آموزش استیک کردن (Staking) ارز دیجیتال

استیک کردن ارز دیجیتال
فهرست مطالب

تعداد کاربرانی که ارز دیجیتال را استیک می‌کنند تا به سود ثابت یا کشت سود دست یابند، دائما در حال افزایش است و البته گاهی اوقات نیز نوسان‌های شدیدی در تعداد این کاربران دیده شده است؛ اما به همین نسبت، تعداد ماینرها یا استخراج کنندگان ارز دیجیتال از شبکه بلاکچین الگوریتم اثبات کار (PoW) به تدریج شروع کاهش کرده است که بیت کوین، محبوب‌ترین ارز بازار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر صرافی‌های مهمی مانند بایننس، کوینبیس، هوآبی و غیره، خدمات استیک کردن را برای کاربران خود ارائه می‌دهند و مثلا APY یا درصد عملکرد سالانه بایننس تا 30 درصد است، پس عجیب نیست که این صرافی‌ها مقادیر هنگفتی ارز استیک شده را هلد می‌کنند. در 13 سپتامبر 2021 دارایی کل استیک شده در اسمارت چین بایننس، 15.549.281 BNB است. این مقدار در زمان نوشتن این مقاله، معادل 6.1 میلیارد دلار امریکاست. همچنین، ارزش کل قفل شده (TVL) که ارزش دارایی‌های استیک شده در پروتکل‌های DeFi را اندازه می‌گیرد، در 13 سپتامبر 2021 بیش از 86.59 میلیارد دلار است. طبیعی است که چنین ارقامی سبب شود تقاضا برای استیک کردن ارز دیجیتال افزایش یابد.

استیک کردن کریپتو چیست؟

استیک کردن عملی است که در آن، کاربر سرمایه خود را در یک کیف پول رمزارز قفل کرده یا نگه می-دارد تا در حفظ عملیات‌های الگوریتم اثبات سهام (POS) بر اساس سیستم بلاکچین، شرکت کند. این کار مشابه استخراج یا ماینینگ ارز است که به شبکه کمک می‌کند تا به توافق جمعی دست یابد و به کاربرانی که در این کار شرکت می‌کنند، پاداش می‌دهد.

در استیک کردن، حق معتبرسازی معاملات بستگی به این دارد که چه تعداد سکه داخل کیف پول، «قفل» می‌شود. اما در اینجا نیز مانند استخراج در بستر PoW، استیک کنندگان انگیزه دارند تا بلاک‌های جدید را بیابند یا معامله‌ای را در بلاکچین اضافه کنند. پلتفرم‌های بلاکچین PoS علاوه بر انگیزه‌هایی که برای کاربر ایجاد می‌کنند، قابل افزایش هستند و سرعت معاملات آنها بیشتر است.

تفاوت استخراج کردن و استیک کردن

تفاوت اصلی بین استخراج کردن رمز ارز و استیک کردن، سازوکار توافق جمعی مربوط به بلاکچین است که برای معتبرسازی معاملات استفاده می‌شود. استخراج یا ماینینگ برای الگوریتم اثبات کار (PoW) و بیشتر در بیت کوین استفاده می‌شود. اما استیک کردن بیشتر برای الگوریتم اثبات سهام (PoS) از جمله برای اتریوم 2.0 استفاده می‌شود – تغییر اتریوم از سازوکار توافق جمعی PoW به PoS.

در ادامه، بعضی از تفاوت‌های بین استخراج کردن و استیک کردن را شرح می‌دهیم:

 • در ماینینگ یا استخراج، ماینرها معماهای ریاضی پیچیده‌ای را حل می‌کنند اما استیک کنندگان، گره های شبکه با قفل کردن سرمایه کاربر، به معتبرسازی بلوک‌های جدید کمک می‌کنند.
 • در ماینینگ، اولین ماینری که معمای ریاضی را حل کند، یک بلوک را به بلاکچین اضافه می‌کند، اما در استیک کردن، گره‌ها با قفل کردن توکن‌های اصلی در یک قرارداد هوشمند، بلوک جدید را معتبر می-کنند.
 • ماینینگ به سخت‌افزار ویژه استخراج کردن (مثلا GPU) نیاز دارد که انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند اما به گفته «ویتالیک بوترین» (Vitalik Buterin) استیک کردن که برای محیط زیست بسیار مناسب‌تر در نظر گرفته می‌شود، بیش از 99 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند.
 • ماینینگ به توان محاسباتی بیشتر (کار بیشتر)، شانس بیشتر برای حل بلوک و دستیابی به پاداش نیاز دارد، درحالیکه در استیک کردن، هر قدر توکن‌های اصلی بیشتری استیک شوند (ارزش ذخیره شده بیشتر باشد)، احتمال انتخاب شدن برای معتبر کردن یک بلوک جدید، بیشتر می‌شود.

