آلت‌کوین (Altcoin) چیست؟

آلت‌کوین
فهرست مطالب

به هر رمزارزی غیر از بیت‌کوین، آلت‌کوین‌ گفته می‌شود. این دسته از رمزارزها، ویژگی‌های مشترکی با بیت‌کوین دارند ولی از برخی جهات نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی آلت‌کوین‌ها از مکانیسم اجماع متفاوتی برای تولید بلاک‌ها یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. یا با ارائه قابلیت‌های جدید، مانند قراردادهای هوشمند یا نوسان قیمت پایین‌تر، خودشان را از بیت‌کوین متمایز می‌کنند.

در حال حاضر، هزاران رمزارز در بازار کریپتو وجود دارد. بنا بر داده‌های CoinMarketCap، بیت‌کوین و اتریوم به تنهایی نزدیک به 60 درصد از کل بازار رمزارزها را به خود اختصاص داده‌اند. از آنجایی که آلت‌کوین‌ها اغلب از بیت‌کوین مشتق می‌شوند، نوسانات قیمت آن‌ها تا حد زیادی از مسیر بیت‌کوین تاثیر می‌پذیرد. اما، تحلیلگران بر این باورند که بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و توسعه بازارهای جدید برای این رمزارزها، تغییرات قیمت آلت‌کوین‌ها را از سیگنال‌های تجاری بیت‌کوین مستقل خواهد ساخت.

نکات کلیدی

 • اصطلاح آلت‌کوین به تمام رمزارزها به غیر از بیت‌کوین اشاره دارد. 
 • در نوامبر 2021، بیش از 14 هزار رمزارز وجود دارد و بنا بر داده‌های CoinMarketCap، آلت‌کوین‌ها نزدیک به 40 درصد از کل بازار رمزارزها را به خود اختصاص دادند.
 •  بعضی از انواع اصلی آلت‌کوین‌ها شامل رمزارزهای مبتنی بر استخراج، استیبل‌کوین‌ها، توکن‌های امنیتی و توکن‌های ابزاری هستند.
 • سولانا و بایننس‌کوین از نظر ارزش بازار، جزو بزرگترین آلتکوین‌ها محسوب می‌شوند.

آشنایی با آلت‌کوین‌ها 

«آلت‌کوین» ترکیبی از دو کلمه جایگزین (Alternative)  و کوین (Coin) است و همه جایگزین‌های بیت‌کوین را شامل می‌شود. چارچوب اصلی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها شبیه یکدیگر است. بنابراین، آن‌ها کد را به اشتراک می‌گذارند و مانند سیستم‌های نظیر به نظیر یا مانند یک رایانه غول‌پیکر عمل می‌کنند که قادر به پردازش همزمان مقادیر زیادی داده‌ و تراکنش است. بسیاری از آلت‌کوین‌ها با تبدیل شدن به روشی ارزان برای تراکنش‌های دیجیتال، آرزوی تبدیل‌شدن به بیت‌کوین بعدی را در سر می‌پرورانند.

اما بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. بیت‌کوین اولین رمزارز دنیا است و فلسفه و طراحی آن معیاری برای توسعه سایر کوین‌ها به شمار می‌آید. اما، پیاده‌سازی آن کاستی‌های متعددی دارد. به عنوان مثال، اثبات کار (PoW) (مکانیسم اجماع مورد استفاده برای ایجاد بلاک‌ها) زمان‌بر بوده و انرژی زیادی را مصرف می‌کند. قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت‌کوین نیز محدود است.

آلآلت‌کوین

آلت‌کوین‌ها برای ایجاد مزیت رقابتی، محدودیت‌های بیت‌کوین را بهبود می‌بخشند. چند آلت‌کوین از روش اجماع اثبات سهام (PoS) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلاک‌ها و اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، اتر که دومین رمزارز بزرگ جهان از نظر ارزش بازار است؛ به عنوان کارمزد (یا پرداخت برای هزینه‌های تراکنش) در قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌شود. همانطور که راه‌اندازی مورد انتظار Ethereum 2.0  نشان داد، آلت‌کوین‌ها مشکلات سنتی بیت‌کوین مانند مقیاس‌پذیری و تداوم‌پذیری را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

آلت‌کوین‌ها با متمایز کردن خودشان از بیت‌کوین به این شیوه، بازاری برای خود ایجاد کرده‌اند. بنابراین سرمایه‌گذارانی را جذب کرده‌اند که پتانسیلی را به عنوان جایگزینی بیت‌کوین در آن‌ها می‌بینند. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که با جذب آلت‌کوین‌ها و جذب کاربران بیشتر و افزایش قیمت، سود ببرند.

