معرفی کیف پول الکتروم (Electrum)

کیف پول الکتروم
فهرست مطالب

در این مقاله به معرفی کیف پول الکتروم می‌پردازیم، بنابراین مطالعه آن به شما کمک می‌کند که یکی از قدیمی‌ترین و پراستفاده‌ترین کیف پول‌های بیت‌کوین را بهتر بشناسید و درک کنید. پس برای پاسخ به سؤالاتی مانند سوالات زیر، این مقاله مناسب خواهد بود.

 • آیا الکتروم امن است؟
 • آیا الکتروم قانونی و درست است؟

در ادامه ابتدا به بررسی نقاط مثبت و منفی انواع مختلف کیف پول می‌پردازیم. سپس بر روی کیف پول الکتروم تمرکز می‌کنیم و نقاط مثبت و منفی و میزان امنیت آن را بررسی می‌کنیم. در نهایت به شما نحوه‌ی استفاده از کیف پول الکتروم و ارسال و دریافت بیت‌‌کوین با آن را به شما آموزش خواهیم داد. در پایان این مقاله نیز شما درک خواهید کرد که الکتروم برای چه شرایطی خوب است، برای چه شرایطی خوب نیست. چقدر امنیت دارد و چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

کیف پول الکتروم چیست؟

کیف‌پول (یا همان والت) الکتروم کیف‌پولی ساده برای بیت‌کوین است. این کیف‌پول در نوامبر 2011 منتشر شده است. به همین دلیل الکتروم یکی از قدیمی‌ترین و مورد اطمینان‌ترین کیف‌پول‌های موجود است.

الکتروم تنها برای نگه‌داری بیت‌کوین قابل استفاده است و از ارز‌های دیگر پشتیبانی نمی‌کند. حتی فورک‌های مختلف بیت‌کوین، مانند بیت‌کوین کَش (Bitcoin Cash)، نیز پشتیبانی نمی‌شوند. البته کاربران الکتروم این والت را فورک کرده‌اند و نسخه‌هایی مجزا ساخته‌اند که از فورک‌های بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند.

یکی از این فورک‌ها الکتروم کَش (Electrum Cash) نام دارد. این کیف‌پول تا حد زیادی از کد اصلی الکتروم استفاده می‌کند. با این حال، مقداری از این کد تغییر داده شده است تا کاربران بتوانند با بلاک‌چین Bitcoin Cash در ارتباط باشند.

با اینکه آمار دقیقی از تعداد کاربران الکتروم نیست، برخی منابع حدس می‌زنند که حدود 10٪ از کل معاملات بیت‌کوینی با استفاده از الکتروم انجام می‌شود.

الکتروم چقدر خوب است؟

همان‌طور که کمی قبل‌تر اشاره شد، الکتروم یک کیف‌پول نرم‌افزاری است. این یعنی میزان امنیت آن از یک کیف‌پول آنلاین بیشتر و از کیف‌پول‌های کاغذی و سخت‌افزاری کمتر است.

با اینکه الکتروم ایمن‌ترین راه برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال نیست، این کیف‌پول امکانات کاربر پسند بسیاری برای دریافت و ارسال بیت‌کو‌ین ارائه می‌دهد. اگر از پرداخت آنلاین زیاد استفاده می‌کنید، الکتروم گزینه‌ی مناسبی برای ذخیره‌ی مقداری کمی ارز است.

