معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

 معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)
فهرست مطالب

بازی‌‌های ویدئویی آنلاین بر بستر ان‌‌اف‌‌تی پدیده جدیدی نیستند. آنها دست کم از سال 2017 و با راه اندازی پروژه محبوب و معروف کریپتو کیتیز (CryptoKitties) مطرح شدند و تعداد زیادی از آنها، موفق بوده‌‌اند. اما شاید اکسی اینفینیتی از سایر بازی‌‌های پیش از خود متفاوت است. سرمایه‌‌گذاری بازار این پروژه بیش از 2 میلیارد دلار است (در زمان نوشتن این مطلب) و پیش‌‌بینی می‌‌شود امسال بیش از 1 میلیارد دلار درآمد داشته باشد. از این رو به راحتی می‌‌توان گفت اکسی اینفینیتی موفقیتی مبهوت کننده داشته است.

در اینجا هر آنچه باید درباره به زعم بسیاری افراد، محبوب ترین بازی بلاکچین 2021 بدانید را مطرح میکنیم.

اکسی اینفینیتی چیست (AXS)؟

اکسی اینفینیتی یک بازی محبوب بلاکچین است که مجموعه بازی‌‌های بسیار موفق پوکمون (Pokemon)، الهام بخش آن بود. این بازی پایان باز دارد و به شدت انعطاف پذیر است و به بازیکنان اجازه می‌‌دهد حیوانات دیجیتالی مختلفی به نام اکسی را جمع‌‌آوری کنند، که می‌‌توان آنها را در اکوسیستم دائما در حال توسعه اکسی پرورش داد، با آنها مبارزه کرد یا آنها را مبادله کرد.

اکسی اینفینیتی در اوت 2021 از نظر حجم هفتگی درون زنجیره‌‌ای، DApp شماره یک بازی‌‌های بستر اتریوم است. همچنین با بیش از 100000 کاربر در هفته، یکی از سه DApp بازی مشهور برتر از نظر کاربران است.

این پلتفرم به گونه‌‌ای طراحی شده تا روشی سرگرم‌‌کننده، قابل دسترسی و آموزشی برای برخورداری از قابلیت‌‌های فناوری بلاکچین باشد. اکسی اینفینیتی در اجرای نسخه کنونی خود موفق بوده است و اکنون یکی از بازی‌‌های مهم در صنعت بلاکچین بسیاری از کشورهای در حال توسعه است.

اکسی اینفینیتی

AXS و SLP چه هستند؟

دو توکن اصلی در اکوسیستم اکسی اینفینیتی به کار می‌‌روند: اکسی اینفینیتی شاردز (AXS) و اسموت لاو پوشنز (سابقا اسمال لاو پوشن) (SLP). دارندگان یا هولدرهای AXS بخشی از سازمان غیرمتمرکز اکسی را شکل می‌‌دهند و می‌‌توانند به شکلگیری پیشرفت این پلتفرم کمک کنند – از جمله اینکه تصمیم بگیرند سرمایه خزانه‌‌داری چطور خرج شود یا سرمایه اکوسیستم چطور اختصاص یابد. از سوی دیگر SLP با بازی کردن این بازی به دست می‌‌آید و می‌‌تواند برای تولید اکسی‌‌های جدید به کار رود.

AXS و SLP هر دو توکن‌‌های شبکه ERC20 هستند که در شبکه اتریوم خرید و فروش می‌‌شوند.

اکسی اینفینیتی مرحله آخر فروش توکن خود را در لانچ پد بایننس انجام داد و مبلغ کل 2.97 میلیون دلار درآمد به دست آورد. این پروژه توسط اسکای ماویس (Sky Mavis) استودیوی بازی متمرکز بر فناوری طراحی شده است که ترانگ نگین، مهندس و کارآفرین موفق، الکساندر لارسن، توسعه دهنده تجاری با تجربه (COO)، و ویت آن هو – مدیر ارشد فناوری اسکای ماویس و مهندس ماهری که قبلا در گوگل و پیپال فعالیت کرده است آن را اداره می‌‌کنند.

کاربردهای AXS

توکن AXS در اوت 2021 ابتدا برای تولید اکسی‌‌های جدید به کار می‌‌رود. اما برنامه‌‌هایی برای افزودن عاملیت بیشتر به توکن‌‌ها وجود دارد، از جمله:

پاداش استیک کردن

هلدرهای AXS به زودی می‌‌توانند توکن‌‌های خود را استیک کنند تا سهم قابل‌‌توجهی از افزایش قیمت AXS به دست آورند. قرار است امکان استیک کردن آن در 2021 آغاز شود.