انواع آلت‌کوین‌ها

بسته به عملکرد و مکانیسم‌های اجماع، آلت‌کوین‌ها ویژگی‌ها و دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. در اینجا خلاصه‌ای کوتاه از بعضی از مهم‌ترین آن‌ها ارائه شده است:

ممکن است یک آلت‌کوین در بیشتر از یک دسته قرار بگیرد.

مبتنی بر استخراج

همانطور که از اسمشان پیدا است،این آلت‌کوین‌ها قابل استخراج هستند. اکثر آلت‌کوین‌های مبتنی بر ماینینگ از PoW استفاده می‌کنند، روشی که سیستم‌ها توسط آن با حل معادلات دشوار، کوین‌های جدید را برای ایجاد بلاک تولید می‌کنند. نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های مبتنی بر ماینینگ عبارتند از Litecoin، Monero و ZCash.

استیبل‌کوین‌ها

کسب‌وکار رمزارز و استفاده از کریپتو از زمان راه‌‌اندازی تا به حال با نوسانات زیادی همراه بوده است. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که از روش‌های مختلفی برای ثابت نگه‌داشتن ارزش‌ آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که با این هدف طراحی شده‌اند که ثبات قیمتی شبیه به آن چیزی که در ارزهای فیات قوی مشاهده می‌کنیم را برای ارزهای دیجیتال به ارمغان بیاورند و در عین حال، امنیت، سرعت بالا و هزینه اندک تراکنش‌های دارایی‌های مجازی را حفظ کنند.

آلت‌کوین

استیبل‌کوین‌های برجسته عبارتند از USDT از تتر، DAI  از MakerDAO  و USD Coin (USDC). در مارس سال 2021، غول پردازش پرداخت یعنی Visa Inc. (V) اعلام کرد که قصد دارد ظرفیت تسویه استیبل‌کوین بیشتری را در اواخر سال 2021 عرضه کند.

توکن‌های امنیتی

توکن‌های امنیتی شبیه اوراق بهاداری هستند که در بازارهای سهام معامله می‌شوند با این تفاوت که منشأ دیجیتال دارند. توکن‌های امنیتی شبیه سهام‌های سنتی هستند و اغلب به دارندگان وعده سهام به شکل مالکیت یا پرداخت سود سهام را می‌دهند. چشم‌انداز افزایش قیمت برای چنین توکن‌هایی یک جاذبه بزرگ برای سرمایه‌گذاران به منظور سرمایه‌گذاری در آن‌ها محسوب می‌شود.

در سال 2021، Exodus  شرکت کیف پول بیت‌کوین، یک پیشنهاد توکن Reg A+ واجد شرایط کمیسیون بورس و اوراق بهادار را با موفقیت تکمیل کرد و 75 میلیون دلار سهام عادی را برای تبدیل به توکن در بلاک‌چین Algorand فروخت. این یک رویداد تاریخی به شمار می‌آید؛ چون اولین رویداد امنیت دارایی دیجیتال برای عرضه سهام در یک شرکت صادرکننده مستقر در ایالات متحده است.

میم‌کوین‌ها

همانطور که از نامشان پیدا است، میم‌کوین‌ها از یک شوخی یا برداشتی احمقانه از سایر رمزارزهای معروف الهام گرفته‌اند. آن‌ها معمولاً در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند، که اغلب به‌ صورت آنلاین توسط اینفلوئنسرهای برجسته رمزارزها و سرمایه‌گذاران خرد که تلاش می‌کنند از دستاوردهای کوتاه‌مدت بهره‌برداری کنند، تبلیغ می‌شوند.

به عنوان مثال، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا (TSLA) و علاقه‌مند به رمزارزها، مرتباً توییت‌های مربوط به رمزارز درباره میم‌کوین‌های پیشرو یعنی دوج‌کوین و شیبا اینو را منتشر می‌کند و از این طریق، قیمت‌های آن‌ها را به میزان قابل‌توجهی تغییر می‌دهد. در اکتبر سال 2021، پس از اینکه ماسک تصویری از حیوان خانگی خود فلاکی (توله سگ Shiba Inu) را توییت کرد، Shiba  در 24 ساعت %91 رشد کرد. بسیاری افراد از افزایش سریع در این آلت‌کوین‌های خاص در آوریل و می سال 2021 به‌عنوان «فصل میم‌کوین‌ها» یاد می‌کنند، که صدها مورد از این رمزارزها بر اساس معاملات سهام خالص، درصد سود زیادی را ثبت کردند. 

