بررسی وضعیت قانونی بیت‌کوین و رمزارزها در کشورهای جهان

قانون‌گذاری بیت‌کوین
فهرست مطالب

با افزایش محبوبیت رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین در سرتاسر جهان، دولت‌های کشورهای جهان مواضع مختلفی نسبت به این انقلاب اتخاذ کرده‌اند. وضعیت حقوقی بیت‌کوین و سایر رمزارزها در کشورها با یکدیگر بسیار متفاوت است و حتی در برخی مناطق، هنوز قانونی تعریف نشده است. اکثریت کشورها بیت‌کوین را غیرقانونی نمی‌دانند اما قبول آن به عنوان پول یا کالا در هر کشور متفاوت است.

با وجود اینکه برخی کشورها مشخصا استفاده و مبادله بیت‌کوین و رمزارزها را مجاز می‌دانند؛ برخی دیگر کاربرد آن‌ها را ممنوع یا محدود کرده‌اند. به همین ترتیب، سازمان‌های دولتی و حقوقی مختلف، بیت‌کوین را به طور متفاوتی طبقه‌بندی کرده‌اند. در ادامه، وضعیت حقوقی بیت‌کوین و سایر رمزارزها، مقررات و محدودیت‌هایی که در این حوزه در کشورهای مختلف اعمال شده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نقشه قانون‌گذاری بیت‌کوین و رمزارزها

نقشه قانون‌گذاری بیت‌کوین و رمزارزها

نارنجی: کشورهایی که بیت‌کوین را پول قانونی کشور اعلام کرده‌اند

سبز: کشورهایی که بیت‌کوین را مجاز می‌دانند

زرد: کشورهایی که برخی محدودیت‌های قانونی برای رمزارزها اعمال کرده‌اند

بنفش: کشورهایی که قوانین قدیمی در این حوزه دارند اما استفاده از بیت‌کوین به طور مستقیم ممنوع نیست

قرمز: کشورهایی که بیت‌کوین و رمزارزها را به طور کامل ممنوع اعلام کرده‌اند

طوسی: کشورهایی که اطلاعاتی از قوانین آن‌ها در این حوزه در دست نیست

 

بیت‌کوین ارز قانونی چه کشورهایی است؟

پول قانونی، پولی است که به موجب قانون، طلبکار موظف به پدیرش آن است و نمی‌تواند از قبول آن سرباز بزند.به موجب قوانین مربوط به پول قانونی، استفاده از هرگونه پول دیگری غیر از پول‌های قانونی آن کشور، ممنوع است.

السالوادور به عنوان اولین کشور جهان مبادلات مالی برای خرید کالاها و خدمات با رمزارز بیت‌کوین را به تازگی رسمیت شناخته و آن را پول قانونی خود اعلام کرده است. رئیس جمهوری السالوادور گفت دولت کشورش اقدامی تاریخی را رقم زده و شهروندان السالوادور که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند می‌توانند راحت‌تر پول ارسال کنند.

از سوی دیگر، نیجریه بیت‌کوین را در امور اقتصادی و مالی کشور به عنوان ارز رسمی شناخته و استفاده می‌کند. همچنین، کشور تانزانیا به عنوان یک اقتصاد نوظهور در دنیا در حال بررسی جهت استفاده از بیت‌کوین به عنوان پول رسمی کشور است.

قانون‌گذاری بیت‌کوین

کشورهایی که قانون مشخصی برای بیت‌کوین و رمزارزها وضع نکرده‌اند

اتحادیه اروپا

به طور کلی می‌توان گفت که رمزارزها در اتحادیه اروپا قانونی هستند. البته قوانین صرافی‌ها در کشورهای عضو مختلف یکسان نیست. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مالیات دارایی بر بیت‌کوین منظور می‌شود با این حال، پرداخت‌های رمزارزی شامل مالیات ارزش افزوده نمی‌شوند. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان ایجاد رمزارز اختصاصی خود است.

ایالات متحده آمریکا

طبق قانون Fincen، تمام فعالان بازار مبادلات رمزارزی در آمریکا باید KYC (Know Your Customer) را انجام داده و برنامه‌های موثر AML را بدون در نظر گرفتن ارزها پشتیبانی کنند.

انگلیس

انگلیس، بیت‌کوین و رمزارزها را قانونی می‌داند و به عنوان دارایی آن را به حساب می‌آورد. مالیات افزایش سرمایه برای رمزارزها در این کشور برقرار بوده و صرافی‌ها از سال میلادی جاری ملزم به اخذ مجوز جداگانه هستند. همچنین، تمامی قوانین پولشویی و تروریسم مالی در مورد رمزارزها نیز صدق می‌کند.

ژاپن

بیت‌کوین و سایر رمزارزها در این کشور قانونی هستند و رویکرد بسیار پیشرفته‌ای در زمینه رمزارزها اتخاذ شده است. ژاپن علاوه بر رعایت تمامی قوانین قبلی مالی، قانون خدمات پرداخت (PSA) را به طور جداگانه تصویب کرده است. رمزارزها در این کشور به عنوان دارایی شناخته می‌شوند و سودهای حاصله به عنوان «درآمد متفرقه» شامل مالیات می‌شوند. صرافی‌های ژاپنی باید یک واحد مالی مجزا داشته باشند و مجوز مربوطه را نیز اخذ کنند. البته صرافی‌های بین‌المللی با ارائه مجوزهای مشابه در کشور مبدا نیز حق فعالیت در ژاپن را دارند.

