چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) چیست؟
چین لینک یک شبکه‌ی اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های موجود در دنیای واقعی را برای اجرای قراردادهای هوشمند در بستر یک بلاک‌چین فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین‌شده‌ای هستند که اطلاعات را ارزیابی کرده و در صورت برآورده شدن شرایط معین‌شده، به طور خودکار اجرا می‌شوند. توکن‌های LINK دارایی‌های دیجیتالی خاصی هستند که برای پرداخت هزینه‌ی خدمات این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
فهرست مطالب

چین لینک یک شبکه‌ی اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های موجود در دنیای واقعی را برای اجرای قراردادهای هوشمند در بستر یک بلاک‌چین فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین‌شده‌ای هستند که اطلاعات را ارزیابی کرده و در صورت برآورده شدن شرایط معین‌شده، به طور خودکار اجرا می‌شوند. توکن‌های LINK دارایی‌های دیجیتالی خاصی هستند که برای پرداخت هزینه‌ی خدمات این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درک قراردادهای هوشمند چین لینک

برای درک مزایای چین لینک و نحوه عملکرد آن، باید برخی از مفاهیم اساسی و پیوسته را درک کرد. بگذارید با قراردادهای هوشمند آغاز کنیم.

قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین‌شده‌ای بر روی بلاک‌چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و در صورت برآورده شدن شرایطی خاص به طور خودکار اجرا می‌شوند. سرمایه‌گذاری مثال خوبی برای این مورد است: اگر مقدار مشخصی از اتر (ETH) تا تاریخ معینی به یک قرارداد هوشمند واریز شود، این مقدار به حساب مورد سرمایه‌گذاری واریز می‌شود – در غیر این صورت، مبلغ به حساب سرمایه‌گذاران بازگردانده خواهد شد. از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر روی یک بلاک‌چین قرار می‌گیرند، تغییرناپذیر (قابل تغییر نیست) و قابل ‌تأیید (همه می‌توانند آن‌ها را ببینند) هستند. این قراردادها سطح بالایی از اعتماد را در بین طرفین ایجاد می‌کنند. قراردادهای هوشمند به طور دقیق پارامترهای اعلام‌شده در مفاد توافق را منعکس می‌کنند و تنها در صورت رعایت این پارامترها اجرا می‌شوند.

برای این که قراردادهای هوشمند بتوانند توافق‌نامه‌هایی را با استفاده از داده‌هایی فراتر از داده‌های موجود در بلاک‌چین ایجاد کنند، به داده‌های خارج از زنجیره در فرمتی مطابق با زنجیره نیاز دارند. مشکل اصلی، اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به قراردادهای هوشمند بلاک‌چین به زبانی است که برای منبع و مقصد قابل درک باشد.

چین لینک چیست

اوراکل‌های چین لینک، پلی بر روی شکاف میان بلاک‌چین و دنیای خارج از آن

اینجاست که اوراکل وارد ماجرا می‌شود. اوراکل نرم‌افزاری است که به عنوان «میان افزار» شناخته می‌شود. این نرم‌افزار به عنوان یک واسطه عمل کرده و داده‌ها را از دنیای واقعی به زبان قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین و برعکس ترجمه می‌کند.

با این حال، یک اوراکل متمرکز دقیقاً همان مشکلی را ایجاد می‌کند که یک قرارداد هوشمند غیر متمرکز ایمن شده با بلاک‌چین سعی در حل آن دارد- متمرکز بودن. اگر اوراکل معیوب یا تحت کنترل افراد خارجی باشد، از کجا اطمینان پیدا می‌کنید که داده‌های شما صحت دارند؟ اگر داده‌هایی که اوراکل را تغذیه می‌کنند غیر قابل اعتماد باشند، یک قرارداد هوشمند امن و قابل اعتماد بر روی بلاک‌چین به چه معنا خواهد بود؟

بنابراین، بیایید یک جمع‌بندی سریع درباره قراردادهای هوشمند و اوراکل‌ها انجام دهیم:

  1. قراردادهای هوشمند، قراردادهای غیرقابل تغییر و قابل تأییدی هستند که در صورت برآورده شدن شرایط، به طور خودکار در چارچوب اگر/سپس اجرا می‌شوند.
  2. داده‌هایی که این شرایط را تعریف می‌کنند به طور سنتی از یک بلاک‌چین منشأ می‌گیرند.
  3. اخیراً اوراکل‌ها وارد اکوسیستم‌های رمز ارزی شده‌اند تا داده‌های خارج از زنجیره را به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای وارد کنند.
  4. اما اوراکل‌های متمرکز مزایای قراردادهای هوشمند درون بلاک‌چین را کمرنگ می‌کنند؛ زیرا این اوراکل‌ها ممکن است غیرقابل اعتماد یا معیوب باشند.
  5. چین لینک یک شبکه غیر متمرکز است. گره‌هایی که داده‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاک‌چین برای قراردادهای هوشمند درون بلاک‌چین با استفاده از اوراکل‌ها فراهم می‌کنند.
  6. این بستر، همراه با سخت‌افزاری فوق‌العاده ایمن، مشکلات مرتبط با مبحث قابل‌اطمینان بودن داده‌ها را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز غیر وابسته رخ دهد، حذف می‌کند.

انواع قراردادهای هوشمند چین لینک

هنگامی که یک قرارداد هوشمند به داده نیاز دارد، این فرآیند در یک بلاک‌چین فعال دارای قرارداد هوشمند شروع می‌شود. این قرارداد هوشمند یک درخواست (Requesting Contract) برای اطلاعات ارسال می‌کند.

