بلاک‌چین چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

به ثبت آنلاین تبادلات رمزنگاری شده، بلاک‌چین می‌گویند. بلاک‌چین در قلب رمزارزهایی مانند بیت‌کوین قرار دارد و جهت ثبت تبادلات مالی، انتقال‌ کالاها یا خدمات و یا تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلاک‌چین همان ثبت آنلاین تبادلات است. ممکن است این تبادلات:

 • تبادل پول
 • انتقال کالا
 • یا تبادل اطلاعات باشد.

ما در این مطلب به بررسی ایده بلاک‌چین و شرح چرایی پتانسیل بالای آن خواهیم پرداخت. با ماینو همراه باشید!

بلاک‌چین چیست نگاهی عمیق‌تر

بلاک‌چین مجموعه درحال رشدی از پیشینه‌ها است که درون بلاک‌ها انباشته شده‌اند و این بلاک‌ها از طریق رمزنگاری با یکدیگر در ارتباط هستند. اما بلاک‌چین ایده‌های هوشمندانه دیگری نیز در خود دارد. مورد نخست به چگونگی نگه‌داری این پیشینه‌ها مربوط می‌شود. بیشتر افراد آن را سیستم دفترکل توزیع‌شده می‌نامند. در دفترکل توزیع‌شده پیشینه هرکدام از تبادلات به‌طور همزمان در مکان‌های مختلف نگه‌داری می‌شود. در نتیجه هروقت چیزی در بلاک‌چین تغییر کند به همه افراد شبکه اطلاع داده می‌شود و همه باید بر سر تغییرات اتفاق‌نظر داشته باشند. این امر نفوذ سارقان و تغییر پیشینه‌ها را دشوار ساخته است.

بلاک‌چین مجموعه درحال رشدی از پیشینه‌ها است که درون بلاک‌ها انباشته شده‌اند و این بلاک‌ها از طریق رمزنگاری با یکدیگر در ارتباط هستند.

محبوبیت بلاک‌چین

دلایل زیادی برای محبوبیت بلاک‌چین وجود دارد. بلاک‌چین، غیرمتمرکز است. امروزه اینترنت به طور متمرکز استفاده می‌شود. اما این یعنی چه؟ اکثر سرویس‌ها و سایت‌ها اطلاعات خود را در یک پایگاه داده ذخیره و نگه‌داری می‌کنند. بانک‌ها، نتفلیکس، گوگل و امثال این‌ها سیستمی متمرکز دارند. اما بلاک‌چین سیستمی غیرمتمرکز است. این یعنی اطلاعات در شبکه ذخیره می‌شود. 

بلاک‌چین چیست؟

چرا غیر متمرکز بودن مهم است؟

ما امروز در سیستم‌های متمرکز با چالش‌هایی روبرو هستیم. چالش‌هایی شامل:

 • امنیت: اگر این پایگاه‌های داده هک بشوند تمام اطلاعات افشاء خواهد شد. اخیرا به طور مکرر شاهد این اتفاق بوده‌ایم. 
 • هزینه: ساختن سیستم‌های متمرکز اغلب هزینه‌بر است و اجرای روان سیستم کل ظرفیت دیجیتال شرکت را درگیر می‌کند.
 • اطلاعات افراد: اطلاعات شما در این سیستم‌های متمرکز مال خودتان نیست و شبکه‌ها اغلب آن را به پول تبدیل می‌کنند.
 • شفافیت: چگونگی به‌کارگیری اطلاعات، این‌که توسط چه کسی به‌کارگرفته می‌شود و این‌که هدف استفاده از آن چیست از جمله مباحث مهم دنیای امروز هستند. اینترنت غیرمتمرکز این مسئله را تغییر می‌دهد!

چرا پیش‌تر چنین راه‌حلی مطرح نشد؟

ما پیش‌تر شاهد سیستم‌هایی غیرمتمرکز در اینترنت بوده‌ایم. لایم‌وایر (LimeWire) و نپستر (Napster) را به‌یاد دارید؟ آن‌ها نمونه‌هایی از سرویس‌های غیرمتمرکز بودند. اما یک نقص داشتند: این سرویس‌ها قادر نبودند مانع تکثیر فایل‌ها بشوند. این مسئله باعث می‌شد مردم پول بیشتری خرج کرده و دو بار از دارایی‌ خود استفاده کنند. بانک‌ها از طریق بررسی پایگاه داده متمرکز خود و این‌که آیا دو بار از یک دارایی استفاده شده این مشکل را حل می‌کنند. اما بلاک‌چین این مشکل را بدون نیاز به پایگاه داده‌ای متمرکز حل خواهد کرد.

