[elvideo]

فهرست مطالب

بیت‌کوین که در سال 2009 راه‌اندازی شد، اولین رمز ارز نظیربه‌نظیر در جهان است. این ارز در یک شبکه همتابه‌همتا غیرمتمرکز کار می‌کند که نیازی به بانک ندارد. بیت‌کوین اولین ارز رمزنگاری‌شده بود و صنعتی به نام بلاک چین را بنا نهاد که اکنون میلیون‌ها نفر در آن فعال هستند. اما چه کسی آن را ابداع کرد؟ این رمز ارز چگونه کار می‌کند و چرا تا این حد محبوب و پراهمیت است؟ در ادامه این مقاله، به سوالات و ابهامات شما درباره بیت‌کوین، پادشاه رمز ارزها را پاسخ خواهیم داد.

 

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین (BTC) یک ارز رمزنگاری‌شده نظیربه‌نظیر است. می‌توان به عنوان یک ارز دیجیتالی به بیت‌کوین نگاه کرد. بیت‌کوین که بزرگ‌ترین رمز ارز جهان است؛ به طور فیزیکی قابل لمس یا نگهداری نیست. تمام معاملات بیت‌کوین در یک دفتر عمومی، غیر متمرکز و بدون تغییر ثبت می‌شوند.

 

بیت‌کوین چیست؟

آیا می‌دانستید؟

نخستین خرید رسمی با استفاده از بیت‌کوین در ماه مه سال 2010 برای پیتزا بود. دو پیتزا از فروشگاه پاپا جونز در قبال 10000 بیت‌کوین معامله شد. 22 مه اکنون به عنوان روز پیتزای بیت‌کوین جشن گرفته می‌شود. جذابیت اصلی بیت‌کوین این بود که روشی جدید برای پرداخت کالاها و خدماتی است که به یک بانک متمرکز، دولت یا ارائه‌دهنده اعتبار متکی نیستند. این روزها بحث‌هایی پیرامون این مسئله وجود دارد که آیا این رمز ارز واقعاً به عنوان پول روزمره عمل می‌کند یا بیشتر به عنوان ذخیره ارزش است. بسیاری بیت‌کوین را طلای دیجیتال می‌دانند و آن را پادشاه رمز ارزها می‌خوانند.

چه کسی بیت‌کوین را اختراع کرد؟

هیچ کسی واقعاً این را با اطمینان نمی‌داند. اما فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، در اکتبر 2008 وایت پیپیر (White Paper) بیت‌کوین را  تحت عنوان «سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر» منتشر کردند. این اوراق در فهرست پستی کوچکی برای طرفداران رمزنگاری منتشر شد.

در ژانویه 2009، نرم‌افزار تولید بیت‌کوین، بلافاصله پس از استخراج اولین بلوک در شبکه (بلوک جنسیس) منتشر شد.

مخترع یا مخترعین بیت‌کوین با نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می شوند، شخصیتی (یا شخصیت‌هایی) که علی رغم تلاش‌های بسیار هنوز هویتشان فاش نشده است.

اولین شخصی که درگیر بیت‌کوین شد، برنامه‌نویسی به نام هال فینی (Hal Finney) بود که نرم‌افزار مورد نیاز برای اجرای آن را دانلود کرده و در تاریخ 12 ژانویه 2009، 10 بیت کوین دریافت کرد. این اولین معامله بیت کوین بود.

برای مدتی ساتوشی ناکاموتو و چند نفر دیگر در شبکه بلاک چین بیت‌کوین به استخراج پرداختند (در مورد نحوه کار استخراج در راهنمای استخراج ما بیشتر بخوانید) و بعد از آن به طور مرموزی ناپدید شدند و کنترل آن را به برنامه‌نویس دیگری به نام گوین اندرسون (Gavin Andresen) سپردند.

