پولکادات (Polkadot) چیست؟

پولکادات
پولکادات نرم‌افزاری است که به دنبال ایجاد انگیزه در شبکه جهانی کامپیوترهاست تا بلاکچینی را عملیاتی کنند که کاربران بتوانند در آن، بلاکچین‌های خودشان را راه‌اندازی و عملیاتی کنند. به این ترتیب پولکادات یکی از بلاکچین‌های رقابتی است که قصد دارد در اکوسیستم رمزارزها رشد کند، و مثال مهم دیگری از رمزارهایی شبیه به اتریوم (ETH)، کازماس (ATOM)، و ایاس (EOS) است.
فهرست مطالب

پولکادات نرم‌افزاری است که به دنبال ایجاد انگیزه در شبکه جهانی کامپیوترهاست تا بلاکچینی را عملیاتی کنند که کاربران بتوانند در آن، بلاکچین‌های خودشان را راه‌اندازی و عملیاتی کنند. به این ترتیب پولکادات یکی از بلاکچین‌های رقابتی است که قصد دارد در اکوسیستم رمزارزها رشد کند، و مثال مهم دیگری از رمزارهایی شبیه به اتریوم (ETH)، کازماس (ATOM)، و ایاس (EOS) است.

اما پولکادات که در 2020 راه‌اندازی شد، از جمله جدیدترین این رمزارزهاست و تعدادی ویژگی‌های فنی جدید را با توجه به اهداف خاص خود معرفی می‌کند.

پولکادات برای عمل در دو نوع بلاکچین طراحی شده است.شبکه اصلی که زنجیره رله نامیده می‌شود و معاملات آن دائمی هستند، و شبکه‌های ساخته شده توسط کاربر که پاراچین نامیده می‌شوند.

پاراچین‌ها می‌توانند برای هر تعداد کاربرد، سفارشی سازی شوند و در بلاکچین اصلی قرار گیرند، بنابراین معاملات پاراچین نیز از امنیت زنجیره اصلی برخوردار می‌شوند.

تیم پولکادات مدعی هستند با این طراحی، می‌توان امنیت و صحت معاملات را با استفاده از فقط محاسبه منابع موردنیاز برای اجرای زنجیره اصلی، حفظ کرد و البته کاربران، این مزیت اضافی را به دست می آورند تا پاراچین‌های زیادی را برای کاربردهای بسیار متفاوتی، سفارشی کنند.

پولکادوت

تیم پولکادات معتقد است این طراحی به کاربران امکان می‌دهد معاملات را به شکل خصوصی‌تر و موثرتر اجرا کرده و بلاکچین‌هایی بسازند که داده‌های کاربر را در شبکه عمومی افشا نمی‌کند و تعداد زیادی از معاملات را پردازش می‌کند.

پولکادات تا این تاریخ 200 میلیون دلار سرمایه از فروش دو رمزارز DOT خود از سرمایه‌گذاران جمع آوری کرده است که آن را تبدیل به یکی از پرسرمایه‌ترین پروژه‌های بلاکچین تاریخ کرده است.

کاربرانی که مایلند با وضعیت توسعه جاری پروژه مرتبط بمانند، می‌توانند «نقشه راه رسمی پروژه پولکادات» را با جزییات به روز آن، دنبال کنند.

چه کسی پولکادات را ساخت؟

پولکادات توسط گاوین وود (هم بنیانگذار اتریوم) همراه با پیتر زابان و رابرت هامبرمیر در 2016 بنیان گذاشته شد.

وود پیش‌زمینه جالبی دارد زیرا زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) را اختراع کرد که توسط طراحان برای نوشتن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dapp) در اتریوم استفاده شد.همچنین اولین مدیر ارشد فناوری «بنیاد اتریوم»، و سابق بر این، یکی از محققان مایکروسافت بود.

