ماینر چیست؟

ماینر چیست
دنیای کریپتوکارنسی یا همان ارز دیجیتال یک صنعت رو به رشد است که امکانات زیادی برای کسب درآمد ارائه می‌دهد. البته بازار ارزهای دیجیتال دارای ریسک‌ها و نوسانات قابل توجهی به خصوص در صنعت ترید و خرید و فروش دارد. به همین دلیل است که بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای ارزهای دیجیتال به سراغ بهترین و مطمئن‌ترین روش کسب درآمد از این صنعت رفته‌اند؛ یعنی ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال. این کار درآمد دلاری ثابتی دارد و به کمک دستگاهی به نام ماینر (Miner) یا دستگاه استخراج ارز دیجیتال انجام می‌شود. دوست دارید که اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع به دست آورید که دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟ با ما در این مقاله همراه باشید.
فهرست مطالب
دستگاه ماینر چیست

ماینر چیست و استخراج ارز دیجیتال به چه معناست؟

دستگاه ماینر چیست؟ ماینر بیت کوین چیست؟ miner چیست؟ ماینر ارز دیجیتال چیست؟ تمامی این سوالات به یک پاسخ واحد ختم می‌شوند:

دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، معمولاً به عنوان ماینر (Miner) یا (ماینینگ ریگ Mining rigs) شناخته می‌شوند، وظیفه‌ی استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین، اتریوم و سایر ارزهای مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین را دارند. استخراج ارز دیجیتال به معنای حل مسائل رمزنگاری و تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچین است که این کار اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها به صورت امن و قابل اعتماد انجام شوند. دستگاه استخراج ارز دیجیتال معمولاً یک کامپیوتر با ویژگی‌های خاص است که به منظور اجرای الگوریتم‌های پیچیده‌ای طراحی شده است که برای استخراج ارزها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با استفاده از قدرت پردازشی خود، محاسبات رمزنگاری را انجام می‌دهند و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.

به بیان دیگر، اگر بخواهیم به پرسش ماینر چیست به زبان ساده پاسخ دهیم باید بگوییم که استخراج ارز دیجیتال عملی است که در آن به کمک یک دستگاه (کامپیوتر قوی) به نام ماینر ارز دیجیتال جدید به بلاک‌چین تأیید و اضافه می‌شود. برای تأیید تراکنش، ابتدا باید یک معادله ریاضی بسیار پیچیده حل شود. ماینرهای کریپتو همگی در حال مبارزه برای این شانس هستند که اولین کسانی باشند که پازل را حل می‌کنند. یک ارز دیجیتال یا کوین (Coin)، در عمل مانند طلا یا نفت است و برای داشتن آن باید عمل استخراج یا ماین کردن انجام شود. این کار با ماینر انجام می‌شود.
ماینر بیتکوین چیست

هر ماینری که اول معادله را حل کند، برنده جایزه می شود و جایزه آن یک بخش از یک ارز دیجیتال است. سپس این روند دوباره از نو شروع می‌شود. هرچه ماینرهای بیشتری داشته باشید، حاشیه سود بیشتری خواهید داشت. این سیستم و روند کار بسیار خوب است زیرا بلاک چین را ایمن نگه می‌دارد.

دستگاه‌های ماینر در هر ثانیه باید هزاران محاسبه‌ی هش انجام دهند و عملیات‌های پیچیده‌ای را پردازش کنند تا بتوانند در این فرایند میلیون‌ها تراکنش را تأیید کنند و در عین حال با ده‌ها هزار ماینر دیگر رقابت کنند. با توجه به شرایط بلاکچین، دستگاه ماینر می‌تواند توان سخت‌افزاری خود را با سایر ماینرها در یک استخر اشتراک گذارد و احتمال کسب پاداش را افزایش دهد. هرچند، سود به دست آمده در هر مرحله کاهش می‌یابد، اما تعداد ماینرها افزایش می‌یابد، که در نهایت منجر به کسب پاداش بیشتری می‌شود.

