کازماس (Cosmos) چیست؟

کازماس
فهرست مطالب

یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های فناوری بلاک‌چین تعامل‌پذیری آن است. بسیاری از شبکه‌های موجود در این صنعت نوپا نیز بر اساس همین تعامل‌پذیری قدم به این عرصه نهاده‌اند. کازماس (Cosmos) نیز یکی از این شبکه‌های فعال است که با استفاده از پروتکل تعامل‌پذیری خود به تسهیل تراکنش بین بلاک‌چین‌ها می‌پردازد.

می‌توان گفت که در میان پروژه‌های بلاک‌چینی کازماس به دلیل کارایی خود، محبوبیت نسبتا بالایی دارد. از این رو در این مطلب از دارا ماینر قصد داریم به معرفی کامل کازماس بپردازیم. جهت کسب اطلاعاتی در این زمینه همراه ما باشید.

کازماس چیست؟

در تعریف شبکه کازماسی می‌توان گفت که این مفوم به یک شبکه غیرمتمرکز و مستقل اشاره دارد که توسط اعضا اداره می‌شود. ایجاد اکوسیستمی مقیاس‌پذیر و تعامل با یگدیگر از بلاک‌چین‌ها که در نهایت به شبکه‌ای غیرمتمرکز و مرتبط با یکدیگر تبدیل شود، کازماس را به خوبی توصیف می‌کند.

طبق نکات ذکر شده در وایت‌پیپر کازماس، ناکارآمدی انرژی، عملکرد ضعیف و محدود و مکانیسم مدیریتی نابالغ از اصلی‌ترین مشکلات بلاک‌چین‌ها هستند. از این رو تعامل و مقیاس‌پذیری از اصول اولیه کازماس در نظر گرفته شده است. این دو ویژگی از مشخصه‌های مهم دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال هستند.

ایده اصلی پروژه Cosmos، فراهم کردن امکانی برای تولید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به شکلی کارآمد، ارزان و سریع است. به شکلی که بازارهای توکن‌های غیرمثلی (NFT) و صرافی‌های غیرمتمرکز نیز بدون نیاز به قراردادهای هوشمند امکان استفاده از آن را داشته باشند.

در مجموع می‌توان گفت که هدف کازماس حفظ امنیت، افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های آنها، با تسهیل تعامل بین بلاک چین‌های مختلف است.

نحوه عملکرد شبکه‌ی کازماسی

هسته مرکزی شبکه کازماسی را پروتکل ارتباط بین بلاک چینی یا همان IBC تشکیل می‌دهد. در این شبکه از هاب‌ها و زون‌هایی استفاده شده است که نقش مهمی در عملکرد آن ایفا می‌کنند. تندرمینت کور نیز هم یکی دیگر از اجزای مهم کازماس است که این شبکه بر روی این پروتکل توسعه یافته است. می‌توان چنین گفت که تندرمینت کور (Tendermint Core) پایه اصلی شبکه کازماس است.

بلاک‌چین‌های مستقلی که بر اساس تندرمینت کور ساخته می‌شوند، تحت عنوان زون شناخته می‌شوند. بلاک‌چین‌هایی نیز که اتصال بین زون‌ها و تراکنش بین آن‌ها را به مراتب ساده‌تر کنند، هاب گفته می‌شود. نکته اینجاست که زمانی که یک زون به هاب متصل می‌شود، به تمامی زون‌های متصل به آن هاب نیز دسترسی خواهد داشت.

کیت توسعه نرم‌افزار کازماس چیست؟

کیت توسعه نرم‌افزار کازماسی (Cosmos SDK) را می‌توان یک رابط جذاب برای توسعه‌دهندگان در نظر گرفت. چرا که چارچوب‌های اولیه فناوری بلاک‌چین به واسطه این کیت برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌‌شود. SDK در حقیقت نرم‌افزاری است که به‌ عنوان لایه اپلیکیشن در محیط شبکه کازماس ایجاد می‌شود. هدف اصلی این کیت توسعه نرم‌افزار است، اما می‌توان به حداقل رساندن پیچیدگی را نیز از برنامه‌های آن دانست.

ساده‌کردن پلتفرم، طیف وسیعی از کارکردهای روزمره بلاک‌چین را ممکن می‌کند. این کارکردها معمولا شامل حاکمیت، توکن‌ها و سهام‌گذاری بلاک‌چین هستند. امکان اضافه کردن ویژگی‌های مختلف معمولا با ارائه پلاگین میسر می‌شود. به این ترتیب بازار ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز هر روز داغ‌تر می‌شود.