وود در سال 2015 همراه با جوتا استینر شرکتی به نام «فناوری‌های پریتی» را تاسیس کرد.هدف آن اجرای پروژه‌هایی بود که در اتریوم ساخته می‌شدند. همچنین روی نرم‌افزاری ضروری برای قدرتمندسازی اتریوم کار کرد که شامل یکی از دو کلاینت اجرا شده توسط اکثر گره‌های شبکه بود.

اکنون «فناوری پریتی» یک زیرلایه دارد، که چارچوب توسعه نرم‌افزاری است که ابتدا توسط طراحان پولکادات استفاده شد که قصد داشتند به سرعت، پاراچین‌ها را بسازند.

بنیاد وب 3

بنیاد وب 3 یک بنیاد غیرانتفاعی است که فروش توکن پولکادات را انجام داد.گاوین وود رییس این بنیاد نیز هست و در کنار پیت زابان، هم‌بنیانگذار آن است.

بنیاد وب 3 با ارائه توکن، 30 درصد سرمایه دریافت کرد و بر اختصاص این سرمایه به افزودن توسعه پولکادات، نظارت می‌کند.

چرا DOT ارزش دارد؟

رمزارز DOT نقشی کلیدی در نگهداری و عملیاتی سازی شبکه پولکادات دارد.

کاربران با مالکیت و استیک کردن DOT می‌توانند در ارتقاهای شبکه رای دهند، و هر رای متناسب با مقدار رمزارز DOT است که استیک کرده‌اند. از سال 2020 استیک کردن DOT در کراکن (Kraken)، 12 درصد درآمد سالانه دارد.

پولکادات با DOT هایی که جدید ماین شده‌اند و بر اساس تعداد توکنی که کاربران استیک کرده‌اند، به آنها جایزه می‌دهد و هر چهار نقش تجمیع اصلی، جایزه دریافت می‌کنند.

اما نکته جالب توجه برای سرمایه‌گذاران این است که قوانین نرم‌افزاری پولکادات، ابتدا امکان ساخت 10 میلیون دات را بدون عرضه سرپوش دار فراهم کرد. درعوض پیش‌بینی می‌شود توکن‌های جدید دات با نرخ تورم از پیش تعیین شده، در بخش فیوچرز منتشر شوند.

رای دارنده توکن در سال 2020، واحد استاندارد توکن‌های دات را تغییر داد و واحد پایه ارز تغییر کرد و عرضه آن مجددا به 1 میلیارد دات رسید.

پولکادات چطور کار می‌کند؟

شبکه پولکادات امکان ساخت سه نوع بلاکچین را فراهم می‌کند.

زنجیره رله: معاملات در بلاکچین اصلی پولکادات نهایی می‌شوند.زنجیره رله برای دستیابی به به سرعت بیشتر، افزودن معاملات جدید را با معتبر ساختن این معاملات، جدا می‌کند.با توجه به آزمایش 2020 این مدل به پولکادات امکان می‌دهد بیش از 1000 معامله را در هر ثانیه پردازش کنند.

پاراچین‌ها: پاراچین‌ها بلاکچین‌های متعارفی هستند که از منابع محاسبه زنجیره رله برای تایید صحیح بودن معاملات استفاده می‌کنند.

پل‌ها: پل‌ها به شبکه پولکادات امکان می‌دهند با سایر بلاکچین‌ها تعامل کنند.قرار است پل‌هایی با بلاکچین‌هایی مانند EOS، کازماس، اتریوم و بیتکوین ساخته شود که توکن‌ها می‌توانند بدون مبادله اصلی، سواپ شوند.

پولکادات چیست

زنجیره رله

زنجیره رله پولکادات برای حفظ سازگاری شبکه خود با وضعیت سیستم، از تغییر اجماع اثبات سهام (PoS) به نام اثبات سهام کاندید (NPoS) استفاده می‌کند.

این سیستم به هر شخصی که دات را با قفل کردن رمزارز در قرارداد ویژه استیک می‌کند امکان می‌دهد تا یک یا چند نقش ضروری زیر را برای عملیات آن اجرا کند:

معتبرسازها: داده‌ها را در بلوک‌های پاراچین معتبر می‌سازند. همچنین در اجماع شرکت کرده و درباره تغییرات پیشنهادی در شبکه رای می‌دهند.

