دنیای متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟

متاورس
باید گفت که یک متاورسِ کریپتو، متاورسی است که از بلاکچین در فناوریِ زیربنایی خود و از دارایی‌های کریپتو –نظیر توکن‌های متاورس- در اقتصاد خود استفاده می‌کند. نمونه‌هایی از متاورس‌ها و پروتکل‌های کریپتو که از المان‌های متاورس استفاده می‌کنند، عبارتند از دیسنترالند و کریپتووکسل، ایلین ورلدز، اکسی اینفینتی و سندباکس.
فهرست مطالب

یک متاورس کریپتو، یک دنیای مجازی بزرگ است که از بلاکچین و رمزارز استفاده می‌کند.

متاورس چیست؟

دهه‌هاست که پتانسیل بزرگِ دنیای مجازی، صرفاً فقط در صفحات داستان‌های علمی-تخصیلی وجود داشت. امروز متاورس، یکی از پرکاربردترین واژگان در فناوری است و توسط سازندگان نرم‌افزار و گیم در طیفی از صنایع، از کریپتو و گیمینگ گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، کاربرد دارد. متاورس، تبدیل به پدیده‌ای شده است که دارای چند پتلفرمِ درحال شکوفایی با ادغام‌ کریپتو است.

متاورس، دنیای مجازی بسیار بزرگی است که نقش‌آفرینان در آن، معمولاً با آواتار نشان داده می‌شوند، می‌توانند با یکدیگر تعامل کنند، تجربه کسب کنند و چشم‌اندازها و اشیایی را خلق کنند. متاورس عموماً دارای اقتصاد و پول رایج خودش است که کاربران بواسطه‌ی آنها می‌توانند املاک، اقلامِ دیجیتالی و اکسسوری‌های آواتار و غیره را بخرند و بفروشند و دادوستد کنند. شما از طریق رایانه، هدست‌های واقعیت مجازی یا گوشی‌های هوشمند می‌توانید متاورس را تجربه کنید.

باید گفت که یک متاورسِ کریپتو، متاورسی است که از بلاکچین در فناوریِ زیربنایی خود و از دارایی‌های کریپتو –نظیر توکن‌های متاورس- در اقتصاد خود استفاده می‌کند. نمونه‌هایی از متاورس‌ها و پروتکل‌های کریپتو که از المان‌های متاورس استفاده می‌کنند، عبارتند از دیسنترالند و کریپتووکسل، ایلین ورلدز، اکسی اینفینتی و سندباکس[1]. در حالی که محیط‌های متاورس‌گونه، مدتی‌ست در بازی‌های آنلاین چندبازیکنه وجود داشته‌اند، اما بکارگیریِ بلاکچین، کریپتو و واقعیت مجازی در این بخش، هم کسانی که می‌توانند مشارکت کنند و آنچه می‌توانند انجام دهند را تغییر داده است و هم ارزش بازار دنیای واقعیِ دارایی‌ها، تعاملات و تجارب حاصل در قلمروی مجازیِ گیم‌های بلاکچین را نشان داده است. دارایی‌ها و اقلام کریپتوی متاورس –نظیر زمین و اشیاء دیجیتال-، معمولاً توسط انواع مختلفی از توکن‌های متاورس به نمایش در می‌آیند. مالکیت آنها روی بلاکچین ثبت و ضبط می‌شود و حتی روی تعدادی از صرافی‌های نامتمرکز (DEXها) قابل مبادله با دارایی‌های دیجیتالی نظیر بیت‌کوین و اتر هستند.

متاورس کریپتو

دنیای واقعی، بطور فزاینده‌ای در حال رفتن به سمت متاورس است. انواع شرکت‌ها، شعبه‌هایی مجازی در متاورسِ کریپتو ایجاد کرده‌اند و رویدادها و فستیوال‌های مجازی را منظماً با حضور هزاران نفر برگزار می‌کنند. مثلاً ساتبیز در سال 2021، نمونه‌ی دیجیتالِ شعبه‌های لندنِ خود را در دیسنترالند راه‌اندازی کرد. این فضا، شامل یک گالری هنری مجازیِ چنداتاقه است که کاربران متاورس می‌توانند آنها را بررسی کنند. دیسنترالند منظماً رویدادهای موسیقیایی، کنفرانس‌ها و جلسات زنده‌ای را برگزار می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی متاورس کریپتو

طراحان متاورسِ کریپتو، عموماً از چند جنبه به دنبال متمایزسازی جهان خود از متاورس‌های اولیه هستند:

