استخراج بیت کوین باقیمانده چقدر طول خواهد کشید؟ 

فهرست مطالب

استخراج بیت کوین باقیمانده هنوز یکی از پرمناقشه‌ترین بخش‌های بلاک‌چین است. با توجه به قیمت کنونی بیت‌کوین، بی‌تردید ماینرها بخش زیادی از بلوک‌ها را استخراج کرده‌اند. اما هر قدر تعداد بیشتری بیت کوین استخراج می‌شود، استخراج نیز سخت‌تر می‌شود.

در مدت یک دهه عمر بیت کوین، بیش از 18.6 میلیون بیت کوین از تعداد کل 21 میلیون ذخیره بیت کوین استخراج شده است. این رقم، تقریبا 90 درصد از کل ذخیره بیت کوین را در بر می‌گیرد. به این ترتیب تقریبا 10 درصد بیت کوین برای استخراج باقی مانده است. در حال حاضر حدود 2.250 میلیون سکه برای استخراج کردن باقی مانده است.

با نرخ کنونی بیت کوین، تخمین زده می‌شود آخرین استخراج بیت کوین باقیمانده حدود 120 سال بعد انجام خواهد شد. این به دلیل رویدادهای هاوینگ (نصف شدن پاداش بیت کوین) است که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و عرضه بیت کوینی که به گردش درمی‌آید را هر چهار سال یک بار، کاهش می‌دهد.

استخراج بیت کوین در 2009 در مقابل استخراج بیت کوین باقیمانده در 2021

رمزارز که ابتدا در سال 2009 از راه رسید، برای هر بلوکی که ماینرها استخراج می‌کردند، 50 بیت کوین به آنها پاداش می‌داد. این همان زمانی بود که کاربر می‌توانست با یک لپتاپ قدیمی و کارت گرافیکی خراب هم بیت کوین استخراج کند. در این زمان، بیت کوین عملا ارزشی نزدیک به هیچ داشت. بنابراین تعداد زیادی از ماینرها یا سکه‌های خود را فراموش کردند یا آنها را با قیمت بسیار ارزان فروختند. اما از آن زمان تاکنون، سیر تکاملی بسیار جالبی در قیمت بیت کوین طی شده است.

تا سال 2021 سه رویداد هاوینگ اتفاق افتاده است که کاهش چشمگیر پاداش استخراج بلوک از زمان آغاز ارز دیجیتال را در بر داشته است. اولین رویداد هاوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد. در این زمان، پاداش یک بلوک، 25 بیت کوین بود که نیمی از پاداش قبلی استخراج بلوک بود. رویداد هاوینگ بعدی در سال 2016 بود که پاداش را به 12.5 بیت کوین کاهش داد. جدیدترین هاوینگ در سال 2020 اتفاق افتاد که تعداد بیت کوین دریافتی برای هر بلوک استخراج شده را به 6.25  بیت کوین رساند.

نصف شدن پاداش دریافتی برای استخراج هر بلوک، هر چهار سال یک بار ادامه خواهد یافت تا زمانی که همه 21 میلیون بیت کوین استخراج شود. هر رویداد هاوینگ، پاداش بلوک‌های استخراج شده را به نصف کاهش خواهد داد. از این رو پاداش استخراج بلوک‌ها کمتر خواهد شد و همزمان، سختی استخراج بلوک نیز بیشتر خواهد شد.

استخراج بیت کوین باقیمانده

رشد بیت کوین در طول زمان

این رمزارز پیشگام، تا زمانی که پروژه “جاده ابریشم” (سیلک رود) شکست نخورده بود، توجه چندانی را به خود جلب نکرد. پیش از آغاز پروژه “جاده ابریشم” بیت کوین فقط توسط افرادی که در حوزه فناوری فعال بودند، استفاده می‌شد. بازگشت سرمایه بیت کوین در آن زمان واقعا رقم قابل توجهی نبود. اما استفاده از بیت کوین در پروژه جاده ابریشم برای خرید عملا هر چیزی از مواد مخدر تا سلاح همان چیزی بود که سبب شد توجه مراجع قانونی به آن جلب شود.

قیمت بیت کوین در این دوره تا حد زیادی یکنواخت باقی ماند، هرچند شهرت آن به لطف شکست پروژه جاده ابریشم، افزایش یافت. مهمترین صعود قیمت آن در سال 2017-2018 اتفاق افتاد. این زمانی بود که سرمایه‌گذاران زیادی، درباره آن شنیده بودند. بازار صعودی سبب شد بیت کوین به صدر دارایی‌های قوی در جهان راه یابد.

در سال 2021 تخمین زده می‌شود که حدود 10 درصد جمعیت فعلی جهان در بیت کوین یا آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. اعداد کنونی، تخمینی در حدود 51 و 52.4 میلیون سرمایه‌گذار کریپتو در جهان را مطرح می‌کند. این رقم در مقایسه با 2.9 تا 5.8 میلیون نفر که در سال 2017 در این حوزه فعال بودند، رشد چشمگیری را در این حوزه نشان می‌دهد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم