مارکت کپ یا ارزش بازار چیست؟

مارکت کپ یا ارزش بازار
فهرست مطالب

برای رمزارزی مانند بیت‌کوین، مارکت کپ (Market Cap) یعنی کل ارزش همه‌ کوین‌هایی که استخراج شده‌اند. ارزش بازار از طریق فرمول زیر به دست می‌آید: حاصلضرب تعداد کوین‌های در گردش در قیمت فعلی هر بیت‌کوین در بازار.

مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

مارکت کپ، کل ارزش دلاری تمام سهم‌های سهام یک شرکت است. در مورد بیت‌کوین یا هر رمزارز دیگری، این نرخ را می‌توان معادل ارزش دلاری کل کوین‌هایی دانست که ماین شده‌اند. در بازار کریپتو، مارکت کپ اینگونه حساب می‌شود:

تعداد کوین‌های ماین‌شده * قیمت یک کوین (در هر زمان مفروض)

مارکت کپ معیار خوبی است که میزان ثبات یک بازار را نشان می‌دهد. هرچقدر یک کشتی بزرگ و سنگین‌تر باشد؛ راحت‌تر می‌تواند از یک دریای طوفانی بگذرد. در نتیجه، رمزارزی که مارکت کپ بزرگتری دارد نیز سرمایه‌گذاری باثبات‌تری نسبت به رمزارزهای دیگر خواهد داشت. برعکس، آن دسته از رمزارزهایی که مارکت کپ‌ کوچک‌تری دارند، بیشتر دستخوش تلاطم و نوسانات بازار می‌شوند.

چرا مارکت کپ مهم است؟

قیمت تنها یکی از روش‌های اندازه‌گیری ارزش یک رمزارز است. سرمایه‌گذاران از مارکت کپ به عنوان شاخصی کامل‌تر برای مقایسه ارزش رمزارزها با یکدیگر استفاده می‌‌کنند. مارکت کپ پتانسیل رشد یک رمزارز را نشان می‌دهد. از سوی دیگر،‌ ارزش بازار یک دارایی نشان می‌دهد که آیا خرید آن در مقایسه با سایر رمزارزها مطمئن است یا خیر. برای شفاف‌سازی این موضوع،  مارکت کپ ۲ رمزارز را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

* اگر رمزارز الف 400000 کوین درگردش داشته باشد و هر کوین نیز 1 دلار بیارزد، مارکت کپ آن برابر با 400000 دلار خواهد بود.

* اگر رمزارز ب 100000 کوین درگردش داشته باشد و هر کوین نیز 2 دلار بیارزد، مارکت کپ آن 200000 دلار خواهد بود.

* با وجود اینکه قیمت هر کوین رمزارزِ ب بیشتر از رمزارز الف است، اما ارزش کلی رمزارز الف دوبرابرِ رمزارز ب برآورد می‌شود.

مارکت کپ یا ارزش بازار

مارکت کپ چه کاربردهایی دارد؟

مارکت کپ، امکان مقایسه ارزش کل یک رمزارز را با دیگری فراهم می‌سازد، به طوری که بتوانید تصمیمات آگاهانه‌تری در زمینه سرمایه‌گذاری اتخاذ کنید. رمزارزها بر اساس ارزش بازارشان به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

  • رمزارزهای با ارزش بازار بزرگ: از جمله بیت‌کوین و اتریوم که مارکت‌کپ بیشتر از 10 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه‌گذاران، این رمزارزها را سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک‌تری قلمداد می‌کنند، زیرا رشد بیشتری از خود نشان داده و نقدشوندگی بالاتری دارند. به این معنا که اگر تعدادی از هولدرها دارایی خود را بفروشند، تأثیر کمتری روی قیمت کوین خواهد داشت (در مقایسه با رمزارزهای کوچکتر).
  • رمزارزهای با ارزش بازار متوسط: رمزارزهایی که که مارکت‌کپ‌هایی بین 1 تا 10 میلیارد دلار دارند. این رمزارزها عموماً پتانسیل رشد خوبی دارند اما ریسکشان نیز بیشتر است.
  • رمزارزهای با ارزش بازار کوچک: این رمزارزها ارزش بازاری کوچکتر از 1 میلیارد دلار دارند و بیش از سایر رمزارزها دستخوش نوسان هستند.

ارزش بازار، معیاری مفید برای مقایسه ارزش کلی رمزارزها با یکدیگر است؛ اما روند بازار، ثبات یک رمزارز و وضعیت مالی سرمایه‌گذار، همگی باید در زمان بررسی ریسک‌های هر سرمایه‌گذاری، مدنظر قرار گیرند.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button