نامتمرکزسازی: در حالی که دنیاهای مجازی، توسط شرکتها تملیک و کنترل می‌شدند، متاورس‌های کریپتو عموماً نامتمرکز هستند و برخی یا همه مولفه‌های بازی‌های متاورس، روی فناوری بلاکچین شکل می‌گیرند. این بدان معناست که متاورس‌های بلاکچین، خودشان مایل به واگرایی و دور شدن از ساختارهای تجاریِ جریان‌اصلی و مدل‌های استخراج ارزش در صنعت گیمینگِ امروز هستند. ساختار منحصربفردِ بازی‌های بلاکچین، فرصت‌های مشارکتِ برابرتری را برای شرکت‌کننده‌هایش فراهم می‌سازد. و نیز بدان معناست که مالکیتِ خودِ متاورس، در میان شرکت‌کنندگانش تسهیم می‌شود. حتی اگر خالقانِ اصلی بلاکچینِ متاورس، قرار بود خارج شود، خودِ بازی می‌توانست برای همیشه وجود داشته باشد.

حاکمیت کاربر: متاورس‌های کریپتو، نظیر دیسنترالند، از سازمان‌های مستقلِ نامتمرکز (DAO) و توکن‌های حاکمیتی استفاده می‌کنند تا کنترلِ کاربرانشان را بر آینده‌ی بازی محقق سازند، و اجازه دهند آنها از طریق رای‌گیری، تغییرات و آپدیت‌های خودشان را پیاده سازند. در این روش، متاورس‌ها چیزی بیش از صرفاً بازی‌های کریپتو هستند- آنها قادرند در کل جوامع رشد کنند.

مبداءِ قابل‌اثبات: آیتم‌‌های موجود در متاورسِ کریپتو، به شکل توکن‌های کریپتو هستند، نظیر توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTها).  موفقیت و اکتساب در محیط‌های بازی، ارزش زیادی برای گیمرها می‌تواند داشته باشد. NFTها استانداردهای آیتم‌های بازی را با شفافیت زیاد، آپدیت می‌کنند و به بازارهای دارایی دسترسی می‌یابند. به دلیل اینکه NFT منحصربه‌فرد است، توکن‌ها و آیتم‌های متاورس را می‌توان کدگذاری کرد تا به اثبات مبداءِ محتوای کاربرساخته‌ و دارایی‌های گیمینگِ NFT براحتی کمک نماید.

ارزش اقتصادیِ دنیای واقعی: به دلیل اینکه متاورس‌ها از توکن‌ها و بلاکچین‌ها در زیرساخت خود استفاده می‌کنند، اقتصادشان مستقیماً به اقتصاد کریپتویِ گسترده‌تری متصل است. این به دارندگان توکن‌های متاورس، پوسته‌های آواتار و مستغلاتی‌های دیجیتال کمک می‌کند تا آنها را روی بازارهای DEX و NFT دادوستد کنند و بر ارزش واقعی آنها در سرمایه‌گذاری‌های حقیقی، تسلط داشته باشند.

بازی متاورس

بازی‌های متاورس، یک فرصت اجتماعی و فرصتی برای سرمایه‌گذاری هستند

در حالی که متاورس‌های کریپتو (و گیم‌های NFT) هنوز هم در مراحل اولیه‌ی توسعه هستند، این دنیاهای جدید، فرصت‌های اجتماعی و مالی پیچیده‌ای را برای آینده در اختیار می‌گذارند. متاورس‌های کریپتو، به کاربران راه‌های جدیدی برای بازی، سرمایه‌گذاری، گردهم‌آیی و تعامل و کسب درآمد از همه‌ی اینها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، در حالی که توسعه‌ی پُرشمار پلتفرم‌های متاورس، بسیار ارزشمند است، این پتانسیل گیم‌های متاورس گوناگون در تعامل و همکاری با یکدیگر است که می‌تواند زیست‌بومِ گیمینگِ بلاکچین را به پایه‌ی اقتصاد جهانی تبدیل کند. با استفاده از محیط‌های بزرگِ واقعیت مجازی، احتمال عادت به گیم‌های ویدئویی، تعامل‌پذیری رسانه‌های اجتماعی و گزاره‌های ارزشِ کریپتو، گیم‌های متاورس در حال تبدیل‌شدن به المانی اساسی در فاز بعدیِ اینترنت هستند.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

 

 

[1] Decentraland, Cryptovoxels, Alien Worlds, Axie Infinity, and The Sandbox

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button