داد و ستد رمزارز چگونه کار میکند؟

داد و ستد رمزارز
روش خاصی که بلاک‌چین معاملات و داد و ستد رمزارز را انجام می‌دهد پتانسیل بالایی دارد! چون نیاز به فرد واسطی برای ایجاد اطمینان نیست، هر کسی در هر جایی می‌تواند کالا و سرویس مبادله کند.
فهرست مطالب

برای اینکه در بلاک‌چین معالمه‌ای صورت بگیرد، کاربران به دو دسته کلید و والت (یا همان کیف‌پول کریپتو) نیاز دارند. این سیستم، که بر پایه‌ی دانش کریپتوگرافی (رمزنگاری) احداث شده است، به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند کالا و سرویس خود را با یکدیگر معامله کنند، بدون اینکه به شخص یا گروه واسطی نیاز داشته باشند. در دنیای غیر مجازی، ما برای معامله‌ی پول، کالا، و سرویس‌های مختلف، چیزی را به صورت فیزیکی به شخص دیگری می‌دهیم. در دنیای بلاک‌چین، فرآیند داد و ستد رمزارز مراحل کمتری دارد. در این راهنما، ما به شما چگونگی کار این فرآیند در بلاک‌چین و همینطور فرق بین کلید‌های شخصی و عمومی را توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

 

چک لیست ارسال رمزارز

ارسال رمزارز در بلاک‌چین شامل چندین مرحله می‌شود:

  • کلید: اول شما به کلید عمومی فرد یا شرکتی که قصد ارسال پول یا توکن به آن‌ها را دارید، نیاز دارید.
  • درخواست: شما به شبکه می‌گویید که قصد ارسال پول به کسی را دارید. این کار را با استفاده از نرم‌افزاری که شبکه استفاده می‌کند انجام می‌دهید. ساده‌ترین و راحت‌ترین روش این است که از یک والت یا همان کیف‌پول استفاده کنید.
  • چک‌کردن گزارش‌ها: نود‌های شبکه گزارش‌های ثبت شده در بلاک‌چین را بررسی می‌کنند و مطمئن می‌شوند که ارزی که قصد ارسال آن را دارید در اختیار شماست و آن را قبلاً خرج نکرده‌اید.
  • بایگانی: وقتی شبکه تأیید کرد که معامله‌ی شما قابل انجام است، آن را به بلوک‌های معامله اضافه می‌کند تا توسط نود‌ها تأیید شود.
  • امنیت: زمانی که این اتفاق می‌افتد، دیگر راه بازگشتی نیست و نمی‌توان آن را لغو کرد چرا در آن صورت باید تمام معاملات در بلوک دوباره از اول ثبت شوند، که این کار باعث ایجاد دردسر و مشکل برای دیگران می‌شود.

داد و ستد رمزارزها

کلید‌های شخصی و عمومی در داد و ستد رمزارز

قبل از اینکه مراحل ذکر شده انجام شوند، برای داد و ستد رمزارز شما به دو کلید نیاز دارید: یک کلید عمومی و یک کلید شخصی. این کلید‌ها در‌ واقع اعدادی بسیار طولانی هستند که معمولاً 64 رقم دارند و به هم متصل هستند. شما به هر دوی آن‌ها برای دریافت و ارسال ارز در شبکه نیاز دارید.

 

آیا می‌دانید؟
شبکه می‌تواند بدون اینکه کلید شخصی شما را بداند، از ارتباط کلید شخصی و کلید عمومی شما با یکدیگر اطلاع پیدا کند. هوشمندانه است، مگه نه؟

کلید عمومی شما برای داد و ستد رمزارز کلیدی است که آن را با دریافت‌کننده یا فرستنده‌ی مورد نظر به اشتراک می‌گذارید. شما می‌توانید این کلید را با هر فردی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید.

کلید شخصی شما کلیدی است که تنها برای شما است. این کلید از طریق رمزنگاری به کلید عمومی شما متصل است و به عنوان یک امضای دیجیتال برای معاملات عمل می‌کند.

برای اینکه به اطلاعات فرستاده شده برایتان دسترسی پیدا کنید به هر دو کلید نیاز دارید.

می‌توانید این فرآیند را این‌گونه تصور کنید: فرض کنید که کلید عمومی شما می‌تواند درب جعبه‌ای را باز کند. شخصی پول شما را در آن جعبه قرار می‌دهد و درب آن را می‌بنند. وقتی درب آن بسته شد، پول به جعبه‌ی دیگری منتقل می‌شود که تنها با کلید شخصی‌تان باز می شود.

اما تنها یک کلید شخصی برای این جعبه وجود دارد. اگر این کلید را گم کنید، دیگر نمی‌توانید به پول خود دسترسی پیدا کنید. خوشبختانه بعضی از والت‌ها امکاناتی دارند که می‌توانند در زمان گم شدن کلید شخصی‌تان به شما کمک کنند.

 

آیا می‌دانید؟
حدود 4 میلیون بیت‌کوین (حدود 25٪ از کل گردش این رمز ارز) تا به حال به همین دلیل از دست رفته است.

کیف‌پول‌های دیجیتالی (والت‌ها) در داد و ستد رمزارزها

کیف‌پول‌های دیجیتالی مانند کیف‌پول‌هایی که در جیب خود نگه می‌دارید نیستند. در واقع، کیف‌پول‌ها هیچ پولی نگه نمی‌دارند، بلکه نرم‌افزار‌هایی هستند که کلید‌های شما را در خود نگه می‌دارند.

والت‌ها همچنین امکان ارسال یا دریافت پول را نیز دارند.

شما می‌توانید والت خود را بر روی کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ، یا حتی گوشی هوشمند خود نگه دارید.

با اینکه ما بیشتر در مورد معامله‌ی پول در بلاک‌چین صحبت‌ کرده‌ایم، معاملات برای کارهایی دیگری نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند:

  • برای قرارداد‌ها
  • برای گزارش‌ها و مدارک مانند مدرک تولد یا سند مالیکت.
  • موسیقی، فیلم و یا حتی آثار هنری!

خرید و فروش رمزارز

آینده داد و ستد رمزارز

روش خاصی که بلاک‌چین معاملات و داد و ستد رمزارز را انجام می‌دهد پتانسیل بالایی دارد! چون نیاز به فرد واسطی برای ایجاد اطمینان نیست، هر کسی در هر جایی می‌تواند کالا و سرویس مبادله کند. این نوع سیستم یک «سیستم بدون نیاز به اعتماد» نام دارد.

حالا به این میگن یک انقلاب!

دارا پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button