نسل آینده اینترنت اینجاست: Web 3.0

وب 3 چیست
فهرست مطالب

ما در این مقاله به بررسی وب ۳ می‌پردازیم. به طور کلی، وب ۳ نسخه‌ای از اینترنت است که در آن هدف گرفتن کنترل از شرکت‌های متمرکزی است که در حال حاضر کنترل اینترنت را بدست دارند. وب، پروژه‌ای ناتمام است. ما در این مقاله به بررسی چیزی می‌پردازیم که ممکن است نسخه یا به عبارتی هدف بعدی اینترنت باشد. نسخه‌ای که در آن کنترل از شرکت‌های متمرکز که در حال حاضر وب را در اختیار دارند، گرفته می‌شود. دلیل اینکه افراد زیادی برای طراحی دوباره اینترنت تلاش می‌کنند این است که بیشتر سرویس‌ها و پلتفرم‌هایی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند تنها توسط تعداد محدودی کمپانی اداره می‌شوند و از اطلاعات کاربران سود می‌برند. وب ۳ در‌واقع راهی جدید است که به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون از دست دادن حریم شخصی و اطلاعات خود از اینترنت استفاده کنند.

وب 1.0 چیست؟

برای اینکه وب 3 را درک کنیم، باید اول به درک نسخه‌های قبلی وب بپردازیم. وب 1.0 اولین فاز اینترنت بود و اولین روشی بود که کاربران از وب استفاده می‌کردند. بیشتر کاربران در وب 1.0، مصرف کنندگان غیر فعال محتوا بودند. به عبارت دیگر، وب 1.0 بیشتر در مورد خواندن بود تا نوشتن. وب 1.0 به جای پویا بودن، ثابت بود. این مورد در وب 2.0 تغییر کرد.

پیشرفت از وب 1 به وب 3

 

وب 2.0 چیست؟

فاز بعدی وب در مورد فعالیت و ارتباط با کاربران بود.

در این فاز، بیشتر کاربران محتوای وب‌سایت‌هایی نظیر یوتیوب، فیسبوک، و توییتر را ایجاد می‌کردند. این نوع اینترنت دارای همکاری و جنبه‌های اجتماعی بیشتری بود اما این موارد با قیمت سنگینی همراه بودند. از معایب این اینترنت این بود که کاربران با ایجاد محتوا، اطلاعات شخصی خود را در اختیار کمپانی‌هایی قرار می‌دادند که این پلتفرم‌ها را کنترل می‌کردند.

 

وب 3.0 چیست؟

وب ۳ قدم بعدی برای اینترنت است. در حال حاضر، این نسخه در حال توسعه است بنابراین نمی‌توان با اطمینان گفت که وب 3 دقیقاً چگونه خواهد بود.

اما به طور کلی، وب ۳ اینترنتی است که با استفاده از شبکه‌های غیر متمرکز مانند بیت‌کوین و اتریوم کار می‌کند. هدف اصلی این نوع شبکه‌ها، ساخت پلتفرم‌هایی است که توسط یک فرد یا گروه کنترل نمی‌شوند اما باز هم مورد اعتماد افراد هستند. این بدین دلیل است که تمام کاربران این نوع شبکه‌ها باید از قوانینی پیروی کنند که به آن قوانین اجماع می‌گویند.

هدف دوم این است که این شبکه‌ها این امکان را می‌دهند که پول به صورت مستقیم بین حساب‌ها جا به جا شود. درک این دو مفهوم، یعنی غیر متمرکز بودن و پول اینترنتی یا دیجیتال، دو کلید اصلی برای درک وب ۳ هستند.

 

چه کسی وب ۳ را اختراع کرد؟

مانند نسخه‌های قبلی وب، وب ۳ تنها یک مخترع یا توسعه‌گر ندارد. به جای آن، وب ۳ نتیجه‌ی همکاری افراد و سازمان‌های مختلف است. در کل، کسانی که در پلتفرم‌های بلاک‌چین که از  قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند ( مانند اتریوم، EOS، و TRON)، دست دارند، به عنوان افرادی شناخته‌ می‌شوند که دارند وب را به سمت وب 3 شدن سوق می‌دهند.