پروتکل چین لینک این درخواست را به‌عنوان یک «رویداد» ثبت می‌کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مرتبط (قرارداد سطح خدمات زنجیره‌ای (SLA)) را نیز در بلاک‌چین ایجاد می‌کند تا این داده‌های خارج از زنجیره را دریافت کند. قرارداد Chainlink SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می‌کند: یک قرارداد اعتبار زنجیره، یک قرارداد تطبیق سفارش پیوند زنجیره‌ای و یک قرارداد تجمیع پیوند زنجیره‌ای.

قرارداد اعتبار چین لینک، سوابق ارائه‌دهنده اوراکل را بررسی می‌کند تا صحت و سابقه عملکرد آن را تأیید کند – سپس گره‌های نامعتبر یا غیرقابل اعتماد را ارزیابی کرده و دور می‌اندازد.

قرارداد تطبیق سفارش زنجیره‌ای، درخواست قرارداد درخواست‌کننده را به گره‌های چین لینک تحویل می‌دهد و مفاد درخواست آن‌ها دریافت می‌کند (زمانی که قرارداد درخواست‌کننده مجموعه خاصی از گره‌ها را انتخاب نکرده باشد) – و سپس تعداد و نوع مناسب گره‌ها را برای انجام درخواست انتخاب می‌کند.

قرارداد جمع‌آوری پیوند زنجیره‌ای، تمام داده‌ها را از اوراکل‌های انتخابی گرفته و اعتبارسنجی می‌کند و یا آن‌ها را برای دریافت یک نتیجه دقیق تطبیق می‌دهد.

قرارداد هوشمند در بلاکچین

چین لینک چطور داده‌های قابل اعتماد را تأیید می‌کنند

چین لینک، درخواست قرارداد درخواست‌کننده برای داده را می‌پذیرند و از نرم‌افزار «Chainlink Core» برای ترجمه آن درخواست از زبان برنامه‌نویسی درون بلاک‌چین به زبان برنامه‌نویسی خارج از بلاک‌چین استفاده می‌کنند که منبع داده‌های دنیای خارجی می‌تواند آن را درک کند. این نسخه جدید ترجمه‌شده‌ی درخواست سپس به یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) خارجی هدایت می‌شود که داده‌ها را از آن منبع جمع‌آوری می‌کند. پس از جمع‌آوری داده‌ها، همه‌چیز دوباره از طریق Chainlink Core به زبان بلاک‌چین ترجمه شده و به قرارداد جمع‌آوری Chainlink ارسال می‌شود.

اینجاست که همه‌چیز واقعاً جالب می‌شود. قرارداد جمع‌آوری چین لینک می‌تواند داده‌های تنها یک منبع یا چند منبع چندگانه را تأیید کرده – و داده‌ها را از چندین منبع مختلف با یکدیگر تطبیق دهد.

بنابراین، اگر پنج گره نتیجه‌ی عملکرد یک حسگر دما را یک چیز و دو گره دیگر نتیجه‌ی دیگری را ارائه کنند، قرارداد جمع‌آوری چین لینک متوجه می‌شود که این دو گره معیوب (غیر قابل اعتماد) هستند و پاسخ‌هایشان را رد می‌کند. به این ترتیب، گره‌های چین لینک می‌توانند داده‌ها را از یک منبع واحد تأیید کنند.

قرارداد جمع‌آوری چین لینک می‌تواند این فرآیند اعتبارسنجی را برای چندین منبع تکرار کند، سپس همه داده‌های تأییدشده را با میانگین‌گیری آن‌ها در یک داده‌ی نهایی، تطبیق دهد. تحت شرایط خاص، نمی‌توان از همه‌ی پاسخ‌ها میانگین گرفت، اما به خاطر سادگی، از این موضوع صرف نظر می‌کنیم.

جدا از منبع داده، چین لینک راهی برای ارائه مطمئن و کارآمد داده‌های دقیق برای قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین‌های اجراکننده‌ی قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است.

توکن‌های LINK در کجای این فرایند قرار می‌گیرند؟

صاحبان قرارداد درخواست از LINK برای پرداخت کارمزد کارگزاران چین لینک برای کاری که انجام می‌دهند استفاده می‌کنند. قیمت‌ها توسط اپراتور چین لینک بر اساس تقاضا برای داده‌های قابل ارائه و بازار فعلی آن داده‌ها تعیین می‌شود.

اپراتورهای چین لینک نیز از LINK برای مشارکت در شبکه استفاده می‌کنند. اپراتورهای گره باید LINK را به چین لینک واریز کنند تا تعهد خود را به شبکه نشان داده و کارایی خدمات خود را تأیید کنند.

قرارداد اعتبار چین لینک، اندازه سهم یک گره (در میان معیارهای دیگر) را هنگام تطبیق گره‌ها با درخواست‌ها در نظر می‌گیرد؛ بنابراین گره‌هایی که سهم بیشتری دارند، بیشتر برای انجام درخواست‌ها انتخاب می‌شوند (و در نتیجه توکن‌های LINK بیشتری را برای خدمات خود کسب می‌کنند). علاوه بر این، شبکه چین لینک گره‌های معیوب یا غیر قابل اعتماد را با مالیات بر سهم آن‌ها از LINK برای خدمات ضعیف مجازات می‌کند.

LINK بر روی اتریوم و بر طبق استاندارد ERC-20 برای توکن‌ها ساخته شده است. می‌توان این توکن را در عوض ارزهای فیات یا دیگر دارایی‌های دیجیتال خرید و فروش کرد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button