مقایسه لایت‌کوین با بیت‌کوین

بیت کوین و لاین کوین
بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز موجود، امروز هدف اصلی جامعه رمزی به حساب می‌آید. لایت‌کوین مورد توجه کسانی قرار گرفته است که از بعضی از جنبه‌های «طلای دیجیتال» خشنود نیستند، اما در هر صورت به آینده‌ رمزها امیدوار هستند.
فهرست مطالب

در طول چند سال گذشته، علاقه مردم به رمزارزها به شدت افزایش یافته است. بیشترین توجه نیز نسبت به بیت‌کوین (BTC) بوده است که به عنوان اولین ارز دیجیتال مطرح شده است و عصری از دارایی‌های رمزی را به وجود آورده است.

اما از آن زمان به بعد، رمزارزهای بسیاری پا به عرصه وجود گذاشته‌اند که برای آن‌ها نیز همانند بیت‌کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌شود. در میان تمامی این آلتکوین‌ها یا کوین‌های جایگزین برای بیت‌کوین و توکن‌های موجود در بازار رمزی، یکی از اولین هاردفورک‌ها یا چنگال‌های سخت بیت‌کوین به نام لایت‌کوین (LTC) توجه بسیاری از مشتاقان این حوزه را به خود معطوف ساخته است. بعضی، لایت‌کوین را به عنوان رقیبی برای «طلای دیجیتال» می‌دانند.

در این مقاله به طور مفصل در خصوص شباهت‌های بین BTC و LTC صحبت می‌کنیم و تفاوت‌های اصلی بین این رمزارزها را نیز بیان خواهیم کرد.

شباهت‌های بین بیت کوین و لایت کوین

بیت‌کوین، پس از انتشار آن در سال 2009 توانسته است تا محبوبیت بسیاری را در میان کاربران در سرتاسر جهان به دست آورد و امروز به عنوان «طلای دیجیتال» از آن یاد می‌شود. هر چند هنوز هم بیت‌کوین به عنوان برترین بازیگر در فضای رمزارزها رخ می‌نماید، اما لایت‌کوین توانسته است تا هر آن چیزی که در «برادر بزرگ‌تر» او وجود دارد را ارائه کند.

مخترع LTC، یکی از مهندسین شرکت گوگل به نام چارلی لی است. او در حدود ده سال برای گوگل کار کرده است و حتی در توسعه مرورگر کروم هم شرکت داشته است. او کدهای رمزارز لایت‌کوین را در زمان‌های خالی خود نوشته است و آن را در فروم بیت‌کوین خود در اکتبر سال 2011 منتشر کرده است.

چارلی لی از ابتدا قصد نداشته که کاری را برای رقابت با بیت‌کوین انجام دهد. بر عکس، حتی او گفته است که قصد داشته تا LTC را به عنوان رمزارز نقره‌ای نسبت به طلای بیت‌کوین مطرح کند. بدین معنا که قرار بوده تا شبکه بلاکچین لایت‌کوین به طوری باشد که امکان انجام تراکنش‌ها در آن، ساده‌تر و راحت‌تر باشد.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز موجود، امروز هدف اصلی جامعه رمزی به حساب می‌آید. لایت‌کوین مورد توجه کسانی قرار گرفته است که از بعضی از جنبه‌های «طلای دیجیتال» خشنود نیستند، اما در هر صورت به آینده‌ رمزها امیدوار هستند.

اساس و هدف از لایت‌کوین نیز شبیه به همان چیزهایی است که قرار بوده تا برادر بزرگ‌تر او انجام دهد. از این رمزارز هم باید بتوان به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده کرد، به طوری که این کار ساده‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر از ارزهای فیات انجام شود.

