فاد (FUD) در دنیای رمزارز یعنی چه؟

فاد (FUD) در دنیای رمزارز
FUD در کریپتو معمولا شامل انتشار الگوهایی است که ممکن است تاثیر فاد را بیشتر یا کمتر کند. گاهی اوقات فاد که توسط رسانه منتشر می‌شود، به شکل گسترده نادیده انگاشته می‌شود و الگوهای مسخره کردن یک ایده نیز ممکن است همه‌گیر شود. یا اگر فاد به شکل مشروع‌تری دریافت شود، الگوها، مواردی که تهدید را جدی نگرفتند را مسخره خواهند کرد.
فهرست مطالب

ترس، عدم قطعیت و تردید (FUD-فاد) به ذهنیت بدبینانه کلی درباره یک دارایی یا بازار خاص اشاره دارد. بیشتر اوقات این عبارت برای اطلاعات یا رویدادهایی به کار می‌رود که درباره تاثیرات منفی آنها اغراق شده یا تاثیرات منفی ساختگی برای آنها مطرح شده است (مثلا «به این حرف گوش نکن فقط یک فاد است»). فاد یکی از بیشمار عبارت‌های بازار سهام است اما می‌تواند برای هر گروهی از دارایی‌ها به کار رود. این عبارت در حوزه کریپتو و رمزارز نیز اهمیت خاصی دارد. بیتکوین و رمزارزها در سال‌های گذشته شاهد میزان قابل توجهی فاد بوده‌اند که تا امروز نیز ادامه دارد.

فاد در سرمایه‌گذاری به چه معنی است؟

معمولا استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بر اساس فاد توصیه نمی‌شوند. گاهی اوقات ممکن است فاد توجیهی در بر داشته باشد، اما این عبارت به طور کلی برای توضیح احساسات منفی ناخواسته در بازار به کار می-رود.

فاد را می‌توان نقطه مقابل فومو (ترس از دست دادن-FOMO) در نظر گرفت. درحالیکه فومو معمولا در سطح شخصی‌تری بر افراد تاثیر دارد و افرادی که فومو دارند، نمی‌خواهند سودهای بالقوه سرمایه‌گذاری را از دست بدهند، اما فاد را می‌توان دارای تاثیر جمعی بیشتری دانست که مانند یک آتش وحشی و بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی، منتشر می‌شود. هنگامی که بازارها صعودی می‌شوند، بسیاری از افراد قربانی معامله‌گری فومو می‌شوند و هنگامی که بازارها نزولی می‌شوند، فاد به سهولت بیشتری منتشر می‌شود. در ابتدایی‌ترین حالت می‌توانید این طور بگویید: فاد برابر با ترس و فومو برابر با طمع در بازارهای مالی است.

گاهی اوقات این دو کلمه، می‌توانند شاخص‌های خرید و فروش خلاف روند بازار باشند. به عبارت دیگر وقتی به نظر می‌رسد فاد در همه جا هست، ممکن است سرمایه‌گذاران زیرک در حال خرید دارایی با قیمت کاهش یافته باشند، و زمانی که بسیاری از افراد در شرایط فومو به سر می‌برند، ممکن است معامله گران فصلی در حال فروش دارایی‌های خود با قیمت بیشتر باشند و کسب سود باشند.

فاد در کریپتو

معامله گران بازار کریپتو با استفاده از عبارت «هودل» یا هولد (hodl) با فاد مقابله می‌کنند. هودل به معنی «برای زندگی عزیز ادامه بده، صبر کن یا نگه دار» تفسیر می‌شود. هودل از پست قدیمی ردیت (Reddit) می‌آید که شخصی یاوه سرایی طولانی درباره مشکلاتش در زمان‌بندی بازار را نوشت و کلمه hold را چندین بار به اشتباه hodl تایپ کرد. این کلمه ابتدا برای اشاره به هولد کردن بیت کوین به کار رفت اما اکنون برای انواع مختلف رمزارزها به کار می‌رود.