استیک کردن چیست

چه چیز را می‌توانم استیک کنم؟

با توجه به افزایش محبوبیت استیک کردن، ده‌ها گزینه برای کاربرانی در دسترس است که مایلند درآمدی غیرفعال را با دارایی‌های ساکن خود در رمزارز به دست آورند. در اینجا به اختصار بعضی از بزرگترین رمزارزهایی که در حال حاضر پیشنهاد پاداش برای استیک کردن می‌دهند را توضیح می‌دهیم:

استیک کردن اتریوم 2.0

یکی از داغ‌ترین گزینه‌های استیک کردن، اتریوم 2.0 است، زیرا تا این تاریخ، اتریوم دومین بستر محبوب رمزارزهاست. و اگر در اتریوم سرمایه‌گذاری کرده‌اید، می‌توانید یکی از اولین کسانی باشید که آن را معتبر می‌کنید و به شکوفایی سیستم کمک کنید.

برای استیک کردن اتریوم 2.0 لازم است حداقل 32 اتریوم و یک کلاینت شبکه اصلی Eth1 داشته باشید. ابتدا سراغ پد عرضه Eth2 بروید. البته اگر صعود انفجاری صنعت DeFi در سال 2020 را دنبال کرده باشید، می‌دانید که بیشتر رشد آنها مربوط به پاداش‌های بالقوه تناوبی است که پروتکل‌های کشت سودی که در توکن‌های ERC20کار می‌کنند، به سرمایه‌گذاران خود ارائه داده‌اند. بعدا درباره این موضوع با جزییات بیشتری صحبت می‌کنیم.

استیک بر بستر تزوس (XTZ)

تزوس در ژوئن 2018 متولد شد و به عنوان بزرگترین عرضه اولیه سکه (ICO) با بیش از 230 میلیون دلار سرمایه‌‌گذاری، طوفان شدیدی به وجود آورد. این ارز، نسخه‌ای از الگوریتم اثبات سهام به نام اثبات سهام نقدی (LpoS) را اجرا می‌کند.

ارز خالص تزوس، XTZ نامیده می‌شود و فرایند استیک کردن را «بیکینگ» یا پختن نامیده می‌شود. بیکرها با استفاده از ارز خالص، پاداش می‌گیرند. بعلاوه، بیکرهای بداندیش نیز استیک شان ضبط می‌شود تا مجازات شوند.

برای اینکه بتوانید تزوس را بیک/ استیک کنید، لازم است 8000 سکه XTZ داشته باشید و یک گره کامل را اجرا کنید. خوشبختانه خدمات شخص ثالث به کمک آمده است که به دارندگان تعداد اندکی سکه نیز امکان می‌دهد مقادیر کمی از XTZ به نمایندگی از آنها بیک شود، و پاداش بیک کردن را با شخص ثالث سهیم شوند. درصد سود سالانه استیک کردن XTZ از پنج تا شش درصد است.

ارز آلگوراند (ALGO)

هدف اصلی الگوراند (آلگو) انجام پرداخت‌های کم هزینه فرا مرزی است. این شبکه که با پروتکل الگوریتم اثبات سهام (PoS) کار می‌کند، برای تامین امنیت و پردازش معاملات، به استیک کنندگان نیاز دارد. آلگو برخلاف تزوس از سازوکار توافق جمعی اثبات سهام خالص (PpoS) استفاده می‌کند. اما همچنان لازم است استیک کنندگان، گره‌های کامل را اجرا کنند.

