کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی (Private Key) چه هستند؟

آشنایی با مفهوم کلید عمومی کلید خصوصی
کلید عمومی و خصوصی، دو مورد از اجزای اساسی و جدایی ناپذیر بیت کوین، و سایر رمزارزها هستند. این کلیدها به کاربران این توانایی را می‌دهند، تا بدون نیاز به سازمان‌های ثالث در نقش تأییدکننده معاملات، نسبت به ارسال و دریافت رمزارزها اقدام کنند.
فهرست مطالب

کلید عمومی و خصوصی، دو مورد از اجزای اساسی و جدایی ناپذیر بیت کوین، و سایر رمزارزها هستند. این کلیدها به کاربران این توانایی را می‌دهند، تا بدون نیاز به سازمان‌های ثالث در نقش تأییدکننده معاملات، نسبت به ارسال و دریافت رمزارزها اقدام کنند. این کلیدها، یکی از اجزای تشکیل دهنده چارچوب رمزنگاری کلید عمومی (PKC) هستند. این کلیدها، فرصتی را ایجاد کرده تا بتوان رمزارزها را از هر مکانی، و در هر زمانی، به هر شخص دلخواه ارسال نمود. کلیدهای عمومی، و خصوصی، به عنوان یک “زوج کلید”، سازگاری خوبی با یکدیگر دارند. شما با اشتراک گذاری کلیدهای عمومی‌تان، معاملات قابل پیگیری را دریافت می‌کنید. این در حالیست که محرمانگی کلیدهای خصوصی، باید در تمامی شرایط حفظ بشود. اگر شخصی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، به تمامی رمزارزهای مرتبط با این کلیدها نیز دسترسی خواهد داشت.

رمزنگاری کلید عمومی چیست؟

رمزنگاری کلید عمومی (PKC)، روشی برای تأیید اعتبار پدیده‌ها، با بهره برداری از تکنیک رمزنگاری غیرمتقارن است. PKC در ابتدا برای رمزگذاری، و رمزگشایی از پیام‌ها کاربرد داشت. اما اکنون رمزارزها نیز به استفاده از این فناوری، برای رمزگذاری و رمزگشایی از معاملات روی آورده‌اند. موجودیت رمزارزها، بدون برخورداری از PKC به خطر می افتد.

ویژگی کلیدی استفاده شده در PKC، توابع دریچه‌ای است. توابع دریچه‌ای، توابع ریاضیاتی یک طرفه‌ای هستند که حلشان از یک طرف معادله ساده است، اما دستیابی به راه حل از سمت برعکس، تقریباً غیرممکن است. مهندسی معکوس این توابع غیرممکن نیست، اما حتی استفاده از یک ابررایانه نیز به زمانی در حد هزاران سال ، برای کشف راه حل نیاز خواهد داشت.

کلید عمومی کلید خصوصی

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی، به شما این فرصت را می‌دهد تا معاملات مبتنی بر رمزارز را دریافت نمایید. کلید عمومی یک کد مختص رمزنگاری است ، که به صورت زوج کلید، در کنار یک کلید خصوصی قرار می‌گیرد. هر شخصی قادرست با استفاده از کلید عمومی، معاملاتی را برای شما ارسال بکند ، اما برای بازگشایی آن‌ها به کلید خصوصی نیاز است. با انجام این پروسه، اثبات می‌شود که مالکیت رمز ارز دریافتی در معامله بر عهده‌ی شما است. کلید عمومی دریافت کننده‌ی معاملات، معمولاً به صورت یک آدرس تعریف می‌شود. این آدرس به زبان ساده، نسخه‌ی کوتاه شده‌ای از کلید عمومی است.

با این توضیحات، مشخص است که شما می‌توانید بدون هرگونه نگرانی، کلید عمومی خود را به اشتراک بگذارید. احتمالاً صفحات اعطای کمک مالی به تولیدکنندگان محتوا، یا مؤسسات خیریه را مشاهده نموده‌اید. یک کلید عمومی، برای دسترسی آنلاین به آدرس رمزارزشان تعریف شده است. هرکسی می‌تواند مبلغی را به این هویت‌ها پرداخت بکند، اما دسترسی به مبالغ اهدایی، و قفل گشایی از آن‌ها، صرفاً با استفاده از کلید خصوصی امکان پذیر است.

کلید خصوصی چیست؟

ما به شما توصیه می‌کنیم که این توضیح کلیدی را بخاطر بسپارید. هرگز کلید خصوصی‌تان را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. کلید خصوصی به شما این قدرت را می‌دهد تا مالکیتتان بر رمزارزها را اثبات نمایید، یا منابع مالی خود را از طریق آدرس عمومی مصرف نمایید. یک کلید خصوصی، به شیوه‌های مختلفی قابل تعریف است :

  • یک کد باینری به طول 256 کاراکتر
  • یک کد هگزادسیمال 64 رقمی
  • کد QR
  • عبارت یادآوری

کلید خصوصی، فارغ از فرمت ظاهری‌اش، یک عدد بسیار بزرگ است. تا این اندازه بزرگ بودن در مقیاس فضایی، دلیل خوبی دارد. شما می‌توانید با بهره گیری از یک کلید خصوصی، یک کلید عمومی را ایجاد نمایید. اما انجام پروسه‌ی برعکس، بخاطر ایجاد توابع دریچه‌ای، عملاً غیرممکن است. شما این حق را دارید که هر تعداد از کلیدهای عمومی را به یک کلید خصوصی متصل نمایید.

