فهرست مطالب

استخرهای استخراج، گروه‌هایی از استخراج‌کننده‌ها هستند که با هم توافق کرده‌اند تا منابع خود را با یکدیگر ترکیب کنند و به اشتراک بگذارند تا شانس بیشتری برای کرک‌کردن پازل در قلب بلاکچین‌ها داشته باشند. اوایل ظهور بیت‌کوین، استخراج آن یک کار تک‌نفره به حساب می‌آمد. حل پازل‌های اثبات-کار در بطن بلاکچین‌ها خیلی آسان بود. با این کار آن‌ها می‌توانستند تجهیزات استخراج خود را حتی از اتاق‌های خواب خود هم اجرا کنند. اما هر چه شهرت بیت‌کوین بیشتر شد، پازل‌های موجود در این شبکه هم دشوارتر شدند و افراد، دیگر سخت‌تر می‌توانستند پاداش ببرند. همین‌جا بود که بحث استخرهای استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) مطرح شد. استخراج‌کننده‌ها سعی کردند با هم کار کنند تا شانس آن‌ها برای به دست آوردن پول بیشتر شود. اگر می‌خواهید بدانید که استخر استخراج چیست و تاریخچه استخر ماینینگ از کجا آمده است، با ما در این مطلب همراه باشید.

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) محلی مجازی است که از هزاران استخراج‌کننده تشکیل شده است؛ همگی این استخراج‌کننده‌ها از یک نرم‌افزار مشخص برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند. به این استخراج‌کننده‌ها «کلاینت» می‌گویند. اساس کار به این صورت است که هر چه تعداد افراد بیشتری برای حل پازل در بطن استخراج با هم کار کنند، احتمال آن‌که قطعه‌ای از جایزه را ببرند، بیشتر می‌شود. اما صبر کنید، چرا باید این کار را انجام دهند؟ چرا نیاز است تا ارز دیجیتال استخراج شود؟ بیایید نگاهی به تاریخچه‌ استخراج یا ماینینگ داشته باشیم.

استخر استخراج رمز ارز

مختصری درباره تاریخچه استخر استخراج رمز ارز

در وایت‌پیپری که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، منتشر کرد، مفهومی به نام دشواری پازل را مطرح کرده بود. این مفهوم برای حل پازل در بطن بلاکچین‌های اثبات-کار ارائه شده بود. این دشواری در بیت‌کوین وجود دارد و فرقی نمی‌کند که چند نفر سعی می‌کنند تا پازل را حل کنند. هر چه این شبکه شناخته‌شده‌تر و محبوب‌تر شود، این دشواری بیشتر می‌شود و توان محاسباتی بیشتری برای حل آن لازم خواهد بود. اگر هم محبوبیت این شبکه واقعاً کم شود، این دشواری نیز کمتر می‌شود و تعداد استخراج‌کننده‌هایی که مشغول استخراج هستند را نشان می‌دهد.

بیت‌کوین تا به امروز، محبوب‌ترین ارزی است که استخراج‌کننده‌ها در پی استخراج آن هستند. این بدان معنا است که دشواری در حل پازل بسیار دشوارتر از زمانی است که این شبکه در سال 2009 مطرح شده بود. برای آن‌که درکی عمیق‌تر از کارهای استخراج ارائه شود، راهنمایی را به نگارش درآورده‌ایم و تمامی این موارد را در آن توضیح داده‌ایم. اگر هم دوست دارید که بیشتر در مورد این ساتوشی بدانید، برای آن هم یک راهنما ارائه کرده‌ایم. اکنون برگردیم به همان موضوع اصلی بحث یعنی استخرهای ماینینگ.