استخراج ارز دیجیتال بر مبنای مفهوم “Proof of Work” (PoW) یا “استدلال بر کار” انجام می‌شود. در این روش، دستگاه‌های ماینر برای حل مسئله‌های ریاضی پیچیده به نام “نشانه‌های کار” یا “Proof of Work” تلاش می‌کنند. اولین ماینری که موفق به حل این مسئله می‌شود، تراکنش‌های معتبر را تأیید می‌کند و به عنوان پاداش برای کار خود و هزینه‌های انجام شده ارز دیجیتال دریافت می‌کند.

در حال حاضر، استخراج ارز دیجیتال برای بیشتر ارزهای مبتنی بر PoW به اندازه‌گیری قدرت پردازشی می‌پردازد. بنابراین، ماینرها از تجهیزات و دستگاه‌های ویژه‌ای که از پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیکی با کارایی بالا استفاده می‌کنند، بهره می‌برند.

لازم به ذکر است که در دنیای ارزهای دیجیتال، تکنولوژی و روش‌ها به سرعت در حال تغییر هستند. به همین دلیل، روش‌های جدیدتر و متفاوت‌تری نیز برای استخراج ارزها وجود دارند، از جمله Proof of Stake ) PoS) یا “استدلال بر مالکیت” که در آن به جای استفاده از قدرت پردازشی، ارزها به مالکان ارز بر اساس میزان سکه‌هایی که در دست دارند، توزیع می‌شوند.

کار ماینر چیست

ماینر به چه کسی گفته می ‌شود؟

ماینر، شخصی است که از توان پردازشی کامپیوتر خود (این کامپیوتر می‌تواند رایانه‌ی معمولی با پردازنده CPU یا دستگاه‌های ویژه‌ای مثل دستگاه‌های  ASICباشد) بهره می‌برد تا به استخراج رمزارزها بپردازد.

کلمه ماینر هم برای شخصی که عملیات استخراج رمز ارزها را انجام می‌دهد و هم برای دستگاهی که عملیات ماینینگ را انجام می‌دهد، قابل استفاده است.

ماینر بیتکوین چیست؟

در ابتدا که ارزهای دیجیتال به وجود آمدند، کار استخراج بسیار آسان‌تر از امروز بود و حتی کامپیوترهای خانگی معمولی هم می‌توانستند بیت کوین استخراج کنند. اما امروز با توجه به سخت شدن شبکه، استخراج بیت کوین نیاز به کامپیوترهای قدرتمند و قوی دارد که بتوانند با حل معادلات پیچیده، از سایر رقبا جلو بزنند. این کامپیوترهای قدرتمند همان ماینر بیت کوین هستند.

دستگاه ماینر خانگی چیست؟

ماینر خانگی، دستگاه ماینینگ مخصوصی است که به افراد عادی این امکان را می‌دهد تا بتوانند در خانه، ماینینگ ارزهای دیجیتال را انجام دهند. این دستگاه‌ها برای استخراج دوج کوین، ریون کوین و ارزهایی مناسب هستند که با الگوریتم اثبات کار (PoW) استخراج می‌شوند.

مفهوم ماینینگ و ماینر چه تفاوتی با هم دارند؟

ماینینگ (Mining) و ماینر (Miner) دو مفهوم مرتبط در دنیای ارز دیجیتال هستند که شاید در نگاه اول یکسان به نظر برسند. اما در ادامه با تعاریف و تفاوت‌های هر یک از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

ماینینگ

ماینینگ، عمل و فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال به کمک دستگاه ماینر است و به معنای فرآیند حل مسائل رمزنگاری و تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچین است. این فرآیند، ماینرها (یعنی کاربرانی که دستگاه‌های خود را برای اجرای محاسبات رمزنگاری استفاده می‌کنند) را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را به صورت امن و قابل اعتماد بررسی کنند و اطلاعات آن‌ها را به بلاکچین اضافه کنند. اولین ماینری که موفق به حل مسئله ریاضی در شبکه بلاک چین می‌شود، بلوک جدیدی از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه می‌کند و به عنوان پاداش، بیتکوین جدید دریافت می‌کند.