فاد (FUD) در کریپتو به چه معنی است؟

فاد در کریپتو به یکی از این دو مورد اشاره دارد:

  1. انتشار تردید درباره یک پروژه یا توکن خاص در تلاش برای دستکاری در قیمت آن و نزول قیمت
  2. شک و بدبینی عمومی درباره کریپتو به عنوان یکی از گروه‌های دارایی‌ها و اخبار و رویدادهای مرتبط با آن.

در سپتامبر 2021 شبکه سولانا (SOL) که یک پلتفرم قرارداد هوشمند و رقیب اتریوم است، به مدت 12 ساعت قطع بود. این نمونه‌ای از رویدادهای نوعی است که صرف‌نظر از علت اولیه یا تصمیم نهایی، می‌تواند فاد قابل توجهی ایجاد کند. حتی شایعه چنین رویدادهای منفی نیز احتمال ایجاد فاد را در بر دارد.

فاد ممکن است درباره هر چیزی تولید شود:

– توئیت‌های یکی از اینفلوئنسرهای کریپتو درباره اینکه تسلا برای پرداخت پول، بیت کوین قبول نمی‌کند: فاد

– چین در سال جاری برای پنجمین بار، بیت کوین را ممنوع کرد: فاد

فاد در الگوها و کریپتو

FUD در کریپتو معمولا شامل انتشار الگوهایی است که ممکن است تاثیر فاد را بیشتر یا کمتر کند. گاهی اوقات فاد که توسط رسانه منتشر می‌شود، به شکل گسترده نادیده انگاشته می‌شود و الگوهای مسخره کردن یک ایده نیز ممکن است همه‌گیر شود. یا اگر فاد به شکل مشروع‌تری دریافت شود، الگوها، مواردی که تهدید را جدی نگرفتند را مسخره خواهند کرد.

فاد در رمزارزها چه زمانی رخ می‌دهد؟

فاد در دنیای رمزارزها می‌تواند هر زمانی رخ دهد که قیمت‌ها کاهش می‌یابند یا رویداد بزرگی رخ می‌دهد که در سطح گسترده به عنوان یک رویداد بازار خرسی تلقی می‌شود. ممکن است شرکتی پیش‌بینی‌های درآمد خود را از دست بدهد یا مشخص شود یک سرمایه‌گذار تاثیرگذار، در یک سهام پوزیشن فروش باز کرده است. یا ممکن است فاد از منبع بزرگتری مانند همه‌گیری ویروس، یکی از بلایای طبیعی، یا تهدید به دریافت بدهی‌ها از سوی دولت ایجاد شود.

هر قدر یک ماجرا فاجعه‌بارتر تلقی شود، و هر قدر عدم قطعیت مربوط به نتایج آن بیشتر باشد، احتمال اینکه سوژه مناسب‌تری برای انتشار فاد توسط مردم باشد، بیشتر است.

گاهی اوقات بازارها به سرعت به چنین اخباری واکنش نشان می‌دهند. گاهی اوقات نیز افراد، خبرهایی را از محتواها بیرون می‌کشند یا درباره آن اغراق می‌کنند و نوعی گسترش اخبار عجلی برای ترساندن دیگران و فروش دارایی‌شان ایجاد می‌شود.

در سهام و سایر اوراق تنظیمی، انتشار فاد به قصد کاهش قیمت، برخلاف قانون است. انجام چنین کاری، شکلی از دستکاری در بازار تلقی می‌شود و ممکن است افراد در معرض اقدامی قانونی از سوی آژانس‌های مقرراتی مانند SEC, FINRA, FFINCEN قرار گیرند.

از آنجا که همه رمزارزها توسط همه آژانس‌های مقرراتی به عنوان اوراق طبقه‌بندی نشده‌اند، هنوز بعضی نواحی خاکستری درباره قوانین رمزارزها وجود دارد. این موضوع که بسیاری از آلت کوین‌ها یک روز تبدیل به اوراق خواهند شد نیز به خودی خود تبدیل به موضوع بزرگی برای فاد شد، زیرا تاثیر زیادی بر چشم انداز مقرراتی بازار کریپتو دارد.

ترس از ریزش رمزارزها

مثال‌هایی از فاد در رمزارز

در اینجا چند نمونه مشهور از فاد در بازار کریپتو را مطرح می‌کنیم. این مثال‌ها، فاد را به بهترین شکل نشان می‌دهند. عناصری از حقیقت در این موارد وجود دارد اما ماجرا این است که درباره تاثیرات آسیب زای آن برای قیمت‌های دارایی، تا حد ایجاد هیستری و هیجان، اغراق شد.