آلت‌کوین

توکن‌های ابزاری

توکن‌های ابزاری برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آن‌ها برای خرید خدمات، پرداخت کارمزدهای شبکه یا بازخرید جوایز استفاده شود. برخلاف توکن‌های امنیتی، توکن‌های ابزاری سود سهام پرداخت نمی‌کنند یا در سهام مالکیت شرکت نمی‌کنند. فایل‌کوین، که برای خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه استفاده می‌شود، نمونه‌ای از توکن‌های ابزاری است.

آیا آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری مطلوبی هستند؟

تعداد آلت‌کوین‌های فهرست‌شده در بازارهای رمزارز در دهه گذشته به سرعت افزایش یافته و این دارایی‌ها، توجه سرمایه‌گذاران خرد را به خود جذب کرده‌اند. اما چنین سرمایه‌گذارانی سرمایه لازم برای تولید نقدینگی کافی در بازار را ندارند. بازارهای کوچک و نبود مقررات سبب نوسانات سریع در ارزش‌گذاری آلت‌کوین‌ها می‌شوند.

مورد اتریوم را در نظر بگیرید که در 12 ژانویه سال 2018 به اوج قبلی خود یعنی 95.1299 دلار رسید و چند هفته بعد، به 36.597 دلار کاهش یافت و در پایان سال، قیمت اتر به 52.89 دلار سقوط کرد. اما، این آلت‌کوین فقط دو سال بعد، در نوامبر سال 2021 به رکورد قیمت‌های بالای 4750 دلار رسید. معاملات زمان‌بندی‌شده می‌توانند سود زیادی برای معامله‌گران داشته باشند.

اما یک مشکل وجود دارد. بازارهای رمزارز هنوز به بلوغ نرسیده‌اند. علی‌رغم تلاش‌های متعدد، هیچ ضوابط یا معیار سرمایه‌گذاری تعریف شده‌ای برای ارزیابی رمزارزها وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار آلت‌کوین با گمانه‌زنی هدایت می‌شود. موارد متعددی از رمزارزهای مرده وجود دارد، یعنی ارزهایی که نتوانستند کشش کافی ایجاد کنند یا آن‌هایی که پس از جمع‌آوری پول سرمایه‌گذاران به راحتی ناپدید شدند.

بنابراین، بازار آلت‌کوین برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند ریسک بزرگ فعالیت در یک بازار بی‌قانون و نوظهور را بپذیرند که مستعد نوسان است. آن‌ها باید بتوانند فشار و استرس ناشی از نوسانات قیمت را نیز مدیریت کنند. برای چنین سرمایه‌گذارانی، بازارهای رمزارز می‌توانند سودهای عالی داشته باشند.

مزایا

 • آلت‌کوین‌ها «نسخه‌های بهتر» بیت‌کوین هستند چون هدف آن‌ها رفع کاستی‌های دنیای رمزارز است.
 • آلت‌کوین‌ها، مانند استیبل‌کوین‌ها، به طور بالقوه می‌توانند به وعده اصلی بیت‌کوینِ مبنی بر پلتفرمی برای تراکنش‌های روزانه عمل کنند.
 • بعضی از آلت‌کوین‌ها، مانند اتریوم و کاردانو، از قبل در مرکز اصلی توجه قرار گرفته‌اند و در نتیجه ارزش‌گذاری بالایی دارند.
 • سرمایه‌گذاران می‌توانند از بین طیف وسیعی از آلت‌کوین‌هایی که کاربردهای متفاوتی در دنیای کریپتو دارند؛ دست به انتخاب بزنند.

معایب

 • آلت‌کوین‌ها بازار سرمایه‌گذاری کوچک‌تری در مقایسه با بیت‌کوین دارند. از نوامبر سال 2021، بیت‌کوین حدود %42 از کل بازار رمزارز را به خود اختصاص داده است.
 • نبود مقررات و معیار تعریف‌شده برای سرمایه‌گذاری به این معنا است که بازار آلت‌کوین با سرمایه‌گذاران کمتر و نقدینگی ضعیف مشخص می‌شود. در نتیجه، قیمت‌های آن‌ها در مقایسه با بیت‌کوین بی‌ثبات‌تر است.
 • تمایز بین آلت‌کوین‌های مختلف و موارد استفاده‌ مربوط به آن‌ها همیشه آسان نیست و اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری را دشوارتر می‌کند.