روند استخراج رمز ارز از استخر ماینینگ چگونه است؟

هر یک از استخراج‌کننده‌ها در استخرهای استخراج، نیروهای خود را با دیگر استخراج‌کننده‌ها به اشتراک می‌گذارند. این استخراج‌کننده‌ها توان محاسباتی خود را با توان محاسباتی دیگران ترکیب می‌کنند تا شانس بیشتری برای حل پازل دشواری به دست آورند. کلاینتی که این استخراج‌کننده‌ها از آن استفاده می‌کنند، به آن‌ها اطمینان می‌دهد که «سهمی» از کل بلوک جوایزی که تولید می‌شود را به دست می‌آورند، به شرط آن‌که بتوانند به اثبات برسانند که توانسته‌اند بلوک‌هایی را حل کنند.

جالب است بدانید که دومین استخر بزرگی که استخراج‌کننده‌ها می‌توانند برای استخراج به سمت آن بروند، در جمهوری چک است!

پروسه استخراج از استخر ماینینگ

انواع مختلف استخرهای استخراج

دو مدل استخر ماینینگ قابل ملاحظه وجود دارد که عبارتند از:

استخرهای فضای ابری

استخراج‌کننده‌ها در این استخرها به صورت مستقل از یکدیگر به استخراج می‌پردازند و از طریق یک فضای ابری به این استخر وصل می‌شوند.

  • مزارع استخراج: این استخراج‌کننده‌ها شبیه به یک مرکز داده هستند که در آن، صدها یا حتی هزاران ماینر با هم می‌نشینند و در یک استخر واحد کار می‌کنند.
  • استخراج چنداستخری: این‌ها گروهی از استخراج‌کننده‌هایی هستند که از یک رمزارز به سمت رمزارز دیگر می‌روند و سعی می‌کنند تا رمزارزی را بیابند که استخراج آن بیشترین سود را برای آن‌ها داشته باشد.

 

مشهورترین استخرهای استخراج کدام‌ها هستند؟

اسلاش پول (Slushpool) قدیمی‌ترین استخر استخراج است که در سال 2010 میلادی تأسیس شده است. این استخر 11.4 درصد از کل نرخ هش (HashRate) بیت‌کوین را دارد و چهارمین استخر بزرگ در این حوزه به شمار می‌آید.

انت پول (AntPool) هم بزرگ‌ترین استخر استخراج در جهان است و تقریباً یک چهارم از کل قدرت هش جهان را در بر دارد. این استخر توسط Bitmain، یکی از تولیدکنندگان چینی، اجرا می‌شود و تراشه‌های استخراج ASIC سری Antminer را هم تولید کرده است. با توجه به این‌که تعداد زیادی از استخراج‌کننده‌ها هستند که از نرم‌افزار AntPool استفاده می‌کنند، بنابراین شانس کمتری برای به دست آوردن پول دارند.

BTC.com اندکی متفاوت است. سرورهای Antpool و Slushpool در کل جهان مستقر هستند، اما سرورهای BTC.com در چین و اتحادیه‌ی اروپا قرار دارند. با این حال، این استخر همچنان دومین استخر ماینینگ مشهور جهان برای استخراج است. شهرت این استخر به خاطر همان سیستم «پرداخت کامل به ازای سهم» است. این سیستم یک سیستم منحصر بفرد است که بخشی از کل دستمزدهای تراکنش را به عنوان جایزه به کاربر می‌دهد.

اما این استخرهای استخراج مشکلاتی هم دارند.

استخر استخراج بیت کوین

استخر استخراج رمز ارز چه مشکلاتی دارد؟

در ادامه به بررسی مهم‌ترین مشکلات استخرهای ماینینگ می‌پردازیم.

مصرف انرژی

استخراج انرژی زیادی را مصرف می‌کند و وقتی که استخراج‌کننده‌ها با هم جمع می‌شوند، مصرف بیشتر هم می‌شود. به عنوان مثال، کل مصرف انرژی توسط استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین، آن را از نظر مصرف انرژی در سال بین کشورهای شیلی و جمهوری چک قرار داده است.