چه چیزی در مورد بیت‌کوین خیلی خاص بود؟

پادشاه رمز ارزها دارای خصوصیات منحصربه‌فردی بود که هیچ شکل دیگری از پول نقد دیجیتال در گذشته آن‌ها را نداشت:

غیرمتمرکز

هیچ شخص یا گروه خاصی صاحب آن نبوده یا آن را کنترل نمی‌کند.

همتابه‌همتا

نیاز نبود هیچ شخص ثالثی (مانند بانک یا نهاد رسمی) معاملات را تأیید کند.

بدون‌مرز

بیت‌کوین را می‌توان به آسانی، با هزینه پایین‌تر و سرعت بالاتری نسبت به پول سنتی در سرتاسر جهان منتقل کرد.

غیرقابل تغییر

تغییر یا دستکاری در معاملات زنجیره بلوکی یا بلاک چین تقریباً غیرممکن است.

کاهش هزینه‌ها

هزینه انتقال پول و انجام تراکنش‌های مالی را تا حد زیادی کاهش داد.

 

آیا می‌دانستید؟

تقریباً 25% کل بیت کوین‌ها برای افرادی است که رمزهای بازیابی خود را فراموش کرده‌اند، می‌توان گفت این بیت‌کوین‌ها گم شده‌اند. در نوامبر 2013، یک مشاور فناوری اطلاعات به طور تصادفی یک هارد دیسک را که حاوی کلید خصوصی  7500 بیت‌کوین بود؛ دور انداخت. این تعداد یبت‌کوین امروز چیزی حدود 350 میلیون دلار ارزش دارد.

بیت‌کوین چگونه ساخته می‌شود؟

طلا را زیر زمین تصور کنید. ما می‌دانیم که طلا آنجا وجود دارد؛ اما ارزش آن پنهان است تا زمانی که معدن‌کاری زمین را کنده و طلا را استخراج کند. در دنیای رمز ارزها و بیت‌کوین، کار استخراج‌کننده مانند کندن زمین و بیرون آوردن بیت‌کوین است که با استفاده از کامپیوترهای گرانقیمت و حرفه‌ای انجام می‌شود. این کامپیوترها برای حل معماهای رمزگذاری شده در زمان واقعی ساخته شده‌اند که بلاک ها را استخراج می‌کنند.

آیا می‌خواهید در مورد استخراج بیشتر بدانید؟ راهنمای استخراج ما را مطالعه کنید.

در وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو تعیین شده که فقط می‌توان 21 میلیون بیت‌کوین ایجاد کرد که تاکنون بیش از 18 میلیون از آن استخراج شده است.

استخراج‌کنندگان در ازای تلاش خود، مقداری بیت‌کوین پاداش می‌گیرند که پاداش استخراج هر چهار سال یک بار به عنوان اقدامی برای کاهش سرعت ایجاد بیت‌کوین جدید به نصف کاهش می‌یابد. با نرخ کنونی استخراج، همه بیت‌کوین‌ها در حدود سال 2140 استخراج خواهند شد.

کیف پول بیت‌کوین چیست؟

چگونه می‌توان بیت‌کوین به دست آورد؟

برای به دست آوردن بیت‌کوین دو روش وجود دارد:

  • می‌توانید برخی از آن‌ها را با استفاده از ارزهای فیات (مثلاً دلار، پوند یا یورو) در سایت‌های مبادله رمزنگاری خریداری کنید. بدین منظور به یک کیف پول دیجیتال احتیاج دارید که کلیدهای خصوصی خود را برای دسترسی به دارایی‌های خود نیاز خواهید داشت.
  • با خرید یک دستگاه استخراج می‌توانید به یک استخراج‌کننده تبدیل شوید. البته تجهیزات استخراج بیت‌کوین گران‌قیمت است و سودآوری آن مدتی طول می‌کشد.

آیا می‌دانستید؟

به گزارش گلسنود، تنها 2000 نهاد (نهنگ) مالک تقریباً 35% از کل بیت‌کوین‌های موجود در گردش هستند.