سوئیس

رمزارزها در این کشور به صورت کاملا قانونی معرفی شده‌اند و شامل مالیات می‌شوند. بیت‌کوین و سایر رمزارزها در سوئیس به عنوان دارایی رسمی در معاملات کاربرد دارند و قوانین مالی و پولشویی نیز به طور کامل در مورد آن‌ها هم صدق می‌کند.

قانون‌گذاری بیت‌کوین

فرانسه

به علت جلوگیری و مبارزه با تامین مالی تروریسم، احراز هویت برای معاملات رمزارزی در این کشور اجباری شده است. گفتنی است که این تصمیم فرانسه، در پی یک اتفاق تروریستی اتخاذ شد. صرافی‌های رمزارز در این کشور نیز می‌توانند به طور قانونی اقدام به ارائه خدمات کنند.

کره جنوبی

بیت‌کوین و سایر رمزارزها در کره جنوبی قانونی دانسته می‌شوند. استفاده از حساب‌های رمزارز بدون هویت فردی ممنوع است و بازارهای فیوچرز رمزارز (Future Markets) غیرقانونی اعلام شده‌اند. تاسیس صرافی رمزارز در این کشور نیاز به مجوز جداگانه دارد و همچنین مشتری باید یک حساب احراز هویت شده در بانک یکسان با صرافی داشته باشد و بانک و صرافی ملزم به تایید تراکنش‌ها هستند.

کشورهایی که رمزارزها را محدود یا ممنوع کرده‌اند

 

اکوادور

بانک مرکزی اکوادور اعلام کرده است که بیت‌کوین را نمی‌توان به عنوان ابزار پرداخت استفاده کرد. البته خرید و فروش ارزهای دیجیتال پایه مانند بیت‌کوین در فضای اینترنت منعی ندارد. با این حال، بانک مرکزی این کشور تاکید کرده است که بیت‌کوین یک ارز قانونی نیست و نمی‌توان از آن به عنوان ابزار پرداخت در قبال کالا و خدمات در اکوادور استفاده کرد.

ایران

بانک مرکزی ایران به منظور جلوگیری از پولشویی و تروریسم، به طور رسمی استفاده از رمزارزها را در معاملات مالی ممنوع اعلام کرده است.

بنگلادش

واحد اطلاعات مالی همکاری با واحد جرایم رایانه‌ای پلیس بنگلادش را آغاز کرده تا تحقیقات خود را در مورد افرادی که در معاملات بیت‌کوین یا سایر رمزارزها فعالیت دارند؛ انجام دهد.

بولیوی

بولیوی بار دیگر به دلیل اقدامات برخی از ساکنان، عدم تمایل خود را برای قانونی کردن استفاده از رمزارزها تایید کرد. بانک مرکزی بولیوی با انتشار بیانیه‌ای، بار دیگر یادآور شد که استفاده از ارز دیجیتال در این کشور ممنوع است.

تایلند

بانک تایلند با صدور بیانیه‌ای از موسسات مالی خواست تا به خاطر مشکلات احتمالی ناشی از مبادلات بی‌رویه، ارزهای دیجیتال را معامله نکنند. بانک مرکزی این کشور اعلام کرده است که ارزهای دیجیتال پایه در تایلند قانونی نیستند. چراکه این نگرانی وجود دارد که از بیت‌کوین و سایر رمزارزها در کارهای غیرقانونی مانند پولشویی یا حمایت از تروریسم استفاده شود. در ماه‌های اخیر، برخی تحولات توسط دولت تایلند اعلام شده است که ارزهای دیجیتال را به طور کلی ممنوع نمی‌کند و آن‌ها در حال تدوین یک چارچوب نظارتی برای رمزارزها هستند.

قانون‌گذاری بیت‌کوین

چین

این کشور به تازگی فعالیت تمام استخراج‌کنندگان رمزارز را ممنوع کرده و معامله با بیت‌کوین و سایر رمزارزها را غیرقانونی اعلام کرده است.

دانمارک

استفاده از بیت‌کوین و رمزارزها در دانمارک ممنوع نیست اما دولت آن را به رسمیت نشناخته و اعلام کرده است که فعلا استفاده از بیت‌کوین را در برنامه خود ندارد.

قرقیزستان

قرقیزستان استفاده از انواع رمزارزها به عنوان روش پرداخت را ممنوع کرده است. با این حال، قانونی وجود ندارد که ساکنان این کشور را از خرید و فروش بیت‌کوین منع کند.

نپال

بانک نپال راسترا، تنظیم‌کننده مالی نپال، هرگونه فعالیت با رمزارزها را ممنوع اعلام کرده است. زیرا بیت‌کوین و سایر رمزارزها را تهدیدی برای اقتصاد کشور می‌داند. گفته می‌شود ارزهای دیجیتال در مدیریت مبادلات در قلمرو نپال نقش داشته‌اند.

هند

هند به شهروندان خود در مورد خطرناک بودن رمزارزها هشدار داده و مردم را به استفاده نکردن از آن‌ها تشویق کرده است.

سخن پایانی

با توجه به این که تکنولوژی بلاک‌چین و رمزارزها امری بدیع و نو هستند؛ هر روز شاهد تغییر مقررات و قانون‌گذاری‌ها در این حوزه هستیم. با این حال، تاثیر این انقلاب نوظهور بر بازارهای مالی و اقتصاد جهان امری اجتناب‌ناپذیر بوده است که باید با آن همسو شد.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button