فهرست مطالب

ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتالی هستند که برای ایجاد و امنیت خود، از رمزنگاری استفاده می‌کنند. بیت‌کوین، نخستین رمز ارز محسوب می‌شود ولی هزاران ارز رمزنگاری شده دیگر بعد از آن هم به وجود آمدند.

در چند سال اخیر، ارزهای رمزنگاری شده بسیاری ظهور یافتند و همه آن‌ها ادعا دارند چیز متفاوتی ارائه می‌دهند. بیت‌کوین نخستین آن‌ها بود و ارزش آن در اواخر سال 2017، به طور فوق العاده‌ای افزایش رسید و به حدود 20 هزار دلار رسید و پس از آن، در اوایل سال 2018 بیش از 60% افزایش پیدا کرد. سه سال طول کشید تا بزرگ‌ترین رمزارز جهان بتواند به بالاترین قیمت خود برسد. اواخر سال 2020 ارزش بیت‌کوین در کمتر از یک ماه،  دو برابر شد. در سال 2021 شرکت‌های بزرگی به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین روی آورده‌اند و حالا می‌توان گفت عقیده بدبینان برجسته وال‌استریت درباره پادشاه رمزارزها تغییر کرده است.

اما واقعا ارزهای رمزنگاری شده چه هستند، چگونه کار می‌کنند و چرا تا این حد بین مردم تا محبوب شده‌اند؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ می‌دهیم و در دالان پر رمز و راز و هیجان‌انگیز این انقلاب پولی قدم می‌گذاریم.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟​

ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز، نوعی پول دیجیتال است. این ارز از رمزنگاری یا کریپتوگرافی (به همین دلیل نام کوتاه شده کریپتو برای آن به کار می‌رود) برای تنظیم نحوه ایجاد نشانه‌ها، نحوه معامله و امنیت آن‌ها استفاده می‌کند و بانک مرکزی یا دولت آن را کنترل یا مدیریت نمی‌کند. غیر متمرکز بودن رمز ارزها برای بسیاری جذابیت اصلی این فضا محسوب می‌شود.

 

بیت‌کوین نخستین ارز رمزنگاری شده‌ای بود که توسط شخص یا اشخاصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) ایجاد شد. ساتوشی اولین بار در اکتبر 2008 در سپیدنامه‌ای (White Paper)، مفهوم «سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر» خود را تشریح کرد. بلاک چین (زنجیره بلوکی) بیت‌کوین یا همان شبکه‌ای که بیت‌کوین روی آن کار می‌کند، در ژانویه 2009 راه‌اندازی شد. البته امروزه بلاک چین‌های متنوعی با کاربردهای مختلف ایجاد شده‌اند.

در اصل، ویژگی‌های اصلی رمز ارزها را به صورت زیر می‌توان نام برد:

  • دیجیتال: ارزهای رمزنگاری شده کاملاً بومی اینترنت هستند. شما نمی‌توانید آن‌ها را به صورت فیزیکی لمس کرده یا نگهداری کنید. شاید تصاویر سکه‌های طلای فیزیکی که حرف B روی آن‌ها حک شده گمراه کننده باشد.
  • غیرمتمرکز: کلیه معاملات رمز ارزها در یک لیست عمومی یا دفتر اصلی ذخیره می‌شوند. این بدان معنی است که سوابق به طور هم زمان در نودهای مختلف (گره‌ها) ذخیره می‌شوند.
  • نظیر به نظیر: ارزهای رمزنگاری شده بین طرف‌های معامله به صورت الکترونیکی مبادله می‌شوند بدون آنکه برای تأیید معامله نیاز به یک طرف مرکزی یا واسطه باشد.

ارزهای رمزنگاری شده چگونه به وجود می‌آیند؟

بیشتر ارزهای رمزنگاری شده (اما نه همه آن‌ها)، واحد یا کوین جدید را از طریق فرآیند استخراج تولید می‌کنند. در این فرایند، استخراج‌کنندگان یا ماینرها با استفاده از کامپیوترهای گران قیمت، بر سر حل معماهای رمزنگاری پیچیده برای تأیید بسته‌های سوابق معاملات (بلوک‌ها) در یک دفتر ثبت رقابت می‌کنند.

استخراج‌کنندگان برای کاری که می‌کنند کوین جدید پاداش می‌گیرند و این نحوه تولید کوین‌های جدید است. در بلاک چین بیت‌کوین، پاداش استخراج، هر چهار سال یک بار به نصف کاهش می‌یابد تا سرعت ایجاد بیت‌کوین کم شود.

رمز ارز چیست؟

نحوه کار با رمز ارزها

این روزها بحث‌هایی وجود دارد که آیا ارزهای رمزنگاری شده واقعاً شبیه ارز رفتار می‌کنند یا اینکه بیشتر شبیه کالا با آن‌ها رفتار می‌شود. برخی افراد می‌گویند به جای ارزهای رمزنگاری شده، باید آن‌ها را «دارایی دیجیتال» دانست.

