web 3.0

فهرست مطالب

وب 3.0 یک نسخه احتمالی اینترنت مبتنی بر بلاک‌چین‌های عمومی در آینده است، یا به عبارتی می‌توان گفت که وب3 یک سیستم ثبت سوابقی است که بیشتر برای تسهیل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال شناخته شده است. جذابیت وب 3.0 در این است که غیرمتمرکز است. به این معنی که به جای دسترسی مصرف‌کنندگان به اینترنت از طریق خدماتی که توسط شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل یا فیس بوک میانجیگری می‌شود، افراد خودشان مالک و اداره بخش‌های اینترنت هستند.

همراهان عزیز در نظر داشته باشید که وب 3.0 به «اجازه» نیاز ندارد. این یعنی مقامات مرکزی نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی به چه خدماتی دسترسی دارد. در نظر داشته باشید امور مالی غیرمتمرکز که اغلب به عنوان DeFi شناخته می‌شود، جزء Web 3.0 است که در حال افزایش است. این امر مستلزم اجرای تراکنش‌های مالی در دنیای واقعی بر روی بلاک‌چین بدون کمک بانک‌ها یا دولت است.

در این پست، نحوه تکامل وب، اینکه چرا همه در مورد وب 3.0 صحبت می‌کنند، وب 3.0 برای چه استفاده می‌شود، وب 3.0 در کریپتو چیست، به کجا می‌رود و چرا این مهم است را بررسی خواهیم کرد، با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

 

تکامل وب

شبکه جهانی وب ابزار اصلی میلیاردها نفر برای تبادل، خواندن و نوشتن اطلاعات و برقراری ارتباط با دیگران از طریق اینترنت است. وب در طول سال‌ها به‌طور چشمگیری تغییر کرده است. می‌توان تکامل وب را به سه مرحله تقسیم می‌کرد وب 1.0، وب 2.0 و وب 3.0.

وب 1.0 

اولین نسخه اینترنت با نام Web 1.0 شناخته می‌شود. می‌توان وب 1.0 را به عنوان وب فقط خواندنی در نظر گرفت که کاربران فقط از محتوا استفاده می‌کردند و تقریباً از سال 1991 تا 2004 وجود داشت.

 

وب 2.0 

وب 2 به عنوان وب خواندن و نوشتن تعاملی و اجتماعی شناخته می‌شود. برای بودن در دنیای وب 2.0 لازم نیست که حتما توسعه دهنده وب باشید زیرا بسیاری از برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر کسی می­‌تواند در آن به راحتی فعالیت کند. در دنیای وب 2 شما می‌توانید وبلاگی ایجاد کنید و آن را با بقیه جهان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید یک ویدیو پست کنید و آن را در دسترس میلیون‌ها نفر دیگر قرار دهید تا در Web 2.0 تماشا کنند و با آن تعامل داشته باشند و حتی نظر بدهند. یوتیوب، فیس بوک، فلیکر، اینستاگرام، توییتر و سایر رسانه‌های اجتماعی تنها چند نمونه از برنامه‌های Web 2.0 هستند.

 

وب 3.0 

وب 3.0 که به نام وب معنایی شناخته می‌شود، عصری است (از سال 2010 به بعد) که به آینده وب اشاره دارد. هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به همان روشی که انسان‌ها انجام می‌دهند تجزیه و تحلیل کنند. این به تولید و توزیع هوشمند محتوای ارزشمند با توجه به نیازهای خاص کاربر کمک می‌کند. چند تفاوت کلیدی بین Web 2.0 و Web 3.0 وجود دارد، اما تمرکز زدایی در هسته‌ی هر دو است. توسعه‌دهندگان وب 3.0 به ندرت برنامه‌هایی را ایجاد و اجرا می‌کنند که بر روی یک سرور اجرا می‌شوند. در عوض، برنامه‌های وب 3.0 بر روی بلاک‌چین، شبکه‌های غیرمتمرکز از گره‌های همتا به همتای متعدد (سرور) یا ترکیبی از این دو ساخته شده‌اند. این برنامه‌ها به‌عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) شناخته می‌شوند. شما این اصطلاح را در جامعه Web 3.0 زیاد خواهید شنید.

