چرخه‌های قیمت بیت کوین که باید بدانید

چرخه‌های قیمت بیت کوین
فهرست مطالب

آشنایی با چرخه‌های قیمت بیت کوین می‌تواند مقوله جالبی باشد. زیرا قیمت بیت کوین در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۳ مبلغ ۱۵۰ دلار بود. در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۳ قیمت آن ۱۱۵۰ دلار بود و در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۳ به ۵۶۰ دلار رسید. به نظر شما ماجرا چیست؟

کسانی که از ابتدای پیدایش بیت کوین در حوزه رمزارز فعال بودند به خوبی بالا و پایین شدن انبوه قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۳ را به خاطر دارند. از این مقوله معمولا به عنوان حباب بیت کوین در ۲۰۱۳ یاد می‌شود. البته ما آن را حباب نمی‌نامیم. هر چند در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد. اما در واقع این موضوع بیشتر به چرخه‌های بازار ربط خواهد داشت.

پس از سال ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین افت کرد و به قیمتی رسید که به نظر می‌رسید بازار خرسی چند ماهه خواهد بود. تقریبا به مدت دو سال، بازار در تثبیتی طولانی مدت فرو رفت و تقریبا تسلیم روند نزولی شد. اما این کاهش قیمت تنها تا اکتبر ۲۰۱۵ ادامه داشت. به همین دلیل است که گفته می‌شود اکتبر ۲۰۱۵ نقطه گردش است. زیرا در حقیقت نقطه‌ای برای شروع چرخه گاوی سال ۲۰۱۷ بود.

قیمت بیت کوین به آهستگی بر قیمت تثبیت ۳۰۰ – ۴۰۰ دلار که بیش از دو سال طول کشیده بود، چیره شد. سپس در اواسط سال ۲۰۱۶ قیمت از مرز ۵۰۰ – ۶۰۰ دلار عبور کرد و از آن زمان به بعد تقریبا فقط بالا بود. تا اینکه تقریبا به ۲۰۰۰۰ دلار رسید و اوج قیمت آن در دسامبر ۲۰۱۷ بود.

پس از آن با وجود این‌که قیمت شروع به کاهش کرد. اما به بازار خرسی طولانی وارد شد که شاید با تسیلم در دسامبر ۲۰۱۸ پایان یافت. به این ترتیب بیت کوین، قیمتی حدود ۳۲۰۰ دلار را ثبت کرد.

 

بازار امروز چرخه‌های قیمت بیت کوین

بیت کوین به یک دوره اصلاح قیمت طولانی مدت فرو رفت. به این ترتیب نیز در ابتدا قیمت آن تا ۱۴۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ بالا رفت. سپس در طول مدت همه‌گیری کووید در مارس ۲۰۲۰ به قیمتی زیر ۴۰۰۰ دلار رسید، که رویدادی غیرمعمول بود. به دنبال همه‌گیری کرونا ویروس، رویداد لیکوئید شدن آبشاری اتفاق افتاد که سبب شد صرافی‌هایی مانند بیت‌مکس، معاملات را متوقف کنند.

از آن زمان تاکنون، قیمت رمزارزها فقط بالا بوده است. در این راستا نیز بازار گاوی حیرت‌انگیزی در جریان بوده است که قیمت بیت کوین را تا تقریبا ۶۵۰۰۰ دلار در آوریل ۲۰۲۱ بالا برد.

پس از رسیدن به اوج قیمت، که ATH جاری بیت کوین است. قیمت آن مجددا تا بیش از ۵۰ درصد پایین آمد و به کمتر از ۳۰۰۰۰ دلار رسید. اکنون نیز یک بار دیگر در مسیر احیای قیمت است.

با توجه به عملکرد اخیر قیمت که در بالا گفته شد، بحثی مطرح است که آیا اکنون شاهد چرخه‌ای شبیه به چرخه ۲۰۱۳ هستیم که بر اساس آن، اوج قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده خواهد بود، و یا اوج قیمت همان ۶۵۰۰۰ دلار قبلی بود؟

پاسخ همه این بحث‌ها به یک سوال جدی نیاز دارد که تلاش می‌کنیم به آن پاسخ دهیم.

چرخه‌های  قیمت بازار بیت کوین: واقعیت

  • از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹، چرخه‌های بازار تقریبا ۴ سال طول کشیده است.
  • گفته می‌شود رویداد هالوینگ بیت کوین که تقریبا هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، در میانه چرخه بازار است. همین اتفاق در رویدادهای هالوینگ ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ افتاد.
  • هیچ گاه کف قیمت در یک چرخه اصلی، به سقف قیمت چرخه قبلی نرسید. برای مثال کف قیمت چرخه ۲۰۱۷ تقریبا ۳۱۲۰ دلار بود که بسیار بالاتر از سقف قیمت چرخه ۲۰۱۳ که به میزان تقریبا ۱۱۵۰ دلار بود، بوده است. تاکنون همین روند در چرخه ۲۰۲۱ نیز اتفاق افتاده است. کف قیمت حدود ۲۶۰۰۰دلار بود که بالاتر از سقف قیمت در ۲۰۱۷ و به میزان تقریبا ۲۰۰۰۰ دلار است.
  • لازم است این فرضیه پایه را در ذهن داشته باشیم که بیت کوین یک دارایی کاهنده تورم است که قدرت خرید آن در بلندمدت و با گذشت زمان افزایش خواهد یافت.

چرخه‌های قیمت بیت کوین

 

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button