ماینر

ماینرها، افراد یا دستگاه‌های کامپیوتری هستند که در فرآیند ماینینگ شرکت می‌کنند و محاسبات رمزنگاری را انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها با قدرت پردازشی خود، مسئله‌های رمزنگاری را حل می‌کنند تا تراکنش‌ها را تأیید کنند و بلوک‌های جدید را به بلاکچین اضافه کنند. در واقع کار ماینینگ به کمک دستگاه ماینر ( همانند دستگاه  ماینر s19 و دستگاه  ماینر t19 ) و فردی انجام می‌شود که کار استخراج و نظارت بر دستگاه ماینر را برعهده دارد.

دستگاه‌های ماینر معمولاً تجهیزات ویژه‌ای هستند که از پردازنده‌ها و کارت‌های گرافیکی با کارایی بالا استفاده می‌کنند تا به طور موثر تراکنش‌ها را تأیید کنند. با توجه به اینکه ماینینگ یک فعالیت محاسباتی پرسود است، برخی افراد و شرکت‌ها به صورت حرفه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنند و از ماینرها بهره می‌برند تا درآمد قابل توجهی کسب کنند.

دستگاه ماینر خانگی چیست

کسب درآمد از ماینر ارز دیجیتال

در حال حاضر، در سراسر جهان، افراد مختلف ارزهای قابل استخراج را با روش‌های گوناگونی استخراج می‌کنند. اما عموماً برای رمزارز‌های کمتر شناخته شده و جدید از پردازنده‌های گرافیکی قوی و برای رمزارزهای شناخته شده مانند بیت کوین از دستگاه‌های ماینر اختصاصی برای استفاده می‌شود. از آنجایی که دنیای استخراج چالش بسیار کمتری نسبت به ترید ارز دیجیتال دارد، در حال حاضز یک راه مناسب برای کسب درآمد دلاری است.

به طور کلی، دو روش اصلی برای درآمدزایی از ماینینگ وجود دارد:

  • دریافت پاداش برای هر بلاک جدید
  • دریافت کارمزد. 

در روش اول، به محض حل کردن معمای پیچیده ریاضی به ماینر پاداشی به صورت کوین یا همان ارز دیجیتال داده می‌شود.

در روش دوم، تمامی دستگاه‌های ماینری که موفق به کشف بلاک جدید نشده‌اند و نتوانسته‌اند معمای ریاضی را حل کنند، در نقش اعتبارسنج Validator Node عمل می‌کنند و بابت این عمل کارمزد دریافت می‌کنند؛ هر چه حضور در شبکه بیشتر باشد، درآمد پایدارتری کسب می‌شود.

کار ماینر چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، ماینرها کامپیوترهای سخت‌افزاری هستند که در شبکه‌ها تراکنش‌ها را تایید و پردازش می‌کنند که این عمل به ایجاد و یا استخراج کوین‌های جدید می‌انجامد. کار هر ماینر به‌صورت اختصاصی استخراج یک نوع ارز دیجیتال (کوین) است. رایانه‌های شبکه یا ماینرها، تراکنش‌ها را به عنوان پاداش بیت‌کوین دریافتی پردازش می‌کنند. بلاکچین ثبت و ذخیره اطلاعات تمامی تراکنش‌ها و ارزش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را تضمین می‌کند. استخراج ارز دیجیتال قبل از هر چیز متکی به سخت افزار کامپیوتر خوب و مقدار زیادی برق است. دستگاه ماینر برای کار به موارد زیر نیاز دارد:

سخت افزار

سخت افزار استخراج، همان ماینر است. از آنجایی که هر کسی می‌تواند وارد دنیای استخراج ارز دیجیتال شود ، می توانید از یک کامپیوتر معمولی برای این کار استفاده کنید. اما متأسفانه، با رقابت زیاد در بازار، بعید به نظر می رسد که سودی داشته باشید، زیرا کامپیوترهای خانگی قدرت کافی برای حل مسئله ندارند و شانس آن‌ها برای استخراج و دریافت جایزه صفر است.

برای استخراج بیت کوین ، ماینرها از دستگاه ASIC استفاده می‌کنند که ماشین های قدرتمند و سفارشی برای استخراج هستند. برای سایر ارزهای رمزپایه مانند اتریوم، ماینرها می‌توانند از کامپیوترهای مخصوص بازی استفاده کنند.