 

آیا می‌دانید یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های برنامه‌نویسی که در نوشتن اتریوم استفاده شده است web3.js نام دارد. همچنین بنیادی به نام بنیاد وب ۳ وجود دارد که توسط بنیان‌گذار شبکه‌ی پولکادات ساخته شده است.

 

چه چیزی این‌قدر در مورد وب ۳ ویژه است؟

مزیت اصلی وب ۳ این است که در آن تلاش می‌شود که مشکل اصلی ایجاد شده در وب ۲ حل شود: یعنی جمع‌آوری اطلاعات شخصی توسط شبکه‌های خصوصی که بعداً این اطلاعات به تبلیغ‌کنندگان فروخته می‌شود یا حتی ممکن است هک شود.

با وب 3.0، شبکه غیر متمرکز می‌شود بنابراین یک شخص یا گروه به تنهایی کنترل آن را بدست ندارد و برنامه‌های غیر متمرکز یا دَپ (dapps) که بر پایه‌ی آن شبکه ایجاد شده‌اند کاملاً باز هستند. «باز بودن» در وب غیر متمرکز به این معنی است که هیچ یک شخصی نمی‌تواند اطلاعات آن را کنترل یا دسترسی را محدود کند. همه‌ی افراد می‌توانند به دپ‌های مختلف، بدون نیاز به اجازه از یک شرکت مرکزی، متصل شوند.

 

وب ۳

چه چیز‌های دیگر در وب ۳ متفاوت هستند؟

در وب ۳، پول محلی است. یعنی به جای اینکه به شبکه‌های مالی سنتی، که به دولت‌ها وصل هستند و توسط مرز آن‌ها محدود شده‌اند، تکیه شود، پول در وب ۳ لحظه‌ای، جهانی، و بدون اجازه است. همچنین این به این معنی است که توکن‌ها و رمز ارز‌ها می‌توانند برای طراحی کسب‌ و کارهایی کاملاً جدید مورد استفاده قرار گیرند. به این زمینه‌ی در حال گسترش، توکنامیکس (tokenomics) می‌گویند.

به عنوان مثال، برای تبلیغ در وب غیر متمرکز نیازی به فروش اطلاعات کاربران به تبلیغ‌کنندگان نیست، بلکه کاربران می‌توانند به ازای تماشای تبلیغ، مقداری توکن به عنوان پاداش دریافت کنند. این نوع برنامه‌ی وب ۳ در حال توسعه توسط Brave Browser و توکن Basic Attention آن‌ها (BAT) می‌باشد.

 

چگونه می‌توان از وب ۳ استفاده کرد؟

در حال حاضر، دپ‌های زیادی هستند که امکان استفاده از ویژگی‌های وب ۳ را می‌دهند. یکی از محبوب‌ترین این محصولات ابزارهای مدیریت مالی غیر متمرکز (DeFi) هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند که پول قرض بگیرند و قرض بدهند، دارایی‌های واقعی (غیر دیجیتال) خود را به توکن تبدیل کنند، پیش‌بینی و سرمایه‌گذاری کنند و رمز ارز مبادله نمایند. بازی‌های سانشی و پیش‌بینی کردن نیز از راه‌های محبوب استفاده از وب ۳ هستند.

 

آینده وب 3

آینده‌ی اینترنت در مورد افزایش استفاده، کاربرد، و گسترش ‌پذیری است. برای اینکه نگرشی مانند وب ۳ به واقعیت تبدیل شود، افراد بسیار بیشتری باید از دپ‌های وب ۳ استفاده کنند. این نه تنها به این معنی است که ما به دپ‌های بیشتری نیاز داریم، بلکه به این معنی است که به دپ‌هایی نیاز داریم که برای کاربران غیرفنی راحت‌تر و جذاب‌تر باشند.

در نهایت، با اتریوم، یعنی بزرگترین و محبوب‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در جهان، که به طور مکرر به پر شدن وضعیت نزدیک می‌شود، شبکه‌های وب ۳ باید به سرعت گسترش پیدا کنند و باید بتوانند به سرعت میلیون‌ها تراکنش را انجام دهند، البته اگر که می‌خواهند شانس رقابت با پلتفرم‌های وب ۲ را داشته باشند.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button