آلت‌کوین

آینده آلت‌کوین‌ها

همواره اشکال و انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده در گردش بوده است. هر یک، ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشتند و توسط سازهای متفاوتی حمایت می‌شدند. به عنوان مثال، گواهی‌های طلا تحت حمایت سپرده‌های طلا در خزانه‌داری بود. اسکناس‌های ایالات متحده که برای تأمین مالی جنگ داخلی استفاده می‌شد، تحت حمایت دولت بود.

بانک‌های محلی نیز ارز خود را صادر می‌کردند که در برخی موارد با پشتوانه ذخایر جعلی حمایت می‌شد. این کثرت ارزها و ابزارهای مالی شبیه وضعیت کنونی در بازارهای آلت‌کوین است. امروزه هزاران آلت‌کوین در بازارها موجود است که هر یک ادعا می‌کنند هدف و بازار متفاوتی ارائه می‌دهند.

بعید است که وضعیت کنونی در بازارهای آلت‌کوین به یک رمزارز واحد تبدیل شود. اما این احتمال هم وجود دارد که اکثریت بیش از 1800 آلت‌کوین فهرست‌شده در بازارهای کریپتو دوام نیاورند. بازار آلت‌کوین‌ها حول مجموعه‌ای از آلت‌کوین‌هایی ادغام می‌شود (آن‌هایی که دارای کاربرد و موارد استفاده قوی هستند) که بر بازارها تسلط پیدا خواهند کرد.

برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای کریپتو هستند، آلت‌کوین‌ها روشی ارزان برای گسترش افق‌های آن‌ها در دنیایی فراتر از بیت‌کوین هستند. بلوغ بازارهای رمزارز احتمالاً پیچیدگی و سرمایه بیشتری را وارد صنعت خواهد کرد و راه را برای مقررات و نوسانات کمتر هموار خواهد کرد.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای رمزارز هستند، باید آلت‌کوین‌ها را بررسی کرده و سودهایی اغلب چند برابر بیت‌کوین کسب کنند.

آلت‌کوین چیست؟

اصطلاح آلت‌کوین به رمزارزهای غیر از بیت‌کوین (و گاهی غیر از اتر) اشاره دارد. چنین کوین‌هایی با گسترش قابلیت‌های خود و رفع کاستی‌های‌شان، خود را از بیت‌کوین متمایز می‌کنند.

10 آلت‌کوین برتر کدامند؟

10 آلت‌کوین برتر در نوامبر سال 2021 عبارتند از: اتریوم، بایننس کوین (BNB)، تتر (USDT)، سولانا، کاردانو، XRP، پولکادات، دوج‌کوین، دلارکوین و شیبا اینو. 

آلت‌کوین چقدر می‌ارزد؟

آلتکوین‌ها محدوده‌ قیمتی بسیار وسیعی از چند سنت تا هزاران دلار دارند. به عنوان مثال، در نوامبر سال 2021، اتریوم حدود 4500 دلار معامله می‌شد در حالی که XRP ریپل، ششمین رمزارز ارزشمند، در محدوده ۱ دلار معامله می‌شد. 

بهترین سرمایه‌گذاری کدام آلت‌کوین است؟ 

بر اساس ارزش بازار، اتریوم بزرگ‌ترین و معتبرترین آلت‌کوین است. قابلیت‌های قرارداد هوشمند آن موارد استفاده‌ی معتبر دارند، و اتر بخشی از اتریوم است، که می‌توان گفت یکی از پیچیده‌ترین پلتفورم‌های بلاک‌چین در زمان‌های اخیر است.

آیا آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری مطلوبی هستند؟

آلت‌کوین‌ها ریسک‌های سرمایه‌گذاری مشابه زیادی با بیت‌کوین دارند. به علاوه، بسیاری از آلت‌کوین‌های کوچک غیر قابل تبدیل به پول هستند. اما آلت کوین‌های معتبر مانند اتریوم و ریپل رقبای بیت‌کوین به شمار می‌آیند.

سخن پایانی

آلت‌کوین‌ها برای سرمایه‌گذاران بازار رمزارز که به تنوع بخشیدن به سبدهایشان علاقه‌مندند جایگزین خوبی هستند. گرچه بعضی از آن‌ها، مانند اتریوم بسیار محبوب و مشهور هستند، اما بیش از 10،000 آلت‌کوین موجود در بازار هنوز نشانه‌ای از خود بروز نداده‌اند. آلت‌کوین‌ها نماینده‌ پتانسیل رمزارزها برای تغییر شکل امور مالی مدرن هستند. اما سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در آن‌ها به خوبی تحقیق کنند. ریسک‌های مرتبط با آلت‌کوین‌ها مشابه یا (در برخی موارد) بیشتر از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین است.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button