بعلاوه اشخاص ثالثی وجود دارند که نمایندگی آلگو را پشتیبانی می‌کنند. پاداش استیک کردن این شبکه‌ها، سالانه بین پنج تا ده درصد است. دقت کنید که پاداش‌ها تحت تاثیر بستری هستند که استفاده می‌شود. مثلا کسانی که از استیک کردن در بایننس استفاده می‌کنند سود سالانه (APY) 8 درصد به دست می‌آورند.

استیک کردن آیکون (ICX)

پروژه بلاکچین پیچیده کره‌ای آیکون (ICX) نیز بستر دیگری است که به شکل خالص و بومی، امکان استیک کردن را فراهم می‌کند. اما آیکون با الگوراند و تزوس متفاوت است زیرا از الگوریتم توافق جمعی اثبات سهام نماینده (DpoS) استفاده می‌کند. در این مدل، تعداد مشخصی از کاربران، بلوک‌های جدید را می‌یابند و زمانی که سایر افراد، نماینده سکه‌های آنها در این نهادها هستند، معاملات را تایید می‌کنند.

آیکون یک توکن بومی به نام ICX دارد. پاداش سالانه استیک کردن آیکون از شش تا 36 درصد است.

استیک کردن استیبل کوین یا ارز دیجیتال با قیمت ثابت

استیک کردن استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتالی که قیمت ثابت دارند نیز روشی عالی برای نگهداری سرمایه‌تان با نرخ سود جاری اندک و کسب سود و در عین حال، اجتناب از فراریت قیمت بازار است. در اینجا بعضی از سودهای استیبل کوین‌های صرافی‌های محبوب را نام می‌‌بریم:

USDC: 3.49  درصد در بایننس، 0.15 درصد در کوین بیس، 3.23 درصد در اوکی ایکس

BUSD: 3.59  درصد در بایننس

DAI: 2  درصد در کوین بیس، 4.12 درصد در اکی ایکس

USDT: 5.47  درصد در بایننس، تا 13.93 درصد در اوکی ایکس

رمز ارزها را در کجا استیک کنم؟

صرافی‌های متمرکز (CEX)

به لطف تعداد زیاد کاربرانی که در پلتفرم‌های صرافی‌ها حضور دارند، آنها به شکل طبیعی سراغ کسب و کار استیک کردن رفته‌اند.

صرافی های استیک کردن ارز

معامله‌گران با استیک کردن می‌توانند جریان درآمد خود را متنوع سازند و از سرمایه ساکن خود در صرافی نیز پول درآورند. بعضی از صرافی‌های مهم ارز دیجیتال که از استیک کردن پشتیبانی می‌کنند شامل موارد زیر هستند:

بایننس

بایننس از نظر حجم معاملات، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. بنابراین بسیاری از سرمایه-گذاران برای استیک کردن از طریق پلتفرم‌های معامله، این صرافی را در فهرست خود جای می‌دهند. به همین ترتیب، خدمات استیک کردن در بایننس برای سکه‌های الگوریتم اثبات سهام از جمله اتریوم 2.0 در دسامبر 2020 آغاز به کار کرد. بعلاوه، این صرافی از استیک کردن DeFi نیز پشتیبانی کرده و رمزارزهایی مانند DAI، تتر (USDT)، بایننس  USD (BUSD)، BTC  و بایننس کوین (BNB) را ارائه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استیک کردن در بایننس، این قسمت را مطالعه کنید.

کوین بیس

کوین بیس صرافی واقع در امریکا است که در NASDAQ فهرست شده است و یکی دیگر از صرافی‌های مهم ارز دیجیتال است که می‌توانید در آن، مجموعه‌ای از رمزارزها را استیک کنید. به جز استیک ETH 2.0 می‌توانید استیک ALGO و XTZ را نیز در کوین بیس انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استیک در صرافی کوین بیس، این قسمت را مطالعه کنید.

جمینی

در حال حاضر استیک کردن در پلتفرم جمینی (Gemini) ارائه نمی‌شود. هرچند کاربران می‌توانند در Gemini Earn تا 8.5 درصد سود سالانه را از رمزارزهای خود به دست آورند، اما این کار را با قرض دادن دارایی‌های ارز دیجیتال خود انجام می‌دهند نه با استیک کردن برای ایمن سازی شبکه اثبات سهام. درهرحال جمینی عنوان کرده است قصد دارند در آینده نزدیک، خدمات استیک کردن اتریوم 2.0 را ارائه دهند.