در نگاه اول، بیت‌کوین و لایت‌کوین مشترکات زیادی با هم دارند: هر دوی این‌ها رمزارزهای غیرمتمرکز هستند و هدف از آن‌ها نیز انجام تراکنش‌های نظیر به نظیر است. ارزش این رمزارزها ربطی به پشتوانه بانکی برای آن‌ها ندارد، بلکه همانند سایر ارزهای موجود در دنیای رمزی، ارزش این رمزارزها نیز به یکپارچگی در شبکه آن‌ها بستگی دارد.

هم در شبکه بیت‌کوین و هم در شبکه لایت‌کوین، تراکنش‌ها با استفاده از توکن‌های مختص به همان شبکه انجام می‌شود: توکن BTC برای شبکه بیت‌کوین و توکن LTC برای شبکه لایت‌کوین. این‌ها به عنوان دو رمزارز یک جامعه واحد را تشکیل داده‌اند که مبتنی بر اصول رمزنگاری مشابهی کار می‌کنند.

پروتکل، ویژگی‌ مشترک بین بیت‌کوین و لایت‌کوین

یکی از ویژگی‌های مشترک بین شبکه‌های بیت‌کوین و لایت‌کوین، همان اصل PoW (اثبات کار) است. برخی از کاربران شبکه (ماینرها یا استخراج‌کننده‌ها)، از توان محاسباتی خود استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که می‌توانند این کار را انجام دهند. آن‌ها به ازای این کار خود پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند. ماینرهای لایت‌کوین از توان محاسباتی بسیار عظیمی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و به دست آوردن حقوقی برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و با این کار، بلوک‌هایی را به بلاکچین اضافه می‌نمایند.

سخت‌افزار برتر برای استخراج لایت‌کوین

بیت‌کوین و لایت‌کوین دارای یک ویژگی خاص دیگر هم هستند: استخراج گروهی. استخراج لایت‌کوین، دقیقاً مشابه با بیت‌کوین است. بنابراین، با این فرآیند می‌توان هر دو رمزارز را به صورت مشابه با یکدیگر استخراج کرد. به عنوان یک قاعده، چنین در نظر بگیرید که تمام ماینرها در یک سری استخر حضور دارند. با این کار، این فرآیند از هر نظر ارزان‌تر و کارآمدتر خواهد بود.

چگونه می‌توان ریگ استخراج برای بیت‌کوین ساخت؟

هر چه تعداد ماینرهای بیت کوین بیشتر باشد، شبکه نسبت به حملاتی که به آن می‌شود نیز قابل اطمینان‌تر خواهد بود. اما در این حالت، مصرف برق بسیار زیاد می‌شود و این در حالی است که کارآیی پرداخت‌ها چندان تفاوتی نمی‌کند. بنابراین، صرفاً برای آن‌که بتوان امنیت ایجاد کرد، لازم است تا برق بسیار بیشتری در شبکه مصرف شود تا بتوان تراکنش‌ها را انجام داد.

ذخیره‌سازی و تراکنش‌ها

علاوه بر ویژگی‌های مشترکی که بین بیت کوین و لایت کوین (سکه‌های دیجیتال BTC و LTC) وجود دارد، هر دو رمزارز را هم می‌توان به وسیله استخراج به دست آورد و هم می‌توان آن‌ها را در صرافی‌های رمزارز آنلاین تهیه کرد. اگر تا به حال رمزارز نداشته‌اید، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راهی که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید، از طریق صرافی‌های معتبر آنلاین برای رمزارزها است که از جمله می‌توانیم به Changelly اشاره کنیم. شما در این صرافی می‌توانید به آسانی لایت‌کوین و بیت‌کوین و بیش از 200 دارایی دیجیتال دیگر را از طریق ویزا یا مسترکارت خود خریداری کنید. برای این کار، فقط کافی است چند کلیک کنید و هیچ دردسری برای این کار ندارید.

با توجه به این‌که شما مقداری سکه رمزی خریداری کرده‌اید، باید به فکر جایی امن برای نگهداری پول دیجیتال خود هم باشید. توصیه می‌کنیم که هم لایت‌کوین و هم بیت‌کوین خود را در یک کیف پول سخت‌افزاری رمزی نگهداری کنید تا از آن‌ها به شکل امن نگهداری شود.

