گیم فای (GameFi): بازی کن و درآمد کسب کن!

گیم فای
فهرست مطالب

گیم فای از نخستین روزهای پیدایش صنعت بازی‌های ویدئویی مورد توجه بوده است. به ویژه این‌که تولیدکنندگان درصدد ایجاد جهان‌هایی بودند که تا حد امکان واقعی به نظر برسند. علیرغم پیشرفت‌های چشمگیر در فناوری‌های گرافیکی، رایانشی و … نقش موثرشان در برطرف سازی برخی کمبودها، اما بازی‌های عرضه شده هنوز فاقد بسیاری انگیزه‌های مشاهده شده در زندگی واقعی هستند.

به عنوان مثال، بسیاری از بازیکنان، از فرصت امرار معاش از طریق بازی‌های ویدئویی محروم هستند. این در حالی ست که گیم فای به عنوان یک دسته بندی نوظهور از رمزارزهای بازی محور، این پتانسیل را دارد که بازی ویدئویی به صورت تمام وقت را به یک شغل واقعی برای بسیاری از کاربران تبدیل نماید.

اما گیم فای دقیقاً چیست؟ این مقاله به این سؤال و بسیاری سؤالات دیگر پاسخ می‌دهد. ما در مسیر ارائه‌ی تصویری واضح از روندهای نوآورانه گام برمی داریم. چنین روندهایی، آینده‌ی صنعت بازی‌های رایانه‌ای را به خود اختصاص می‌دهند.

گیم فای چیست؟

گیم فای، که با اسم دیگری تحت عنوان بازی کردن برای کسب درآمد شناخته می‌شود. از پیوند بین صنعت بازی‌های رایانه‌ای و سیستم‌های تأمین مالی مبتنی بر بلاک‌چین، به وجود آمده است. گیم فای از طریق مأموریت‌ها، معاملات یا سایر مکانیزم‌ها، به گیمرها این فرصت را می‌دهد که به ازای تلاش‌های صورت گرفته در محیط بازی، دارایی‌های دیجیتالی را دریافت کنند.

بازی‌های سنتی، برای دهه‌ها به بازیکنان این شانس را داده بودند تا دارایی‌های دیجیتال را دریافت یا رد وبدل نمایند. اما با خروج سازنده‌ی بازی از چرخه‌ی فعالیت تجاری و تعطیل شدن محیط بازی، خطر از دست دادن سرمایه‌شان، به مثابه یک خطر دائمی تلقی می‌شد.

اما گیم فای شرایطی را به وجود آورده است تا دارایی‌های بازیکنان، روی یک شبکه‌ی غیرمتمرکز نگهداری شوند. چنین شبکه‌ای، مستقل از هر سازمان واحدی عمل می‌نماید. بنابراین ریسک از دست دادن دارایی‌ها، به شدت کاهش خواهد یافت.

نحوه‌ی آغاز بازی‌های گیم فای به چه صورت است؟

پیش نیازهای ضروری برای هر بازی گیم فای، با سایر بازی‌ها فرق می‌کنند. این در حالی است که اکثر بازی‌ها از بازیکنان می‌خواهند تا کیف پول الکترونیکی شارژ شده را در اختیار داشته باشند و چند قلم کالای خاص را خریداری کنند، تا آماده‌ی انجام بازی بشوند.

دریافت یک کیف پول رمزارزی

کیف پول شما، محل نگهداری از رمزارزها و توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) است. شما به کمک کیف پول قادر هستید کسب و کار دیجیتالی خود را راه اندازی نمایید. نمی‌توان هر کیف پولی را انتخاب کرد. گزینه‌های مختلفی وجود دارند و تمامی آن‌ها با هر اکوسیستم رمزارزی سازگار نیستند.

این بدین معنی است که قبل از راه اندازی یکی از این کیف پول‌ها، باید حتماً وضعیت سازگاری آن را بررسی کنید. به عنوان مثال، بازی بلاکچینی Axie infinity، با استفاده از پروتکل اتریوم ساخته شده است. لذا برای انجام این بازی، به یک کیف پول سازگار با اتریوم، همچون متاماسک نیاز داریم.

شارژ کیف پول

در بازی‌هایی که امکان برداشت نخستین درآمدهای دیجیتالی ناشی از بازی را به بازیکنان نمی‌دهند، کاربران مجبورند کیف پولشان را شارژ کنند، تا تعاملات مالی معناداری با بازی داشته باشند. رمزارز استفاده شده، بطور خاص به بازی در حال انجام بستگی دارد. شما مجبورید چند چرخه را پشت سربگذارید تا به  توکن مورد نیاز دسترسی پیدا بکنید.

برای مثال، به منظور شروع نبرد در بازی گیم فای cryptoblades، بایستی کیف پول متاماسکی خود را با اسکیل (skill)، که رمزارز خاص این بازی است شارژ کنید. برای دستیابی به اسکیل، در وهله نخست به کوین بایننس (BNB) نیاز دارید و سپس می‌توانید آن را با اسکیل تعویض نمایید.

شارژ کیف پول در بسیاری موارد مشکل ساز نمی‌باشد، اما به این نکته‌ی مهم توجه داشته باشید که احتمال ایجاد سردرگمی در خلال اجرای این فرایند، دور از ذهن نیست.