اما ارزهای رمزنگاری شده فقط به عنوان جایگزین دلار و پوند ایجاد نشده‌اند. می‌توان از آن‌ها برای موارد مختلفی استفاده کرد. در ادامه سه نمونه از رمز ارزهایی که بعد از بیت‌کوین به وجود آمده‌اند را معرفی می‌کنیم:

لایت‌کوین: بلاک چین لایت‌کوین در سال 2011 به عنوان انشعابی (با تغییری در کد) از بلاک چین بیت‌کوین ایجاد شد. خالق آن، چارلی لی، آن را به عنوان نقره دیجیتال می‌داند. لاین‌کوین با نماد LTC در بازار شناخته می‌شود.

اتریوم: بلاک چین اتریوم در سال 2015 راه‌اندازی شد و به طور خاص برای تأمین انرژی برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) و قراردادهای هوشمند در شبکه طراحی شده است. رمز آن اتر یا ETH نامیده می‌شود.

فایل‌کوین: شبکه فایل‌کوین که در سال 2020 راه‌اندازی شد، به مردم این امکان را می‌دهد فضای ذخیره سازی کامپیوتری مانند Dropbox برای وب غیرمتمرکز اجاره کنند. رمز این شبکه با نماد FIL شناخته می‌شود.

تکامل رمز ارزها

تکامل ارزهای رمزنگاری شده تا حد زیادی سریع بوده. برای کمک به شما در درک چگونگی این تکامل، جدول زیر را ایجاد کرده‌ایم تا نشان دهد چگونه برخی از بزرگ ترین ارزهای رمزنگاری شده سعی در حل مشکلات مختلف دارند.

سه نسل ارزهای رمزنگاری شده:

نسل اول نسل دوم نسل سوم
نام پروژه بیت‌کوین اتریوم IOTA.
ارز BTC – Bitcoin ETH – Ether mIOTA – Milli IOTAs
مکانیسم توافق BlockChain Eth-HASH Tangle
فرآیند تصدیق اثبات کار اثبات کار (در حال تغییر به اثبات سرمایه) الگوریتم Tangle
سایر مثال‌ها لایت‌کوین (LiteCoin) ریپل (Ripple) کاردانو (Cardano)

چرا تعداد رمز ارزها بسیار زیاد است؟

بیت‌کوین اولین ارز رمزنگاری‌شده بود و برخی از مشکلات اساسی ایجاد پول دیجیتال را حل کرد. اما خالی از نقص نبود. در نتیجه توسعه‌دهندگان، کارآفرینان و برنامه‌نویسان مشغول ساخت ارزهای رمزنگاری‌شده‌ای هستند که انواع مختلف نیازها را برآورده ساخته و مشکلات مختلف را برطرف کنند.

برتری رمز ارزها نسبت به ارزهای فیات چیست؟

  • ارزهای رمزنگاری‌شده را می‌توان طوری طراحی کرد که هیچکس نتواند متوجه شود که شما چه کسی هستید یا رمز خود را صرف چه چیزی می‌کنید. اگرچه معاملات مربوط به آدرس کیف پول‌ها، در معرض دید عموم قرار دارند.
  • دولتی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. مردم در کشورهای ناپایدار که ارزهای بی‌ثبات دارند می‌توانند از این ارزها به عنوان راه جایگزینی برای خرید کالا و خدمات استفاده کنند.
  • رمز ارزها امن‌تر هستند. هک دفترهای ثبت توزیع‌شده بسیار دشوار است، زیرا هیچ نهاد متمرکزی آن را کنترل نمی‌کند.
  • معاملات رمز ارزها ارزان‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد. در حالی که صرافی‌های رمز ارز برای خرید، فروش یا انتقال ارزهای خود هزینه‌ای از شما دریافت می‌کنند، هزینه‌ها بسیار پایین‌تر از هزینه انتقال پول به خارج از مرزها در دنیای واقعی بوده و معاملات بسیار سریع‌تر تأیید می‌شوند.
  • آن‌ها بدون مرز هستند. ارزهای رمزنگاری‌شده دقیقاً مانند اینترنت می‌توانند در هرجایی استفاده شوند.
  • می‌توان از رمز ارزها برای انجام قراردادها استفاده کرد. ارزهای رمزنگاری‌شده فقط به عنوان شکلی از پول استفاده نمی‌شوند. می‌توان از آن‌ها برای ذخیره قرارداد بین افراد استفاده کرد. رمز ارزها می‌توانند این قراردادها را به طور خودکار انجام دهند.

رمز ارز چیست؟

آینده رمز ارزها

ما هنوز در ابتدای راه عصر رمز ارزها هستیم. ارزهای متعددی می‌آیند و می‌روند و برخی از آن‌ها واقعا ارزشمند خواهند شد در حالی که برخی دیگر ارزش خود را از دست می‌دهند.

با توجه به استقبال و رشد پر سرعت این صنعت می‌توان گفت که رمز ارزها به عنوان یک کل، فناوری و صنعت ماندگار خواهند بود.

ماینو پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کرده و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.