کیف پول‌های شخصی/ سرد

این شکل از استیک کردن نیز استیک کردن سرد نامیده می‌شود. اما استیک کننده باید سکه‌های استیک شده را در آدرس یکسانی نگه دارد، زیرا جابجا کردن آنها، دوره قفل شدن توکن را می‌شکند، و درنتیجه پاداش استیک کردن آنها از بین می‌رود.

کیف پول‌های آفلاین/شخصی مهم در رمزارز که از استیک کردن پشتیبانی می‌کنند عبارتند از:

 • لجر (Ledger) : لجر یکی از بهترین کیف پول‌های سرد در این صنعت است. مزیت کیف پول‌های نرم افزاری این است که همچنان کنترل کامل سکه‌های خود را در طول جلسه استیک کردن، در دست دارید. لجر علاوه بر امنیت بسیار بالا، به کاربران اجازه می‌دهد تا هفت سکه را استیک کنند. بعضی از سکه‌هایی که برای استیک کردن پشتیبانی می‌کند Tron (TRX), ATOM, ALGO هستند.
 • تراست ولت (Trust Wallet) : کیف پول چندکاره تراست ولت یک کیف پول شخصی است که توسط بایننس پشتیبانی می‌شود. این کیف پول به کاربران امکان می‌دهد با استیک کردن ارزهایی مانند XTZ, ATOM, VeCHAIN (VET), TRX, IoTeX (IOTX), ALGO, TOMOCHAIN (TOMO), Callisto (clo) درآمدی ساکن داشته باشند.
 • کوول ولت اس: اولین کیف پول سخت‌افزاری با بلوتوث موبایل، کوول ولت اس (CoolWallet S) است که امکان استیک کردن استیبل کوین (USDT) داخل اپ را از طریق ویژگی پس‌انداز X فراهم می‌کند.
 • ترزور (Trezor) که قدیمی‌ترین کیف پول سخت‌افزاری جهان که از استیک کردن بعضی دارایی‌ها از جمله ارز تزوس از طریق اپلیکیشن‌های شخص ثالث مانند اکسودوس ولت (Exodus wallet) نیز پشتیبانی می‌کند.

استیک کردن

پلتفرم‌های خدمات استیک کردن

برخلاف صرافی‌ها و کیف پول‌های رمزارز که به ترتیب به معامله کردن و نگهداری عایدات اختصاص دارند، پلتفرم‌های خدمات استیک کردن، مختص کار استیک کردن هستند. اما این پلتفرم‌ها درصدی از پاداش به دست آمده را به عنوان کارمزد خدمات خود، برمی‌دارند. استیک کردن در این پلتفرم‌ها به نام استیک کردن نرم نیز شناخته می‌شود.

 • استیک کپیتال (Stake Capital) : این پلتفرم از استیک ارزهای شبکه لووم (LOOM)، KAVA، XTZ، Aion، لیورپیر (LPT)، و کوزموس (ATOM) پشتیبانی می‌کند.
 • مای کوینتینر (MyCointainer) : کاربران مای کوینتینر هنگام استیک کردن دارایی مجازی خود می وانند یکی از گزینه‌های ماکزیمم توان (Power Max)، توان اضافی (Power Plus) و گزینه‌های پایه یا بیسیک را انتخاب کنند. این سه سطح، هر کدام هزینه‌های مخصوص به خود را دارند. مثلا کاربران سطح پایه ، کارمزد کم 1 دلار را می‌پردازند، اما کاربران ماکزیمم توان بیش از 10 دلار در ماه پرداخت می‌کنند. این پلتفرم امکان استیک کردن بیش از 50 رمزارز را با پشتیبانی استیک روی چین فراهم می‌کند.

استیک کردن  DeFi

برای اطلاع از سود استیک کردن DeFi به صفحه ماشین‌ حساب استیک کردن در وبسایت بروید.

