مقایسه بیت کوین و اتریوم

تفاوت بیت کوین و اتریوم
حتما متوجه شده‌اید که بیت کوین و اتریوم تفاوت قابل‌توجهی دارند. برای مقایسه بیت کوین و اتریوم باید گفت که این دو رمزارز از نظر فنی کاملا متضاد با یکدیگر هستند. اتریوم برای رقابت با بیت کوین ساخته نشده است. با این حال محبوبیت اتریوم سبب شده است به عرصه رقابت وارد شود. باید همزیستی بیت کوین و اتریوم را بپذیریم و اهداف متفاوت هر یک را در نظر گیریم.
فهرست مطالب

ممکن است بگویید مقایسه بیت کوین و اتریوم مانند برخورد دو تیتان است (خدای خورشید در افسانه یونان). اما این دو رمزارز، نمونه‌های کاملا متفاوتی از کریپتو هستند. فقط به این دلیل می‌توان آنها را مقایسه کرد که دو مورد از مشهورترین رمزارزها هستند. اما هر کدام طراح، پیش‌زمینه، شیوه توسعه، معماری و بسیاری ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه بیت کوین و اتریوم بپردازیم و مبانی آن ها را توضیح دهیم.

مبانی بیت کوین

رمزارز بیت کوین در سال 2009 ساخته شد که فردی (گروهی از افراد) به نام ساتوشی ناکاموتو، وایت پیپر یا کاغذ سفید بیت کوین را منتشر کردند. رمزارز بر اساس فناوری همتا به همتا است. ویژگی اصلی این سکه، کاملا غیرمتمرکز بودن آن است.

رمزارز بیت کوین بدون هیچ واسطه‌ای کار می‌کند. یعنی هیچ بانک یا کنترل‌کننده‌ای در فرایند معامله آن شرکت ندارد. بنابراین هیچ کس نمی‌تواند معامله آن را لغو یا مسدود کند یا مانع از انجام آن شود. بعلاوه، کار زدهای معاملات آن بسیار کمتر از کارمزد معاملات فیات است.

بیت کوین توسط برق کامپیوتر کاربران تولید می‌شود. بنابراین می‌توانیم بگوییم این کاربران هستند که رمزارز را ایجاد می‌کنند. فرایند ضرب این سکه، استخراج نامیده می‌شود. استخراج بیت کوین با حل معادلات ریاضی پیچیده با استفاده از تجهیزات ضروری آن (ماینرهای ASIC) انجام می‌شود. بیت کوین از الگوریتم استخراج اثبات کار استفاده می‌کند. PoW یا اثبات کار، اعتبار و امنیت آن را افزایش می‌دهد. اما تاثیر منفی نیز دارد. تجهیزات استخراج بیت کوین، برق زیادی مصرف می‌کند از این رو به نظر می‌رسد از نظر زیست‌محیطی مناسب نیست و هزینه بسیار زیادی نیز در بر دارد.

ماینرها برای عملکرد موثرتر در این فرایند، در استخرهای استخراج با یکدیگر یکی می‌شوند تا در سریعترین زمان ممکن، بلوک را بیابند. هنگامی که بلوک یافت می‌شود یا درواقع معما حل می‌شود، ماینرها 6.25 بیت کوین پاداش می‌گیرند. اما میزان این پاداش ثابت نیست و هر چهار سال یکبار، نصف می‌شود.

بلوک ظرف تقریبا 10 دقیقه تولید می‌شود. یک انتشار دقیقا زمان بندی شده برای بیت کوین وجود دارد و مقدار کل بیت‌کوین‌هایی که منتشر خواهند شد، 21 میلیون عدد خواهد بود. آخرین انتشار بیت کوین در حدود سال 2140 انجام خواهد شد.

چطور می‌توانید از بیت کوین استفاده کنید؟ پیش از هر چیز، کاربران می‌توانند در هر مکان و هر کشوری که زندگی می‌کنند، معاملات ارزانی انجام دهند. بعضی کافه‌ها، هتل‌ها، و خرده‌فروشی‌ها، بیت کوین را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرند. بعلاوه، شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، برگر کینگ، AT&T، KFC در کانادا، تی‌واچ، و حتی پورهاب نیز گزینه پرداخت با بیت کوین را دارند.

ظاهرا بیت کوین یک ابزار عالی برای سرمایه‌گذاری است. فقط در سال گذشته، قیمت بیت کوین تغییر چشمگیری داشت و از 10000 دلار به 63000 دلار رسید. اگر بیت کوین را در سبد دارایی خود وارد می‌کنید، نرخ‌های متقاطع با آن را بررسی کرده و بیت کوین را در دقایقی که قیمت پایین‌تری دارد خریداری کنید.

مقایسه بیت کوین و اتریوم

مبانی اتریوم

اتریوم یک پلتفرم منبع باز است که به طراحان امکان می‌دهد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بسازند. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند و رمزارز اتریوم، مانند یک ارز داخلی برای پردازش آنها عمل می‌کند.

اتریوم برخلاف بیت کوین، یک سازنده واقعی دارد – ویتالیک بوترین. او یک برنامه‌نویس روسی-کانادایی است که سابق بر این سردبیر مجله بیت کوین شناخته شده بود. اما او پس از ساخت اتریوم به شهرت رسید.