حاکمیت

اکسی اینفینیتی برای گذار به سیستم حاکمیتی غیرمتمرکز طراحی شده که استیک کنندگان AXS بعضی از تصمیمات مربوط به توسعه این پلتفرم را اتخاذ می‌‌کنند. پیش‌‌بینی می‌‌شود اسکای ماویس تا اکتبر 2023 دیگر رای اکثریت را در دست نداشته باشد. انتظار می‌‌رود ویژگی‌‌های حاکمیتی در 2021 راه‌‌اندازی شوند، درحالیکه اکسی اینفینیتی باید تا اواخر 2023 توسط یک سازمان غیرمتمرکز اداره شود. بعضی مواردی که رای دهندگان می‌‌توانند در آن رای دهند شامل موارد زیر است: سرمایه صندوق چطور باید خرج شود و کدام ویژگی‌‌ها در توسعه نقشه راه اولویت دارند.

صلاحیت خرید

ممکن است کاربران بخواهند AXS را هلد یا نگهداری کنند تا در فروش آینده اکسی، فروش زمین یا فروش اقلام مشارکت کنند.

اکسی اینفینتی چطور کار می‌‌کند؟

اکسی اینفینیتی یک بازی جنگی است که کاربران در آن با استفاده از اکسی‌‌های خود در زمان واقعی، مبارزه می‌‌کنند. هر اکسی یک واحد است که با توکن غیرقابل‌‌تعویض ERC-721 (NFT) نمایش داده می‌‌شود.

هر اکسی چهار حالت مختلف دارد: سلامت، اخلاق، مهارت و سرعت. هر یک از این حالت‌‌‌‌ها در نحوه مبارزه در بازی اکسی، نقشی اساسی ایفا می‌‌کنند زیرا مشخص می‌‌کنند اکسی چه میزان آسیب بیشتری را می‌‌تواند تحمل کند، چه کسی اول حمله کند، و چقدر غذا بکشد و سایر موارد.

اکسی در یکی از شش گروه عادی (Aquatic, Beast, Bird, Bug, Plant, Reptile) یا یکی از سه گروه سرّی (Dawn, Dusk, Mech) ارائه می‌‌شود. گروه‌‌های مختلف نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند که سبب می‌‌شود نسبت به سایر گروه‌‌ها، کمتر یا بیشتر موثر باشند. مثلا Aquatics نسبت به Beast, Bug, Mech قوی است اما نسبت به Reptile, Plant, Dusk ضعیف است. همچنین بر آمار اکسی تاثیر می‌‌گذارند.

بازی اکسی اینفینیتی

یک اکسی از شش بخش بدن تشکیل می‌‌شود: کمر، گوش‌‌ها، چشم‌‌ها، شاخ‌‌ها، دهان و دم. این بخش‌‌ها به جز چشم و گوش، هر کدام توانایی‌‌های خاص خود را دارند و بنابراین بر قابلیت‌‌های اکسی در نبرد تاثیر می‌‌گذارند.

اکسی‌‌ها به جز اینکه با شرکت در صف‌‌ها، عرصه PVP، و ادونچر مد (Adventure Mode) می‌‌توانند SLP کسب کنند، می‌‌توانند پرورش نیز داده شوند تا ترکیبات قدرتمند و نادری بسازند. هر اکسی فقط می‌‌تواند حداکثر 7 بار پرورش داده شود تا جمعیت اکسی محدود باشد. این کار 4 اکسی بعلاوه تعداد متغیری از SLP هزینه دارد – اولین چرخه پرورش 150 SLP هزینه دارد و این رقم در چرخه هفتم به 3150 SLP می‌‌رسد.

هر بخش بدن اکسی سه ژن دارد: یک ژن غالب (D)، یک ژن مغلوب (R1) و یک ژن مغلوب مینور (R2). ژن‌‌های غالب 37.5 درصد شانس منتقل شدن به هر فرزند را دارند اما این عدد برای ژن‌‌های مغلوب به 9.375 درصد و برای ژن‌‌های مغلوب مینور به 3.125 درصد می‌‌رسد.

می‌‌توان از ماشین حساب عمومی استفاده کرد و شانس اینکه فرزند دو اکسی بتواند ویژگی‌‌های خاصی داشته باشد را محاسبه کرد.

بعضی از نادرترین انواع اکسی‌‌ها مواردی با اجزای رازآمیز هستند – که فقط در بعضی گروه‌‌های اولیه اکسی‌‌هایی که در طول پیش فروش فروخته شد یافت می‌‌شود. 25 درصد گروه اصلی از 4088 اکسی (که ریشه نامیده می‌‌شوند) اجزای رازآمیز دارند که از این میان، تعداد کل 19راز سه قلو و 3 راز چهار قلو به وجود آمد. تاکنون هر سه اکسی که به بالاترین مبلغ فروخته شده‌‌اند، رازهای سه قلو بوده‌‌اند – از جمله اکسی #2761, #3224, #1046 که به ترتیب به مبلغ 200و 200 و 300 اتریوم فروخته شدند.

از اوت 2021 یکی از آخرین رازهای چهارقلوی باقیمانده (#991) برای فروش به مبلغ 5000 اتریوم لیست شده است. ویژگی‌‌های راز قابل انتقال نیست.

