندمدت LTC اطمینان دارند، به ارتقای تجهیزات استخراج خود ادامه خواهند داد. با توجه به اینکه خاموشی‌ها و ارتقاء تجهیزات می تواند به طور قابل توجهی بر میزان هشریت LTC تأثیر بگذارد، ماینرها باید استراتژی های ماینینگ و انتخاب استخرهای ماینینگ خود را دوباره ارزیابی کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند با مقایسه روش های پرداخت در استخرهای مختلف شروع کنند. ViaBTC، بزرگترین استخر LTC جهان، سه روش پرداخت اصلی را ارائه می دهد: PPS+، PPLNS، و SOLO. اگر می خواهید درآمد خود را در ViaBTC تخمین بزنید، درخواستی را در وب سایت رسمی ما ارسال کنید یا یک ایمیل به [email protected] ارسال کنید.

4. با توجه به اینکه سود ماینینگ تحت تاثیر نوسانات قیمت است، ماینرها چگونه می توانند از زیان های غیرضروری جلوگیری کنند؟ آیا راه هایی برای کاهش ریسک نوسانات قیمت وجود دارد؟

برای ماینرها، ثبات اولویت اصلی است. به عبارت دیگر، تبدیل سریع پاداش های بلوک به دارایی های پایدار مانند USDT برای قطعی کردن سود بسیار مهم است. برای تحقق این امر، درآمد روزانه استخراج باید در اسرع وقت پرداخت شود. در حالی که درآمد روزانه ماینینگ در اکثر استخرها روز بعد تسویه می شود، ViaBTC به عنوان یکی از معدود استخرهایی است که پاداش استخراج را به صورت ساعتی تسویه می کند و به ماینرها این امکان را می دهد که از پاداش های بلوک  به صورت بسیار کارآمدتر بهره ببرند. علاوه بر این، ما تبدیل خودکار را نیز ارائه می‌دهیم، که یک ویژگی متناسب با خواسته‌های ماینرها است که به آن‌‌ها کمک می‌کند درآمد را به BTC یا USDT تبدیل کنند، که با نسبت 1:1 با دلار آمریکا برابری می‌کند. این موضوع ماینرها را از استهلاک دارایی ها در نتیجه کاهش قیمت محافظت می کند.

ماینرهای باهوش بازار با رویکرد تحلیلی خود نیز می توانند با استفاده از سرویس پوشش ریسک ViaBTC و وام های کریپتویی با نوسانات قیمت کنار بیایند. با استفاده از Hedging Service، ماینرها می‌توانند ارز مد نظر خود را از ViaBTC قرض بگیرند تا زودتر به سوددهی برسند و ارز قرض‌گرفته شده را در طول عملیات استخراج بعدی بازپرداخت کنند. استخراج‌کنندگانی که به نقدینگی فوری نیاز دارند، می‌توانند وام‌های کریپتو وثیقه شده با کوین‌های خود را قرض کنند و پس از بازپرداخت، وثیقه‌ی خود را بازخرید کنند. استفاده صحیح از این دو ابزار مالی می تواند به استخراج کنندگان کمک کند تا سود خود را به حداکثر برسانند.

5. لایت کوین پس از 12 سال از آغاز به کار خود، سومین ‌هاوینگ خود را پشت سر گذاشته است، و چهارمین هاوینگ برای سال 2027 برنامه‌ریزی شده است. برداشت ViaBTC از توسعه LTC در چهار سال آینده چیست؟

سفر 12 ساله لایت کوین با عملکرد بی وقفه‌اش قابل توجه است، رکوردی که تنها چند پروژه ارز دیجیتال می توانند با آن برابری کنند. لایت کوین موفقیت خود را مدیون ماینرهایی است که هشریت خود را در شبکه مشارکت می دهند. هر هالوینگ چالشی را برای ماینرها و شبکه ایجاد می کند. اگر قیمت LTC نیز در کنار پاداش نصف شده، پایین بماند، هشریت LTC کاهش می یابد، زیرا ماینرها در ایجاد اجماع ناکام خواهند شد. در این سناریو، با افزایش حملات به بلاک چین LTC، امنیت لایت کوین ممکن است در معرض خطر بزرگی قرار گیرد.

لایت کوین قبلاً با چالش‌های بزرگی روبرو شده بود، اما پس از هر رکود، به طور مداوم قوی‌تر ظاهر می‌شد. ما مطمئن هستیم که هاوینگ سوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در طول چهار سال آینده، اگرچه لایت کوین همچنان به عنوان یک میدان آزمایشی برای فناوری‌های جدید باقی خواهد ماند، اما احتمالاً این کوین دوباره بر نقش خود به عنوان یک «ارز» تأکید خواهد کرد. همانطور که چارلی لی، بنیانگذار LTC ادعا می کند، “لایت کوین و بیت کوین مثل نقره و طلا هستند.” لایت کوین به عنوان یکی از «فلزات گرانبها» در فضای کریپتو، موارد کاربرد عملی زیادی پیدا کرده است. به ویژه، این کوین مزایای بسیار زیادی در پرداخت های آنلاین با ارزش کم ارائه می دهد. ما مطمئن هستیم که پایگاه‌های اقتصادی بیشتری در سراسر جهان پرداخت های LTC را می پذیرند.

علاوه بر این، از نظر توسعه اکوسیستم، لایت کوین ممکن است برنامه های جالب تری را معرفی کند. به عنوان مثال، LRC-20 که امسال راه اندازی شد، یک گام بزرگ در بهبود کاربردهای این اکوسیستم است، زیرا به احتمال زیاد موارد استفاده‌ی گسترده تری را به همراه خواهد داشت، و قفل نوآوری و فرصت ها را باز می کند. به طور کلی، لایت کوین یک کوین امیدوارکننده است که ارزش بهره‌مندی از این انتظارات ما را دارد.

شما می‌توانید به راحتی برای استخراج انواع رمز ارز و رسیدن به درآمد دلاری، برای خرید ماینر از دارا ماینر اقدام کنید. داراماینر، علاوه بر فروش ماینرها به صورت کاملاً قانونی و با ارائه وام، در زمینه هاستینگ ماینینگ و تعمیرات ماینر نیز فعال است.  برای دریافت اطلاعات بیشتر همین حالا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button