 • میکر (MKR) : این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد استیبل کوین را به جای رمزارزهایی مانند بیت کوین که قیمت فرّاری دارند، قرض بگیرند. محبوبیت آن سبب شده تبدیل به یکی از مهمترین پروتکل های فایننس غیرمتمرکز در بلاکچین اتریوم شود (در حال حاضر در ژانویه 2021 پلتفرم شماره یک از نظر حجم کل دارایی قفل شده (TVL) است). بخصوص ارز DAI، استیبل کوین اصلی این شبکه است. بنابراین کشت‌های سود، ارز DAI را ذخیره می‌کنند که به قرض گیرندگان وام داده می‌شود، اما پاداش خود را از سود وام‌ها دریافت می‌کنند.
 • سینتتیکس (SNX):  سینتتیکس (Synthetix) یک ارز بومی به نام SNX دارد. همان طور که نام آن نشان می‌دهد، پلتفرمی است که برای صدور دارایی‌های ترکیبی استفاده می‌شود که معمولا با نام سینت‌ها (Synths) شناخته می‌شوند. سینت‌ها دارایی‌های مجازی هستند که برای نمایش دارایی‌های واقعی و فیزیکی از جمله سهام‌، رمزارز و پول سنتی (فیات) به کار می‌روند.
 • یرن فایننس (YFI) : این پروتکل در فوریه 2020 به عنوان گردآورنده DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) به وجود آمد. بنابراین به جای تسهیل وام و استقراض، سرمایه‌های سپرده گذاری شده در پلتفرم‌ها را، با بهترین سود و ریسک کمتر، توزیع می‌کند. مثلا هر زمان متوجه شود رمزارزهای Aave و Compound بیشترین سود و ریسک کمتر را دارند، سرمایه‌ها را بین این دو، توزیع می‌کند.
 • کامپوند (COMP) : کامپوند (Compound) کاربران را قادر می‌سازد گستره اندکی از رمزارزها را وام بگیرند یا وام دهند، مانند ETH, USD Coin، بیسیک اتنشن توکن (BAT)، اتریوم (ETH) و این پلتفرم از استخرهای وام دهی استفاده کرده و سود وام‌ها را دریافت می‌کند. وام گیرندگان در این پروتکل باید مقدار مشخصی از سکه‌هایی که پشتیبانی می‌شود را به عنوان وثیقه، سپرده گذاری کنند.

پلتفرم استیک کردن را چطور انتخاب کنیم؟

انتخاب پلتفرم مناسب برای استیک کردن، به اندازه پاداشی که برای استیک دریافت می‌کنید، مهم است. اگر پلتفرم اشتباهی انتخاب کنید، ممکن است پاداش‌ها و سکه‌های استیک شده خود را به کلی از دست بدهید. در اینجا بعضی از بهترین اقداماتی که برای اتنخاب پلتفرم استیک کردن انجام می‌شود را شرح می‌دهیم:

 • وقتی قرار است پلتفرم‌های DeFi را انتخاب کنید، فقط به حرف موسس یا تیمی که قصد دارد پروتکل خود را معرفی کند گوش ندهید، به ویژه اگر آشنایی چندانی با فناوری ندارید. سراغ ردایت (Reddit) یا توئیتر بروید و ببینید دیگران درباره آن پروتکل چه می‌گویند. کاربران Dev معمولا می‌توانند احتمال کلاهبرداری راگ پول (که توسعه دهندگان یک پروژه، سرمایه سرمایه‌گذاران را برمی‌دارند و پروژه را به حال خود رها می‌کنند) را شناسایی کنند و معمولا نشانه‌های کلاهبرداری یا آسیب‌پذیری که بیابند را به بقیه جامعه گوشزد می‌کنند.
 • بیش از حد درگیر پاداش‌های سالانه یا APY نشوید. عوامل مهم زیادی از جمله اعتبار و مدت عمر پلتفرم نیز باید علاوه بر پاداش سالانه آن، در نظر گرفته شود.
 • تا جایی که ممکن است با پلتفرم‌های معتبری مانند میکر، کوول ولت و غیره کار کنید و سعی کنید ثروت رمزارز خود را در معرض خطر پلتفرم‌هایی که کلاهبرداری به نظر می‌رسند و قول سود بالایی برای استیک کردن می‌دهند، قرار ندهید.
 • از تحلیلگران معتبری مانند کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) برای بررسی اطلاعات مربوط به پلتفرم PoS یا الگوریتم اثبات سهام استفاده کنید. برای بررسی پلتفرم‌های استیک به عنوان خدمات و خدمات استیک کردن شخص ثالث نیز سراغ این تحلیلگران بروید.
 • پیش از استیک کردن، شروط و مقررات یا قوانین فرایند استیک کردن را بخوانید. قوانین به مواردی از این دست می‌پردازد که آیا لازم است کیف پول به صورت شبانه روزی به اینترنت متصل باشد یا خیر، آیا رمزارز استیک شده بیاد پیش از اینکه از حالت استیک دربیاید، مدتی را در دوره خنک شدن سپری کند یا خیر، و حداقل مقدار استیک کردن چقدر است.