چه کسی بلاک‌چین را اختراع کرد؟

ایده بلاک‌چین از اوایل دهه 90 میلادی میان رمزنگاران مطرح بود. اما «ساتوشی ناکاموتو» نخستین فردی بود که بلاک‌چین را سر زبان‌ها آورد. ناکاموتوی مرموز، خالق بیت‌کوین است. بیت‌کوین سیستمی است که برپایه بلاک‌چین ساخته شده. 

به ثبت آنلاین تبادلات رمزنگاری شده بلاک‌چین می‌گویند. بلاک‌چین در قلب رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین قرار دارد و جهت ثبت تبادلات مالی، انتقال کالاها یا خدمات و یا تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلاک‌چین چیست؟

ویژگی‌های خاص بلاک‌چین

 • بلاک‌چین سیستمی است که اعتماد در آن مطرح نیست. ما امروزه حین خرید آنلاین باید به افراد و نهادهای مختلفی اعتماد کنیم. این نهاد گاهی فروشنده، گاهی سیستمی برای پرداخت و گاهی بانک و وبسایت است. بلاک‌چین به این میزان اعتماد نیاز ندارد و هر کسی می‌تواند بدون نیاز به شخصی ثالث کالا یا خدمات تبادل کند.
 • بلاک‌چین واسطه‌ها و دلالان را از زنجیره حذف می‌کند. بسیاری از شبکه‌های امروز توسط دلالان کنترل می‌شوند و آژانس‌ها اغلب برای جریان اطلاعات هزینه دریافت می‌کنند. بلاکچین این‌طور نیست و تبادلات مقرون به صرفه و سریع‌تر انجام می‌شوند.
 • شفافیت در بلاک‌چین حرف اول را می‌زند. همه می‌توانند در بلاک‌چینی عمومی مانند بیت‌کوین تبادلات را ببینند و این امر جریان کالاها یا خدمات را تسریع خواهد کرد.
 • کنترل دست فرد خاصی نیست. بلاک‌چین سیستمی غیرمتمرکز است و این یعنی سیستم تحت کنترل فرد یا گروه خاصی نیست و همه چیز با اتفاق‌آراء تغییر می‌کند.

بلاک‌چین چه کاربردی دارد؟

 • انرژی مبادله انرژی بین شخص به شخص. بین مرزها.
 • زنجیره‌های تامین  می‌توانید همه نوع مرسوله را با شفافیت کامل پیگیری کنید. امکان ارتباط دادن پیشینه‌ها به یکدیگر وجود دارد.
 • بازارهای اطلاعات متن‌باز پلتفرم‌هایی بزرگ منبع باز مختص تبادل داده بزرگ. داده‌ها قلب تپنده کسب‌وکارهای اینترنتی هستند.
 • دولت‌ها می‌توان از فناوری بلاک‌چین جهت افزایش سرعت و میدان دید بخش عمومی استفاده کرد.
 • رسیدگی‌ و تنظیم‌ – اگرچه امر معمولی نیست اما می‌توان از بلاک‌چین به‌عنوان دریچه‌ای به سمت تبادلات عمومی استفاده کرد و به تنظیم آن‌ها، سرعت و سهولت بخشید.
 • بیمه  بلاک‌چین با وضع شرایط، به شفافیت بیمه می‌افزاید.
 • اینترنت اشیا  قابلیت اتصال دستگاه‌های هوشمند به اینترنت اشیا و اقتصاد تسهیمی.

بلاک‌چین چیست؟

آینده بلاک‌چین

بلاک‌چین با بیت‌کوین آغاز شد اما حدومرزی برای آن وجود ندارد. پروژه‌هایی مانند «اتریوم» و «ریپل» از اصول بلاک‌چین استفاده کرده و آن را به مسیرهایی نوینی برده‌اند. اما این تنها آغاز کار است.

ماینو پلتفرم استخراج بیت کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را به ما بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.