کازماس

قیمت اتم (ATOM) چگونه تعیین می‌شود؟

نکته‌ای که در این خصوص باید به آن توجه شود این است که توکن بومی کازماس اتم نام دارد. این توکن چیزی حدودا ۳۶ دلار قیمت دارد. حجم بازاری این توکن ارزشی معادل ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است. عرضه کلی توکن کازماس در حال حاضر ۲۸۰,۵۲۴,۶۵۵ عدد است که از این مقدار، تعداد ۲۲۲,۷۳۱,۲۳۱ توکن در گردش هستند.

امکان استخراج توکن اتم وجود ندارد. یعنی این توکن تنها با فرآیند سرمایه‌گذاری قابل تهیه است.

توکن اتم قابل‌ استخراج نیست و از طریق فرایند سهام‌گذاری به‌دست می‌آید. در زمان اجرای رویداد معرفی این توکن حدود ۸۰ درصد از توکن‌های اتم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفت. ۲۰ درصد باقی‌مانده آن نیز بین دو شرکت بیت (Bit) و بنیاد اینترچین تقسیم شد.

چه کیف پول‌هایی از توکن اتم کازماس پشتیبانی می‌کنند؟

در ادامه اسامی کیف پول‌هایی که از توکن اتم پشتیبانی می‌کنند را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

 • تراست والت
 • لجرنانوایکس
 • اکسودوس
 • اتمیک والت
 • گاردا
 • مث والت
 • کازماستیشن

خرید کازماس به چه ترتیبی امکانپذیر است؟

خرید توکن کازماس یا اتم نیز مثل همه ارزهای دیجیتال دیگر معمولا از طریق صرافی‌های معتبر امکانپذیر است. خرید این توکن برای ایرانی‌ها نیز معمولا به دو صورت امکانپذیر است:

 • خرید مستقیم توکن اتم از سایت صرافی‌های ایرانی با استفاده از کارت بانکی.
 • خرید بیت کوین یا تتر از سایت صرافی‌های ایرانی با کارت بانکی و تبدیل آن به اتم در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین (KuCoin)

منظور از اکوسیستم رمزارز کازماس چیست؟

وقتی صحبت از اکوسیستم می‌شود مقصود تمامی پروژه‌هایی هستند که بر روی این شبکه فعالیت می‌کنند یا به هر طریق ممکنی با آن همکاری می‌کنند. تمامی صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند، شبکه‌های بانکداری و پرداختی مرتبط با کازماس، محصولات دیفای، بازی‌ها و توکن‌های غیرمثلی، شرکت‌های امنیت و حریم خصوصی و بسیاری از حوزه‌های دیگر که با کازماس همکاری کرده‌اند، در حقیقت زیرمجموعه‌ای از اکوسیستم این شبکه هستند.

معروف‌ترین پروژه‌های اکوسیستم توکن اتم کدامند؟

در ادامه برخی از مهم‌ترین و معروف‌ترین پروژه‌های اکوسیستم این رمزارز را با شما خوبان به اشتراک می‌گذاریم:

 • بایننس کوین
 • کریپتو دات کام
 • ثورچین
 • کاوا
 • انکر پروتکل
 • میرور پروتکل
 • سرتیک
 • فتچ اِی آی
 • اوآسیس نتورک

نتیجه‌گیری

اگر بخواهیم به صورت خلاصه در مورد کازماس صحبت کنیم، می‌توان گفت این رمزارز در حال ساخت شبکه‌ای برای متصل‌کردن تمام شبکه‌های دیگر به هم است. در کازماس، ویژگی‌های یک بلاک چین برای سایر بلاک‌چین‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در دسترس است. در حالت کلی می‌توان چنین گفت کازماس شبکه بی‌نظیری را ایجاد کرده است. اما آینده آن چندان مشخص نیست.

تندرمینت کور، هاب‌ها و زون‌ها، پروتکل IBC و اعتبارسنج‌ها در کازماس ستون‌های این شبکه هستند. کازماسی نیز به این ستون‌ها وابسته است و بر اساس آن‌ها امکان پیشرفت دارد.

آینده این رمزارز نیز مانند بسیاری دیگر از رمزارزها نامشخص است. بنابراین فاکتورهای بسیاری در نحوه پیشرفت یا نزول ارزش آن در آینده دخیل خواهند بود. زیرا بازار بلاک‌چینی بازار قابل پیش‌بینی نیست و امکان تغییر در آن در باز‌های زمانی مختلف وجود دارد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button