چین بیت کوین را ممنوع کرد

شاید این یکی از بهترین مثال‌های فاد در بازار کریپتو و شاید یکی از نمونه‌هایی است که سوژه بسیاری از الگوها و یاوه‌سرایی‌ها در توئیتر بوده است.

از زمانی که کریپتو خود را در جهان مطرح کرده است، هر سال و حتی گاهی اوقات سالی چند بار، مقامات چین مدعی ممنوع کردن بیت کوین می‌شوند. البته ممنوعیت واقعی و جامع بیت کوین می‌تواند رویدادی بسیار خاص و مهم باشد. اما اتفاقی که واقعا رخ می‌دهد این است که دولت چین بعضی از این محدودیت‌ها را برای بعضی افراد یا سازمان‌های شامل در بازارهای کریپتو مطرح می‌کند و خبرگزاری‌ها، این رویدادها را با عنوان «ممنوعیت بیت کوین» منتشر می‌کنند.

چین در سال 2021 واقعا استخراج رمزارز را در این کشور غیرقانونی کرد. اما با اینحال بازارها اعتنای چندانی به این رویداد نداشتند.

مقررات دولتی

ملاحظات مقرراتی که از سوی هر یک از دولت‌های ملی مطرح می‌شود نیز می‌تواند یکی از منابع بزرگ ترس، عدم قطعیت و تردید باشد. از آنجا که بازارهای رمزارز هنوز تا حدی جدید هستند، بسیاری از کشورها هنوز چارچوب‌های مقرراتی تنظیم نکرده‌اند که قوانین خاصی برای کاربرد و تنظیم مالیات رمزارزها تعیین کند.

چندین کشور سعی کرده‌اند از غیرقانونی بودن کریپتو نهایت استفاده را ببرند، اما بعضی دیگر نیز اظهاراتی عمومی درباره محدودیت‌هایی که به سرعت از راه خواهد رسید، مطرح کرده‌اند. صرف نظر از اینکه تهدیدها واقعی است یا خیر، تصور ورود دولت‌ها به حوزه تنظیم مقررات معاملات کریپتو، معمولا موجب ترس سرمایه‌گذاران می‌شود.

بیت کوین موجب جوشیدن آب اقیانوس می‌شود

مثال دیگری از فاد مربوط به این بحث است که بیتکوین به قدری انرژی مصرف می‌کند که پایدار نیست و تهدیدی خطرناک برای سیاره زمین است.

حقیقت این است که اکثر استخراج بیت کوین با انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود. استخراج طلا، بانکداری، حمل‌ونقل، ساخت و ساز، بخش بهداشت و سلامت و سایر صنایع نیز انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند که حتی بیش از انرژی مصرفی برای حفظ شبکه بیت کوین است. بخش بانکداری به تنهایی بیش از دو برابر بیت کوین انرژی مصرف می‌کند.

نتیجه گیری

فاد یکی از اصطلاحات در دنیای رمزارز است که تقریبا به اندازه خود بیت کوین، سابقه دارد. امروز کسانی که فاد را منتشر می‌کنند بیشتر به این امید هستند که با ترغیب هولدرها به فروش ارزهایشان، بتوانند بیت کوین را با قیمت کمتر بخرند.

فاد ممکن است از هر جایی بیاید و درباره هر چیزی مطرح شود. بعضی سازندگان محتوا حتی فاد را تبدیل به یک فن بازاریابی کرده‌اند. آنها ویدئوی یوتیوب می‌سازند، وبلاک پست می‌کنند یا خبرنامه سرمایه‌گذاری طراحی می‌کنند تا موجب ترس مخاطبان خود شوند. سپس چیزی پیشنهاد می‌دهند که به گفته خودشان موجب از بین رفتن ترس آنها می‌شود و کارشان را راحت می‌کند. راه‌حل به شکل یک محصول یا خدماتی مطرح می‌شود که باید از سازنده محتوا خریداری شود.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button