استیک کردن رمزارز

فرایند استیک کردن ارزهای دیجیتال بستگی به گزینه مورد نظر شما برای استیک کردن دارد. مثلا استیک کردن سرد با معتبرساز مستقیم بودن در یک پلتفرم PoS متفاوت است. بعلاوه، استفاده از پلتفرم‌های خدمات استیک کردن، مسیری متفاوت با اسیت کردن در صرافی یا با کمک شخص ثالث دارد.

استیک کردن در صرافی

در اینجا بررسی می‌کنیم استیک کردن در صرافی چگونه انجام می‌شود. برای توضیح روش کار آن از پلتفرم صرافی بایننس و ارز اتریوم استفاده می‌کنیم.

 • ابتدا باید یک حساب در صرافی بایننس و مقداری ارز اتریوم داشته باشید. خوشبختانه وقتی در صرافی هستید می‌توانید سایر ارزهای خود را با اتریوم معاوضه کنید.
 • وقتی وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شدید، مسیر Finance>Binance Earn> ETH2.0STAKING را دنبال کنید.
 • دقت کنید اتریوم‌های استیک شده، تا 24 ماه قفل خواهند شد. بایننس، اتریوم استیک شده را به شکل توکن در می‌آورد و پاداش‌ها را به شکل BETH توزیع می‌کند.
 • به گزینه «Stake Now» بروید و مقدار اتریومی که مایلید استیک کنید را مشخص کنید.
 • روی گزینه «Confirm» کلیک کنید. در پنجره دومی که باز می‌شود، یکبار دیگر پیش از کلیک روی «Confirm» یا تایید، شروط و مقررات را مطالعه کنید.

بیشترین پاداش استیک کردن در کدام صرافی‌ها به دست می‌آید؟

اکنون در سپتامبر 2021، بعضی از صرافی‌هایی که بیشترین پاداش را به استیک کردن اختصاص می-دهند، از این قرارند:

 • بایننس:49 درصد برای BNB؛ 11.34 درصد برای MATIC؛ 11.51 درصد برای DOT؛ 5.09 درصد برای ADA؛ 31.25 درصد برای CAKE و بیشتر (بعضی از موارد، استیک کردن قفل دار هستند که مدت قفل آنها از 15 تا 90 روز است).
 • کوین بیس: 5 درصد برایETH؛ 4 درصد برای ALGO؛ 5 درصد برای ATOM؛ 4.63 درصد برای XTZ؛ و بیشتر
 • کراکن:7 درصد برایETH؛ 12 درصد برای DOT؛ 4-6 درصد برای ADA؛ 7 درصد برای ATOM؛ 5.5 درصد برای XTZ و بیشتر.
 • اکی ایکس: تا 13.39 درصد برای ETH، 15.19 درصد برای DOT؛ 14.5 درصد برای MATIC؛ 14.05 درصد برای ATOM؛ 16.26 درصد برای GRT و بیشتر (سود بستگی به استیک کردن با مقررات انعطاف پذیر یا ثابت دارد).

استیک کردن رمز ارز

استیک کردن در کیف پول سخت افزاری

فرایند استیک کردن رمزارز در کیف پول سخت افزاری مانند لجر (Ledger) نیز ساده و سرراست است.

 • گام اول این است که اپ آن ارز را در لجر نصب کنید (مثلا ALGO)
 • یک حساب جدید در لجر لایو (Ledger Live) بسازید و ارزهایی که می‌خواهید استیک کنید را با استفاده از لجر لایو، به کیف پول ببرید.
 • و کارتان تمام شد.