با بیت‌کوین چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

  • خرید: هر چیزی از محصولات تسلا گرفته تا خانه را می‌توانید با بیت‌کوین خریداری کنید. تعداد فزاینده‌ای از سایت‌های تجارت اصلی، پرداخت با بیت‌کوین را قبول می‌کنند.
  • قمار: اگر فکر می‌کنید خوش‌شانس هستید، تعداد زیادی از سایت‌های قمار بیت‌کوین قبول می‌کنند.
  • مدیریت حقوق دیجیتال: بیت‌کوین و پروتکل زنجیره بلوکی که بر روی آن ساخته شده می‌توانند به نوازندگان و هنرمندان در کنترل دسترسی به IP خود کمک کنند.
  • هویت: به لطف سیستم منحصر به فرد احراز هویتی دو مرحله‌ای در کیف پول‌های بیت‌کوین، شبکه بلاک چین بیت‌کوین می‌توانند به عنوان راهی برای تأیید هویت آنلاین مورد استفاده قرار گیرند.

آیا می‌دانستید؟

در سال 2013، FBI با فروش 14,4000 بیت‌کوین ضبط شده از مجرمانی که از این ارز استفاده می‌کردند، 48 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

بیت‌کوین، بزرگ‌ترین رمز ارز

کیف پول بیت‌ کوین چیست؟

این کیف پول هم مثل کیف پول‌های فیزیکی، محلی برای نگهداری چیزهای با ارزش است. در بیت‌کوین، رشته‌هایی از اعداد و حروف، کلیدهای خصوصی شما را تشکیل می‌دهند که به شکل نرم‌افزاری نگهداری می‌شوند. شما می‌توانید آن را در گوشی، اینترنت یا کامپیوتر خود ذخیره کنید یا برای داشتن امنیت بیشتر، کلیدهای خصوصی خود را در جایی کاملا آفلاین یادداشت کنید. به این کار «ذخیره سرد» گفته می‌‎شود.

برای خرید و فروش بیت‌کوین، به یک کلید شخصی و یک کلید عمومی نیاز دارید.

کلید عمومی چیزی است که به افراد دیگر نشان می‌دهید تا بتوانند برایتان بیت‌کوین بفرستند. آن را مثل نشانی خود در نظر بگیرید، افراد دیگر می‌توانند آن را بدانند.

کلید شخصی شما چیزی است که آن را برای خود نگه می‌دارید. هنگام معامله، از کلید خصوصی خود برای تأیید هویت دارنده کیف پول استفاده می‌شود.

در راهنمای مفید ما درباره کیف پول‌های رمزنگاری‌شده اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا می‌دانستید؟

استخراج بیت‌کوین مقدار زیادی برق مصرف می‌کند. این به حدی است که یک معامله با بیت‌کوین حدوداً 4000 برابر بیشتر از پردازش معامله‌ای با کارت اعتباری انرژی نیاز دارد.

آینده

می‌دانیم که در زمانی حدود سال 2140 تمام بیت‌کوین‌ها استخراج خواهند شد. در این حین، آینده بیت‌کوین و ارزش آن نامشخص بوده و مطمئنا نوساناتی خواهد داشت. بحث بزرگ‌تری درباره کاربردهای بیت‌کوین نیز در جریان است. آیا این ارز به ارز روزمره تبدیل خواهد شد یا فقط ذخیره‌ای برای سرمایه‌گذاری ارزش مانند طلای دیجیتال خواهد بود؟

آینده بیت‌کوین نامشخص است. اما ظرفیت برای دنیای پر کاربرد و مفید شبکه بلاک چین تازه آغاز شده است.

ماینو پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کرده و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید.


Deprecated: File پوسته بدون comments.php is deprecated since version 3.0.0 with no alternative available. لطفاً یک قالب comments.php در پوسته‌ی خود قرار دهید. in /home/mainoir/domains/daraminer.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5579

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.