هرچیزی که باید در مورد آپدیت اتریوم 2.0 بدانید

آپدیت اتریوم 2.0
اتریوم 2.0 با نام مستعار Eth2 و Serenity، اولین ارتقاء بلاکچین Ethereum Classic است که قصد دارد سرعت، کارآیی و مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم را افزایش دهد و در عین حال امنیت را افزایش دهد و شبکه را پایدارتر کند. اگر ETH  دارید نگران نباشید؛ کاری نیاز نیست انجام دهید؛ ارتقاء ETH 2.0 در پشت صحنه اتفاق می‌افتد و دارندگان هرگز نباید بدانند که تفاوتی وجود دارد.
فهرست مطالب

تکنولوژی‌های بلاکچین بازارهای جهانی را دگرگون کرده است و امور مالی، کسب‌وکار، کشاورزی و مراقبت‌های بهداشت و سلامت را به هم زده است. بیتکوین اولین کاربرد گسترده‌ی تکنولوژی‌ بلاکچین بود، اما از آنجا بیش از 9،000 آلتکوین دیگر رشد کرده است. اتریوم دومین ارزش بازار را دارد و بزرگترین بلاکچین چند‌منظوره است. تأکید بیتکوین بر تبدیل شدن به یک ذخیره‌ی ارزش و یک سپر تورمی است که انتقال آن آسان و امن است. از سوی دیگر اتریوم عامداً برای قراردادهای هوشمند و Dapps (برنامه‌های غیرمتمرکز) طراحی شده است. اتریوم عالی است؛ اما، کامل نیست، و بنیاد اتریوم توانایی بهبود جنبه‌هایی مانند عملکرد و امنیت را دارد که با اتریوم 2.0 (Ethereum 2.0) انجام می‌شود.

 

Ethereum 2.0 در برابر Ethereum Classic

اتریوم 2.0 با نام مستعار Eth2 و Serenity، اولین ارتقاء بلاکچین Ethereum Classic است که قصد دارد سرعت، کارآیی و مقیاس‌پذیری شبکه‌ی اتریوم را افزایش دهد و در عین حال امنیت را افزایش دهد و شبکه را پایدارتر کند. اگر ETH  دارید نگران نباشید؛ کاری نیاز نیست انجام دهید؛ ارتقاء ETH 2.0 در پشت صحنه اتفاق می‌افتد و دارندگان هرگز نباید بدانند که تفاوتی وجود دارد.

کاربران Eth-1.0 نقطه‌ضعف‌هایی را شناسایی کرده‌اند و همچنان نیاز به افزایش تعداد تراکنش‌های احتمالی در ثانیه (در حال حاضر 15 به 45) وجود دارد. دو تغییر ساختاری عمده در Eth2 عبارتند از:

اثبات سهام –یک مکانیسم اجماع برای تسهیلگران بلاکچین ETH به نام تأییدکنندگان است که به تراکنش‌های در حال انجام نگاه می‌کنند و نه اینکه کار ماینرها اثبات کار اتریوم باشد. تأییدکنندگان باید یک ضمانت 32ETH ایجاد کنند که هدف آن جلوگیری از سوء استفاده است.

شاردینگ-تقسیم یک بلاکچین به بخش/شارد (چند بلاکچین) است. شاردینگ، کارآیی را بهبود می‌بخشد، زیرا تأییدکنندگان اطلاعات شارد خود را حفظ می‌کنند. همچنین، تأییدکنندگان برای اجتناب از دستکاری و تقویت امنیت، با ارتباط بین شاردها با استفاده از Beacon Chain، بین شاردها جابجا می‌شوند.

Beacon Chain – سیستمی که شبکه‌ی گسترده‌ی  ETH2.0 از شاردها و استِیکرها را هماهنگ می‌کند. چتری که شاردها را به هم پیوند می‌زند.

تعامل اتریوم 2.0

در هر شارد، 128 تأییدکننده (یک کمیته نامیده‌ می‌شوند) مسئولیت برای زیرساخت و نگهداری شبکه را بر عهده دارند. آنها کلیدهای امضاء و برداشت را در اختیار دارند که موقعیت آنها و توانایی برای تأیید اعتبار هر تراکنش را تأیید می‌کنند؛ این فرآیند تأیید اعتبار “تصدیق” نامیده می‌شود. کمیته‌ی تأییدکننده درخصوص اعتبار و زمانبندی کل بلاکچین تصمیم‌گیری می‌کند. هر شارد بلاک در یک بازه‌ی زمانی 12 ثانیه‌ای به نام “اسلات” توسط این کمیته پیشنهاد می‌شود و تأیید می‌گردد.