تفاوت‌های بین بیت‌کوین و لایت‌کوین

سرمایه‌گذاری بازار

یکی از وجوه تمایز بین BTC و نقره دیجیتال که تفاوت زیادی بین آن‌ها ایجاد می‌کند، همان سرمایه بازار آن‌ها است.

در زمان تهیه این مقاله، کل ارزش سکه‌های BTC در گردش برابر با 841 میلیارد دلار است که 74 برابر بیشتر از سهم لایت‌کوین را در اختیار گرفته است. ارزش کل لایت‌کوین برابر با 7/11 میلیارد دلار است. در حال حاضر، نقره دیجیتال در رده 15ام بازار قرار دارد.

این‌که سهم بازار بیت‌کوین از نظر شما زیاد است یا کم، بستگی به دیدگاه‌های قبلی و پس‌زمینه ذهنی شما دارد. اگر به این فکر کنید که زمانی در جولای سال 2010، سرمایه بازاری بیت‌کوین برابر با 42،000 دلار بوده است و امروز به این عدد رسیده است، این عدد بسیار خیره‌کننده به نظر می‌رسد.

بیت‌کوین، به عنوان یک شبکه هنوز هم تمام ارزهای دیجیتال دیگر را حقیر می‌شمارد. اما اگر این واقعیت را در نظر بگیریم که بیت‌کوین در حال حاضر بسیار بزرگ‌تر از سایر ارزهای دیجیتال است، این‌که بیت‌کوین ارزش بسیار بیشتری نسبت به لایت‌کوین دارد، عجیب نخواهد بود.

توزیع، تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین

یکی از تفاوت‌های میان بیت کوین و لایت کوین مربوط به همان تعداد کل سکه‌هایی است که هر یک از این رمزارزها می‌توانند تولید کنند. شبکه بلاکچین BTC حداکثر 21 میلیون BTC را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، در حالی که این عدد در لایت‌کوین برابر با 84 میلیون LTC است. تعداد سکه‌های موجود در سیستم لایت‌کوین چهاربرابر بیشتر است و سرعت تولید بلوک‌ها نیز بیشتر است. هر چند شاید به نظر برسد که این موضوع، یک مزیت در دنیای رمزارزها به حساب می‌آید، اما در دنیای واقعی ثابت شده است که تفاوت چندانی به وجود نمی‌آورد. دلیل این مسأله هم آن است که بیت‌کوین و لایت‌کوین را می‌توان تقریباً به مقادیر تقریباً بی‌نهایتی تقسیم‌بندی کرد.

آخرین لایت‌کوین در حدود سال 2142 به وجود خواهد آمد؛ این نکته را هم بدانید که این مسأله برای بیت‌کوین باید در سال 2140 اتفاق بیفتد.

تا به امروز، در حدود 7/66 میلیون LTC استخراج شده است، اما با توجه به این‌که نصف‌شدن اتفاق می‌افتد و در نتیجه، سرعت تولید رمزارزها کم می‌شود، آخرین بیت‌کوین در حدود سال 2142 تولید خواهد شد؛ از سوی دیگر، آخرین BTC باید در سال 2140 تولید شود. اما در هر صورت، ماینرها به ازای تأیید تراکنش‌ها همچنان پاداش‌های خود را دریافت خواهند کرد. البته این مسأله در صورتی ادامه خواهد داشت که تا آن روز هم همچنان رمزارز لایت‌کوین وجود داشته باشد. در هر صورت، 120 سال یک زمان بسیار طولانی است.