 

وب 3.0 چگونه کار می‌کند

بسیاری از وب‌سایت‌ها و تقریباً همه برنامه‌های کاربردی در عصر Web 2.0 برای ارائه داده‌ها و کمک به فعال کردن عملکرد، به نوعی از پایگاه داده متمرکز متکی هستند. با وب 3.0، به جای پایگاه داده متمرکز، برنامه‌ها و خدمات از یک بلاک‌چین غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. در بلاک‌چین ایده اصلی این است که یک مرجع مرکزی دلخواه وجود ندارد، بلکه شکلی از اجماع توزیع شده وجود دارد. یک ایده‌آل حاکمیت در حال ظهور در جامعه بلاک‌چین و وب 3.0، مفهوم یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است.

 

سرویس‌های وب 3.0

وب 3.0 با داشتن بلاک‌چین در پایه، تعداد فزاینده‌ای از انواع مختلف برنامه‌ها و سرویس‌های جدید را امکان‌پذیر می‌کند. از جمله موارد زیر:

 1. NFT

  توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) توکن‌هایی هستند که در یک بلاک‌چین با یک هش رمزنگاری ذخیره می‌شوند و واحد توکن را منحصر به فرد می‌کنند.

 2. دیفای

  امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک مورد استفاده نوظهور برای وب 3.0 است که در آن بلاک‌چین غیرمتمرکز به عنوان پایه‌ای برای فعال کردن خدمات مالی، خارج از محدوده زیرساخت بانکداری متمرکز سنتی استفاده می‌شود.

 3. ارز دیجیتال

  ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین برنامه‌های وب 3.0 هستند که دنیای جدیدی از ارز را ایجاد می‌کنند که هدف آن جدا بودن از دنیای ارزهای فیات است.

 4. dApp

  برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) برنامه‌هایی هستند که بر روی بلاک‌چین ساخته شده‌اند. از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن ارائه خدمات در یک رویکرد برنامه‌ای که در یک دفتر کل غیرقابل تغییر ثبت شده است، استفاده می‌کنند.

 5. DAO

  DAOها قرار است به طور بالقوه به نهادهای سازماندهی خدمات وب 3.0 تبدیل شوند و ساختار و حاکمیتی را در یک رویکرد غیرمتمرکز ارائه دهند.

 

چرا Web3 مهم است

Web3 مالکیت دارایی‌های دیجیتال خود را به روشی بی‌سابقه در اختیار  شما قرار می‌دهد. برای هضم این موضوع مثالی می‌زنیم. فکر کنید در حال انجام یک بازی در web2 هستید و یک آیتم درون بازی می‌خرید. حالا اگر سازندگان بازی حساب کاربری شما را حذف کنند، آیتمی که خریدید را از دست خواهید داد و سرمایه‌گذاری که کرده‌اید از دست می‌رود. حال اگر همین کار را در وب 3 انجام می‌دادید چنین اتفاقی برای شما رخ نمی‌داد. چون Web3 امکان مالکیت مستقیم از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را فراهم می‌کند و هیچ کس حتی سازندگان بازی، قدرت سلب مالکیت شما را ندارند و شما می‌توانید آیتم‌های درون بازی خود را بفروشید یا معامله کنید.

 

نتیجه‌گیری

با توجه به سرعت گسترش وب 3 تاکنون می‌توانیم کاملاً مطمئن باشیم که آینده اینترنت Web3 خواهد بود. Web3 بر اساس مفاهیم سودمندی، باز بودن و تمرکززدایی ساخته شده است و ما شاهد پذیرش بیشتر آن در سراسر جهان هستیم. بنابراین رشد بیشتر در صنعت نیز بسیار محتمل به نظر می‌رسد. موارد مهم درباره‌ی وب 3 را در زیر خلاصه کردیم:

 • Web3 غیرمتمرکز است،

  به جای اینکه بخش‌های وسیعی از اینترنت تحت کنترل و مالکیت نهادهای متمرکز باشد، مالکیت بین سازندگان و کاربران آن توزیع می‌شود.

 • Web3بدون مجوز است،

  همه برای شرکت در Web3 یک اندازه به آن دسترسی دارند و برای دسترسی آزادانه نیاز به مجوز نیست.

 • Web3دارای پرداخت‌های بومی است،

  به جای تکیه بر زیرساخت‌های قدیمی بانک‌ها و پردازشگرهای پرداخت، از ارز دیجیتال برای خرج کردن و ارسال پول آنلاین استفاده می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button