خرید اقلام اولیه موردنیاز 

با وجود اینکه دانلود بازی‌های گیم فای رایگان است، اما تا موقعی که از طریق یک خرید، برای مثال یک شخصیت یا بروزرسانی، در این دنیا سرمایه گذاری نکنید، قادر به انجام بازی نیستید. این اقلام می‌توانند گران باشند. به عنوان مثال، به منظور ورود به جهان بازی Axieinfinity، به خرید سه NFT نیاز دارید. حتی در کم هزینه‌ترین حالت، حدوداً 600 دلار هزینه خواهد شد.

گیم فای

برترین بازی‌های گیم فای

Axie infinity

این بازی از مکانیزم هایی همچون تکمیل وظایف و مبادله‌ی دارایی‌ها در محیط بازی پولی خود استفاده می‌کند. این بازی با سرعت زیادی، به یکی از بزرگترین بازی‌های بلاک‌چینی در سطح جهان تبدیل شده است.

بازیکنان، با جمع آوری، آموزش دهی و نبرد بین موجودات، برای پیشرفت در مراحل بازی استفاده می‌کنند. NFT بازی به اسم Axie مشهور است. این بازی قادر است درآمد کلانی را نصیب بازیکنان تمام وقت بکند. بهترین بازیکنان، تا صدها هزار دلار در ماه درآمد دارند.

حتی بازیکنان معمولی هم در همین بازه زمانی، 400 دلار به جیب می‌زنند. این درآمد، بوسیله رمزارز در حال رشد ASX مورد پشتیبانی قرار دارد. سقف ارزش بازاری آن از 8 میلیارد دلار فراتر رفته است.

Decentraland

با وجود اینکه رمزارز ASX برای بازی Axieinfinity، با ارزش‌ترین رمزارز در بازار بازی‌های گیم فای است. اما همین حالا، این جایگاه به MANA اختصاص یافته است. این یک رمزارز مبتنی بر اتریوم است، که بازی decentraland بر روی آن اجرا می‌شود.

این بازی شبیه پلتفرم‌های جهان باز همچون roblox است. ادغام NFT در تجربه‌ی بازی، بدان معناست که دارایی‌های دیجیتال تولید شده توسط بازیکنان، منافع مالی خیره کننده‌ای را به دنبال دارند. رشد سریع این پروژه، نشان دهنده این موضوع است که زمان گذاشتن روی این اقتصاد دیجیتال، برای بسیاری به یک تجارت سودآور تبدیل خواهد شد.

شوالیه جنگل (Forest knight)

بازی شوالیه جنگل، یکی از اولین بازی‌های گیم فای موبایلی است، که در ژانر نقش آفرینی فانتزی نوبتی قرار می‌گیرد. بازیکنان این شانس را دارند با شکست دادن شیاطین جنگلی، NFT های کمیابی را جمع آوری نمایند.

در حال حاضر سه نوع NFT برای این بازی تعریف شده‌اند، سلاح‌ها، تجهیزات و پوسته‌ها.

اما انتشار دهنده بزودی، انواع جدید بیشتری از جمله حیوانات خانگی و املاک را منتشر خواهد نمود. با انجام این کار، بر عمق تجربیات معاملاتی و اقتصادی بازی افزوده می‌شود. این بازی در ماه سپتامبر معرفی شد و توکن بومی بازی با اسم توکن KNIGHT، به سقف بازار کاملاً توسعه یافته رقیق شده 75 میلیون دلار دست یافته است.

آیا تمایل به ساخت بازی رمزارز از جنس گیم فای دارید؟

گیم فای چیست؟ این پدیده فقط سوژه‌ی بحث‌های رمزارزی نیست، بلکه جامعه‌ی بازی‌های ویدئویی نیز کاملاً روی آن تمرکز نموده است. اندرو ویلسون، مدیرعامل شرکت EA معتقد است که گیم فای، و NFT، آینده‌ی صنعت بازی را تشکیل می‌دهند.

با سپری شدن چند ماه، گیم فای از یک توئیت ساده، به روندی با توانایی بالقوه متحول سازی صنعت بازی سازی تبدیل شده است. بنابراین بازی خلاق، فرصت فوق العاده‌ای را پیش روی خود می‌بینند. اگر مفاهیم بازی سازی بخوبی انتخاب شوند و شرکای تجاری صحیحی انتخاب شوند، هیچ محدودیتی پیش روی آنان نخواهد بود.

شرکت Wappier، برای کمک به بازی سازها برای ورود به گیم فای، یک راهکار NFT از جنس خدمات بر بستر نرم افزار( SaaS) را پیشنهاد داده است. چنین سیستمی، کار تولید، راه اندازی و بهینه سازی پروژه‌های بازی‌های رمزارزی را تسهیل می‌کند.

پلتفرم ما، با ارائه خدماتی همچون تولید کیف پول‌های هوشمند، یا ایجاد بازار NFT، به شما کمک کرده تا هر یک از مراحل توسعه بازی‌های گیم فای را بخوبی مدیریت کنید. اگر کنجکاو هستید که آیا کمکی از ما، برای درآمدزایی حقیقی از رویاهای بلاکچینی تان برمی آید یا خیر.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button