لایت کوین

سرعت تراکنش لایت‌کوین در مقایسه با بیت‌کوین

یکی از عوامل برد LTC، سرعت در انجام تراکنش‌های آن است. با توجه به این‌که زمان تولید بلوک در این رمزارز کمتر است، تراکنش‌های مربوط به آن هم 4 برابر سریع‌تر انجام می‌شود. هر عملیات پرداخت در بلاکچین لایت‌کوین را می‌توان در مدت 5/2 دقیقه انجام داد. بیت‌کوین‌ها (در بهترین حالت خود) پس از 10 دقیقه پس از ارسال به دریافت‌کننده می‌رسند.

هر چه سرعت بیشتر باشد، صف تراکنش کمتر می‌شود. هر چه فرآیند پرداخت در شبکه بیشتر باشد، تراکنش‌های کمتری برای ماینرها منتظر می‌مانند.

دستمزد تراکنش

یکی از مزیت‌های LTC آن است که هزینه‌های تراکنش نسبت به بیت‌کوین چندین مرتبه کمتر است. بیشترین دستمزد به صورت میانگین برای بیت‌کوین در دسامبر سال 2017 بوده است که به عدد 52 دلار رسیده است. این در حالی است که هزینه انتقال لایت‌کوین، هرگز از عدد 4/1 دلار بیشتر نشده است. اما حتی امروز هم این تفاوت سه برابر کمتر است. تراکنش‌های سریع‌تر در کنار دستمزدهای کمتر برای انجام تراکنش باعث شده است تا لایت‌کوین به عنوان گزینه‌ای خوب برای تراکنش‌های خرد و پرداخت در نقاط فروش مطرح شود.

یکی دیگر از مزیت‌های این رمزارز نسبت به سکه اصلی در دنیای رمزی، قیمت نسبتاً پایین‌تر آن است. بدان معنا که آستانه ورود به بازار رمزارزها برای کسی که لایت‌کوین می‌خرد، بسیار کمتر از مقداری است که یک سرمایه‌گذار برای خرید بیت‌کوین هزینه می‌کند.

الگوریتم هش

یکی از تفاوت‌های نسبتاً مهم بین بیت کوین و لایت کوین، همان الگوریتم‌های استخراجی است که برای تولید بلوک‌های آن‌ها به کار گرفته می‌شود. همچنین، تعداد سکه‌هایی که در هر بار یافتن جواب توزیع می‌شوند هم در این زمینه مطرح می‌شود.

در بیت‌کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌شود، اما برادر کوچک‌تر از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کند که با استفاده از آن، فرآیند استخراج سکه‌های جدید تعیین می‌شود. ماینرها تراکنش‌های افراد دیگری که در شبکه شرکت دارند را تأیید می‌کنند و به ازای این کار، پاداشی را به صورت مقداری از همان ارز منتخب دریافت می‌کنند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که الگوریتم SHA-256 در بیت‌کوین، پیچیده‌تر از الگوریتم Scrypt برای لایت‌کوین است که در آن، از پردازش‌های موازی بیشتری استفاده می‌شود. ماینرهای بیت‌کوین توانسته‌اند تا روش‌های پیچیده‌ای را برای استخراج سکه با بازده زیاد ارائه کنند.

در یکی از مؤثرترین روش‌ها از ASIC یا همان مدارهای یکپارچه ویژه اپلیکیشن (یا مدار یکپارچه با هدف خاص) استفاده می‌شود. در واقع، ASICها سیستم‌های سخت‌افزاری خاصی (مانند پردازنده‌ها) هستند که به طور خاص برای استخراج بیت‌کوین ساخته شده‌اند. با توجه به این‌که تعداد افراد بسیاری سعی می‌کنند تا از این سخت‌افزارها استفاده کرده و سود ببرند، رقابت زیادی در استفاده از آن‌ها وجود دارد.

لایت‌کوین که نسبت به طلای بیت‌کوین به عنوان نقره به حساب می‌آید، اساساً برای کسانی ابداع شده است که نمی‌توانند توان محاسباتی کافی برای استخراج بیت‌کوین را داشته باشند، زیرا پردازشگرهایی که این ماینرها در اختیار دارند، قدرت کافی برای رقابت با AISC را ندارند.