اما همه ماجرا این نیست. می‌توانید از سکه‌های ذخیره شده در کیف پول لجر خود استفاده کنید، اما لازم است رمزارز را با استفاده از سایر اپلیکیشن‌های کیف پول، مدیریت کنید. استیک کردن با استفاده از این فرمول، مراحلی شبیه به آنچه در بالا شرح داده شد دارد، اما پس از مرحله یک باید از یک محل ذخیره ارز شخص ثالث استفاده کنید.

پس از آن لازم است سرمایه را از کیف پول به لجر بفرستید و استیک کردن را شروع کنید. دقت کنید که کیف پول شخص ثالث، رمزارز موردنظر شما را پشتیبانی کند.

در کجا می‌توانید بیشترین پاداش‌های استیک کردن در کیف پول سخت افزاری را به دست آورید؟

در سپتامبر 2021، دو مورد از بهترین کیف پول‌های سخت افزاری برای کسب بیشترین پاداش‌های استیک کردن، از این قرار است:

لجر: 6 درصد برای XTZ؛ 7 درصد برای TRX؛ 8-10 درصد برای ATOM؛ 5-6 درصد برای ALGO و 10 درصد برای DOT (سودها به شکل تخمینی هستند و کارمزد معتبرسازان در نظر گرفته نشده است).

ترزور (Trezor): کیف پول ترزور در UI خود به صورت مستقیم از استیک کردن پشتیبانی نمی‌کند. اما می‌توانید آن را به اپ‌های کیف پول مانند اکسودوس (Exodus) متصل کنید. سودهای آن 8.98 درصد برای ATOM؛ 4.91 درصد برای ADA؛ 5.46 درصد برای XTZ و بیشتر هستند.

مزایا و ریسک‌های استیک کردن رمزارز

با توجه به سودهای جذابی که در بالا گفته شد، مشخص است که چرا استیک کردن در میان دارندگان رمزارز تا این حد محبوب شده است، زیرا درآمدی اضافی از تنظیمات رمزارز در حساب‌هایشان به دست می‌آورند. همچنین، با سودهای صددرصدی بعضی پروتکل‌ها که به شدت شگفت‌انگیز است، استیک کردن به درستی جای پای خود را در دنیای کریپتو، محکم کرده است. اما پیش از اینکه بی محابا سراغ استیک کردن بروید، به بعضی مزایا و مضرات بالقوه آن نیز توجه کنید.

بعضی مزایای استیک کردن رمزارز از این قرار است:

 • تولید درآمد انفعالی – سودهای این کار می‌تواند بسیار جذاب یا بسیار ظالمانه باشد، و می‌تواند درآمدی منفعل برای افرادی که میزان تمایل متفاوتی نسبت به ریسک دارند، فراهم کند.
 • ورود با مبلغ اندک – استیک کردن بسیار آسان است و می‌توان با چند کلیک ساده، آن را انجام داد، بخصوص در صرافی‌های بزرگ که اکنون خدمات استیک کردن را پیشنهاد می‌دهند. کاربران نیازی به مقادیر زیادی سرمایه برای شروع به این کار ندارند و استیک کردن از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه است.

اما ممکن است بپرسید: آیا استیک کردن رمزارز، امن است؟ در اینجا بعضی خطرات استیک کردن رمزارز را شرح می‌دهیم:

 • احتمال هک شدن/ حملات سایبری به پروتکل یا صرافی وجود دارد – این یکی از دلایل اصلی است که سبب می‌شود بعضی از سرمایه‌گذاران کریپتو، در کیف پول‌های سخت‌افزاری به استیک کردن بپردازند.
 • احتمال سقوط ارزش سکه بخصوص در شرایطی که بازار قیمت‌های فرّاری دارد. وقتی ارز شما در مدت استیک کردن، در حالت قفل است، قادر به نقد کردن دارایی‌های خود در زمان پایین آمدن قیمت ارزها نیستید.
 • گره‌های معتبرسازی که توکن‌های استیک شده شما را در دست دارند ممکن است در صورتی که 100 درصد مدت زمان پردازش معاملات را تایید نکنند، جریمه شوند.

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button