وایت پیپر (White Paper) رمزارزها چیست و چه کاربردی دارد؟

وایت‌پیپر چیست؟
فهرست مطالب

وایت‌پیپر (White Paper) یا سپیدنامه سند مهمی است که سرمایه‌گذار احتمالی باید آن را بخواند. این سند، دو جنبه مهم هر پروژه رمزارزی را نشان می‌دهد: هدف و تکنولوژی پشت آن.

طی دو سال گذشته که جهان با همه‌گیری کرونا و تاثیر آن روی زنجیره تامین دست و پنجه نرم می‌کرد؛ روش جدیدی برای تجارت ظاهر شد. به طبع، کسانی که تا پیش از این روی بورس سرمایه‌گذاری کرده بودند؛ با دیدن کاهش تقاضا و پتانسیل رشد، به سرمایه‌گذاری روی رمزارز روی آوردند. با اینکه بازار رمزارز به شدت بی ثبات و غیر قابل پیش‌بینی است، اما به قله‌های جدیدی دست یافته که برای سرمایه‌گذاران اولیه سودآور است. اگرچه رمزارز به مرحله معامله گسترده رسیده، اما هنوز اعتماد کافی نسبت به آن وجود ندارد و همچنان زمان لازم است تا مردم به ارزش این رمزارزها باور پیدا کنند.

با این حال، امروزه بیش از 12 هزار رمزارز در گردش است و سردمدارانی چون بیت‌کوین، اتریوم، تتر و دوج‌کوین در صدر جدول قرار دارند. بسیاری از افراد معتقدند آنلاین بودن پلتفرم‌های معامله رمزارزی، زمینه کلاهبرداری را فراهم می‌کنند و فناوری پشت این روش نسبت به هک آسیب‌پذیر است. پس لازم است قبل از سرمایه‌گذاری روی هر رمزارز، دانش کافی و اطلاعات به‌روز نسبت به آن داشته باشیم. اما چطور می‌توان تمام اطلاعات مورد نیاز را درمورد یک رمزارز خاص به دست آورد؟ پاسخ این سوال وایت‌پیپر است که این اطلاعات را به شما می‌دهد.

وایت‌پیپر چیست؟

همه رمزارزها یک «وایت پیپر» دارند که تمام اطلاعات پروژه در آن ذکر شده است. وایت‌پیپر دو جنبه مهم از پروژه کریپتو را نشان می‌دهد: هدف و تکنولوژی پشت آن. این سند شامل سابقه و سایر اطلاعات مربوط به رمزارز است. وایت‌پیپر حرفه‌ای و کامل تمایزهای اصلی هر پروژه را با سایر رقبایش مشخص می‌کند.

وایت‌پیپر به غیر از نشان دادن اطلاعات، به پروژه رمزارزی سندیت می‌بخشد و چشم‌انداز سازندگان آن را نشان می‌دهد. اگر وایت‌پیپر واضح و دقیق باشد و اطلاعات را به دقت و با جزئیات نشان دهد؛ می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کند. اما اگر به درستی و منطبق با اصول نوشته نشده باشد، اثری منفی در ذهن سرمایه‌گذار ایجاد می‌کند. در واقع، وایت‌پیپر پروپوزالی است که نشان می‌دهد چه کسی، چه موقع و چرا باید این پروژه را به سایر پروژه‌ها ترجیح دهد.

یکی از شفاف‌ترین وایت‌پیپرها متعلق به بیت‌کوین است. این سند در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار فرد یا افراد سازنده بیت‌کوین) منتشر شد. در این سند، چشم‌انداز ساخت بیت‌کوین، قدیمی‌ترین و بزرگترین رمزارز دنیا که در ژانویه 2009 ساخته شد، آمده است.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button