برای کسانی که تازه شروع به کار کرده‌اند، الگوریتم Scrypt مناسب‌تر است. این الگوریتم به طوری طراحی شده است که برای راهکارهای سخت‌افزاری سفارشی‌شده‌ای مانند پردازش هوشمند داده بر اساس ASIC راحت‌تر باشد. اما Scrypt همواره دستخوش نوآوری است و همواره نسخه‌های جدیدی از آن ارائه می‌شود که امکان دسترسی آسان را می‌گیرد.

بیت کوین

سؤالات رایج درباره بیت کوین و لایت کوین

از لایت‌کوین برای چه کاری استفاده می‌شود؟

افراد و شرکت‌ها می‌توانند از لایت‌کوین برای خرید کالاها و انتقال وجه بین حساب‌های خود استفاده کنند. سرعت نسبی و قیمت کمتر برای انجام تراکنش‌های لایت‌کوین باعث شده است تا این رمزارز به عنوان یکی از گزینه‌های ایدآل برای انجام تراکنش‌های کوچک روزمره مطرح باشد. شرکت‌کنندگان در این تراکنش‌ها برای استفاده از آن از این رمزارز، دیگر نیازی به یک عامل واسط مانند بانک ندارند.

آیا می‌توان لایت‌کوین را به بیت‌کوین تبدیل کرد؟

شما می‌توانید لایت‌کوین را به بیت‌کوین و برعکس تبدیل کنید. مبلغی هم که دریافت یا پرداخت می‌کنید، بستگی به نرخ فعلی برای هر یک از این ارزها دارد. تبدیل بیت‌کوین یا لایت‌کوین، درست به همان صورتی است که مثلاً شما دلار را به یورو تبدیل می‌کنید. انجام معامله با هیچ‌یک از این ارزها چندان دشوار نیست، زیرا هر دوی آن‌ها به شدت سیال هستند و به عنوان رمزارزهای سرآمد در جامعه به حساب می‌آیند.

آیا می‌توانم لایت‌کوین را به یک آدرس بیت‌کوین ارسال کنم؟

از نظر فنی، بله. اما در این صورت، سکه‌های شما به هیچ جایی فرستاده نمی‌شوند. سکه‌های رمزی به شبکه LTC فرستاده می‌شوند، اما هیچ‌کسی هیچ کلید خصوصی (WIFI) از آدرس لایت‌کوین در اختیار ندارد که وجوه به آن‌جا فرستاده شوند. بدین معنا که از یک طرف، سکه‌ها منتقل می‌شوند، اما هیچ آدرس کیف پولی وجود ندارد که بتواند آن‌ها را دریافت کند. البته به نظر نمی‌رسد که این تراکنش در شبکه بیت‌کوین وجود داشته باشد. به همین دلیل است که باید پیش از تأیید تراکنش‌ها، تمامی تاریخ‌ها را چک کنید! دو بار!

آیا لایت‌کوین می‌تواند بر بیت‌کوین غلبه کند؟

چارلی لی، از همان ابتدا اختراع خود را به عنوان یک افزونه زنده برای بیت‌کوین معرفی کرده است. از نظر او، طلای رمزی مناسب‌ترین گزینه‌ای است که شما می‌توانید پس‌اندازهای خود را در آن ذخیره سازید، اما وقتی می‌خواهید این پس‌اندازها را خرج کنید، بهتر است که از لایت‌کوین استفاده کنید. در واقع، لایت‌کوین برای انجام خرید و پرداخت خدمات، گزینه‌ای ساده‌تر و سودآورتر به حساب می‌آید. لایت‌کوین می‌تواند شانه به شانه با بیت‌کوین حرکت کند، اما بعید است که بتواند از نظر قیمت و جایگاه در بازار از آن پیشی بگیرد.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button