فن ماینر

فهرست مطالب

همراهان عزیز همه‌ی ما می‌دانیم که صنعت کریپتو در این­ چند سال اخیر بسیار رقابتی شده است. طرفداران ارزهای دیجیتال برای اینکه از عملکرد و کارآمد بودن ماینر خود اطمینان حاصل کنند در انتخاب دستگاه ماینر با فن ماینر مناسب دقت بیشتری را لحاظ می‌کنند.

در این میان فن‌های ماینینگ کریپتو که محور اصلی فرآیند تهویه ماینرها به حساب می‌آید یکی از اجزای مهم ماینرها است که اگر به درستی انتخاب شوند، محیط خنک مورد نیاز فرآیند استخراج را فراهم می‌کنند و موجب عملکرد بهتر ماینر می­شوند. دقت داشته باشید که یک مرکز ماینینگ کریپتو شامل صدها و حتی هزاران دستگاه ماینر (GPU) است که در پشته‌ها مرتب شده‌اند و بطور همزمان در حال اجرا هستند. فعال بودن این دستگاه‌‌های ماینر مقادیر زیاد گرما را تولید می‌کنند. دستگاه ماینر اگر فن مناسبی نداشته باشد گرمای بیش از حد می‌تواند به بقیه تجهیزات ماینر آسیب برساند. در نتیجه به حاشیه سود شما آسیب می‌رسد. بدلیل اهمیت بالای فن‌ها، ما در این مقاله با جزیات بیشتر درباره‌ی فن‌ها پرداخته‌ایم. با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

 

فن ماینر

فن خنک کننده یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه ماینر ارز دیجیتال است که وظیفه کنترل دمای اجزای داخلی ماینر را بر عهده دارد. تمامی دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال به دلیل بارها و فرآیندهای سنگین، دمای خود را افزایش داده و در نتیجه عملکرد آنها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در اینجاست که یک فن ماینر می‌تواند دمای آنها را کنترل کرده و طول عمر را افزایش دهد.

 

فن ماینر قابل استفاده در سیستم‌های ماینینگ

انتخاب فن مناسب برای دستگاه استخراج می‌تواند بر عملکرد سایر قطعات و بازده استخر تأثیر زیادی بگذارد. به همین دلیل قبل از شروع خرید باید مدل‌های مختلف ماینر فن را بشناسید تا بتوانید محصول مناسبی را برای استخراج رمز ارز انتخاب کنید. انواع فن‌های ماینر:

  • فن ماینر گرد دمنده،

    فن ماینر گرد دمنده یکی از محبوب‌ترین مدل‌هایی است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود توانسته به سیستم خنک کننده ماینرها راه پیدا کند. برای خنک کردن ماینرها می‌توانید از فن‌های گرد یک یا چندگانه به صورت موازی استفاده کنید. همچنین باید به قطر فن نیز توجه کنید تا به خوبی روی دستگاه قرار گیرد.

 

  • فن ماینر مربع،

    فن‌های ماینر مربعی را می‌توان در اندازه‌های کوچک تا صنعتی یافت. در فن‌های مربعی، از فناوری‌های مختلفی مانند هیت سینک می‌توان برای بهبود عملکرد استفاده کرد. به عنوان مثال، برخی از فن‌های ماینر مربعی دارای سیستم خنک کننده هیت سینک مایع هستند که کارایی سیستم خنک کننده را بسیار افزایش می‌دهد.

  • فن سانتریفیوژ یا فن حلزونی،

    از آنجایی که فریم‌های سانتریفیوژ این فن‌ها شبیه به پوسته‌های حلزونی است، به این فن‌ها حلزونی نیز می‌گویند. این نوع فن‌های ماینر بیشتر برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در کمترین فضا به حداکثر گردش باد دست یابند. فن‌های ماینر حلزونی را می‌توان بین هش یا کنترل برد و چیپ‌های ماینر نصب کرد تا هوای داغ باقی نماند.

 

چگونه از فن‌های ماینر استفاده کنیم

برای استفاده بهینه از فن ماینر، بهتر است آن را در محیط‌هایی با تهویه مناسب و عاری از هرگونه گرد و غبار و رطوبت نگهداری کنید. زیرا دمای بیش از حد باعث کاهش عمر دستگاه می‌شود. اکیداً توصیه می‌شود در صورت خرابی در اسرع وقت نسبت به تعمیرات ماینر یا فن اقدام نمایید زیرا در صورت عدم کارکرد صحیح فرآیند خنک سازی دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد و کارایی دستگاه رو به پسرفت می‌رود. در اثر سهل انگاری بیشتر، سایر قسمت‌های سیستم ماینینگ آسیب دیده و در نهایت دستگاه ماینر به طور کامل از کار می‌افتد. بنابراین توصیه می‌شود فن ماینر و سیستم خنک کننده را در فواصل زمانی معین سرویس کنید.