مزایا و معایب کیف پول الکتروم

مزایا

 • مناسب برای کسانی که به طور مکرر از بیت‌کوین برای انجام پرداخت‌‌های خود استفاده می‌کنند.
 • استفاده از رمزعبور باعث می‌شود که هک کردن آن سخت‌تر باشد.
 • شروع به کار سریعی دارد. کاربران نیازی به دانلود کردن تمام بلاک‌چین ندارند. الکتروم اطلاعات بلاک‌چین را از یک سرور دریافت می‌کند. این یعنی هیچ تاخیری در کار نیست و همیشه به روز است.
 • کلید‌های خصوصی هیچ گاه با سرور به اشتراک گذاشته نمی‌شوند. این یعنی نیازی نیست که به خود سرور اطمینان کنید!
 • اطلاعات کاربر با سرور به اشتراک گذاشته نمی‌شود. کاربران کلید‌های خصوصی خود (و در نتیجه بیت‌کوین خود) را خودشان کنترل می‌کنند.
 • الکتروم یک نرم‌افزار متن-باز (Open Source) است. یعنی هر فردی می‌تواند کد آن را برای یافتن باگ‌ها، گلیچ‌ها، و مشکلات امنیتی بررسی کند.
 • کاملا رایگان است.
 • الکتروم تعداد دستمزد‌های مورد نیاز برای انجام یک تراکنش را حساب می‌کند. گزینه‌ای برای انتخاب میزان فوریت تراکنش وجود دارد. این گزینه تعیین می‌کند که چقدر طول می‌کشد تراکنش شما توسط شبکه بررسی شود.
 • می‌توان از الکتروم به عنوان کیف‌پولی چند امضایی استفاده کرد. این مورد امنیت کیف‌پول را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.
 • کیف پول الکتروم قابلیت استفاده از احراز هویت دو عاملی (2FA) دارد. این مورد لایه‌ی دیگری به لایه‌های امنیتی الکتروم اضافه می‌کند.
 • یکی از قدیمی‌ترین کیف‌پول‌های بیت‌کوین است.
 • استفاده‌ی بسیار آسانی دارد.
 • بر پایه‌ی نرم‌افزار است.

معایب

 • با اینکه امکانات امنیتی گوناگونی دارد، الکتروم هنوز کیف‌پولی داغ به حساب می‌آید. این یعنی تمام معایبی که کیف‌پول‌های داغ دارند را دارد. کیف‌پول‌های الکتروم می‌توانند در معرض خطر هک شدن قرار بگیرند.
 • تنها از بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند. این مورد برای افرادی که تنها از بیت‌کوین استفاده می‌کنند مشکلی نیست. اما زمانی که بیت‌کوین فورک می‌شود و ارز جدیدی بر پایه‌ی بیت‌کوین ایجاد می‌شود، باید از کیف‌پول دیگری برای بدست آوردن ارز ایجاد شده استفاده کنید.
 • شکاف امنیتی اخیری به وجود آمد و مدت زمان زیادی طول کشید که تیم الکتروم آن را درست کنند. این باعث نگرانی است.
 • در گذشته مشکلات امنیتی داشته است.

کیف پول الکتروم

بررسی امنیت الکتروم

الکتروم قابلیت‌های امنیتی زیادی برای ایمن نگه داشتن بیت‌کوین کاربران اضافه کرده است. این مورد الکتروم را به یکی از ایمن‌ترین کیف‌پول‌های موجود تبدیل کرده است. با این وجود، الکتروم به اندازه‌‌ی کیف‌پول‌هایی که به ندرت نزدیک ارتباطات اینترنتی می‌شوند (کیف‌پول‌های سرد) ایمن نیست.

امکانات امنیتی الکتروم

 • فایلی که کلید‌های خصوصی شما را دارد با یک رمزعبور ایمن شده است.
 • الکتروم از seed phrase استفاده می‌کند. این قابلیت ترتیبی از کلمات مختلف است و به شما این امکان را می‌دهد که در صورت گم کردن کلید خصوصی یا دستگاه خود، بتوانید به کیف‌پول خود دسترسی پیدا کنید.
 • الکتروم اسکریپت (فایل‌های که دارای کد هستند) دانلود نمی‌کند. این یعنی حتی اگر سروری هک شود، بیت‌کوین‌های شما ایمن می‌مانند.
 • چون کد سرور متن-باز است، هر کسی می‌تواند سروری راه بیندازد. این ساختار غیرمتمرکز کاربران را ایمن‌تر می‌کند. چرا که تنها یک نقطه‌ی شکست وجود ندارد و در صورت از کار افتادن یا مورد تحدید قرار گرفتن یک سرور، سرور‌های دیگری وجود دارد.
 • الکتروم به زبان برنامه‌نویس پایتون (Python) نوشته شده است. پایتون زبانی قدیمی و محبوب است بنابراین کد الکتروم توسط افراد زیادی قابل بررسی است.