برق

نوسان قیمت انرژی باعث کاهش یا افزایش حاشیه سود برای استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال می‌شود. دستگاه‌های ماینر برای انجام محاسبات پردازشی پیچیده و حل مسائل رمزنگاری، قدرت پردازشی بالا و انرژی زیادی را مصرف می‌کنند.  مصرف برق ماینر به چند عامل بستگی دارد:

  • نوع دستگاه ماینر
  • الگوریتم ماینینگ
  • هزینه برق منطقه
  • کارکرد دستگاه‌ها
  • قدرت پردازش ماینر

به دلیل این که دستگاه‌های ماینر مصرف برق بالایی دارند، بسیاری از ماینرها تمایل دارند مراکز ماینینگ خود را در مناطقی با هزینه برق کمتر و یا به صورت صنعتی در مناطق با منابع انرژی ارزان‌تر مستقر کنند. ایران یکی از بهترین کشورها برای استخراج ارز دیجیتال است زیرا هزینه برق در ایران بسیار کمتر از سایر کشورها است.

همچنین، افراد معمولاً قبل از شروع فعالیت ماینینگ به محاسبه‌ی هزینه‌های مصرفی برق نسبت به سود حاصل از استخراج ارزها می‌پردازند تا به بهره‌وری مطلوب برسند.

ماینر ارز دیجیتال چیست

سختی شبکه

منظور از سختی شبکه، سختی حل مسئله ریاضی مورد نیاز برای افزودن تراکنش به بلاک چین است. سطح دشواری نیز بر اساس میزان قدرت یا نرخ هش در شبکه استفاده می‌شود.

نرخ سختی بالاتر به معنای رقابت بیشتر و سود کمتر است. با این حال، مزیت سختی زیاد استخراج این است که نشانه‌ای از رشد بازار است و افراد ماینر ترجیح می‌دهند که سختی شبکه بالاتر باشد.

نرخ هش

هر بار که یک ماینر سعی می‌کند که مسئله ریاضی را حل کند، یک کد هش تولید می‌شود. هرچه نرخ هش ماینر بیشتر باشد، تعداد دفعات بیشتری می تواند محاسبات را در ثانیه انجام دهد و پاداش دریافت کند. هرچه سخت افزار بهتری داشته باشید، نرخ هش شما بالاتر خواهد بود.

نرخ هش کلی در همه ماینرها به عنوان معیار دیگری برای عملکرد کلی شبکه استفاده می‌شود.

خرید ماینر در ایران

بازار ارزهای دیجیتال در ایران بسیار گرم است و از آن جایی که ایران یکی از کشورهایی است که هزینه برق کمی دارد، استخراج ارز دیجیتال بسیار به صرفه است. خرید ماینر در ایران نیز قانونی است، به شرط آن که خرید از شرکت‌هایی انجام شود که دستگاه‌های قانونی به فروش می‌رساند.

خدمات داراماینر

داراماینر امکان خرید دستگاه‌های ماینر خوب و قوی را برای کاربران فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین ماینرهای بازار را با قیمت مناسب و حتی با دریافت وام خرید ماینر از داراماینر خریداری کنید. ضمن این که اگر بودجه محدودی دارید، می‌توانید با اجاره کردن فارم قانونی ماینر، به استخراج ارز دیجیتال بپردازید.

سوالات متداول در مورد ماینر چیست

میزان درآمد حاصل از دستگاه‌های ماینر بسیار متغیر و وابسته به عوامل مختلفی مانند نوع دستگاه ماینر،  نوع ارز دیجیتال، قدرت پردازش، هزینه‌های برق و  نوسانات بازار است.

برای ماینینگ به دستگاه ماینر، برق قدرتمند، سیستم خنک‌کننده و سرورهای پشتیبانی برای ذخیره اطلاعات دارد.

دستگاه ماینر  BITMAIN ANTMINER S19 PRO، دستگاه ماینر  MILESIGHT UG65 و دستگاه ماینر BITMAIN ANTMINER T19 بهترین ماینرهای حال حاضر بازار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button