هولد کردن (HODLE) یعنی چه؟

هودل کردن
فهرست مطالب

HODL  (هودل یا هولد کردن) عبارتی است که از دیکته اشتباه کلمه hold یا «نگهداری کردن» گرفته شده است و به راهکارهای خرید و نگهداری بیت کوین و سایر رمزارزها اشاره دارد. دو نظریه رایج برای توضیح معنای عبارت HODL در رمزارز وجود دارد.

نظریه اول می‌گوید این کلمه فقط دیکته اشتباهی از کلمه «HOLD» است که به معنی خریدن و نگهداری کردن رمزارزهایتان تا زمانی است که قیمت آن بالاتر از قیمت خرید بشود. نظریه دوم می‌گوید HODL سرنام عبارت «نگهدار برای زندگی خوب» (Hold On for Dear Life) است و درواقع به همان معنی HOLDING است اما کمی پیچیده‌تر بیان شده است. اما ریشه کلمه HODL داستانی خاص دارد.

ریشه کلمه HODL

بله کلمه «hodl» را درست می‌خوانید و اشتباه لپی یا چیزی شبیه به این نیست. ظاهرا کلمه HODL اولین بار در مجامع رمزارز در Bitcoin Talkback در 2013 به کار رفت. کاربری با نام کاربری GameKyuubi پستی با عنوان «I AM HODLING» نوشت. اما بیشتر افراد معتقدند این کاربر فقط با حواس‌پرتی، دیکته کلمه HOLDING را اشتباه نوشته است.

GameKyuubi درباره این صحبت می‌کرد که معامله گر خوبی نیست و تصمیم گرفته به جای اینکه مانند همه، ارز را بفروشد، آن را نگهداری کند. این پست پس از اینکه قیمت بیت کوین از 716 دلار به 438 دلار رسید و در زمانی نوشته شد که گزارش‌ها نشان داد دولت چین در سال 2013 اقدامات سختگیرانه‌تری درباره حوزه رمزارزها انجام خواهد داد که حوزه‌ای جدید و بدون مقررات است.

بیشتر اوقات منظور از HODL، نگهداری بیت کوین است. اگر زمانی که بازار قیمت بالایی دارد، بیت کوین را بفروشید و زمانی که قیمت پایینی دارد خرید کنید، نتیجه خوبی برایتان نخواهد داشت، یا دست کم گیمی کیوبی این طور استدلال کرد. گیمی کیوبی عنوان کرد او مهارت‌های لازم برای معامله روزانه را ندارد و به استراتژی دیگری نیاز دارد.

با گذشت یک ساعت از پست شدن این مطلب، کلمه HODL وایرال شد و خیلی زود به الگوهای گفتگو و سایر پست‌های مربوط به رمزارز راه یافت. درنتیجه اکنون HODL یکی از عبارت‌های رسمی معامله‌گری است که بسیاری از سرمایه‌گذاران رمزارز از آن استفاده می‌کنند.

Hodl

HODLING چیست؟

هولدینگ به عمل نگهداری سرمایه با وجود اینکه قیمت آن کاهش یافته، اشاره دارد. همچنین معمولاً برای سرمایه‌گذارانی به کار می‌رود (HODLers) که می‌پذیرند در کار معامله کوتاه مدت خوب نیستند اما می‌خواهند در معرض بالا و پایین رفتن قیمت رمزارزها باشند.

همچنین می‌تواند به سرمایه‌گذارانی اشاره کند که درباره یک ارز خاص متقاعد شده‌اند و قصد دارند سرمایه خود را برای مدتی طولانی نگه دارند.

راهکار HODLing مشابه خریدن و حفاظت کردن از سرمایه (هولد) در بازارهای سنتی است. سرمایه گذارانی که از خرید و hodl (هولد) استفاده می‌کنند، سعی دارند دارایی‌هایی با قیمت پایین را پیدا کرده و آنها را در بلندمدت نگه دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران از این راهکار برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین استفاده می‌کنند.

فلسفه و استراتژی  هودل کردن

پس از سال‌ها استفاده از این کلمه (بخصوص در گفتگوهای اینترنتی)، می‌توان گفت هودل تبدیل به یکی از راهکارهای رسمی معامله بیت کوین شده است.

اکنون هودل برای توضیح یکی از راهکارهای سرمایه‌گذاری به کار می‌رود که سرمایه‌گذاران را ترغیب می‌کند معاملاتی بر اساس نوسان‌های کوتاه مدت قیمت انجام ندهند. این روش اساسا از منطقی ریشه می‌گیرد که گیمی کیوبی در پستی که هنگام مستی نوشته بود مطرح کرد. به این صورت که احتمال اینکه معامله گران باتجربه، در معاملات کوتاه مدت، سرمایه خود را از دست بدهند بیشتر است. زیرا نمی توانند سیگنال‌های ضروری را به درستی بخوانند و تفسیر کنند.

بنابراین مطمئن‌ترین روش برای آنها این است که به سادگی HODL (هولد) کنند. و منتظر بمانند تا سرمایه‌شان با بالا رفتن قیمت‌ها، بسیار سودآور شود. هولد کردن به معامله گران کمک می‌کند از دو اشتباه رایج در بازار رمرارز اجتناب کنند:

  • ترس از دست دادن فرصت فومو (FOMO) که ممکن است سبب شود معامله گرا، ارز را در قیمت بالا بخرند؛
  • ترس، عدم قطعیت و تردید (FUD) که ممکن است سبب شود معامله‌گران در قیمت پایین، ارز خود را بفروشند که بیشتر با نام SODLING یا سولد کردن مشهور است.

هولدرها معتقدند رمزارزها بالاخره روزی جای پول رایج یا ارز فیات را می‌گیرند و ارزشی غیرمنتظره پیدا می‌کنند. آنها به مبادله کردن رمزارزها با پول سنتی اعتقادی ندارند.

از نظر آن‌ها زمانی می‌رسد که دیگری نیازی نیست بیت کوین خود را بفروشید تا پول فیات بگیرید زیرا هیچ پول فیاتی وجود نخواهد داشت و فقط بیت کوین رواج دارد.

عبارت‌های دیگری نیز در دنیای معاملات کریپتو وجود دارد. مثلا ترس از دست دادن (FOMO)، ترس عدم قطعیت و تردید (FUD)، اول تحقیق کن  (DYOR)، بساز (BUILD) – ساختن صرف نظر از نوسانات قیمت -، و راستی آزمایی (DD) .

دنیای معاملات کریپتو بسیار فریبنده است. اما نصیحت پایانی خود را به شما به زبان کریپتو می‌گوییم. فقط به خاطر فومو در بازار رمزارز سرمایه‌گذاری نکنید. هولد کنید و اول تحقیق کنید. پس از اینکه راستی آزمایی یا DD خود را انجام دادید، می‌تواند از شر FUD (تردید و عدم قطعیت) خلاص شوید و شروع به بیلد یا ساختن کنید. موفق باشید.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button