فومو (Fomo) چیست و چگونه اسیر آن نشویم؟ 

فومو
فهرست مطالب

فومو در کریپتو، کلمه‌ای اختصاری به معنی ترس از دست دادن فرصت است. فومو احساس اضطراب یا فکر کردن به این است که سایر افراد در حال تجربه‌ای مثبت یا منحصر به فرد هستند و شما در حال از دست دادن این تجربه هستید.

فومو به احساس ترس و اضطرابی درباره اینکه شاید یک سرمایه‌گذاری یا فرصت معامله سودآور را از دست بدهید، اشاره دارد. مثال‌های خوب آن، فروش در زمانی است که قیمت ناگهان افزایش می‌یابد، یا خرید عمده اوراق در زمانی که قیمت آن پایین است.

سرمایه‌گذاران کریپتو در زمانی که حمایتی گاوی یا صعودی از یک کوین یا توکن را مشاهده می‌کنند، فومو را احساس می‌کنند. اما هنوز برای خرید آن وقت دارند. احساس فومو به خصوص زمانی رایج است که ارزش رمزارزها در مدت زمانی نسبتا کوتاه، تا حد زیادی افزایش می‌یابد. این احساس احتمالا موجب افزایش سریع قیمت آن رمزارز می‌شود.

اغلب اوقات وقتی رمزارز جدیدی وارد بازار می‌شود، سرخوشی و فانتزی سازی درباره آن رواج می‌یابد. اما در زمان نوسانات شدید و بالا و پایین شدن‌های قیمت که به نوعی بیانگر فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری است نیز فومو از راه می‌رسد.

پیامدها یا مزایا و مضرات فومو چیست؟

مثلا بیت کوین (BTC) را در نظر بگیرید که اولین و بزرگترین رمزارز جهان است. متخصصان می‌گویند بیت کوین فقط 21 میلیون سکه برای عرضه دارد. اما تا سال 2021 حدود 18 میلیون BTC استخراج شده است و باقی آنها نیز قرار است تا سال 2140 برنامه‌ریزی شود.

افرادی که در رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند به این اطلاعات دسترسی دارند و به دلیل فوموی ناشی از کمیاب شدن آن، بیشتر تمایل دارند بیت کوین بخرند. بنابراین ممکن است فومو پیامدهایی بحرانی داشته باشد.

مزایا

فومو می‌تواند فرصت‌های خوبی پیشنهاد دهد که ممکن است مورد توجه معامله گران باشد. مزایای اصلی آن از این قرار است که می‌تواند راهنماهای خوبی برای معامله گران باشد.

معایب

فومو معایبی جدی نیز در بر دارد. از جمله معایب کلیدی آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که می‌تواند منجر به زیان کل سرمایه شود. همچنین ممکن است منجر به معامله‌ای غیرمنطقی شود.

فومو

تاثیرات جانبی فومو

اگر ترس از دست دادن وجود داشته باشد، اغلب پیامدهایی جدی به همراه خواهد داشت. فومو منجر به تفکری غیرمنطقی شده و می‌تواند تصمیم‌گیری‌های غیرمنطقی در معامله کریپتو را به همراه داشته باشد. به این معنی که افراد، با عجله به خرید یا فروش ارز می‌پردازند، حتی اگر کارشان غیرمنطقی باشد.

بنابراین فومو می‌تواند تاثیراتی منفی داشته باشد و بهترین کار این است که از آن اجتناب شود. یکی دیگر از تاثیرات جانبی آن این است که ترس شدیدی ایجاد می‎کند. معامله‌ای که به دلیل این ترس انجام می‌شود نیز می‌تواند تاثیری قوی بر قیمت‌های رمزارز داشته باشد. به ویژه زمانی که این معاملات با مقادیر زیاد و همزمان از سوی تعداد زیادی از معامله گران انجام می‌شود.

چگونه بر فومو غلبه کنیم؟

ممکن است احساس فومو، هر یک از سرمایه‌گذاران یا کل شرکت‌کنندگان بازار را درگیر کند تا به جای تصمیم‌گیری منطقی، بر اساس احساسات تصمیم‌گیری کنند. به این ترتیب ممکن است حباب بزرگی در دارایی ایجاد شده و ریسک‌های بیشتری در زیان‌های مالی به وجود آید.

خلاص شدن از فومو کار آسانی نیست. برای این کار لازم است پیش از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، درباره رمزارزها تحقیق کنید، مجموعه قوانینی برای معاملات خود در نظر بگیرید یا حد سود و زیان برای خودتان تعیین کنید.

دنیای ارز دیجیتال مستعد دستکاری‌های زیادی است. یکی از راه‌های دستکاری در رمزارزها، پامپ کردن مصنوعی قیمت و دامپ یا فروش رمزارزهاست. هنگامی که قیمت‌ها افت می‌کنند، کسانی که می‌ترسند فرصت خرید را از دست بدهند، در نهایت ضرر خواهند کرد.

دو حرکت برای مبارزه با این اشتباهات در معامله‌گری انجام می‌شود:

  • فقط نمودار و اخبار فاندامنتال را دنبال کنید. اگر نمودار یک کوین خوب به نظر می‌رسد، و اخبار فاندامنتال نیز خوب است، به استراتژی خود بچسبید و احساسات را کنار بگذارید.
  • زود به فاد توجه کنید و واکنش مناسبی نشان دهید. اگر فکر می‌کنید قیمت یک کوین به شکلی غیرمنطقی افت خواهد کرد، حد ضرر تعیین کنید و آماده باشید در کف قیمت، مجددا خرید کنید.

البته این مشاورهای بسیار عمومی است که برای همه موقعیت‌ها مناسب نیست. مثلا بستگی به استراتژی معامله شما و بستگی به این دارد که معامله خرید یا فروش را باز کرده باشید.

بنابراین هر چند می‌خواهیم از هر نوع سیگنال سرمایه‌گذاری خاص اجتناب کنیم و همه چیز را به شکل عمومی مطرح کنیم، اما یک مشاوره خوب برایتان داریم:

  • از روی ترس معامله نکنید. اما اگر پیشبینی میکنید بقیه به ترس واکنش نشان خواهند داد، استراتژی معامله خود را بر همین اساس تنظیم کنید. ب
  • ه اختصار، فومو را کنار بزنید اما تاثیر فاد را در نظر بگیرید.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button