ساختار اولیه‌ی اتریوم 2.0 دارای 64 شارد است. بنابراین، هر اسلات فرصتی برای تأییدکننده‌ی شارد است تا یک بلاک اضافه کند و برای این کار جایزه بگیرد. 64 شارد بلاک (یکی در هر شارد) و یک بلاکچین Beacon در هر شارد وجود دارد.

ETH2.0

تصویر با کسب اجازه از آزمایشگاه‌های بلاکچین لندن

سی و دو اسلات یک Epoch [دور] را تشکیل می‌دهند که تقریباً 4.6 دقیقه است.

در پایان هر دور، کمیته‌ی 128-تأییدکننده‌ای تجزیه می‌شود و با استفاده از یک فرآیند نیمه‌تصادفی به نام RANDAO مجموعه‌ی جدیدی از تأییدکنندگان انتخاب می‌شوند. RANDAO با تغییر کمیته، کنترل نتیجه‌ی نهایی بلاک‌های پیشنهادی از تأییدکنندگان مخرب را می‌گیرد.

 

تفاوت بین Eth1 و Eth2 چیست؟

تفاوت اصلی عبارتست از “مکانیسم اجماع” مورد استفاده (تأیید یک تراکنش). اتریوم از اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند در حالیکه اتریوم 2.0 از اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند.

مکانیسم اثبات کار PoW در قالب کنونی خود یک فرآیند محاسباتی و انرژی‌بَر است که یک پازل پیچیده‌ی ریاضی را حل می‌کند که در حال حاضر توسط استخراج‌کنندگان اتریوم برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. سریع‌ترین ماینر برای حل پازل جایزه می‌گیرد. امید است که مکانیسم PoW نوآوری در قسمت انرژی تجدیدپذیر را تقویت کند.

در اثبات سهام، تراکنش‌ها به جای ماینرها توسط تأییدکنندگان تأیید می‌شوند. PoS نسبت به PoW کم‌مصرف‌تر است چون ایمن‌سازی یک بلاکچین توسط PoS، از توان محاسباتی بسیار کمتری برای ایجاد بلاک استفاده می‌کند. بنیاد اتریوم تخمین می‌زند که ETH 2.0، %95.99 انرژی کمتری نسبت به ETH 1.0  مصرف خواهد کرد.

 

نمودار مصرف برق تخمینی

نمودار با کسب اجازه از  Decrypt.co

کسب‌وکار استخراج اتریوم با استفاده از PoW یک کسب‌وکار بسیار رقابتی است که نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین در سخت‌افزار ماینینگ و مصرف برق دارد؛ و با جابجاشدن به Eth 2.0 تغییر خواهد کرد و امکان مشارکت آسان‌تر را فراهم خواهد کرد.

آینده‌‌ی Ethereum 2.0

از پایان سال 2020 تا 2022،  Ethereum 2.0 در 3 (و نیم) مرحله عرضه می‌شود:

  • مرحله‌ی 0 که در دسامبر سال 2020 راه‌اندازی شد، و Beacon Chain (رجیستری تأییدکنندگان) را پیاده‌سازی کرد و مکانیسم اثبات کار را اعمال کرد.
  • مرحله‌ی 1 راه‌اندازی پیش‌بینی‌شده در سال 2021 دارد، نخستین تکرار 64-شاردی را راه‌اندازی خواهد کرد.
  • مرحله‌ی 5.1 ادغام هنگامی رخ می‌دهد که زنجیره‌ی کنونی Ethereum 1.0 به یک شارد Eth2 تبدیل می‌شود. در این مرحله، تأیید‌کنندگان می‌توانند هم وارد طرحواره شوند و هم از آن خارج گردند.
  • مرحله‌ی 2 Shard Chains برای پایان سال 2021 یا 2022 برنامه‌ریزی شده است، و این یک ارتقاء خواهد بود که در آن 64 شارد با سازگاری قرارداد هوشمند و سایر ویژگی‌های افزوده‌شده، کاملاً کاربردی خواهند بود.
آپدیت ETHEREUM 2.0

تصویر با کسب اجازه از SCN

 