 

چه زمانی فن ماینر را عوض کنیم

یکی از رایج ترین علائمی که بیانگر نیاز به تعویض و یا تعمیرات دستگاه ماینر است، زمانی است که مجموع هش بردهای خروجی در قسمت پیکربندی، به طور قابل توجهی با مقدار هش‌های تعریف شده برای دستگاه ماینر شما متفاوت باشد.

 

نکات مهم در خرید فن ماینر

باید به نکات مهمی توجه کنید تا محصول مناسب را برای مزرعه استخراج رمز ارز خود خرید کنید. توجه داشته باشید که خرید یک فن خنک کننده نامناسب می­تواند به سایر قسمت‌های ماینر آسیب برساند و هزینه زیادی برای شما به ارمغان بیاورد. بنابراین در هنگام خرید تمامی نکات و شرایط دستگاه ماینر خود را در نظر بگیرید.

 

تعداد پره‌های فن ماینر

پروانه‌ای که در داخل ماینر شما می‌چرخد ​​معمولا دارای 3، 5، 7، 9 یا 11 تیغه است. تعداد پره‌ها و طراحی آنها می‌تواند بر پارامترهای مختلف مانند حجم هوای منتقل شده تأثیر بگذارد. جنس پره‌ها نیز بر عملکرد طولانی مدت فن تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، برخی از فن‌های ماینر دارای پلاستیک‌های ضد گرد و غبار هستند که دیرتر کثیف می‌شوند.

 

ابعاد فن ماینر

مهم نیست که چه مدل فنی را برای سیستم خنک کننده ماینر خود انتخاب می‌کنید. زیرا در تمامی مدل‌ها امکان انتخاب سایز وجود دارد. برای تعیین اندازه مناسب فن فقط باید به مدل دستگاه ماینر و توصیه‌های سازنده توجه کنید.

 

کانکتور فن ماینر

یک فن ماینر با یک سوکت مخصوص به برق متصل می‌شود. فن‌های ماینر دارای کانکتورهای مخصوصی هستند که به راحتی به منبع تغذیه متصل می‌شوند. بنابراین با انتخاب یک فن ماینر با کانکتور مناسب، دیگر مسیر سختی برای نصب نخواهید داشت.

 

قابلیت تنظیم سرعت فن ماینر

فن‌های ماینر با سرعت بالای 5000 دور در دقیقه معمولاً صدای زیادی تولید می‌کنند، اما گاهی اوقات به حداکثر سرعت نیازی نیست و سیستم ماینر نیاز به خنک کننده زیادی ندارد. اگر فن ماینر شما مجهز به سیستم کنترل از راه دور باشد، گاهی اوقات می‌تواند با فشار و صدای کمتری کار کند.

 

فن‌های کانال محوری لوله‌ای

فن‌های کانال محوری لوله‌ای زمانی مناسب هستند که فضای محدودی برای فن‌ها در دسترس باشد. مجرای محوری لوله همه کاره معمولاً به عنوان یک فن اگزوز روی سقف با دمپرهای پشتی یکپارچه استفاده می‌شود. اما در صورت لزوم می‌توان از آن در حالت تأمین استفاده کرد. این فن‌ها را می‌توان در چندین موقعیت نصب کرد و به طور معمول، زمانی که نیاز به فشار استاتیکی فراتر از فن‌های دیواری است یا زمانی که نصب روی سقف یک الزام طراحی است، از فن محوری لوله‌ای استفاده می‌شود.

 

سخن آخر

استخرهای استخراج ارز دیجیتال به طور مداوم کار می‌کنند. در نتیجه گرمای زیادی در یک فضای محدود تولید می‌شود. و از آنجایی که عملکرد استخر می‌تواند تحت تأثیر گرما قرار گیرد، تخلیه هوای گرم انباشته شده در اولویت قرار دارد. در استخر­های ارز دیجیتال چندین طرح تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد که همه بر اساس پیکربندی فضای مورد استفاده برای استخراج‌کنندگان است. یک طرح تهویه معمولی دارای فن‌های خروجی در یک دیوار است که هوا را از طریق دکل‌ها و فیلترهای هوا در دیوار مقابل کشیده می‌شود. از آنجایی که تبادل هوای گرم بسیار مهم است، فرآیند انتخاب فن ضروری است. پس از تعیین حجم هوا، تلفات فشار از طریق لوورها و فیلترهای هوا بر اساس سرعت هوای ورودی محاسبه می‌شود و تعیین CFM و SP امکان انتخاب فن را فراهم می­کند. اندازه فن انتخاب شده دارای حداقل BHP مورد نیاز برای به حداقل رساندن تقاضای برق خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button