نامزدها: زنجیره رله را با انتخاب معتبرسازهای قابل اطمینان، ایمن سازی می‌کند. نامزدها، نماینده توکن های دات استیک شده خودشان برای معتبرسازها هستند و بنابراین رای معتبرسازها را به این توکن‌ها اختصاص می‌دهند.

تلفیق کننده‌ها: اجرای گره‌هایی که سابقه کامل هر پاراچین را ذخیره می‌کنند و داده‌های معامله پاراچین را برای اضافه شدن به زنجیره رله، یکی می‌کنند.

ماهیگیران: بر شبکه پولکادات نظارت دارد و رفتارهای بد را به معتبرسازان گزارش می‌دهد.

کاربرانی که دات را استیک کرده و این نقش‌ها را اجرا می‌کنند، واجد شرایط دریافت جوایز دات هستند.

حاکمیت پولکادات

سه نوع کاربر پولکادات می‌توانند بر توسعه نرم‌افزار تاثیر بگذارند. این سه گروه شامل موارد زیر هستند:

هلدرها یا دارندگان دات: کسانی که توکن‌های دات را خرید می‌کنند می‌توانند از دات‌های خود برای پیشنهاد تغییراتی در شبکه و تصویب یا رد تغییرات اصلی پیشنهادی از سوی دیگران، استفاده کنند.

شورا: اعضای شورا که توسط هولدرهای دات انتخاب می‌شوند، مسئول پیشنهاد تغییرات و تعیین تغییراتی هستند که توسط هولدرهای دات پیشنهاد شده و در نرم افزار به کار می‌رود. پیشنهادات اعضای شورا برای تصویب شدن، به رای کمتری نسبت به رای هولدرهای معمولی دات نیاز دارند.

کمیته فنی: این کمیته از گروه‌هایی تشکیل شده که به ساخت پولکادات مشغولند و در موقعیت‌های اضطراری می‌توانند پیشنهادات ویژه‌ای بدهند. اعضای کمیته فنی با رای اعضای شورا معین می‌شوند.

تمایز پولکادات نسبت به اتریوم چیست؟

با توجه به اینکه هر دو این رمزارزها موسسه سطح بالایی را سهیم هستند، گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره نقاط تمایز پولکادات نسبت به اتریوم وجود دارد.

درواقع پولکادات و آپدیت اصلی اتریوم در آینده که اتریوم 2.0 نامیده می‌شود، از نظر طراحی و عملیات شباهت‌های زیادی دارند.اما هر دو شبکه در بلاکچین اصلی کار می‌کنند که معاملات در آن نهایی می‌شود و امکان ساخت بلاکچین‌های کوچک تر بسیاری را فراهم می‌کند که منابع آن را اهرم بندی می‌کند.هر دو فناوری از استیک کردن به جای استخراج برای سینک نگه داشتن شبکه استفاده می‌کنند.

تحقیقات درباره چگونگی عملیاتی سازی معاملات بین شبکه‌ها ادامه دارد.مثلا پاریتی، فناوری‌ای را مخصوص کاربرانی طراحی کرده است که مایلند اپلیکیشن‌هایی با اهرم جامعه و کد اتریوم به کار گیرند، اما این فناوری در پولکادات اجرا خواهد شد.

در آخر، طراحان می‌توانند از چارچوب توسعه پولکادات برای شبیه سازی کپی بلاکچین اتریوم استفاده کنند که می‌تواند در طراحی‌های بلاکچین عادی خودشان به کار رود.

دارا در حقیقت یک پلتفرم استخراج بیت‌کوین است. دغدغه‌های مدیریت و تامین برق ماینرها را رها کنید و ماینینگ را با خیال راحت به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قصد دارید بیت‌کوین استخراج کنید؟

در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم

dara-logo-pop
قصد دارید بیتکوین استخراج کنید؟
در اسرع وقت برای مشاوره رایگان با شما تماس میگیریم.
Call Now Button