بسیاری از منابع مختلف داخل بازی به صورت توکن در آمده و در بازارهای همتا به همتا (P2P) قابل معامله هستند. این منابع شامل قطعات زمین هستند که کاربران می‌‌توانند آنها را با اقلام مختلفی، به شکل موردنظر خود درآورند. در مجموع جهان لوناسیا (Lunacia) در اکسی اینفینیتی از 90601 قطعه زمین تشکیل شده که در هفت نوع مختلف، پراکنده شده است (Savannah, Forest, Arctic, Mystic, Genesis, Lunas Landing, Map).

اکسی اینفینیتی پروژه Lunacia SDK را نیز توسعه داده است که بازیکنان و توسعه دهندگانی هستند که می‌‌توانند برای ساخت تجربیات بیشتر بازی با استفاده از دارایی‌‌های هنری اکسی اینفینیتی، به کار روند.

اکسی اینفینیتی از زمان آغاز به کار خود در 2018 چندین بار ارتقا یافته و به روزرسانی شده است. بازی پرورش دادن، بازی مبارزه کردن و بازی مبارزه با کارت اکنون کاملا عملیاتی هستند – درحالیکه گیم در مرحله آزمایشی است. اکنون زمین، اقلام و اکسی‌‌ها به سایدچین یا زنجیره جانبی رونین (Ronin) منتقل شده‌‌اند. بعضی از گزینه‌‌های نقشه راه که به زودی آغاز به کار می‌‌کنند شامل راه‌‌اندازی گیم پلی در نیمه اول سال 2022 و راه‌‌اندازی آلفای Lunacia SDK در نیمه دوم سال 2022 است.

بازی ابتدا در بلاکچین اتریوم شروع به کار کرد اما تیم توسعه این بازی در حال ساخت راه‌‌حل زنجیره جانبی پرسرعتی به نام رونین نیز هست. رونین برای بهبود تجربه بازیکن از طریق افزایش سرعت و بخوص حذف کارمزدهای گاز (gas fees) و درعین حال حفظ امنیتی که در شبکه اتریوم وجود دارد طراحی شده است.

بازی کن و پول در بیاور

اکسی اینفینیتی به تعریف ژانر جدیدی از بازی به نام «بازی کن و پول در بیاور» کمک کرده است زیرا کاربران می‌‌توانند با این بازی، درآمدی به شکل ارز AXS, SLP و اقلام به دست آورند.

بازیکنان جدید باید حداقل سه اکسی بخرند (یا قرض بگیرند) تا بتوانند بازی کنند. در زمان نوشتن این مطلب، ارزان‌‌ترین اکسی موجود بین 70 تا 250 دلار قیمت دارد. هرچند اکسی‌‌هایی با هر نوع اجزای بدن، توانایی یا مهارت مطلوب، احتمالا هزینه بسیار بیشتری دارند. پرداخت این رقم برای دریافت اکسی می‌‌تواند یکی از موانع ورود برای بازیکنان جدید باشد.

کمک هزینه در اکسی اینفینیتی چیست؟

درحقیقت اکسی اینفینیتی کمی غیرمعمول است زیرا به خودی خود پروژه‌‌ای موفق در اقتصاد خرد است. هزاران بازیکن سخت تلاش می‌‌کنند تا axs یا SLP به دست آورند، اکسی‌‌ها را پرورش داده یا با آنها مبارزه کنند و اکسی، زمین، یا سایر اقلام نادر را خرید و فروش کنند و درآمد به دست بیاورند.

حتی مشخصه «بازی کن و پول در بیاور» در اکسی اینفینیتی سبب شده است «اقتصاد کمک هزینه اکسی اینفینیتی» شکل بگیرد که شاهد حضور بازیکنان ثروتمندی به نام مدیر و شکل گیری تیمی متشکل از سه اکسی کارمند است که به نام محقق شناخته می‌‌شوند.

سپس این محقق‌‌ها از تیم اکسی‌‌ها استفاده می‌‌کنند تا SLP و سایر اقلام نادر را تولید کرده و دسترنج خود را با مدیران سهیم شوند. مدیر نیز می‌‌تواند منابع آموزشی و نظارت بر محققان را تهیه کرده و کمک کند درآمد روزانه آنها به حداکثر برسد.

لازم است به یاد داشته باشیم از داشتن چند حساب در اکسی اینفینیتی جلوگیری می‌‌شود. به این ترتیب «کمک هزینه‌‌ها» یکی از روش‌‌هایی است که مدیران بتوانند بیش از سه اکسی را بدون ممنوعیت حسابشان، به کار گیرند. اگر مشخص شود کاربری بیش از یک حساب دارد، ممکن است اکسی‌‌هایش ممنوع شود – علامت ممنوع را در بازار اکسی اینفینیتی دریافت می‌‌کند – خدماتی که از اکسی دریافت می‌‌کند موقتا محدود می‌‌شود.

درنتیجه مدیران باید اطمینان یابند محققان آنها قوانین را نقض نمی‌‌کنند – یا با ریسک مسدود شدن موقتی یا دائمی اکسی‌‌هایشان از بازی مواجه شوند.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button