برای حل این مشکل، بسیاری از استخرهای استخراج چین در نزدیکی منابع انرژی‌های تجدیدپذیر قرار گرفته‌اند که برای مثال می‌توان به نیروگاه‌های برق‌آبی در سدها و کنار جریان آب اشاره کرد. این استخرهای استخراج از انرژی مازاد تولیدی در این نیروگاه‌ها استفاده می‌کنند. این مسأله به ویژه در سیچوان، استانی در غرب میانی چین، به خوبی دیده می‌شود که «پایتخت استخراج بیت‌کوین» به حساب می‌آید. با توجه به این‌که در هر صورت، مقداری از انرژی هدر می‌رود، برخی بر این عقیده هستند که با این کار می‌توان راهکاری داشت که بیشتر با محیط زیست دوست است.

در هر صورت، با توجه به تغییر قوانین و مقررات، آینده استخراج در چین مخاطره‌آمیز است.

تمرکز آسیب‌رسان

شاهدان می‌گویند که آن‌ها توان متمرکز بسیار زیادی را بر روی شبکه‌های رمزارز وارد می‌کنند و فکر می‌کنند که به صورت غیرمتمرکز است. به عنوان مثال، Sects در جامعه‌ وجوه بیت‌کوین تحت تأثیر BitcoinABC قرار گرفته است که در حدود دو سوم از کل نرخ هش را از آن خود دارد. در عین حال، استخرهای استخراج Bitmain هم تقریباً نیمی از نرخ هش بیت‌کوین را کنترل می‌کنند.

توصیه‌ای که به استخراج‌کننده‌ها می‌شود این است که به استخرهای کوچک‌تر و کم‌تأثیرتر وارد شوند تا مطمئن شوند این شبکه‌ها در اختیار افراد باقی می‌مانند؛ البته گفتن این کار ساده‌تر از انجام آن است.

استخرها در برابر دولت‌ها

استخرهای استخراج توجه بسیاری از دولت‌ها در کشورهای مختلف را به خود جلب کرده‌اند. در کشور چین که میزبان بسیاری از این استخرها است، سخت‌گیری‌های زیادی در این زمینه اعمال می‌شود.

آن‌ها هم اوضاع چندان بهتری از ایالات متحده ندارند. شورای شهر پلتسبورگ در ایالت نیویورک، یک مهلت قانونی 18 ماهه برای استخراج تعیین کرده است تا وضعیت قوانین مربوط به آن به صورت شفاف روشن شود. در ایالت نیویورک بهای برق برای کسانی که از استخرهای استخراج استفاده می‌کنند را هم بالاتر برده‌اند.

جالب است بدانید که استخرهای بزرگ، پیش از آن‌که دولت بتواند آن‌ها را پیدا کند، خود را در پشت تجهیزات پنهان کرده‌اند؛ مثلاً پس از آن‌که مقررات ایالات متحده، قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای استخراج وضع کرد، استخر استخراج BTC.TOP به کشور کانادا کوچ کرد.

آینده استخرهای استخراج رمز ارز

ممکن است روزی برسد که استخرهای استخراج به افراد قانونی اجازه دهند که منابع مالی را جمع‌سپاری کنند. به عنوان مثال، شرکتی مانند OsiaNetwork LLC می‌خواهد به مؤسسین خود اجازه دهد که توان پردازش خود را به صورت یک استخر در آورند تا پول‌های پویش برای کاندیدهای سیاسی را استخراج کنند.

اما احتمال آن‌که استخراج و استخرهای استخراج از بین بروند، بیشتر است. رمزارزهای جدید به دنبال آن هستند تا از سیستم‌هایی استفاده کنند که مصرف انرژی کمتری دارند. از جمله این سیستم‌ها می‌توان به سیستم‌های گواه اثبات سهام یا سیستم‌های رأی‌گیری دموکراتیک اشاره نمود.

ظرف چند سال آینده، استخرهای استخراج به صورت خاطره‌ای در گذشته در خواهند آمد.

ماینو پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید.!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.