کیف پول کاغذی رمزارز چیست و چگونه آن را بسازیم؟

کیف پول کاغذی رمزارز
فهرست مطالب

هر جفت کلید عمومی و خصوصی، حتی اگر روی یک تکه کاغذ نوشته شده باشد، می‌تواند مثل کیف پول رمزارز عمل کند. اگر چه دیگر پیشنهاد نمی‌شود که از کیف پول کاغذی رمزارز به عنوان روشی برای ذخیره امن رمزارز استفاده کنید. اما می‌توانید به عنوان هدیه، برای سرگرمی یا از روی کنجکاوی یک کیف پول کاغذی بسازید.

روش ساخت کیف پول کاغذی رمزارز

با اینکه چند روش برای ساخت کلید خصوصی به صورت دستی وجود دارد، اغلب سازندگان کیف پول کاغذی از مولد کلید خصوصی استفاده می‌کنند. شما می‌توانید بعد از ساخت کلید عمومی و خصوصی، کیف پول کاغذی را چاپ کنید که چون آنلاین نیست، مثل کیف پول سرد هم عمل می‌کند. این کیف پول شامل کلید عمومی و خصوصی است که معمولا هر دو شامل یک رشته اعداد و کد QR هستند.

هرکس که کلید عمومی کیف پول کاغذی را در اختیار داشته باشد، می‌تواند هر بار که دلش خواست به کیف پول رمزارز بفرستد. همچنین می‌توانید با استفاده از کلید خصوصی، اعتبار رمزارز را از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌افزار بفرستید. بدین ترتیب، پول به کلید خصوصی جدید روی کیف پول نرم‌افزاری منتقل می‌شود.

خطرات و بهترین روش ساخت کیف پول کاغذی

به غیر از خطر از بین رفتن، سرقت، سوختن و خیس شدن، دلایل دیگر هم باعث شده تا کیف پول کاغذی رمزارز از رده خارج شود. مثلا، باید از یک مولد مطمئن برای ساخت کیف پول استفاده کنید. اما از آنجایی که اکثر این مولدها نرم‌افزار منبع باز هستند، هکرها نسخه‌های اصلاح شده از آن را به صورت آنلاین در دسترس همه گذاشته‌اند که کلید را به سرقت می‌برد. حتما قبل استفاده از مولد، در مورد آن تحقیق کنید. در ادامه، اقدامات لازم برای جلوگیری از این مشکل آمده است:

  • به وب‌سایت سازنده کیف پول بروید و مولد کیف پول را به عنوان آرشیو وب ذخیره کنید.
  • بعد از آفلاین شدن، روی فایل آرشیو وب کلیک کنید تا کلید به صورت آفلاین ساخته شود.
  • با استفاده از چاپگری که روی شبکه عمومی نیست، کلید را چاپ کنید.

حالا تا حدی خیالتان از بابت محرمانه بودن کلید راحت است. اما برخی با اقدامات زیر، امنیت حریم شخصی را بالاتر می‌برند:

  • باز کردن فایل سازنده و سیستم عامل روی درایو USB یا یک کامپیوتر آفلاین دیگر
  • از بین بردن چاپگر بعد از ایجاد کیف پول
  • اضافه کردن پسوورد BIP 38 که با کدگذاری روی کلید خصوصی، سطح امنیت را یک پله بالاتر می‌برد.

اگر می‌خواهید کیف پول کاغذی رمزارز را با مقدار کمی رمزارز پر کنید، سه مرحله اول برای اکثر افراد کافی است. بعضی از افراد، کلید را به صورت آنلاین از وب پرینت می‌گیرند که خطر بدافزار را به دنبال دارد.

کیف پول کاغذی رمزارز

کاربرد کیف پول کاغذی

در ادامه به چند دلیل دریافت یا ساخت کیف پول کاغذی اشاره می‌کنیم:

  • به عنوان هدیه در کارت
  • به عنوان اشانتیون یا کارت تبلیغاتی
  • به عنوان راهی برای انجام تراکنش آفلاین

درصورت ساخت کیف پول کاغذی، آن را پر کنید و بعد پول را به کیف پول اصلی خود بفرستید. اگر به کسی کیف پول کاغذی هدیه دهید، درواقع تراکنش رمزارز را به صورت آفلاین انجام می‌دهید. از آنجایی که کلید در اختیار گیرنده است، رمزارز دیگر متعلق به اوست.

اضافه کردن پسوورد BIP 38 مانع از سرقت فیزیکی می‌شود چون برای انتقال پول از کیف پول کاغذی به پسوورد هم نیاز خواهید داشت. اگر هدیه را از طریق ایمیل بفرستید، پسوورد به صورت مستقل به دست گیرنده می‌رسد.

سایر کیف پول‌های سرد به غیر از کیف پول کاغذی را بشناسید

به غیر از کیف پول کاغذی، کیف پول‌های سرد شامل بیت‌کو‌ین فیزیکی مثل سکه کاساسیوس هم ساخته شده‌اند. در این کیف پول‌ها، از قبل تعداد مشخصی رمزارز وجود دارد و کلید خصوصی فلزی زیر برچسب هولوگرافیک ضد جعل تعبیه شده است. مزیت این سکه و نسخه‌های مشابه این است که ضد آب و مقاوم به آتش هستند. اما نمی‌توان از آنها کپی‌برداری کرد. برای نگهداری از این سکه‌ها باید آن را مثل پول نقد یا جواهر در جای امن قرار داد.

سایر شرکت‌ها هنوز برای تعدادی از محبوب‌ترین رمزارزها سکه فلزی ارائه می‌دهند. البته باید اطمینان حاصل کنید که کلید عمومی با کلید خصوصی زیرین همخوانی دارد و شرکت هیچ نسخه‌ای از کلید خصوصی کپی نکرده است. به مرور زمان می‌توانید کیف پول را با رمزارز بیشتر پر کنید و بعد از انتقال تمام سکه‌ها به یک کیف پول دیگر، آن را از بین ببرید. البته محبوبیت کیف پول سرد هم، مثل کیف پول کاغذی، در مقایسه با کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاهش پیدا کرده است.

استفاده از کیف پول کاغذی پیشنهاد نمی‌شود، اما در برخی از موارد کاربردی است!

از آنجایی که اکثر افراد دیگر کیف پول کاغذی نمی‌سازند یا از آن استفاده نمی‌کنند، بهتر است با دلیل این امر آشنا شویم. این روش، در مقایسه با سایر گزینه‌های ذخیره رمزارز، ایمن یا راحت نیست. تمام رمزارزهای خود را در کیف پول کاغذی نگذارید. اما می‌توانید مقدار کمی از آن را در کیف پول کاغذی ذخیره کنید. چند کلید خصوصی چاپ کنید و روی هر یک رمزارز به ارزش یک دلار بریزید و در کارت تولد یا هدیه قرار دهید. شاید بتوانید گیرنده هدیه را ترغیب کنید تا به انقلاب رمزارز بپیوندد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button