ویتالیک با مطالعه بیت کوین در سال 2013 به این نتیجه رسید که این بلاکچین زبان نوشتاری ندارد که بعدا در قراردادهای هوشمند اتریوم، این زبان نوشتاری دیده شد. او از اعضای جامعه بیت کوین دعوت کرد این فناوری را بهبود دهند اما هیچ‌کس از او حمایت نکرد. بنابراین بوترین بلاکچین خودش را به نام اتریوم ساخت.

بوترین در سال 2013 یک کاغذ سفید نوشت و در آن قراردادهای هوشمند را توضیح داد. سرانجام بوترین در کنفرانس بیت کوین در میامی امریکای شمالی در ژانویه 2014، ساخت اتریوم را رسما اعلام کرد. مردم با تحسین شروع به پذیرش ایده‌‌های او کردند.

بلاکچین با الگوریتم اثبات کار عمل می‌کند. این الگوریتم برای ساخت پاداش در پردازش معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند به کار می‌رود. اما طراحان به سوی «اثبات سهام» تغییر جهت داده‌اند، بنابراین در اتریوم به جای ماینرها، از تاییدکننده‌ها استفاده می‌شود. آنها باید مقدار مشخصی سکه اتریوم (32 عدد) داشته باشند تا سکه‌های اتریوم خود را برای تضمین اینکه بلوک معتبر است، استفاده کنند. در صورت وجود رفتار بداندیش، تاییدکننده نامعتبر، استیک یا سهام خود را از دست می‌دهد.

به نظر می‌رسد روش پاداش «اثبات سهام» به انرژی کمتری نیاز دارد و از این نظر، بهره‌وری بهتری دارد. همچنین مانند روش «اثبات کار» امکان تمرکز بر پهنای باند را به جای هش‌ریت فراهم می‌کند.

بنیاد اتریوم که یک سازمان غیرانتفاعی است، برای مدیریت توسعه اتریوم ساخته شد. این پروژه در طول عرضه اولیه سکه (ICO) مبلغ 18.5 میلیون دلار جذب کرد. اتریوم بسیاری از طراحان را جذب این فناوری کرده است تا اپلیکیشن‌های خودشان را در بلاکچین بسازند.

امروزه اتریوم یکی از توسعه یافته‌ترین اکوسیستم‌ها در جهان است. مطمئنا رقبایی نیز در بازار دارد (Tron, EOS, Neo و غیره). اما هیچ کس نمی‌تواند واقعا بر این غول غلبه کند. اتریوم برای پرداخت کالا، خدمات و حتی آثار هنری NFT استفاده می‌شود. بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند سکه‌های اتریوم، درآمد بالایی تولید می‌کند.

مقایسه بیت کوین و اتریوم و تفاوت آنها


حتما متوجه شده‌اید که بیت کوین و اتریوم تفاوت قابل‌توجهی دارند. برای مقایسه بیت کوین و اتریوم باید گفت که این دو رمزارز از نظر فنی کاملا متضاد با یکدیگر هستند. اتریوم برای رقابت با بیت کوین ساخته نشده است. با این حال محبوبیت اتریوم سبب شده است به عرصه رقابت وارد شود. باید همزیستی بیت کوین و اتریوم را بپذیریم و اهداف متفاوت هر یک را در نظر گیریم.

تاریخ انتشار3 ژانویه 200930 ژوئیه 2015
سازندهساتوشی ناکاموتوویتالیک بوترین
شیوه به گردش درآمدن سکهتوسط استخراجتوسط عرضه اولیه سکه
هدفدر سیستم پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتاپلتفرم غیرمتمرکز که اپلیکیشن و قراردادهای هوشمند را بدون وقفه، سانسور، کلاهبرداری و شخص ثالث اجرا می­کند
زبان برنامه­ نویسیC++زبان کامل تورینگ که شامل 7 زبان برنامه ­نویسی متفاوت است
عرضه کل21 میلیون سکهنامحدود. حداکثر عرضه سالانه، 18 میلیون اتریوم
الگوریتم استخراجاثبات کاراثبات کار، تغییر به اثبات سهام
زمان بلوک10 دقیقه14 ثانیه
پاداش استخراج6.25 بیت کوین. هر چهار سال یکبار، نصف می­ شود.5 اتریوم (ثابت)

 

پرسش‌های پرتکرار درباره رمزارز مقایسه اتریوم و بیت کوین

در این بخش، پاسخ پرتکرارترین پرسش‌ها درباره رمزارز اتریوم را مطرح کرده‌ایم.

آیا اتریوم بهتر از بیت کوین است؟

خیر این طور نیست. و بیت کوین نیز بهتر از اتریوم نیست. جدول بالا را چک کنید تا مزایا و معایب این دو را در مقابل یکدیگر ببینید.

آیا ارزش اتریوم مانند بیت کوین بالا می‌رود؟

قطعا این اتفاق می‌افتد! همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بیت کوین قبلا 2000 دلار ارزش داشت که ارزش کنونی اتریوم است. بنابراین هر چیزی امکان پذیر است.

10 سال آینده اتریوم چقدر ارزش دارد ؟

این پیش‌بینی به قدری بلندمدت است که به نظر غیرممکن می‌رسد بتوان ارزش آن را تعیین کرد. بااینحال، مطمئنیم اتریوم هر سال بهبود و توسعه خواهد یافت تا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button