انتظارات تراکنش در ثانیه  ETH 2.0

حتی رمزارزهای نسل دوم مانند اتریوم محدودیت‌هایی در توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری خود دارند. شبکه‌ی بیتکوین در حال حاضر فقط می‌تواند هفت تراکنش در ثانیه را پردازش کند و فقط 6.4 تراکنش را تضمین می‌کند، در حالیکه اتریوم می‌تواند بین 15 تا 45 تراکنش انجام دهد، اگر میزان استفاده از آن بیشتر شود که گاهی اینطور است، این یک سد و مانع است. شبکه‌ی ETH 2.0 تا 100،000 تراکنش بالقوه در ثانیه بالا خواهد رفت؛ در مقایسه، VISA  میانگین 1،700 تراکنش در ثانیه دارد و ادعا می‌کند که می‌تواند 24،000 تراکنش انجام دهد.

تأثیر اتریوم 2.0 چه خواهد بود؟

کاربران شبکه‌ی اتریوم خوشحال و راضی خواهند شد چون ETH ساختار کارمزد خود را تغییر خواهد داد و کاربران برای یک تراکنش هزینه‌ی کمتری پرداخت خواهند کرد. این بدان معناست که ماینرهای کنونی به‌جای کارمزد بازار به سبک حراج اتریوم، مبلغ کمتری در ازای هر تراکنش برای کارمزد درج جدید دریافت خواهند کرد، اما انتظار می‌رود که هزینه‌ی هر تراکنش آنها به دلیل افزایش بازده انرژی PoS و تعداد تراکنش‌ها به دلیل هزینه‌ی پایینتر آنها برای کاربر و تأییدکننده بیشتر خواهد بود.

هزینه‌های پایین‌تر و سرعت بالاتر ETH 2.0 اجازه‌ی انواع بیشتری از تراکنش‌های Defi را می‌دهد و فرصت‌هایی به انواع جدید و متفاوتی از توکن‌های امنیتی، NFTها و سایر برنامه‌های مالی توزیع‌شده که از نظر اقتصادی با ETH 1.0 توجیه‌پذیر نبودند ارائه می‌دهد.

همچنین ETH 2.0 امکان قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر و ارزان‌تر را با استفاده از اندوخته‌های دانش صفر و اندوخته‌های خوش‌بینانه فراهم می‌کند. با اندوخته‌ها، تمام داده‌های تراکنش به شیوه‌ای ارزان‌تر از تراکنش‌های معمولی مبتنی بر بلاکچین، در اتریوم دسته‌بندی می‌شوند و در دسترس قرار می‌گیرند. بار محاسباتی مورد نیاز اندوخته‌ها به صورت خارج از زنجیره انجام می‌شود، که باعث افزایش بیشتر توان عملیاتی و مقرون‌به صرفه‌بودن هزینه‌ی تراکنش می‌شود.

شاردینگ، شبکه را عمومی خواهد کرد و در نهایت به کاربران عادی امکان می‌دهد اتریوم را روی یک دستگاه شخصی راه‌اندازی کنند. افزایش مشارکت‌کنندگان شبکه، بلاکچین را غیرمتمرکزتر خواهد کرد. صدور ETH نیز کاهش خواهد یافت؛ ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) یکی از بنیانگذاران ETH گفته است که انتشار توکن‌های جدید تحت ETH 2.0، باید بین 100،000 تا 2 میلیون در سال باشد که از 7.4 میلیون کنونی آن در سال کمتر است، و به طور بالقوه باعث افزایش تقاضای کوین خواهد شد.

آپدیت اتریوم 2.0

خلاصه

ارتقاء اتریوم 2.0، به این سیستم غیرمتمرکز جهانی قراردادهای هوشمند اجازه خواهد داد تا با چشم‌انداز خود از سرعت، امنیت و قابلیت‌اطمینان پیش برود و ردپای کربن خود را کاهش دهد و میدان بازی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند تا با اشتراک‌گذاری ETH خود، حق تصمیم‌گیری دموکراتیک در آینده‌ی ETH داشته باشند. Ethereum 2.0 یک ارتقاء مورد نیاز برای یک شبکه‌ی بلاکچین است که در حال حاضر بیشترین استفاده را در قراردادهای هوشمند دارد. از آنجا که پذیرش رمزارزها، قراردادهای هوشمند Dappها و‌NFTها همچنان در حال رشد است، مقیاس‌پذیری شبکه‌ی Ethereum 2.0 بی‌تردید کاربران بیشتری را به خود جذب خواهد کرد و آن را به سرویس منتخب تبدیل خواهد کرد.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button