چرا بیت کوین هالوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود؟

هالوینگ بیت کوین
فهرست مطالب

پاداش ماینر‌های بیت‌کوین تقریباً هر چهار سال یا بعد از ماین کردن ۲۱۰۰۰۰ بلوک نصف می‌شود. این فرآیند بیت کوین هالوینگ (Bitcoin Halving) نام دارد. جالب اینجاست که از نظر تاریخی، پس از هر هاوینگ، بازار بیت‌کوین صعودی می‌شود.

پس از برداشت حکم تحریم تراکنش‌های رمزارزی توسط بانک هندوستان، رمزارزها توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم که بیت کوین هالوینگ چیست و چگونه بر روی قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد.

بیت کوین هالوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

۵۰ درصد بیت‌کوین در چهار سال نخست ماین شد. اما برای ماین کردن ۵۰٪ باقی‌مانده ۱۲۰ سال زمان نیاز است. این پدیده به دلیل بیت کوین هالوینگ است.

بیت کوین هالوینگ رویدادی مهم بر روی شبکه است که هر چهار سال اتفاق می‌افتد. بیت‌کوین‌های جدید توسط فرآیندی با نام بیت‌کوین ماینینگ (Bitcoin Mining) یا استخراج بیت‌کوین در شبکه‌ی بیت‌کوین ایجاد می‌شوند.

این فرآیند شامل تأیید بلوک‌های بیت‌کوین یا گروهی از تراکنش‌ها می‌شود. هر ده دقیقه، هر ماینری که بتواند بلوکی را تأیید کند و آن را به شبکه‌ی بیت‌کوین اضافه کند، پاداش می‌گیرد. در حال حاضر ماینر‌ها ۶.۲۵ بیت‌کوین برای هر بلوک دریافت می‌کنند. اما این پاداش تقریباً هر چهار سال (یا بعد از ماین کردن ۲۱۰۰۰۰ بلوک) نصف می‌شود. این فرآیند بیت کوین هالوینگ (Bitcoin Halving) نام دارد.

تا به امروز ما شاهد ۳ بیت کوین هالوینگ بوده‌ایم که آخرین آن در ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. هر هالوینگ باعث تغییر قیمت بیت‌کوین می‌شود. زمانی که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ کار خود را شروع کرد، ماینرها ۵۰ بیت‌کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کردند. پس از اولین هالوینگ، این پاداش به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت، سپس ۱۲.۵ بیت‌کوین، و بالاخره به ۶.۲۵ بیت‌کوین رسید.

این پاداش‌ها میزان ورود بیت‌کوین‌های جدید به چرخه‌ی بیت‌کوین را تعیین می‌کنند. پس وقتی میزان پاداش‌ها کاهش پیدا می‌کند، میزان ورود بیت‌کوین‌های جدید به چرخه‌ نیز کاهش پیدا می‌کند. در این زمان، عرضه و تقاضا کار خود را شروع می‌کند. زمانی که عرضه کم می‌شود، تقاضا نیز تغییر می‌کند. این میزان می‌تواند کم شود یا زیاد شود و در نتیجه قیمت‌ها نیز تغییر می‌کنند.

بیت کوین هالوینگ

هالوینگ میزان تورم بیت‌کوین را نیز کاهش می‌دهد. تورم کاهش قدرت خرید در چیزی است. در این مورد، آن چیز بیت‌کوین است. این در حالی است که هسته‌ی اصلی بیت‌کوین طوری طراحی شده است که حداقل تورم را داشته باشد. فرآیند هاوینگ نقشی کلیدی در ضدتورم بودن بیت‌کوین بازی می‌کند.

در سال ۲۰۱۱، میزان تورم بیت‌کوین ۵۰٪ بود اما پس از هالوینگ سال ۲۰۱۲، میزان تورم به ۱۲٪ کاهش یافت. در سال ۲۰۱۶ نیز این میزان به ۴ الی ۵٪ رسید. میزان تورم فعلی بیت‌کوین ۱.۷۶٪ است. این یعنی میزان ارزش بیت‌کوین پس از هر هالوینگ بالا می‌رود.

از نظر تاریخی، پس از هر هالوینگ، بازار بیت‌کوین صعودی می‌شود. با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت بیت‌کوین افزایش می‌یابد. اما این افزایش سریع نیست. پس از بررسی هاوینگ‌ها و افزایش قیمت‌های گذشته، می‌توان گفت که افزایش قیمت پس از سه تا شش ماه رخ می‌دهد.

به عنوان مثال،پس از هالوینگ سال ۲۰۲۰، قیمت بیت‌کوین تقریباً ۸۵۰۰ دلار بود و ما شاهد افزایش قیمت چندانی نبودیم. اما شش ماه بعد، بازار این رمز ارز به شدت صعودی شد. در زمان نوشتن این مقاله، هر بیت‌کوین ۲۷۲۵۶ دلار است.

در سال ۲۰۱۶ و زمانی که بیت‌کوین دومین هالوینگ خود را تجربه کرد، قیمت بیت‌کوین ۶۵۰ دلار بود. پس از چندین ماه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به آن زمان را داشت و در ماه دسامبر ۲۰۱۷، قیمت بیت‌کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید.

هالوینگ تنها یکی از فاکتورهای مؤثر در قیمت بیت‌کوین است. اما مطمئناً یکی از مهم‌ترین فاکتورها به شمار می‌آید. چرا که هر زمان هالوینگ اتفاق می‌افتد، قیمت بیت‌کوین تغییر می‌کند.

برخی از فاکتورهای دیگر موثر در این امر عبارتند از :

  • میزان پذیرش سازمانی و فردی
  • پیشرفت‌ها
  • ابداعات مختلف بر روی شبکه بیت‌کوین.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button