با اینکه الکتروم تمام این ویژگی‌های امنیتی را دارد، سابقه‌ی داشتن مشکلاتی امنیتی دارد. در نوامبر 2017، تیم الکتروم از مشکلی امنیتی اطلاع پیدا کرد.

به گفته‌ی مصطفی الباسام (Mustafa Al-Bassam)، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن، این مشکل از فوریه‌ی 2016 (از نسخه‌‌ی 2.6 الکتروم) در نرم‌افزار وجود داشته است. این باگ به این صورت کاربران را در خطر قرار می‌دهد:

این باگ به هر وب‌سایت مضری این اجازه را می‌دهد که کیف‌پول‌هایی که رمز‌عبور ندارند را کنترل کند. حتی اگر کیف‌پول رمز‌عبور دارد، هکر هنوز می‌تواند تمام بیت‌‌کوین موجود در کیف‌پول را به آدرس دیگری بفرستد.

تا ژانویه‌ی 2018 طول کشید تا اعضای تیم الکتروم بتوانند این مشکل را رفع کنند. به گفته‌ی آن‌ها، تیم الکتروم نمی‌دانست که این مشکل تا این حد جدی است. اکنون این مشکل بر طرف شده است اما معلوم نیست که چه تعداد از کاربران ممکن است بیت‌کوین خود را به دلیل این مشکل امنیتی از دست داده باشند.

نحوه‌ی راه اندازی کیف‌پول الکتروم

راه انداختن الکتروم بسیار ساده است. اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از الکتروم برای کاربران ویندوز در زیر آمده است.

 1. به سایت electrum.org مراجعه کنید و نرم‌افزار را دانلود کنید.
 2. فایل دانلود شده را اجرا کنید و به آن اجازه دهید که فایل‌های مورد نیاز را دانلود کند.
 3. مانند نصب هر نرم‌افزار دیگری، الکتروم را نصب کنید.
 4. پس از نصب، آن را اجرا کنید.
 5. حالا از شما پرسیده می‌شود که آیا تمایل به ایجاد کیف‌پول جدیدی دارید یا می‌خواهید که وارد کیف‌پول قدیمی خود شوید. بر روی Create a new wallet کلیک کنید. سپس Standard wallet را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.
 6. پس از آن recovery seed شما نمایش داده می‌شود. این همان ترتیب کلماتی است که قبلا به آن اشاره شد. این کلمات را با رعایت ترتیب آن‌ها در جایی فیزیکی بنویسید و با جانتان از آن محافظت کنید! اگر دسترسی به کیف‌پول الکتروم یا کلید‌های خصوصی خود را از دست دهید، می‌توانید از این عبارت برای ورود استفاده کنید. عبارت را در فایلی بر روی کامپیوتر خود وارد نکنید! آن را بر روی کاغذی بنویسید و کاغذ را در مکانی امن نگه دارید.
 7. سپس از شما درخواست می‌شود که recovery seed خود را دوباره وارد کنید. این برای این است که مطمئن شوید عبارت امنیتی را به درستی یادداشت کرده‌اید. این عبارت‌ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های امنیتی کیف‌پول شما است پس تنبلی نکنید و از درست بود آن مطمئن شوید!
 8. در صفحه‌ی بعد، از شما درخواست می‌شود که رمز عبوری برای خود ایجاد کنید. از یک رمزعبور قوی که در جایی دیگر استفاده نشده است، استفاده کنید. به یاد داشته باشید، اگر رمزعبورتان به راحتی به یادتان می‌ماند پس یعنی به راحتی نیز هک می‌شود! پس از وارد کردن رمزعبور بر روی Next کلیک کنید.
 9. سپس از شما پرسیده می‌شود که تمایل به وصل شدن به چه سروری را دارید. اگر اولین بارتان است که از الکتروم استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که گزینه‌ی Auto Connect (اتصال خودکار) را انتخاب کنید.
 10. در نهایت بر روی Next کلیک کنید. حالا کیف‌پول الکتروم شما آماده‌ی استفاده است.