کلید خصوصی عمومی

امضای دیجیتالی یک معامله چه معنایی دارد؟

برای اینکه معامله‌ای روی بلاکچین کامل بشود، باید امضایی پای آن ثبت بشود. ارسال معامله‌ی فعال از سوی دیگران برای شما، طی مراحل زیر صورت می‌گیرد :

  1. معامله با استفاده از کلید عمومی رمزگذاری می‌شود. رمزگشایی از معامله، صرفاً با استفاده از کلید خصوصی متناظر انجام می‌شود.
  2. در گام بعدی، معامله با استفاده از کلید خصوصی امضا می‌شود. با انجام این عمل، اثبات شده که معامله تحت دستکاری قرار نگرفته است. تولید امضای دیجیتال، با ترکیب کلید خصوصی با داده‌های ارسالی در معامله انجام می‌شود.
  3. در گام نهایی، معامله صورت گرفته با استفاده از کلید عمومی متناظر، احراز هویت شده و تأیید می‌شود.

شما با امضای دیجیتالی یک معامله، مالکیت خود بر ارزش مالی آن را اثبات می‌کنید. گره‌ها، وظیفه‌ی راستی آزمایی و احراز هویت معاملات را به صورت خودکار انجام می‌دهند. هرگونه معامله‌ی غیرمجاز، بطور خودکار توسط شبکه کنار گذاشته می‌شود. معامله‌ی معتبر ماین شده روی بلاکچین، غیرقابل بازگشت (برگشت ناپذیر) می‌باشد.

کلیدهای خصوصی من در چه مکانی قرار دارند؟

کلیدهای خصوصی شما، در داخل یک کیف پول رمزارزی قرار می‌گیرند. این کیف پول، در اکثر موارد به صورت یک نرم افزار موبایلی یا مخصوص رایانه رومیزی، یا حتی سخت افزارهای اختصاصی در دسترس می‌باشد. کلیدهای خصوصی، بر روی شبکه‌ی رمزارزی بلاکچین قرار نمی‌گیرند. در صورت نگه داشتن رمزارزها روی صرافی، آنگاه صرافی مسئول حفاظت از کلیدهای خصوصی شما به حساب می‌آید. همانطوری که نگهداری از اندوخته طلا را به بانک می‌سپارید و به آن اعتماد دارید، برای نگهداری از کلیدهای خصوصی نیز به صرافی اعتماد خواهید داشت.

در صورتی که سرمایه رمزارزی خود را از صرافی، به یک کیف پول بدون حفاظت انتقال دهید ، کنترل کلیدهای خود را در دست می‌گیرید. شما هرگز اداره‌ی مستقیم کلیدهای خصوصی را در دست نخواهید داشت، و دلیلش تنظیمات، و شیوه‌ی عملکردی مخصوص به کیف پول‌های رمزارزی است. این عمل در اکثر مواقع به طور خودکار انجام می‌شود. معمولاً “عبارت سید (Seed)” در دسترس شما قرار می‌گیرد. این عبارت از قدرت کدگذاری کلید خصوصی به منزله‌ی اطلاعات پشتیبان برخوردار است.

رمزارزهای شما بوسیله کلیدهای عمومی و خصوصی کنترل می‌شوند

آشنایی از طرزکار کلیدهای عمومی، و خصوصی، نقش اساسی در درک نحوه‌ی عملکرد معاملات رمزارزی دارند. هنگامی که اعلام می‌کنید رمزارزهایی را در اختیار دارید، مثل این است که اعلام بکنید کلید خصوصی را در اختیار دارید که نشان دهنده‌ی مالکیت شما بر رمزارزهاست. بدلیل اینکه کلید خصوصی روی بلاکچین ذخیره می‌شود، لذا هر شخصی به کمک کلید عمومی‌اش، قادر به تأیید مالکیت شما است.

انتخاب بین دو گزینه موجود، یعنی “نگهداری شخصی از کلیدها “، یا “واگذاری آن‌ها به یک سیستم حفاظتی”، به فلسفه‌ی فکری، میزان ریسک پذیری، و مجموعه‌ای از سایر عوامل بستگی دارد. اگر تصمیم گرفتید خودتان از کلیدهایتان نگهداری نمایید، کیف پول‌های مدرن HD را در نظر بگیرید. توانایی این کیف پول‌ها برای مدیریت کلیدهای خصوصی در حد مطلوبی قرار دارد، و اینکه نباید تحت هیچ شرایطی آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر راه حل حفاظتی همچون صرافی را انتخاب می‌کنید، حتماً شرکتی قابل اعتماد و خوشنام را انتخاب کنید. چنین شرکتی تاکید خاصی روی مسائل امنیتی و اعمال نظارت‌های قانونی خواهد داشت.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

1 دیدگاه

  1. Alireza faraji گفت:

    تشکر از شما ،توضیحات کاملا متفاوت و قابل فهم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button