افسانه‌های ماینینگ شماره ۲: بیت‌کوین ارزش واقعی ندارد!

ارزش واقعی بیت‌کوین
فهرست مطالب

در طول سال‌های اخیر که بیت‌کوین و سایر رمزارزها بسیار فراگیر شده‌اند؛ بسیاری از سرمایه‌گذاران مشهور و مقامات رسمی از بیت ‌کوین به‌ دلیل نداشتن ارزش واقعی انتقاد کرده‌اند. اما استدلال این افراد برای ادعایشان چیست؟ آیا بیت کوین واقعا ارزش ذاتی ندارد؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چرا این حرف‌ها و ادعاها افسانه‌ای بیش نیستند! با دارا همراه باشید!

از سال ۲۰۰۹ شبکه‌ای غیرمتمرکز و همتابه‌همتا (Peer-to-Peer) از استخراج‌کنندگان، کاربران، توسعه‌دهندگان و فول‌نودها شکل گرفته است که بدون‌ حضور و نظارت یک نهاد مرکزی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. با این حال برخی افراد تمام قابلیت‌هایی که بلاک‌چین ارائه کرده را نادیده گرفته و ادعا می‌کنند که بیت‌کوین ارزش ذاتی ندارد.

اکثریت مواضع منفی نسبت به بیت‌کوین و شک و تردیدها نسبت به ارزش آن، ناشی از ساختار غیرمتمرکز و توزیع‌شده و همین‌طور ماهیت دیجیتالی آن است. اما کارشناسان حوزه‌ ارز دیجیتال و همچنین بزرگان دنیای سرمایه‌گذاری، ارزش بیت‌کوین را متفاوت و به شکلی دیگر درک می‌کنند.

ارزش واقعی بیت‌کوین

ارزش ذاتی یک دارایی

اصطلاح «ارزش ذاتی» به ارزش واقعی، ذاتی و اساسی یک دارایی، کالا یا ارز اشاره دارد. اما «ارزش» مقوله‌ای ذهنی است و معمولا بر اساس شرایط، تغییر می‌کند. از سوی دیگر،‌ منظور از ارز ذخیره‌، پولی است که دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی تمایل به نگهداری آن به عنوان ذخایر طلا و ارز داشته باشند و بخش بزرگی از تجارت بین‌المللی به وسیله‌ی آن انجام‌ گیرد. دلار بزرگترین ارز ذخیره دنیا است.

می‌توان این‌گونه پنداشت که ارزش ذاتی یک ارز ذخیره، وابسته به دولت یا کشوری است که پشتوانه آن ارز است، اما این ارزش بسته به عوامل مختلفی می‌تواند به سرعت تغییر کند.

در مورد بیت‌کوین می‌توان به سادگی دریافت که با افزایش ارزش بازار این رمزارز در طول زمان،بیت‌کوین پایداری بیشتر و نوسانات کمتری از خود نشان خواهد داد. همین موضوع به بیت‌کوین امکان می‌دهد تا هنگام رکود بازارهای جهانی، بتواند خود را به عنوان یک دارایی امن اثبات کند. تایلر وینکلوس (Tyler Winkelvoss)، مدیرعامل بیلیونر صرافی جمینی (Gemini) در مورد این موضوع گفته است:

بیت‌کوین سپری در برابر بیماری‌های همه‌گیر نیست، بلکه سپری در برابر سیستم‌های پولی بدون پشتوانه است. شوک تقاضای منفی و ناگهانی در اقتصاد جهانی، هر دارایی از جمله طلا را در کوتاه‌مدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. جهان از این شرایط کوتاه‌مدت گذر خواهد کرد، اما در بلندمدت چطور؟ آیا بیت‌کوین وارد یک «معامله فاوستی» (Faustian bargain) خواهد شد؟ فعلا بیت‌کوین وارد هیچ معامله‌ای نشده است و توانایی استقامت و دوام آوردن در یک بازی بی‌پایان را داراست.

ارزش واقعی بیت‌کوین

ارزش واقعی بیت‌کوین

ارزش واقعی بیت‌کوین بیشتر به علت فناوری بلاک‌چین آن است که باعث شفافیت تراکنش‌ها و امنیت می‌شود. این فناوری مهم و جذاب باعث ایجاد چیزی کمیاب و ارزشمند شده است. به همین دلیل هم بعد از بیت‌کوین ارزهای دیجیتال دیگر فراوانی به وجود آمده‌اند و بلاک‌چین بیت‌کوین را با تغییراتی کوچک و بزرگ کپی کرده‌اند.

همان طور که می‌دانید؛‌ بیت‌کوین بر اساس سرمایه‌گذاری ماینرها بدست آمده، پس ارزش ذاتی و ابتدایی را دارد.  از سوی دیگر، بیت کوین به خاطر نداشتن مشکلاتی که دلار از آن‌ها رنج می‌برد مثل چاپ بیش از حد و حصر دلار و همینطور کنترلی که بر روی آن است هر روز بیشتر از قبل پذیرفته می‌شود. همچنین،‌ چون بیت‌کوین مشکلات دلار را ندارد اعتماد و اطمینان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند. همانطور که این اعتماد و اطمینان به دلار ارزش داده، به بیت کوین نیز ارزش خواهد داد و چه بسا به خاطر نداشتن مشکلات دلار این ارزش بسیار بیشتر هم باشد.

فناوری بلاک‌چین که مانع از دوبار خرج کردن و یا تقلب در شبکه می‌شود؛ ارزش پادشاه رمزارزها را بسیار بیشتر می‌کند. تمام این موارد دست به دست هم داده تا بسیاری از بیت‌کوین به عنوان طلای دیجیتال یاد می‌کنند.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button