نحوه‌ی استفاده از کیف‌پول الکتروم

در این قسمت نحوه‌ی ارسال و دریافت تراکنش در الکتروم را به شما نشان می‌دهیم. به این ترتیب با مطالعه این مقاله می‌توانید به راحتی از یکی از پراستفاده‌ترین و ساده‌ترین کیف‌پول‌های بیت‌کوین استفاده کنید.

کیف پول الکتروم

دریافت بیت‌کوین

ممکن است اولین کاری که قصد انجام آن را داشته باشید دریافت مقداری بیت‌کوین باشد. نمی‌توانید که بدون داشتن بیت‌کوین در کیف‌پولتان به جایی بیت‌کوین بفرستید!

دریافت بیت‌کوین در الکتروم بسیار ساده است. کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. بر روی برگه (یا همان تَب Tab) Receive کلیک کنید.
 2. در کنار قسمت Receiving Address متنی قابل مشاهده است. بر روی گزینه‌ی کپی (آیکون آبی که در سمت راست فیلد قرار دارد) کلیک کنید. این گزینه آدرس کلید عمومی شما را کپی می‌کند.
 3. آدرس کپی شده را در سایت یا منبعی که قصد ارسال بیت‌کوین از آن دارید را پِیست (Paste) کنید. اگر از صرافی استفاده می‌کنید، آدرس را در قسمت آدرس گیرنده (یا هر چیزی شبیه به آن) پیست کنید. پس از فرستادن مقدار بیت‌کوین مورد نظر، کمی صبر کنید چراکه فرآیند ارسال ممکن است چند دقیقه طول بکشد.
 4. اگر قصد ارسال بیت‌کوین از موبایل‌تان را دارید، می‌توانید از کد QR واقع در سمت راست استفاده کنید

و تمام! حالا باید مقداری بیت‌کوین در کیف‌پول الکتروم خود داشته باشید!

ارسال بیت‌کوین

حالا که در کیف‌پول خود بیت‌کوین دارید، ممکن است قصد ارسال آن را داشته باشید. انجام این کار نیز بسیار راحت است.

 1. به برگه‌ی Send در صفحه‌ی اصلی الکتروم بروید.
 2. آدرس گیرنده را کپی کنید (این می‌تواند آدرس یک فروشگاه آنلاین، دوست، صرافی، و… باشد).
 3. آدرس را در قسمت Pay to پیست کنید. همیشه آدرس را چندین بار چک کنید و از درست بودن آن مطمئن شوید. می‌توانید سه حرف اول و آخر آدرس را چک کنید.
 4. مقدار بیت‌کوینی مورد نظر خود را در قسمت Amount وارد کنید.
 5. میزان دستمزد (fee) مورد نظر را انتخاب کنید. دستمزد کمتر باعث می‌شود که تراکنش شما دیرتر بررسی شود. اگر تراکنشتان فوری است، می‌توانید گزینه را تا آخر به سمت راست بکشید. این مورد تراکنش را گران‌تر می‌کند (به دلیل دستمزد بیشتر) اما در نهایت سرعت بررسی و پردازش آن را تا حد زیادی بالا می‌برد.
 6. اطلاعات وارد شده را چک کنید و از درستی آن‌‌ها مطمئن شوید. سپس بر روی Send کلیک کنید.

به همین راحتی اولین تراکنش خود را با کیف‌پول الکتروم انجام دادید!

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button